forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Concursuri (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=8)
-   -   mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12590)

butterfly30 19 sep 2014 15:07:56

mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
si pentru ca sunt multe doritoare, iata: Un nou concurs de slabit pentru toamna aceasta!
Pentru ca am vazut ca fetele sunt doritoare de fuste mini la revelion;), hai sa fcem asta intr-un mod sanatos!

Acestea fiind spuse, postez REGULAMENTUL, care este acelasi cu cel de la concursurile anterioare.



Daca stiti ca nu functionati cu reguli stricte, impuse, daca acest lucru va frustreaza si veti renunta dupa primele saptamani, chiar o luna, va rog sa nu participati.


Regulamentul concursului:

Concursul incepe in data de 22 septembrie 2014 (luni) si va tine 10-12 saptamani, in functie de cum o sa va doriti, data finala fiind 30nov/15dec 2014.

In zilele urmatoare se vor decide participatii la concurs si se va realiza tabelul cu acestia si datele relevante ptr concurs : greutate sau centimetri, meniuri, minute sport.

Data limita de inscriere la concurs este 22septembrie 2014.


Este obligatoriu salvarea meniurilor zilnice fie in calculatorul de calorii, fie in jurnal sau direct la subiectul concursului.
Raportul se va da in fiecare LUNI la subiectul concursului.
Ca si exceptie, daca apare ceva neprevazut si una din concurente nu poate da raportul luni, se considera acceptat raportul dat cel tarziu miercuri.

PUNCTAJ:

Kilograme/Centimetri slabite:
Ptr fiecare kg/cm slabit se vor acorda 3 puncte
Ptr fiecare kg/cm in plus se vor acorda – 3 puncte
Ptr mentinerea la aceeasi greutate/cm se vor acorda 0 puncte


*La centimetri se va lua in considerare doar o anumita zona, spre ex, talia SAU coapsele SAU burta, etc.
** Punctajul ptr greutate nu se rotunjeste in cazul sutelor de grame, ci se va face report pe sapt viitoare, astfel: Slabuta X a slabit sapt aceasta 1.2 kg.. se va puncta cu 3 pcte iar restul de 0.2 kg se reporteaza pe sapt viitoare, iar sapt viitoare daca slabuta X va slabit 0.800 kg, se vor lua in calcul si cele -.2 kg de sapt trecute, astfel va mai primi 3 pcte.


MENIURI:
Pentru un meniu conform, in limtele calorice stabilite mai jos se vor acorda 2 puncte.
Pentru un meniu 20% neconform, dar raportat se vor acorda 0 puncte. Asadar, in cazul in care peste 20% din meniu/calorii e format din alimente nesanatoase se vor acorda -2 pcte. ATENTIE!!! Daca ati gustat 10 g de prajitura nu cred ca e cazul sa se considere meniu de 0 puncte.. Corectati-ma daca gresesc


*Se considera meniu neconform orice contine produse junk food, fast food, dulciuri cu zahar, sucuri acidulate si neacidulate din comert. Se accepta 2 lingurite de miere, paine integrala, paste, orez integral, etc.. Dar cred ca deja stiti si voi ce inseamna un meniu sanatos si echilibrat..
Pentru slabutele incepatoare, noi cele cu vechime va vom sta la dispozitie pentru orice intrebare!
** De asemenea aportul de calorii minim este de 1200 de calorii.
*** Se accepta un singur cheat meal pe saptamana.. Meal, nu day, adica o singura masa pe saptamana cand putem manca ce ne pofteste inimioara (fel principal + desert)


SPORT:
Pentru minim 130 de min de sport se vor acorda 5 pcte
Pentru fiecare 30 de min in plus fata de minimul de 130 de min se va acorda 1 punct.
Pentru mai putin de 130 de min de sport se vor acorda -5 puncte

ATENTIE!!!!
Participantele care nu vor da raportul saptamanal la timp sau nu sunt corecte vor fi DESCALIFICATE

Va rog sa citi bine regulamentul inainte de a va decide daca vreti sa participati la concurs si sa va ganditi daca puteti merge pana la capat... !!!!!!! Nu tuturor li se potriveste genul de concurs cu reguli stricte.

Pentru orice nelamurire referitoare la regulament va rog sa intrebati pana la data de incepere a concursului.

Ma bazezx pe corectitudinea si fair-paly-ul fiecaruia, pentru ca la urma urmei toate avem acelasi scop: sa fim sanatoase si slabute!

SUCCES!!!

(PS: am dat copy-paste la regulamentul scris de claudia la ultimul concurs.)

shadowdinasty 19 sep 2014 15:12:35

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Ma inscriu!

butterfly30 19 sep 2014 15:14:35

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Ca sa fie ok ptr toata lumea, mai ales ptr cele care tin punctajul, cand dam raportul scriem exact ce punctaj avem ptr fiecare categorie:
Uite un exemplu de raport:

Raport 30 Sept - 06 Oct

Meniuri:
4 * 2 puncte (adica 100% curate) = 8 pcte
2 * 0 pcte = 0 pcte
(Adica ai trisat un pic, gen ai mancat o prajitura, ceva pizza, in general ceva neconform, junk food, dulciuri cu zahar, etc, asta in limita a 20% din meniu.. Sa zicem ca tu ai mancat azi 1500 de calorii si din astea 1500 de calorii, 200, maxim 300 de calorii sunt luate in alimente neconforme)
1 * -2 pcte (ai avut o zi total neconforma, mai mult de 20% din alimente sunt neconforme si nesanatoase) = -2 pcte

Total Meniuri = 6 pcte

Sport: 155 min ==> 5 pcte (pentru minimul de 130 de min de sport) + 1 pct ptr extra minute de sport.. Am stabilit ca ptr fieccare 30 d emin in plus fata de minimul de 130 de min se acorda un punct.. Dar valorile se rotunjesc, astfel ca daca ai facut 20-25 de min de sport in plus iti acordam 1 pct, daca ai facut sub 15 min in plus, nu se acorda nici un punct.

Total Sport = 6 pcte

Greutate/Cm: 67 kg ==> - 1 kg = 3 pcte

Total Punctaj = 15 puncte

SPORT
-mersul pe jos, desi este incurajat si benefic pentru sanatate, nu se ia in calcul la calculul minutelor saptamanale
-se iau in calcul:mersul pe role, cu bicicleta, jogging, inot, yoga, etc....

pentru loredana, daca se hotaraste sa se inscrie, propun o derogare: sa nu fie depunctata pentru lipsa sportului, deoarece medicul nu-i permite nici o forma de ex fizic.
__________________

butterfly30 19 sep 2014 15:20:50

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 1301492)
junk food inseamna JUNK :D adica tot ce ingrasa, tot ce nu e sanatos, shaorma cu cartofi prajiti si maioneza (este si shaorma dietetica, adica shaorma fara cartofi prajiti si fara sosuri ingrasacioase).
Tot ce e facut in casa, la cuptor, pe grill, fara prajeli, fara sosusi, fara zahar, etc inseamna mancare sanatoasa..
Dulciurile facute in casa cu faina integrala si indulcitor, sunt acceptate..

Nu pot sa fac o lista cu alimente interzise ptr ca mi-ar lua extrem de mult, si e cam absurd :D

painea: painea neagra, integrala e permisa. in principiu cred ca ar trebui considerata neconforma orice paine care are ca prim ingredient pe lista faina alba, fie ea de grau sau secara.
Ciocolata permisa: cea cu minim 75% cacao, maxim 40g/zi

butterfly30 19 sep 2014 15:37:07

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Cum la concursurile anterioare mamaliga si pufuletii simpli au fost considerati conformi, propun ca si air-popcornul sa fie admis.

jolye79 19 sep 2014 16:10:19

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Ma inscriu si eu. Asadar, nu ma mai cantaresc maine, ci luni.

Twisty 19 sep 2014 17:14:54

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Buna!
M`as inscrie si eu la concurs dar nu stiu ce sa fac :-< ptr. ca e posibil sa plec la munca in strainatate intre timp...:-?.

jolye79 19 sep 2014 17:17:21

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Pai...exista net si acolo, nu?

Twisty 19 sep 2014 17:26:41

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Nu stiu, putin probabil sa am si net, cel putin la inceput... dar inca nu e nimic concret.

Kclaudyia 19 sep 2014 19:25:11

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Yaaay!! Avem concurs!! Whoop whoop!
Clar ma bag si eu, chiar daca sunt pana peste cap de treaba!
chiar am nevoie de un shut in posterior :D

Deci let's get down to business!!

Prapadeala 19 sep 2014 20:03:15

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Lipseste martie din post? NUUUU!!!!! Deci nu lipsesc nici eu :P Vin luni cu mai multe detalii

jessik 19 sep 2014 21:59:46

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
m-as baga si eu, dar socotesc la centimetrii.apropo ca am o fusta sueprba scurta cu paiete. deci am cump, anul trecut inainte de sarbatori. idealul era sa o pot purta anul asta haha. uf. poate mai am ceva timp. ideea e ca in 2 luni este petrecere de craciun. si deh sa fiu oleaca sexy. deci sper sa scad la burta ca ma strange sta ca pe butoi.idealul meu e sa scad macar 10 cm, la burta si 10 in talie. ca am 106 la burta si 94 la stomac. mrr

jessik 19 sep 2014 22:06:34

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
sportul e pe sapt. sa nu creada fetele ca pe zi. daaaar eu as propune chiar mai mult.
nu oficial. dar sa facem sport mai mult. cat putem.
as propune si poze cu noi, si cantarul, sau dc nu centimetrul.
nu stiu daca am timp sa scriu la meniu exact cu gramaj. am impresia ca o data la concurs, scriau fetele numai aici, cantitatile de mancare in cani, boluri., linguri. bucati.
de ex. un bol de supa. 2 pulpe. 3 felii. 2 eugenii..
daca am mancat de ex. 2 napolitane mici. presupun ca e meniu de 0. ca nu trece de 20% din caloriile din ziua respectiva.
ar putea fi aceasta un mod? mi-ar fi f greu sa caut la meniul nutritional, alimentele care le am aici. ca sunt prea multe.si oricum nu gasesc la fel. caloriile ar putea fi cu totul diferite.
ce parere aveti? oricum nu poti controla si socoti cu exactitate 1200 de calorii. dar cred ca se poate obs cu ochioul liber cand un meniu este cu mult sub limita de 1200.

Michelina 20 sep 2014 08:25:57

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Si eu ma bag la concurs!! Stiu ca am mai disparut ca magarul in ceata la alte concursuri - dar promit ca de data asta raman si vreau si loc pe podium!! Pun si poze!!

Eu intru cu kilogramele la concurs - 58 kg.

Sabine_28 20 sep 2014 10:42:23

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Buna fetelor,
As vrea si eu sa ma inscriu in concurs. Problema este ca sapt viitoare plec in concediu si revin pe 30 sept, si vreau sa va intreb daca ar fi ok sa dau raportul pt prima sapt abia pe 1oct.
Maine vin cu raportul la kg, o sa-mi fac diseara un ceai pt constipatie:)
Pt mine va fi o provocare, mai ales ca avem demipensiune la hotel, dar voi vedea ce aleg sa fie cat mai sanatos:) Sper sa nu vin numai cu meniuri de -2 pcte:)) Miscare voi face, pt ca vom avea si sala de fitness:)
Oricum, vreau si eu mini de Revelion, mai ales ca merg la Paris:)

Va pup si mult succes! *

Prapadeala 20 sep 2014 10:50:32

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Eu zic ca e ok sa vii atunci cu raportul. Am prins si eu in concediu si a fost ok pentru ca m-am gandit de 2 ori inainte sa umplu farfuria :D

Prapadeala 20 sep 2014 11:19:16

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Cu riscul de a parea o mare B*tch, am rugamintea ca fetele care sa inscriu sa se gandeasca bine inainte de a o face. Asa cum se stie, multa lume renunta pe parcurs si personal mi se pare lipsa de fair-play pentru ca una dintre (mai exact Claudia in 99% din cazuri) depune efort sa faca tabelul si sa actualizeze la toata ca in cele din urma pentru jumatate sa o faca de pomana o perioada. Sa ne gandim si la efortul depus de Clau si sa incercam sa ii respectam munca \m/

butterfly30 20 sep 2014 13:05:14

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
sabine, sigur ca poti da rap pe 1, nu-i problema, doar sa-ti notezi pe ceva ce-ai papat/lucrat ca sa nu uiti;).
pana luni seara cel tarziu va rog sa va notati toate datele de inceput cu care vreti sa concurati, voi face o lista si i-o dau claudiei sa faca tabelul si promit ca il actualizez eu saptamanal, stiu ca ea e f ocupata. cine vrea poze e liber sa-si faca.

jess, uite niste ex de la concursul trecut de scris meniuri:
eu zic ca nu e cazul sa ne facem viata mai grea de atat si sa presupunem ca daca nu am notat cantitatile asta inseamna ca am avut o masa normala si de bun-simt, cand mancam mai putin sau mai mult de o portie atunci merita uneori mentionat.

Citat:

Anterior postat de Laura (Post 1358232)
Meniu vineri
M1: cafea cu lapte, pepene, capsuni
M2: ciorba de pastai cu paine neagra si ardei iute
M3: cheat meal: chec cu fructe si cola
M4: porumb foert
Sport: 60" bicicleta
Meniu sambata:
M1: cafea cu lapte, porumb fiert
M2: budinca de dovlecel cu rosie
M3: ciorba.de pastai cu paine neagra si ardei iute
M4: pprumb fiert
M5: porumb fiert, capsuni
Sport:0
Meniu duminica
M1: cafea cu lapte, porumb fiert
M2: mamaliga cu mancarica de legume si carne de porc
M3: mere, prune
M4: iaurt si banana
Sport:0
Dupa cum vedeti zilele astea exagerez peste masura cu porumbul:D, insa nu ma pot satura, si profit acum ca e vremea lui.
Maine vin la.raport.

Citat:

Anterior postat de Prapadeala (Post 1357974)
Neata, dragelor!

Vin si eu cu meniurile pe ultimele doua zile

Miercuri
Md - iaurt, seminte chia, prune uscate
G - o banana
P - o salata cu pui si parmezan
C - wasa, almette, piept de pui, rosii

Sport 0

Joi
Md - biscuiti fara zahar, o banana
G - un shake proteic cu lapte de cocos si fructe de padure
P - o salata cu pui, ardei copti
G - niste cioco neagra
C - iaurt cu cacao si putina miere

Sport - 65 min inot


LOREDANA99 20 sep 2014 14:06:29

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Fluturas, cred ca ma bag si eu avand in vedere ca in fiecare zi ma vad tot mai mare.

As vrea sa intru in concurs pentru a manca sanatos...nu pot face sport iar in kg cresc, fiind insarcinata :)

Ar mai fi o problema...echografic am DPN 30 nov, deci nu stiu daca va voi sta alaturi pana la final. Meniurile nu le putem posta si la raport? Ma gandesc ca poate e vreo zi in care nu putem intra. Si ar fi de mare folos o lista completa cu ce e voie si ce nu, nu pot functiona decat dupa reguli clare, aici vb de alimentatie.

butterfly30 20 sep 2014 14:15:53

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
loredana, uite cum facem: fa tu o lista cu alimentele in privinta carora esti nelamurita si eu iti spun la fiecare, si claudia sa ma corecteze unde gresesc, ca mi-e imposibil sa scriu toate alimentele existente, iti imaginezi. meniurile poti sa le scrii la raport, nu-i problema. eu am dpn pe 28 nov, nu-ti face griji, nu se supara nimeni pe tine, eu personal intentionez sa raman in concurs pana pe 15 dec, desi cred ca oficial concursul se va termina pe 30 nov. cred ca m-ar ajuta mult sa ma disciplinez dupa, ca stiu ce am facut data trecuta si nu a fost bine...;)

LOREDANA99 20 sep 2014 14:16:33

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Fluturas, draga de tine...nu este nevoie de derogare! :-*

Am inteles si cu alimentatia si mai intreb din mers daca este cazul...deci orez alb nu. Probabil nimic prajit sau foarte gras. Eu trec pe la farmacie sa mi iau o folie de Linex ca sa mi reglez tranzitul si sa vin cu realul la kg. :)

butterfly30 20 sep 2014 14:20:09

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
poti sa mananci cat de gras vrei tu, dar prajit nu. :) sa te uiti la poze ca deseara le sterg, le-am pus ca sa ma vezi tu, sunt de acu 2 sapt.

LOREDANA99 20 sep 2014 14:22:03

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1361841)
poti sa mananci cat de gras vrei tu, dar prajit nu. :) sa te uiti la poze ca deseara le sterg, le-am pus ca sa ma vezi tu, sunt de acu 2 sapt.

Sa intru pe calculator, acum :) Pe tel nu pot. E linkul de la semnatura, nu?

LOREDANA99 20 sep 2014 14:24:08

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Scopul meu in concurs ar fi sa nu depasesc greutatea setata la ticker :)

butterfly30 20 sep 2014 14:26:12

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
da click pe username-ul meu de la orice mesaj scris de mine si o sa-ti apara pagina de prezentare. in dreapta jos sunt imaginile intr-un album denumit bebe:)

butterfly30 20 sep 2014 14:28:13

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 1361843)
Scopul meu in concurs ar fi sa nu depasesc greutatea setata la ticker :)

si la mine la fel. la tine e mai simplu, eu in ultimele saptamani am pus constant cate 500g/sapt, ca mie imi place mult sa pap, si daca am mai redus sportul...:D

LOREDANA99 20 sep 2014 14:32:16

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Si eu am spre 62 kg sigur, dar sunt mult mai pufoasa decat tine...poza ta m a facut sa ma simt o grasa! :))

butterfly30 20 sep 2014 14:38:27

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
lore, avem constitutii diferite, eu am picioarele si fundul foarte solide si pufoase si celulitoase. am vb cu o dna dr dermato inainte de prioma sarcina si aveam celulita st III, ceea ce f f urat, crede-ma. nu a mai avansat, dar fara tratamente profesionale nici nu scade, asa ca de la mine nu o sa vezi niciodata poze in chiloti. crede-ma, cand vad pozele tale mor de invidie:)). sunt insa mandra de mine ca la 30 de ani, gravida si cu un copil mic fac mai mult sport si mananc mai sanatos ca la 20, si desi am imbatranit ma simt muuuult mai in forma. stiu ca sunt departe de ideal, dar am hotarat ca imi place de mine (90%din timp;) ).

mad24 20 sep 2014 17:23:37

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Buna, fetelor!

Vreau sa particip si eu. Desi n-am fost prea activa in ultima vreme pe forum, am cam urmarit totul din umbra In plus, simt ca sunt in a good place si asta e exact ce mi ar trebui. Imi doresc de mult timp sa participi la un concurs si sper sa ma primiti acum. Promit sa nu scapati de mine pana la final :D

Din cate am inteles, e ok sa dau greutatea luni de dimineata, nu? La noapte nu o sa dorm si nu cred ca o sa fe relevanta cea de maine.

butterfly30 20 sep 2014 17:41:30

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
da, luni adunam datele.:)

LOREDANA99 20 sep 2014 17:42:16

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Fluturas, mi a facut sotul azi o poza cu tot cu burtica...si m-am speriat de mine :(( Sa-mi mai zica cineva ca am burta mica! Arat...grasaaa! Maine sarbatorim un eveniment in familie (masa de sarbatoare prin urmare)...de luni la concurs cu mine!

Cartoful e permis?

butterfly30 20 sep 2014 17:43:25

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
cartoful fiert, copt, oricum. numai prajit nu e ok. sa stii ca si burta mea a explodat in ultima vreme, asta tre sa accepti, doar nu o mai ai decat maxim 2 luni. sfatul meu: bucura-te de ea, ca trece repede! esti subtire in rest, am vazut io!

LOREDANA99 20 sep 2014 18:01:30

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Am inceput sa pun si la picioare...se vede si la fata un pic...

jessik 20 sep 2014 20:04:53

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
lasa ca va dezumflati voi dupa nastere. eu slabisem de la 82 la 67. in primele 2 sapt. deci mult mai slaba ca acum.
m-am amsurat iar si suint mai grasa, pt ca cm avea o bucatica in plus. deci cu siguranta trebuie sa ma tin serios de treaba.x-(
cred ca o sa pun cm de la talie. ca acolo am nevoie acuta. is butoi rotund
din cate imi amintesc la alimente nepermise.
orez alb, prajeli, patiserie. paine alba. sucuri, dulce.
intrebare. o ligurita de gem, dulceata naturala e permisa?
untul e permis? avand in vedere ca e mai sanatos decat margarina. si vb aia cat poti manca. eu as zice ca e permis.sunt grasimi bune acceptabile.
chipsurile din porumb ar putea fi acceptabile.pt ca sunt ca si fulgii de porumb.
cereale fulgi de ovaz iar sunt sanatoase, daca sunt simple fara zahar.
branza de orice fel, iar cred ca e ok.
putine legume calite in ulei de masline, sau etc. adaugate in supe, mancaruri gatite. nu cred ca dauneaza ca ceva prajit in ulei adanc.. etc
maioneza de casa, iar cred ca ar trebui acceptata, ca doar e ou si ulei.

shadowdinasty 20 sep 2014 20:18:40

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Ciorba de burta e permisa? Pireul de cartofi? Astea doua le mananc mai des, sa stiu...

butterfly30 20 sep 2014 21:14:14

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
- o ligurita de gem, dulceata naturala e permisa atata timp cat e mai putin de 10 g si nu devine un obicei zilnic, e ceva ocazional.
-untul e permis
-chipsurile din porumb e o denumire generica. daca feliezi subtire un cartof si il pui la cuptor cu sare si boia sau alte condimente nat sunt ok, daca vin dintr-o punga tare ma indoiesc ca sunt ok
-cereale integrale, fulgii de cereale/pseudocereale integrale sunt ok daca nu contin altceva inafara de fructe uscate fara zahar/miere/ulei, seminte sau nuci uscate
-branza e ok, mai putin branza topita care e un aliment foarte daunator sanatatii
-maioneza de casa e ok, dar nu ajuta prea mult la slabit, mai ales in cantitate mare sau combinata cu amidonoase (cum e salata de boeuf)
-ciorba de burta e ok daca nu contine faina alba sau amidon (cea de la restaurant contine unul din cele doua ingrediente in 99% din cazuri)
-piureul din cartofi e permis (eu personal il consider o colectie de amidon care nu face decat sa blocheze slabirea, dar regulile concursului il permit. e mult mai sanatos si mai dietetic daca este preparat din cartofi fierti intregi, in coaja si preparat mai degraba cu iaurt/urda/branza de vaci decat cu unt)

butterfly30 20 sep 2014 21:15:54

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
claudia, eu incerc sa le raspund din experienta de la concursul precedent, dar daca gresesc undeva te rog sa ma contrazici. incerc sa-ti usurez munca, sper sa nu te incurc mai tare.:-s

Sabine_28 21 sep 2014 11:49:51

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Buna fetelor,

Eu vin cu kg la raport, 70,7 kg , vreau ca pana la finalul concursului sa ajung la 65.
Acum vedem cum ma voi descurca in concediu, sper sa nu vin cu nimic in plus.

Loredana si Fluturas, sunteti niste gravidute care arata super, nu inteleg de ce va plangeti. :) Am o colega care trebuie sa nasca in noimebrie si a pus deja 10 kg, cat ati pus voi mi se pare f f putin, din cate stiu eu normal ar fi cam 12 kg in sarcina. Daca puneti 10 kg, cred ca dupa nastere veti fi deja mai slabe decat inainte :) Am o prietena care a ramas insarcinata la 55 de kg, nu cred ca a pus 10 in sarcina, si la o luna de la nastere deja era mai slaba decat inainte, acum are cam 50 de kg. :) Asa ca nu va mai stresati aiurea :)

Si eu imi doresc un bebe, poate la anul, si sunt constienta ca am mult prea multe kg, ar trebui sa am cam 59 kg inainte de sarcina, ca altfel ar fi dezastru sa ma trezesc la 80 si ceva, 90 de kile, sigur as intra in depresie. :(

Deci am multe motivatii, acum sa vedem in cat timp voi reusi sa slabesc :)

Va pup>:D<

butterfly30 21 sep 2014 12:07:23

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
sabine, eu nu sunt o ”norocoasa” in ceea ce priveste silueta...ma ingras f f usor, slabesc foarte greu si cu multa munca, in plus stiu ca la nasterea trecuta fix 6 kg am scazut in prima saptamana, deci daca pun 10 kg 4 sunt ale mele, si e f greu pt mine sa dau jos 4kg in conditiile in care nu o sa am niciun ajutor cu cei mici, deci daca la fiica-mea nu aveam timp sa gatesc si sa dorm, acum ca mai am unul cum o sa fie? nu zic, o sa ma descurc, dar stiu f bine ce inseamna fiecare kg care se aseaza acum. de asta si tin foarte tare sa particip la concurs, ca sa ma disciplinez si mai bine inainte de nastere, pentru ca am observat ca cel putin o luna-doua dupa creierul ramane setat asa si gandesti mesele in aceiasi termeni: permis/nepermis/cheat meal. cel putin la mine asa a fost concursul trecut. :)

LOREDANA99 21 sep 2014 15:41:41

Re: mini de revelion-concurs de slabit toamna 2014
 
Stiu ca s off topic...cred ca am luat raceala de la sot :( Fluturas, ce m ar putea ajuta?


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:33:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO