forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Calculator Nutritional (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=460)
-   -   Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=677)

vadmin 10 iun 2009 13:32:02

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Citat:

Anterior postat de teodora (Post 10753)
Multumesc frumos, am reusit tot ce mi-ai explicat. Acum spune-mi te rog cum fac sa dau raportul la Concurs si sa imi apara si caloriile aferente alimentelor respective.

Este foarte simplu:

1. Te duci in calendarul tau de meniuri (pagina unde apare calendarul lunii cu meniuri)
2. Dai clic pe caloriile din ziua in care vrei sa pui raportul pe forum (cifrele bold subliniate)
3. In josul paginii (fara reincarcare pagina) va aparea meniul pe ziua respectiva
4. Te duci la sectiunea Meniul cu informaţii complete în format BBCode pentru forum (copy/paste) si ai sa vezi o zona gri cu text mic.
5. Dai clic pe zona cu text mic (gri) si se va selecta tot textul automat.
6. Dai clic-dreapta pe textul deja selectat si din micul meniu care va aparea, selecteaza optiunea Copy (aceasta operatiune va copia undeva in memoria calculatorului textul selectat)
7. Te duci in forum, creezi mesajul pentru raport si in acest mesaj, unde doresti sa inserezi meniul, faci click-dreapta. Din meniul mic care apare, selecteaza Paste (aceasta operatiune va copia textul salvat anterior la Copy din memoria calculatorului in casuta de editare mesaj). Dupa cursorul de editare text, se va insera meniul tau in formatul de forum. O sa apara un format mai criptic dupa ce dai Paste, dar dupa ce salvezi mesajul in forum, o sa arate frumos.

vadmin 10 iun 2009 13:38:10

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 10754)
Folosesc ,,Mozilla Firefox,,.
Completez informatiile nutritionale ale alimentului si cand dau adaugare imi apare urmatorul mesaj : ,,Unele campuri nu au fost completate sau nu au fost completate corect. Va rugam sa verificati mesajele scrise in culoarea rosie in formularul de mai jos pentru mai multe detalii.,,.
Mereu imi arata ,, valoare incorecta,, la : proteine,grasimi totale,zaharuri,carbohidranti etc..


Acus ii dam de capat. Incearca urmatorul sfat:
Valorile reale in program trebuie introduse cu 'punct' si nu cu 'virgula', exemplu:

10.2 - corect
10,2 - incorect

La valorile obligatorii unde nu stii cat sunt, pune valoarea zero.

teodora 10 iun 2009 14:07:45

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Vadmin, multumesc frumos, mi-am invatat tema.
Am reusit [*69*][*66*]

Roxana 10 iun 2009 23:47:21

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Citat:

Anterior postat de vadmin (Post 10756)
Acus ii dam de capat. Incearca urmatorul sfat:
Valorile reale in program trebuie introduse cu 'punct' si nu cu 'virgula', exemplu:

10.2 - corect
10,2 - incorect

La valorile obligatorii unde nu stii cat sunt, pune valoarea zero.


Am incercat si cu virgula si cu punct ,nici o sansa...este cumva posibil sa fie de la Firefox?

vadmin 11 iun 2009 01:43:02

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 10829)
Am incercat si cu virgula si cu punct ,nici o sansa...este cumva posibil sa fie de la Firefox?

Nu cred ca, pe Firefox merge bine. Poti sa-mi faci un PrintScreen cand genereaza problema si sa-l atasezi la mesaj?

Roxana 11 iun 2009 18:16:59

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Citat:

Anterior postat de vadmin (Post 10833)
Nu cred ca, pe Firefox merge bine. Poti sa-mi faci un PrintScreen cand genereaza problema si sa-l atasezi la mesaj?


Am ultima versiune Firefox ,asa ca ai dreptate...nu e de la firefox.O sa fac un PrintScreen si sper sa rezolvam problema!

vadmin 11 iun 2009 18:38:52

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 10893)
Am ultima versiune Firefox ,asa ca ai dreptate...nu e de la firefox.O sa fac un PrintScreen si sper sa rezolvam problema!

Ok, astept.

Roxana 12 iun 2009 02:31:44

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de vadmin (Post 10897)
Ok, astept.


Scz ca nu am postat mai devreme,dar am avut probleme cu internetul !

vadmin 12 iun 2009 05:20:41

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 10987)
Scz ca nu am postat mai devreme,dar am avut probleme cu internetul !

Buna dimineata Roxana,

Introducerea valorilor este mai simpla, in formularul de adaugare aliment se accepta de introdus doar valoarea numerica, de exemplu:

120.3 - corect
120.3g/100g - incorect, programul accepta doar numere, motiv pentru care afiseaza mesajele de eroare.

Daca mai apar neintelegeri, nu ezita sa ma intrebi.

Roxana 12 iun 2009 13:13:10

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Citat:

Anterior postat de vadmin (Post 10988)
Buna dimineata Roxana,

Introducerea valorilor este mai simpla, in formularul de adaugare aliment se accepta de introdus doar valoarea numerica, de exemplu:

120.3 - corect
120.3g/100g - incorect, programul accepta doar numere, motiv pentru care afiseaza mesajele de eroare.

Daca mai apar neintelegeri, nu ezita sa ma intrebi.


Multumesc frumos! Am reusit sa adaug alimentul !:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:56:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO