forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Calculator Nutritional (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=460)
-   -   Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=677)

vadmin 31 mai 2009 00:07:12

Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Aici vor fi publicate problemele/nelamuririle legate de calculatorul de calorii, sectiunea meniuri alimente si calendarul cu meniuri.

Extasssy 09 iun 2009 00:05:40

Re: Calculator de calorii si memorizare meniuri personale de alimentatie
 
1 ataşament(e)
Buna Vadmin,

Am si eu o problema cu meniul... si anume odata salvat nu il mai pot vedea din sectiunea meniuri, nici pe ultimul salvat nici pe celelate. La fel si daca incerc sa le vad pe cele ale altora. Atasat ai si imaginea ce imi pare... Asta chiar si dupa ce selectez un membru... fie ca e vorba de mine fie de altcineva...

vadmin 09 iun 2009 17:37:27

Re: Calculator de calorii si memorizare meniuri personale de alimentatie
 
Citat:

Anterior postat de Extasssy (Post 10569)
Buna Vadmin,

Am si eu o problema cu meniul... si anume odata salvat nu il mai pot vedea din sectiunea meniuri, nici pe ultimul salvat nici pe celelate. La fel si daca incerc sa le vad pe cele ale altora. Atasat ai si imaginea ce imi pare... Asta chiar si dupa ce selectez un membru... fie ca e vorba de mine fie de altcineva...

S-au facut niste imbunatatiri la calculatorul de calorii, dar cum este inevitabil s-au strecurat si niste 'gandacei' prin program, la sesizarea ta am observat ca nu se schimba meniul la selectarea utilizatorului din formular (celelalte metode, descrise mai jos funcitonau). S-a corectat (s-a facut un 'bugfix', termenul nostru :) ), incearca acum. Mersi pentru sesizare.

Pentru a vedea meniurile tale salvate trebuie sa le accesezi prin una din urmatoarele metode:
  • De oriunde din site-ul calorii.slabute.ro cand esti logata/conectata, apasa legatura (meniul meu) de langa numele utilizator din partea dreapta-sus a ecranului.
  • Din pagina *Meniuri* in formularul de selectare membru, luna si an (pe banda verde sub titlu), selecteaza Extasssy si dupa apasa butonul Afiseaza. In felul acesta vor fi afisate toate meniurile tale pentru luna si anul selectat (implicit este luna si anul curent).
  • O alta metoda este sa selectezi din josul paginii de *Meniuri* legatura Meniu Extasssy
Am adaugat si o functionalitate noua, la schimbarea selectorului de membru in formular, nu mai este nevoie de apasat butonul Afiseaza, aplicatia reincarca automat pagina membrului corespunzator la schimbare selectie.

Extasssy 09 iun 2009 23:09:33

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Super... multumesc mult

teodora 10 iun 2009 11:02:03

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Ma dau batuta :(( nu ma descurc deloc!! :(( Ori nu am citit eu bine, ori sunt grea de minte :"> dar eu nu stiu nici macar de unde sa incep ( mno sunt blonda) am tot intrat pe calculator da nu stiu cum sa fac sa reusesc sa postez meniul pe ziua anterioara. Poate ma poti ajuta :"> :">

Roxana 10 iun 2009 11:30:18

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Nu merge sa adaug alimente...ori nu adaug eu bine,ori ceva nu merge.Imi da valoare incorecta,de fiecare data cand incerc sa adaug!
La multe alimente,pe ambalaj nu este scris carbohidrati ,iar acel camp este obligatoriu !Ce pot face in aceasta privinta?

vadmin 10 iun 2009 11:52:05

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Citat:

Anterior postat de teodora (Post 10746)
Ma dau batuta :(( nu ma descurc deloc!! :(( Ori nu am citit eu bine, ori sunt grea de minte :"> dar eu nu stiu nici macar de unde sa incep ( mno sunt blonda) am tot intrat pe calculator da nu stiu cum sa fac sa reusesc sa postez meniul pe ziua anterioara. Poate ma poti ajuta :"> :">

Pe scurt, ideea este sa cauti alimentele pe care le-ai consumat intr-o anumita zi pe site si pe masura ce le gasesti sa le adaugi la meniu (in partea dreapta, sectiunea Meniu selectat, calculator calorii) folosind butonul +Adauga din dreptul lor in lista de rezultate.

Cand apesi pe butonul +Adauga pentru un aliment, adica doresti sa-l adaugi in meniu, apare o fereastra mica, care te intreaba cantitatea si masa la care doresti sa-l adaugi. Dupa apasarea butonului +Adauga la meniu, alimentul este adaugat la meniu in lista de alimente si totalurile sunt recalculate.

La orice aliment din meniu poate fi modificata cantitatea, prin accesarea legaturii [m] din dreptul lui sau sters din meniu prin accesarea legaturii [x].

Cand ai adaugat toate alimentele la meniu (sau doar o parte, se poate de modificat si mai tarziu), selectezi data pentru care doresti sa salvezi meniul (in partea de sus a meniului din dreapta, langa MENIU PENTRU este o imagine mica sub forma de calendar) si apesi tot in partea dreapta pe butonul Salveaza meniu si atunci meniul tau va fi salvat permanent in calendarul tau cu meniuri.

Ca sa vezi sau sa modifici un meniu salvat, trebuie sa accesezi calendarul tau cu meniuri. Aici vei putea gasi toate meniurile tale organizate pe zile. Calendarul cu meniuri poate fi accesat in 3 feluri: legatura (meniul meu) de sus-dreapta, din pagina *meniuri* folosesti selectorul si alegi teodora, sau din josul paginii *meniuri*, selectezi Meniu teodora.

vadmin 10 iun 2009 12:03:41

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 10747)
Nu merge sa adaug alimente...ori nu adaug eu bine,ori ceva nu merge.Imi da valoare incorecta,de fiecare data cand incerc sa adaug!
La multe alimente,pe ambalaj nu este scris carbohidrati ,iar acel camp este obligatoriu !Ce pot face in aceasta privinta?

1. Descrie-mi putin momentul dinaintea aparitiei mesajului de eroare, valoarea introdusa si locul unde apare mesajul. De asemenea zi-mi si navigatorul pe care il folosesti (Explorer,Firefox,Opera,etc.).
2. Pentru alimentele la care nu sunt scrisi carbohidratii, pune la valoare 0.

teodora 10 iun 2009 13:13:10

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Multumesc frumos, am reusit tot ce mi-ai explicat. Acum spune-mi te rog cum fac sa dau raportul la Concurs si sa imi apara si caloriile aferente alimentelor respective.

Roxana 10 iun 2009 13:17:57

Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar
 
Citat:

Anterior postat de vadmin (Post 10750)
1. Descrie-mi putin momentul dinaintea aparitiei mesajului de eroare, valoarea introdusa si locul unde apare mesajul. De asemenea zi-mi si navigatorul pe care il folosesti (Explorer,Firefox,Opera,etc.).
2. Pentru alimentele la care nu sunt scrisi carbohidratii, pune la valoare 0.


Folosesc ,,Mozilla Firefox,,.
Completez informatiile nutritionale ale alimentului si cand dau adaugare imi apare urmatorul mesaj : ,,Unele campuri nu au fost completate sau nu au fost completate corect. Va rugam sa verificati mesajele scrise in culoarea rosie in formularul de mai jos pentru mai multe detalii.,,.
Mereu imi arata ,, valoare incorecta,, la : proteine,grasimi totale,zaharuri,carbohidranti etc..



Ora este GMT +2. Ora este acum 13:00:25.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO