forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in fainoase, panificatie si cereale (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=134)
-   -   Fulgi de ovaz (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=159)

Slabuta 11 aug 2010 20:17:47

Re: Fulgi de ovaz
 
Citat:

Anterior postat de roxis (Post 285917)
Si de unde pot sa iau fulgi de ovaz?Se gasesc la magazinele mari gen kaufland si auchan?:-??ar fi genial:Xsi cam cate grame ar fi indicat la micul dejun?Nu stiti:D?

Peste tot se gasesc. :) Simple, fara nici un adaos si sunt si ieftine. :)
Cam 30 gr, de preferat cu lapte de soia, iaurt, apa, mai putin cu lapte de vaca.

minouse 11 aug 2010 20:34:41

Re: Fulgi de ovaz
 
Eu ma gandeam sa-i combin cu iaurt si sa-i pap dimineata la micul dejun, credeti ca e-n regula?

Slabuta 11 aug 2010 21:02:46

Re: Fulgi de ovaz
 
Citat:

Anterior postat de minouse (Post 285961)
Eu ma gandeam sa-i combin cu iaurt si sa-i pap dimineata la micul dejun, credeti ca e-n regula?

Da, este in regula. :)
Lasi 10-15 minute la "umflat" si dupa le papi.

dienusha 12 aug 2010 19:33:39

Re: Fulgi de ovaz
 
fetelor eu nu inteleg o chestie...voi nu ii faceti la microunde? ii lasati doar la inmuiat? ciudat....
Eu ii fac asa: 30 grame de fulgi intr-un bol, apa cat sa ii acopere jumatate de centimetru peste si ii dau la microunde 1 minut. se fac cam ca si grisul cu lapte...eu adaug miere si nuci sau stafide, se poate pune si cacao, dulceata...orice :)
Aici se numeste "porridge".

minouse 12 aug 2010 20:50:16

Re: Fulgi de ovaz
 
Citat:

Anterior postat de dienusha (Post 287447)
fetelor eu nu inteleg o chestie...voi nu ii faceti la microunde? ii lasati doar la inmuiat? ciudat....
Eu ii fac asa: 30 grame de fulgi intr-un bol, apa cat sa ii acopere jumatate de centimetru peste si ii dau la microunde 1 minut. se fac cam ca si grisul cu lapte...eu adaug miere si nuci sau stafide, se poate pune si cacao, dulceata...orice :)
Aici se numeste "porridge".

Pe romana terci de ovaz :D Stiam si eu reteta numai ca o stiam cu lapte, dar n-am incercat-o :P
E bun?

roxis 13 aug 2010 21:18:04

Re: Fulgi de ovaz
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 285930)

Peste tot se gasesc. :) Simple, fara nici un adaos si sunt si ieftine. :)
Cam 30 gr, de preferat cu lapte de soia, iaurt, apa, mai putin cu lapte de vaca.

Merci mult de tot;;).Chiar o sa ma duc zilele astea sa-mi cumpar sa vad cum sunt:D

pic 04 nov 2010 20:38:13

Re: Fulgi de ovaz
 
Citat:

Anterior postat de dienusha (Post 287447)
fetelor eu nu inteleg o chestie...voi nu ii faceti la microunde? ii lasati doar la inmuiat? ciudat....
Eu ii fac asa: 30 grame de fulgi intr-un bol, apa cat sa ii acopere jumatate de centimetru peste si ii dau la microunde 1 minut. se fac cam ca si grisul cu lapte...eu adaug miere si nuci sau stafide, se poate pune si cacao, dulceata...orice :)
Aici se numeste "porridge".


asa fac si eu...doar ca folosesc lapte in loc de apa...dar mai putin, laptele nu acopera fulgii, ci abia il vezi printre ei...un minut la microunde iar apoi amestec cu o lingura de miere...si ce mai vreau..stafide,nuci,banana....etc...

apropo,exista in comert lapte de soia...foarte bun :D

Efs 19 iun 2011 08:44:39

Re: Fulgi de ovaz
 
Salut :D Spre exemplu eu pun pe cantar 25 de g de fulgi de ovaz dar dupa ce ii las la inmuiat se umfla si portia parca se tripleaza :)) caloriile se calculeaza pentru portia aia mica, uscata de la inceput, nu ? :D

irina27 19 iun 2011 10:44:23

Re: Fulgi de ovaz
 
Citat:

Anterior postat de Efs (Post 693668)
Salut :D Spre exemplu eu pun pe cantar 25 de g de fulgi de ovaz dar dupa ce ii las la inmuiat se umfla si portia parca se tripleaza :)) caloriile se calculeaza pentru portia aia mica, uscata de la inceput, nu ? :D

Buna!Da calculezi pentru portia de la inceput.Punandu-i la inmuiat fulgii se imbiba cu apa/lapte sau in ce i-ai pus tu si de aia portia se tripleaza:)

Sylvester 19 iun 2011 11:15:05

Re: Fulgi de ovaz
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1020)
ms mult pentru reteta :-*

Buna Slabutelor,

Spuneti-mi si mie- toate combinatiile astea cu fulgi ovaz pe care le-ati postat nu ingrasa? Sunt cumva conforme Montignac?

Aveti cumva o reteta conforma de biscuiti din ovaz care sa se faca repede si sa fie si buni? Eu nu stiu cum anume se pot lega fulgii ca sa se transforme intr-un aluat omogen (nu am robot de bucatarie si nici masina de facut paine).......

Multumesc, zi frumoasa in continuare!:-*:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:43:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO