forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Detoxifiere (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=348)
-   -   Clubul Oshawa (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3056)

Adella 09 mar 2010 23:31:51

Clubul Oshawa
 
Vad ca suntem mai multe interesate de acest regim ...ne reunim aici si ne spunem mesele ,ne marturisim starile ...si mai ales rezultatele ;;);;);;)

Liviutzza 09 mar 2010 23:34:01

Re: Clubul Oshawa
 
dap:D deci de joi?:D m-as baga si eu daca suntem mai multe:D

anqutz 09 mar 2010 23:34:39

Re: Clubul Oshawa
 
Eu abia de luni sau marti. ;;)

mailin 09 mar 2010 23:36:19

Re: Clubul Oshawa
 
nu postati aici daca va rog si principiile dietei :), mersi ;;)

Adella 09 mar 2010 23:36:20

Re: Clubul Oshawa
 
Eeee ...nu conteaza de cand ...conteaza rezultatele ;)
Aici e jurnalul meselor si rezultatelor;;)

Adella 09 mar 2010 23:38:29

Re: Clubul Oshawa
 
Puneti careva retetele aici ..ca eu nu mai pot:-s
Si voi pune imediat si principiile:)

ali_lumi 09 mar 2010 23:38:42

Re: Clubul Oshawa
 
Fetelor m-as baga si eu mai mult pt detoxifiere decat pt slabit, da mi-e ca ajung piele si os 8-|..

anes 09 mar 2010 23:39:44

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 112817)
dap:D deci de joi?:D m-as baga si eu daca suntem mai multe:D

:)) ma omori!:)):)):)):)):))
mailin si mai cine au pariat ca vei renunta la atkins?!:)):)):))

anqutz 09 mar 2010 23:40:04

Re: Clubul Oshawa
 
Banuiesc ca tu nu mai slabesti cu ea. De cand vrei sa incepi?

Slabuta 09 mar 2010 23:41:16

Re: Clubul Oshawa
 
Vedeti aici sunt principii si retete: http://forum.slabute.ro/detoxifiere/...oshawa-19.html

mailin 09 mar 2010 23:41:22

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de anes (Post 112840)
:)) ma omori!:)):)):)):)):))
mailin si mai cine au pariat ca vei renunta la atkins?!:)):)):))

parca sabine :-s, da nu mai stiu sigur. Eu pariez pe liviutzza , ca va reusi sa scape de kg nedorite pana la umra :>

Adella 09 mar 2010 23:41:23

Re: Clubul Oshawa
 

Această dietă este poate cea mai severă, dar în acelaşi timp şi cea mai eficientă dintre cele propuse de dr. George Oshawa (fondatorul macrobioticii).


Acest regim poate fi repetat de mai multe ori (în grupe de câte 10 zile) cu o pauză de una pâna la cinci zile între două astfel de grupe, timp în care se pot consuma şi alte alimente, de preferinţă tot yang, până când se obţine efectul dorit.


Acţiunea lui este extrem de purificatoare; traseele subtile energetice din corpul uman (nadis/meridiane) sunt curăţate de multe impurităţi şi de depunerile subtile de kapha dosha (flegma), ceea ce îngreună circulaţia energiei în corp.


Chiar şi cei sănătoşi ar trebui să recurgă la cel puţin două astfel de regimuri Oshawa (de câte 10 zile) pe an, pentru o reîmprospătare şi o purificare generală a organismului.
Lichide admise: apa plată sau apa de izvor.



Avantaj: Se pierd cam 7 kg în 10 zile.


Principiile dietei Oshawa sunt următoarele:
  • Dieta se bazează pe faptul că trebuie să mâncăm alimente care sunt într-un echilibru perfect cu mediul înconjurător, fiind astfel evitate toate bolile.
  • Dieta trebuie adaptată fiecărui sezon, numai în sezonul rece trebuind consumate alimente care se prepară la foc
  • Este necesar consumul exclusiv al alimentelor natural
  • Cei care trăiesc în zone cu climă caldă trebuie să mănânce alimente care nu necesită preparare
  • Dieta este bine să aibă următoarea compoziţie: 70% până la 90% din hrană să fie reprezentată de cereale
Cum acţionează acest regim Oshawa: curata organismul de impuritati, elibereaza traseele energetice din corp, permitand curgerea energiei. Creeza o limpezire si o claritate considerabila a mintii, imbunatateste digestia, regleaza secretiile hormonale, iar tenul devine curat si luminos.


Beneficiile pe care le aduce asupra sănătăţii:
  • recomandată celor cu dezechilibre energetice Yin şi celor cu boli cronice
  • îmbunătăţeşte controlul asupra energiei vitale şi a celei sexuale
  • unele cazuri de impotenţă precoce sau impotenţă cauzată de consum excesiv de alcool sau de narcotice, de diabet sau cancer s-au rezolvat
Reţete cu cereale:
  • Turtiţe din grâu
Ingrediente: 500 g grâu curat, 1 linguriţă sare grunjoasă, 150 ml apă.
Mod de preparare: Se macină fin grâul (cu o râşniţă electrică sau cu o moară casnică de uruială), obţinându-se făină integrală, din care se face o cocă cu apă şi sarea. Se lasă la înmuiat 30 de minute, apoi se fac turtiţele, care se coc în tigaie fără ulei, la foc mic.
  • Plăcintă de grâu cu orez fiert
Ingrediente: 500 g făină de grâu integrală, 200 g orez, 1 linguriţă de sare grunjoasă.
Mod de preparare: Se prepară o cocă cu apă călduţă şi sare din grâu integral şi se fierbe orezul separat cu puţină sare. Se întinde coca cu un făcăleţ pentru a obţine o foaie de plăcintă, dar ceva mai groasă decât cea de la patiserie. Se pune orezul fiert la mijloc şi se rulează foaia de plăcintă. Se presară puţină făină integrală pe tavă, se aşează 3 rulouri şi se coc la foc iute 10-20 de minute. Se taie în felii groase şi se mănâncă în decurs de 7-10 ore.
  • ”Pilaf” simplu
Ingrediente: 100 g orez, 300 ml apă, 1/2 linguriţă sare grunjoasă.
Mod de preparare: Se spală bine orezul şi se pune la fiert cu apă şi sarea într-un vas de fontă, la foc moderat, 20 de minute.
  • Supă de orez cu găluşte de grâu
Dintr-o cantitate mică de făină de grâu integral, apă şi sare se face o cocă moale (mai moale decât cea pentru turtiţe) şi se lasă la înmuiat 15-25 minute. Din aceasta se fac găluştele de mărime mică, care se pun în apă clocotită cu sare. Se fierb circa 10 minute, după care se adaugă orez sau făină de orez.


__________________

Mai multe aici :
http://forum.slabute.ro/detoxifiere/...oshawa-19.html

Liviutzza 09 mar 2010 23:41:48

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de anes (Post 112840)
:)) ma omori!:)):)):)):)):))
mailin si mai cine au pariat ca vei renunta la atkins?!:)):)):))

Nu nu Anes...Oshawa nu e o dieta pe termen lung..:)e o dieta de dexintoxicare pe care de mult vroiam sa o tin..dar daca o tin ma intorc tot la Atkins..ptr ca asta dureaza doar 2 saptamani..:)si cum vine si primvara probabil mi-ar prinde bine:)Dar nu sunt 100% ca o incep:)

anqutz 09 mar 2010 23:43:33

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 112846)
Nu nu Anes...Oshawa nu e o dieta pe termen lung..:)e o dieta de dexintoxicare pe care de mult vroiam sa o tin..dar daca o tin ma intorc tot la Atkins..ptr ca asta dureaza doar 2 saptamani..:)si cum vine si primvara probabil mi-ar prinde bine:)Dar nu sunt 100% ca o incep:)

Cred ca dieta asta pica bine dupa ce ai tinut o vreme Atkins si esti plina de toxine.

Adella 09 mar 2010 23:44:04

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 112843)
Vedeti aici sunt principii si retete: http://forum.slabute.ro/detoxifiere/...oshawa-19.html

Eu sunt de fel mai imprastiata:))

Liviutzza 09 mar 2010 23:49:03

Re: Clubul Oshawa
 
da Anqutz ai dreptate ca mi-ar prinde bine dupa atata carne...:D:D

anes 09 mar 2010 23:51:00

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 112846)
Nu nu Anes...Oshawa nu e o dieta pe termen lung..:)e o dieta de dexintoxicare pe care de mult vroiam sa o tin..dar daca o tin ma intorc tot la Atkins..ptr ca asta dureaza doar 2 saptamani..:)si cum vine si primvara probabil mi-ar prinde bine:)Dar nu sunt 100% ca o incep:)

deci! rad de una singura! :)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):))

Liviutzza 09 mar 2010 23:52:16

Re: Clubul Oshawa
 
:-/:-/:-/ de ce razi??:-s:-s

anqutz 09 mar 2010 23:52:33

Re: Clubul Oshawa
 
Adella, cum o sa faci: faci faina integrala din grau sau o cumperi din comert?

Adella 09 mar 2010 23:54:42

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 112861)
Adella, cum o sa faci: faci faina integrala din grau sau o cumperi din comert?

Eu mi-am luat faina neagra neagra ..la plafar am gasit semi-integrala :-?? dar am gasit in supermarket

anqutz 09 mar 2010 23:55:58

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de Adella (Post 112864)
Eu mi-am luat faina neagra neagra ..la plafar am gasit semi-integrala :-?? dar am gasit in supermarket

Aha. Eu am rasnita dar ma gandesc ca ma apuca damblaua pana fac faina si face fff urat, e tare zgomotoasa, cred ca ma aud toti vecinii daca o pun in functiune.

anes 09 mar 2010 23:56:47

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 112860)
:-/:-/:-/ de ce razi??:-s:-s

de hotararea cu care ai decis ca te apuci de atkins :)):)):)):))

Adella 09 mar 2010 23:56:49

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 112868)
Aha. Eu am rasnita dar ma gandesc ca ma apuca damblaua pana fac faina si face fff urat, e tare zgomotoasa, cred ca ma aud toti vecinii daca o pun in functiune.

:)) Eu cred ca asa ar fi ideal :)dar daca gasim alternativa de ce nu;)
Oricum turtitele le fac din grau bagat la rasnita:)celelalte unde precizeaza faina integrala folosesc faina neagra :)

Liviutzza 09 mar 2010 23:59:44

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de anes (Post 112871)
de hotararea cu care ai decis ca te apuci de atkins :)):)):)):))

:)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):) ):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)): )):)):)):)):))

anqutz 10 mar 2010 00:01:11

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de Adella (Post 112872)
:)) Eu cred ca asa ar fi ideal :)dar daca gasim alternativa de ce nu;)
Oricum turtitele le fac din grau bagat la rasnita:)celelalte unde precizeaza faina integrala folosesc faina neagra :)

Pana la urma trebuie sa pun in functiune rasnita. :P

Liviutzza 10 mar 2010 00:03:24

Re: Clubul Oshawa
 
Anqutz gasesti la plafar faina de grau..nu e f scumpa..nu cred ca are rost sa te strezezi cu rasnita:D

Slabuta 10 mar 2010 00:06:16

Re: Clubul Oshawa
 
Fetelor, eu va doresc succes :)
Eu am rezistat cel mai mult 4 zile, dar am incercat de mai multe ori sa tin dieta.

Din pacate nu am ajuns la 10 zile :(

Astept cu mult interes rezultatele voastre, in special cele de detoxifiere :)

ali_lumi 10 mar 2010 00:09:49

Re: Clubul Oshawa
 
Slabuta pe mine ma bate gandul sa ma bag la un regim de detoxifiera pentru gastrita:( pe care din pacate eu o am.

Slabuta 10 mar 2010 00:11:11

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 112891)
Slabuta pe mine ma bate gandul sa ma bag la un regim de detoxifiera pentru gastrita:( pe care din pacate eu o am.

Si in ce consta regimul de detoxifiere pentru gastrita?

ali_lumi 10 mar 2010 00:13:00

Re: Clubul Oshawa
 
In principiu din cate am inteles eu , ai voie carne fiarta ( pui , vita ) legume fierte ( morcov cartof ) apa plata, sau compot de mere neindulcit. Si paine nesarata. aaa si in principiu totul sa fie nesarat.

Liviutzza 10 mar 2010 00:15:24

Re: Clubul Oshawa
 
M-am hotarat fetelor:)continui cu Atkins pana dupa Paste..si atunci o sa tin Oshawa...ca o sa am mai multe motive de dezintoxicare..si sa nu mai dau motive la lume sa se amuze pe seama mea:)

ali_lumi 10 mar 2010 00:16:10

Re: Clubul Oshawa
 
Am mai tinut odata asta regimul asta vrand nevrand, si tare bine m-am simtit in perioada aceea, de o saptamana. Aproape ca nici cosuri numai aveam pe fata :)) imi simteam pielea altfel , si nici vorba de discomfort abdomnial , balonarii etc.....
As vrea sa o mai tin odata nu stiu daca pt o saptamana dar macar pt 3 zile... ca am inceput orice mananc sa ma balonez , sa ma simt ca naiba , chiar si dupa apa:(

Slabuta 10 mar 2010 00:19:01

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 112903)
M-am hotarat fetelor:)continui cu Atkins pana dupa Paste..si atunci o sa tin Oshawa...ca o sa am mai multe motive de dezintoxicare..si sa nu mai dau motive la lume sa se amuze pe seama mea:)

Livi, fetele au glumit, nu au avut intentie rea >:D<
Sa nu te superi, ar fi pacat, stii ca noi vrem cu toatele sa ajungem slabute si o sa ne sustinem pana la sfarsit, ele au mai dezmortit atmosfera.

Si stii de ce au facut-o? Pentru a te determina sa fii mai hotarata in ceea ce priveste slabitul, deci, tot cu intentie buna :)

Si eu ca si Anqutz zic sa tii Oshawa dupa Atkins ;)

Slabuta 10 mar 2010 00:20:22

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 112899)
In principiu din cate am inteles eu , ai voie carne fiarta ( pui , vita ) legume fierte ( morcov cartof ) apa plata, sau compot de mere neindulcit. Si paine nesarata. aaa si in principiu totul sa fie nesarat.

Pai asa e tare bine si sanatos ;)
Vezi ca la gastrita ai voie si kefir si branza de vaci slaba

Liviutzza 10 mar 2010 00:21:46

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 112908)


Livi, fetele au glumit, nu au avut intentie rea >:D<
Sa nu te superi, ar fi pacat, stii ca noi vrem cu toatele sa ajungem slabute si o sa ne sustinem pana la sfarsit, ele au mai dezmortit atmosfera.

Si stii de ce au facut-o? Pentru a te determina sa fii mai hotarata in ceea ce priveste slabitul, deci, tot cu intentie buna :)

Si eu ca si Anqutz zic sa tii Oshawa dupa Atkins ;)

Nu m-am suparat:)

ali_lumi 10 mar 2010 00:23:14

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 112910)

Pai asa e tare bine si sanatos ;)
Vezi ca la gastrita ai voie si kefir si branza de vaci slaba

Da exact asta mancam si atunci :)
Abea astept sa`l incep . Cred ca de sapt viitoare imi intru in paine serios.

Suzume 10 mar 2010 09:46:51

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 112838)
Fetelor m-as baga si eu mai mult pt detoxifiere decat pt slabit, da mi-e ca ajung piele si os 8-|..

Ca ai fi si foate suparata :))

sonia 10 mar 2010 10:23:21

Re: Clubul Oshawa
 
Buna fetelor,

Eu astazi termin regimul Oshawa (sunt in ziua 10) si ma simt minunat. Am si slabit 4 kg:P. Va recomand cu caldura acest regim, care e foaaaaaaaarte bun pentru detoxifiere. Eu sunt lactovegetariana (mai mananc peste, o data la cateva luni) si am tinut acest regim impreuna cu sotul meu. Nu este greu de tinut (noua ne-a fost putin greu la inceput) si intr-adevar merita.Pe langa slabit, pot sa va spun ca am pielea mai curata, celulita s-a redus destul de vizibil, am energie si o stare psihica foarte buna.

Va pup,
Sonia

mailin 10 mar 2010 10:26:16

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de sonia (Post 113062)
Buna fetelor,

Eu astazi termin regimul Oshawa (sunt in ziua 10) si ma simt minunat. Am si slabit 4 kg:P. Va recomand cu caldura acest regim, care e foaaaaaaaarte bun pentru detoxifiere. Eu sunt lactovegetariana (mai mananc peste, o data la cateva luni) si am tinut acest regim impreuna cu sotul meu. Nu este greu de tinut (noua ne-a fost putin greu la inceput) si intr-adevar merita.Pe langa slabit, pot sa va spun ca am pielea mai curata, celulita s-a redus destul de vizibil, am energie si o stare psihica foarte buna.

Va pup,
Sonia

buna, pot sa te intreb cum arata meniul unei zile tipice de regim? Sa imi fac o idee despre cum e, mersi >:D<

Sabine_28 10 mar 2010 10:42:06

Re: Clubul Oshawa
 
Citat:

Anterior postat de sonia (Post 113062)
Buna fetelor,

Eu astazi termin regimul Oshawa (sunt in ziua 10) si ma simt minunat. Am si slabit 4 kg:P. Va recomand cu caldura acest regim, care e foaaaaaaaarte bun pentru detoxifiere. Eu sunt lactovegetariana (mai mananc peste, o data la cateva luni) si am tinut acest regim impreuna cu sotul meu. Nu este greu de tinut (noua ne-a fost putin greu la inceput) si intr-adevar merita.Pe langa slabit, pot sa va spun ca am pielea mai curata, celulita s-a redus destul de vizibil, am energie si o stare psihica foarte buna.

Va pup,
Sonia

Bravo, Sonia!>:D<
Ai cumva un jurnal unde ai notate meniurile?

Multumim!
>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:22:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO