forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Despre Post (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=194)
-   -   Postul de Craciun (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10597)

miranda75 15 nov 2011 23:57:41

Postul de Craciun
 
Inepe postul Craciunului, si ma gandeam ca, odata cu acest post, putem urma o dieta, fara carne, branzeturi, oua, si alte derivate.

miranda75 16 nov 2011 00:03:29

Re: Post=dieta?
 
Azi a fost prima zi de Post, si m-am hotarat.:)
Voi urma Postul, este a doua oara in viata mea, cand tin post.;;)
Dar il voi urma, ca un tel pentru a urma o dieta.;)
Doi iepuri dintr-o lovitura. Post si Dieta>:D<>:D<>:D<

aussie_girl 16 nov 2011 00:05:55

Re: Post=dieta?
 
eu iti zisei..iti urez mult succes. Am incercat si eu candva nu a mers..dar hey eu nu sunt un exemplu bun..ca mie nimic nu mi-a mers..ca n-am vrut probabil..!!!

sunt multe fete care tin post aici, sigur ai sa gasesti pe cineva!

miranda75 16 nov 2011 00:10:13

Re: Post=dieta?
 
Prima mea zi de Dieta, se suprapune cu prima zi de Post al Craciunului.:)
Ok, acesta a fost un motiv pentru dieta mea.;)
Vroiam sa urmez Atkins, dar este plin de proteine, dar cu aceasta dieta eu am slabit.:D
Asa ca am ales Postul Craciunului:)
Sper sa reusesc, si sa ma sustineti>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

miranda75 16 nov 2011 00:13:38

Re: Post=dieta?
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 846140)
eu iti zisei..iti urez mult succes. Am incercat si eu candva nu a mers..dar hey eu nu sunt un exemplu bun..ca mie nimic nu mi-a mers..ca n-am vrut probabil..!!!

sunt multe fete care tin post aici, sigur ai sa gasesti pe cineva!

aussie, nu tin neaparat sa tin post, eu vreau sa slabesc
nu aveam motivatie, am gasit-o in Postul Craciunului, voi fii sincera si iti voi spune ce am facut>:D<>:D<>:D<

aussie_girl 16 nov 2011 00:18:30

Re: Post=dieta?
 
Citat:

Anterior postat de miranda75 (Post 846143)
aussie, nu tin neaparat sa tin post, eu vreau sa slabesc
nu aveam motivatie, am gasit-o in Postul Craciunului, voi fii sincera si iti voi spune ce am facut>:D<>:D<>:D<

ok, atunci nu te crampona de tinut post..pentru ca imi e teama ca multitudinea de carbs care ai sa o folosesti sa te satisfaca o sa te traga in jos. Eu consider ca ai nevoie de ceva proteina ca sa te tina up cat de cat. Ai nevoie de o branza, un ou. E adevarat ca-ti poti lua proteina si din fasole, linte..etc..dar hey..nu stiu cat ajuta la slabit..or tu vrei sa slabesti sanatos si sa nu pui inapoi rapid! Tu mai gandeste-te!!

miranda75 16 nov 2011 00:24:34

Re: Post=dieta?
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 846144)
ok, atunci nu te crampona de tinut post..pentru ca imi e teama ca multitudinea de carbs care ai sa o folosesti sa te satisfaca o sa te traga in jos. Eu consider ca ai nevoie de ceva proteina ca sa te tina up cat de cat. Ai nevoie de o branza, un ou. E adevarat ca-ti poti lua proteina si din fasole, linte..etc..dar hey..nu stiu cat ajuta la slabit..or tu vrei sa slabesti sanatos si sa nu pui inapoi rapid! Tu mai gandeste-te!!

proteinele ma fac sa slabesc, stiu, dar nu imi plac
am tinut Atkins si am slabit, m-am lasat, m-am ingrasat
nu imi place carnea, iubesc cartofii
sa vedem ve va urma>:)

miranda75 16 nov 2011 09:46:48

Re: Post=dieta?
 
buna dimineata fetele!
mai tine cineva Post?
Va astept aici sa discutam despre acest lucru:-*:-*:-*

miranda75 16 nov 2011 22:57:14

Re: Post=dieta?
 
Fetelor, este, totusi, Postul Craciunului, si sunt uimita ca nici una dintre voi nu a fost interesata.
mai ales ca am abaordat acest subiect nu ca sa urmam Postul neaparat, ci sa urmam o Dieta!:):):):)

miranda75 16 nov 2011 23:19:08

Re: Post=dieta?
 
Va iubesc , fetelor, dar nu aveti nicio parere despre Postul Craciunului?
Sunteti cu toatele atee?
ma indoiesc de acest lucru

sonia 17 nov 2011 09:51:18

Re: Post=dieta?
 
Buna,


Si eu tin post de marti >:D


Citat:

Anterior postat de miranda75 (Post 847127)
Va iubesc , fetelor, dar nu aveti nicio parere despre Postul Craciunului?
Sunteti cu toatele atee?
ma indoiesc de acest lucru


sonia 17 nov 2011 09:55:00

Re: Post=dieta?
 
Pt mine motivatia principala e postul in sine, dar vreau sa si slabesc putin si sa ma detoxific. Azi am baut o cafea+biscuite, mi-am luat la birou fructe+paste cu ciuperci. Seara probabil o felie de paine integrala cu pate+un fresh. Incerc sa mamanc sanatos, undeva in jur de 1200 calorii. Maine probabil imi fac o salata cu tofu. Tu ce strategie ai. Miranda? Ce mananci? Pupici :)

coco23 17 nov 2011 09:59:09

Re: Post=dieta?
 
Si eu incerc sa tin post:D

Azi mi-am facut o pasta de linte verde delicioaasa, ca un pate de fina este...
si aromataaaa...
merge cu ceapa verde, masline si patrunjel. Pe paine sau pe wasa, rondele de orez etc.

Alte idei, fetelor?:D

sonia 17 nov 2011 10:23:45

Re: Post=dieta?
 
Suna foarte bine pasta de linte.... Cum ai facut-o?
Eu ma mai gandeam pe zilele viitoare la: salata de vinete (evenual cu o lingurita de maio vegetala), salate de cruditati cu tofu si masline (as vrea sa incerc sa mananc cat mai multe legume crude, negatite), supe creme - pentru cina, varza cu soia, peste cu legume mexicane (pt cand e voie), falafel cu piure...; pentru micul dejun: smoothies de tot felul (cu banane, fructe de padure, piersici etc + apa sau lapte de soia... ies foooarte bune:)









Azi mi-am facut o pasta de linte verde delicioaasa, ca un pate de fina este...
si aromataaaa...
merge cu ceapa verde, masline si patrunjel. Pe paine sau pe wasa, rondele de orez etc.

Alte idei, fetelor?:D[/QUOTE]

coco23 17 nov 2011 12:09:18

Re: Post=dieta?
 
Oai, Sonia, mersi, iubita:) pai am fiert lintea si am facut-o piure si apoii ulei de masline putintel, de gust si gata!!

Eu nu am blender sa fac smothie si alte creme:(
Tu ai blender?

justbelieve 17 nov 2011 13:46:43

Re: Postul de Craciun
 
Hei fetelor,ma alatur si eu voua.Am inceput de marti sa tin postul,si as vrea sa il tin pana la sfarsit.Sau cel putin o luna :)

coco23 17 nov 2011 13:50:00

Re: Postul de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 847706)
Hei fetelor,ma alatur si eu voua.Am inceput de marti sa tin postul,si as vrea sa il tin pana la sfarsit.Sau cel putin o luna :)

Bine ai venit! Ce idei de meniuri ai?>:D<

justbelieve 17 nov 2011 17:34:25

Re: Postul de Craciun
 
E destul de greu cu mancarea.
Dimineata mananc de obicei fie salata de fructe cu nuci/seminte ,fie paine prajita cu pate vegetal si ceai, fie ardei copti cu otet. Intre mese mananc multe fructe si nuci/alune.La pranz ciorba de legume,tocana de legume,ghiveci cu mazare si cartofi,mancare de soia si legume.Iar seara o ciorba,sau tot ceva fructe,sau paine cu gem si ceai .
Voi?

coco23 17 nov 2011 20:12:57

Re: Postul de Craciun
 
Aoleu, pateul vegetal e criminal, toxina curata:( scoate-l si papa altceva.
Eu am facut o pasta de linte nebunie, ce ma mai laud hi hi hi:))

Cred ca merg si fulgi de ovaz in apa cu stafide si nuci ca MD.:D

miranda75 17 nov 2011 22:26:39

Re: Postul de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 848044)
Aoleu, pateul vegetal e criminal, toxina curata:( scoate-l si papa altceva.
Eu am facut o pasta de linte nebunie, ce ma mai laud hi hi hi:))

Cred ca merg si fulgi de ovaz in apa cu stafide si nuci ca MD.:D

Buna fetele care tin post
am auzit si eu ca pateul vegetal nu este bun
eu am mancata dimi doua felii de paine prajita cu margarina, la sv am fost dupa masa la sv, cartofi copti cu o rosie si mai pe seara o felie jumate de paine cu zacusca

miranda75 17 nov 2011 23:09:05

Re: Postul de Craciun
 
fetele care tin Post, va astept aici cu noi propuneri de retete de.....Post>:D<>:D<>:D<

Slabuta 17 nov 2011 23:12:42

Re: Postul de Craciun
 
Fetelor va dau un pont. :)
Intrati aici: Căutare alimente - Calculator calorii - Slabute.ro si setati urmatorii parametri:

1. Categorie : Mancaruri
2. Parametri bifat POST

Apasati butonul cautare si va asteapta o oaza de retete de post. :)

ps: mai sunt si alti parametri... asta in cazul in care vreti retete cu mai putini carbo sau mai multi....

miranda75 17 nov 2011 23:16:38

Re: Postul de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 848290)
Fetelor va dau un pont. :)
Intrati aici: Căutare alimente - Calculator calorii - Slabute.ro si setati urmatorii parametri:

1. Categorie : Mancaruri
2. Parametri bifat POST

Apasati butonul cautare si va asteapta o oaza de retete de post. :)

ps: mai sunt si alti parametri... asta in cazul in care vreti retete cu mai putini carbo sau mai multi....

Slabuta, pupici, iti multumesc, ma temeam ca dupa acest post m-as fi ales cu cateva kg in plus.....:):):)

miranda75 17 nov 2011 23:49:48

Re: Postul de Craciun
 
va pupicesc si sa urmam indrumarile Slabutei...mai vb, da?>:D<>:D<>:D<

AnDrAdAxl 18 nov 2011 14:22:15

Re: Postul de Craciun
 
Buna fetele!Am venit sa va dau si eu niste idei pentru ca si eu incerc sa mananc vegan pana la Craciun.:)
Am inceput de luni si am mancat asa:supa crema de linte,salata orientala de post,bors de sfecla,cereale integrale cu lapte de cocos:x,naut crocant si cartofi la cuptor cu salata verde.Deja s-au dus 500 grame si ma simt foarte bine:D!De azi am reinceput sa fac miscare putin si o sa fac pe zi ce trece putin mai mult;)!
Va pup si sa fiti cumintele!

rodica2010 18 nov 2011 14:48:45

Re: Post=dieta?
 
[QUOTE=sonia;847431]Suna foarte bine pasta de linte.... Cum ai facut-o?
Eu ma mai gandeam pe zilele viitoare la: salata de vinete (evenual cu o lingurita de maio vegetala), salate de cruditati cu tofu si masline (as vrea sa incerc sa mananc cat mai multe legume crude, negatite), supe creme - pentru cina, varza cu soia, peste cu legume mexicane (pt cand e voie), falafel cu piure...; pentru micul dejun: smoothies de tot felul (cu banane, fructe de padure, piersici etc + apa sau lapte de soia... ies foooarte bune:)



Maioneza vegetala nu este de post.Uita-te pe eticheta.;):-*Mai bine fa-ti tu acasa.>:D<

Sarita 18 nov 2011 18:07:08

Re: Postul de Craciun
 
Si eu am sa tin post anul acesta dar mi-e cam teama sa nu ma ingras..eu slabesc foarte usor daca mananc proteine de origine animala insa..nu imi plac deloc..asa ca nu are nici un rost sa tin o dieta proteica daca dupa ce o voi termina voi reveni la vechile mele obiceiuri alimentare (muuulte legume,fructe,cereale integrale) si astfel ma voi ingrasa.
Eu nu ma bag la retete ca nu ma prea pricep dar recomand fasolea fiarta (nu iahnia de fasole) deoarece este extrem de delicioasa , sanatoasa (eu o ador :x) si ne ofera proteinele necesare pentru aceasta perioada.
Recomand si oleaginoasele fie ele nuci,alune,seminte deoarece contin si ele ceva proteine si acizi grasi extrem de sanatosi .

justbelieve 18 nov 2011 19:03:41

Re: Postul de Craciun
 
Slabuta,multumim pt pont.

Eu am mancat in seara asta super caloric:">.Dar a fost buun.Niste turtite facute in tigaie,pe care le-am mancat cu zacusca,si altele cu zahar pudra.

miranda75 19 nov 2011 14:13:20

Re: Postul de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de AnDrAdAxl (Post 848927)
Buna fetele!Am venit sa va dau si eu niste idei pentru ca si eu incerc sa mananc vegan pana la Craciun.:)
Am inceput de luni si am mancat asa:supa crema de linte,salata orientala de post,bors de sfecla,cereale integrale cu lapte de cocos:x,naut crocant si cartofi la cuptor cu salata verde.Deja s-au dus 500 grame si ma simt foarte bine:D!De azi am reinceput sa fac miscare putin si o sa fac pe zi ce trece putin mai mult;)!
Va pup si sa fiti cumintele!

bun postul tau insotit de dieta
si eu af face o supa crema de legume, dar parac as incerca si de linte, nu am facut niciodata:)

AnDrAdAxl 19 nov 2011 15:58:05

Re: Postul de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de miranda75 (Post 849882)
bun postul tau insotit de dieta
si eu af face o supa crema de legume, dar parac as incerca si de linte, nu am facut niciodata:)

Iti recomand cu caldura orice supa crema;)!
Tu ce ai mai mancat:D?

jess 19 nov 2011 16:01:18

Re: Postul de Craciun
 
hi girls! de maine tin si eu postul si cat mai putin amidon:Dvoi incerca cel putin

pinksirena 19 nov 2011 16:03:51

Re: Postul de Craciun
 
ardei umpluti cu legume,crema de linte,hummus,fasole batuta,pireu de dovlecei,de bostan(e delicioasa),etc

miranda75 19 nov 2011 16:06:41

Re: Postul de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de AnDrAdAxl (Post 849950)
Iti recomand cu caldura orice supa crema;)!
Tu ce ai mai mancat:D?

cartofi copti cu salata de rosii;;)

AnDrAdAxl 19 nov 2011 16:14:38

Re: Postul de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de miranda75 (Post 849960)
cartofi copti cu salata de rosii;;)

Sa iti fie de bine...eu cred ca maine fac o iahnie de fasole cu ceva salata si asta seara cred ca imi fac focaccia integrala:-?...Nu am nici un chef de sport azi...Am compensat cu treaba facuta prin casa:P!

miranda75 19 nov 2011 16:19:33

Re: Postul de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de AnDrAdAxl (Post 849972)
Sa iti fie de bine...eu cred ca maine fac o iahnie de fasole cu ceva salata si asta seara cred ca imi fac focaccia integrala:-?...Nu am nici un chef de sport azi...Am compensat cu treaba facuta prin casa:P!

merci, si tie sa iti fie de bine!:)
focaccia? ce este? sa caut si eu sa vad ce este!:-/

SOAITA ADINA 19 nov 2011 16:23:44

Re: Postul de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de miranda75 (Post 849960)
cartofi copti cu salata de rosii;;)

mmmm ce idee buna cu cartofi copti, cred ca o sa-mi fac si eu miercurea viitoare sa am de post si cu un pic de sare , varza acra uleiata,mmmm:D:D

miranda75 19 nov 2011 16:27:38

Re: Postul de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de SOAITA ADINA (Post 849979)
mmmm ce idee buna cu cartofi copti, cred ca o sa-mi fac si eu miercurea viitoare sa am de post si cu un pic de sare , varza acra uleiata,mmmm:D:D

sunt deliciosi cartofii copti, cu salata de varza acra....yammy;)

miranda75 19 nov 2011 17:21:57

Re: Postul de Craciun
 
Eu, sincer va spun, ma gandeam sa nu mai tin post, parca mananc prea multi carbo, si tare mi-e teama ca ma voi trezi si mai rotunjoara decat sunt, dupa acest post.
Dar ceva ma opreste sa mananc de dulce:-/

AnDrAdAxl 19 nov 2011 17:29:35

Re: Postul de Craciun
 
Citat:

Anterior postat de miranda75 (Post 850019)
Eu, sincer va spun, ma gandeam sa nu mai tin post, parca mananc prea multi carbo, si tare mi-e teama ca ma voi trezi si mai rotunjoara decat sunt, dupa acest post.
Dar ceva ma opreste sa mananc de dulce:-/

Tu sti ce e mai important pentru tine...dar eu am citit ca e mare pacat sa poti tine post si sa nu o faci...Carbohidratii sunt buni si rai..daca nu ii consumi pe cei rai si ii asociezi pe cei buni cu legume fara amidon,te feresti cat de mult poti de ulei nu te ingrasi.;)
Eu chiar am slabit vreun kg:-??!dar cred ca e datorita fibrelor si detoxifierii...:-??

coco23 19 nov 2011 17:32:11

Re: Postul de Craciun
 
Ce ma enerveaza ura fetelor impotriva carbohidratilor... nu sunt rai deloc, atata vreme cat nu mananci kilul de paine alba, patiserii, torturi, creme et.

Cartofii copti/fierti/fructele/orezul sunt carbo buni si sanatosi.

Nu aveti cum sa va ingrasati in post decat daca mancati cantitati industriale cde paine, cartofi etc.

Daca mancati si fructe si legume sau boabe, chiar va fi bine:)

Postul detoxifica:) eu cred ca e ff bun si nu ar trebui sa renunti.

Bineinteles, tot tu stii cel mai bine:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:27:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO