forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Discutii pe diverse teme (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Mobilier+pereti=culoarea.....? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=11725)

happygirldiana 15 iul 2012 03:30:32

Mobilier+pereti=culoarea.....?
 
Buna dimineata, fetelor!Dat fiind faptul ca sunt la serviciu si nu am ce face, ma gandeam ca mai e putin pana vin zilele libere cand va trebui sa "revopsesc" camera mea. Si aici apare problema: ce culoare sa aiba peretii, avand in vedere ca mobilierul e un maro inchis, gen mahon?Cam cum arata poza:
http://mobilextra.ro/newstore/images...OD%2040101.JPG
Acum peretii sunt albi dar e deja plictisitor albul, m-am gandit la un beige, crem, dar si ele sunt plictisitoare. Ma gandeam la alte nuante gen verde sau un portocaliu-rosu-caramiziu-sanchi(:)) ) dar nu stiu daca se potrivesc cu genul meu de mobila.
Asadar, ca sa ajung la subiect si la motivul pentru care am deschis acest topic, va pun urmatoarele intrebari: Va pricepeti la amenajrai interioare?Imi puteti da un sfat?:D:D
Daca da, va multumesc aniticipat si astept cat mai multe pareri:D:D;;)

happygirldiana 15 iul 2012 03:35:10

Re: Mobilier+pereti=culoarea.....?
 
1 ataşament(e)
V-am aratat cam cum arata mobila, iata cam cum arata canapeaua, care e de fapt coltar.(ma refer la culoare, cu toate ca nici designul nu e departe de ce am eu)(

happygirldiana 15 iul 2012 03:39:36

Re: Mobilier+pereti=culoarea.....?
 
Iar parchetul cam asa
http://www.montamparchet.ro/data/ima...s_european.jpg

:D:D sunt insistenta, da, dar de vreo 3 ore tot caut idei pe internet dar....nimic nu rasare la orizont:))

Rallara 15 iul 2012 08:12:57

Re: Mobilier+pereti=culoarea.....?
 
1 ataşament(e)
Ceau Dienuta>:D<
Ce subiect frumos;;):-*

Imi plac tare mult amenajarile interioare, toata ziua mi-as aranja camera;))
Eu am mobila neagra, si am optat pentru un verde in camera, e o culoare cu personalitate, puternica, nu pala. Atunci am simtit asa, fara sa tin cont de prea multe indicatii sau sfaturi de specialitate. Si am ales bine, pentru ca arata asa cum mi-am dorit, imi da o stare de spirit buna, parca intru intr-o padure si simt aerul curat. E reconfortant.

Verdele merge si pentru o mobila rosiatica, cum e cea a mahonului, asta o stiu sigur, pentru ca sunt culori complementare.:) Si se vor scoate in evidenta una pe alta, pentru ca de altfel contrastele fac camera mult mai primitoare si neplictisitoare.:)

Eu una nu sunt adepta culorilor sterse, imi plac sa fie incarcate cu energie, nu sa aminteasca a culoare... (in nici un caz nu ma refer la culorile stridente sau tipatoare) Iar daca alegi o nuanta (indiferent de verde sau alta) cu pigment puternic, eu zic ca vei da lovitura.>:D<

Acum pe de alta parte, am citit in unele locuri cum ca daca mobila are culoare deschisa, peretii ar trebui sa fie de o nuanta inchisa, ca nuantele calde ale mobilei trebuie combinate cu cele calde ale peretilor, si la fel in cazul culorilor reci; apoi ca covorul ar trebui asortat cu peretii si perdelele cu mobila.
Sunt tot felul de idei si opinii.
Eu una am asortat draperiile cu peretii (verde mai deschis), perdelele in contrast cu ei (rosu), iar mobila la fel, tot contrast cu ei (neagra), si arata super.:)

Iar parchetul se va asorta si el cu verde, maroul si rosul merg cu verde, rosului ii linisteste fierbinteala si maroului ii da viata si il scoate din monotonie.:-*

Te pup, sper ca te-am ajutat.>:D<

Pun si o poza cu culoarea destul de apropiata din dormitorul nostru.:)
http://forum.slabute.ro/attachment.p...1&d=1342332979


anna 15 iul 2012 10:26:40

Re: Mobilier+pereti=culoarea.....?
 
In functie de orientarea incaperilor se pot face urmatoarele recomandari:
1. pentru incaperile orientate spre nord:
- in camerele de zi: galben pal, alb, orange, galben;
- in dormitor: roz, alb, auriu;
- in bucatarie: galben deschis, alb, crem.
2. pentru incaperile orientate spre vest: nuante de gri, rosu, galben inchis, albastru cu accente aurii.
3. pentru incaperile orientate spre est: culori pastelate, bleu, culoarea oului de rata, crem.
4. pentru incaperile orientate spre sud: alb, gri, bleu, verde pal, roz.

Se pot face tot felul de aranjamente placute ochiului, exemplu: o stofa de mobila violet inchis, care imbraca o canapea asezata langa o fereastra cu draperii galben - auriu, produce un efect agreabil; o cuvertura de culoare bleu - cenusie, avand alaturi o nisa cu perdele rosii - constituie o combinatie reusita.

Nu vom gresi niciodata, daca pentru zugravirea peretilor vom alege culori calde, iar tapiteria si covoarele vor fi in culori contrastante. Accentele vii trebuie insa regasite pentru a se putea obtine unitatea de aspect a interiorului. Astfel, daca fotoliile din camera de zi vor fi rosii, canapeaua bleumarin si mocheta gri, se mai poate reveni cu rosu - cateva perne, o draperie ingusta sau un panou decorativ. O mobila deschisa tapitata cu o stofa de culoare inchisa, alaturi de o culoare contrastanta si cateva perne viu colorate, pot oferi un aspect deosebit de luminos.

Nu trebuie uitata armonizarea culorii perdelelor si draperiilor cu covorul, mobila, culoarea peretilor.

In concluzie, trebuie sa invatam ceea ce inseamna desigur, sa invatam sa deosebim culorile si sa invatam stiinta armonizarii culorilor si mai presus de orice sa respectam: bunul gust cu eficienta maxima si cheltuielile minime.

Inca ceva interesant:
1. camera este prea mica:
- se zugravesc peretii in culori deschise, intr-o singura nuanta;
- se vopsesc usile in aceeasi nuanta cu peretii;
- se plaseaza intr-un loc convenabil o oglinda mare care va dubla ca impresie marimea camerei.
2. camera este prea inalta:
- se zugraveste plafonul cu o tenta de culoare mai inchisa sau se acopera podeaua cu un covor inchis la culoare;
- se evita tapetele sau perdele lungi cu dungi verticale.
3. camera este prea joasa:
- se zugravesc peretii in culori luminoase;
- se acopera podeaua cu covoare in tonuri calde si clare;
- se adopta mobilierul de culoare deschisa.
4. camera este prea lunga:
- cand peretii de capat vrem sa para mai apropiati, acestia se zugravesc in culori inchise;
- cand peretii de capat vrem sa para mai indepartati, acestia se zugravesc in culori deschise si reci (alb, bleu - deschis, verde deschis).



poate-ti vor fi de ajutor sfaturile de mai sus. le-am citit si eu cu interes, pe site-ul de unde le-am cules.:)

anna 15 iul 2012 10:44:05

Re: Mobilier+pereti=culoarea.....?
 
1 ataşament(e)
te poti juca in paint sau alte programe de care dispui, pentru a gasi o solutie :)
sa ne spui ce-ai ales ;;)

pebbles 15 iul 2012 11:20:16

Re: Mobilier+pereti=culoarea.....?
 
1 ataşament(e)
nu ma pricep deloc la amenajari,nu stiu ce cu ce merge,stiu doar ce-mi place mie
si mie nu-mi plac camerele cu repeti si mobila inchise la culoare sau deschise la culoare.
ori mobila inchisa si peretii deschisi ,ori invers
deci eu votez pentru ceva deschis la culoare :D
camera mea are 3 pereti un mov ffffffff deschis si un perete mov inchis ,cam asa mai exact

deadcountess 15 iul 2012 20:31:15

Re: Mobilier+pereti=culoarea.....?
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 1091823)
Buna dimineata, fetelor!Dat fiind faptul ca sunt la serviciu si nu am ce face, ma gandeam ca mai e putin pana vin zilele libere cand va trebui sa "revopsesc" camera mea. Si aici apare problema: ce culoare sa aiba peretii, avand in vedere ca mobilierul e un maro inchis, gen mahon?Cam cum arata poza:
http://mobilextra.ro/newstore/images...OD%2040101.JPG
Acum peretii sunt albi dar e deja plictisitor albul, m-am gandit la un beige, crem, dar si ele sunt plictisitoare. Ma gandeam la alte nuante gen verde sau un portocaliu-rosu-caramiziu-sanchi(:)) ) dar nu stiu daca se potrivesc cu genul meu de mobila.
Asadar, ca sa ajung la subiect si la motivul pentru care am deschis acest topic, va pun urmatoarele intrebari: Va pricepeti la amenajrai interioare?Imi puteti da un sfat?:D:D
Daca da, va multumesc aniticipat si astept cat mai multe pareri:D:D;;)

Nu ma prea pricep :(
Noi ne-am mutat recent si a trebuit sa mobilam casa, a fost ceva stres tocmai pt ca nu ma pricep :)) dar imi place cum a iesit.
Si la mine in sufragerie mobila e tot un maro inchis, poate mai inchis decat la tine, bate spre negru. Apartamentul a fost nou nout si nu prea am avut chef sa rezugravesc, culoarea era ok ceva crem-caffe latte. Parchetul cam tot ca la tine.
Ataşament 11795

Poza e de pe vremea cand inca nu era gata, masuta maro care se vede langa semineu a fost doar ceva provizoriu pana a venit comanda de mobila.

happygirldiana 15 iul 2012 21:37:53

Re: Mobilier+pereti=culoarea.....?
 
Vai,fetelor, cate raspunsuri:x:x Va multumesc mult de tot!Ati venit si cu poze!Maine merg sa aleg culoarea, sa vedem. Initial si eu ma gandeam si inca ma gandesc la un verde pal, ca al doilea din stanga de pe randul de jos, dar nu stiu daca ar merge cu mobila si parchetul.Perdeaua e alba, deocamdata nu modific si altceva ca nu am banuti. Ma rezum doar la pereti.
http://www.fabryo.com/images/colorant_apa_culori.jpg
Eu nu ma pricep mai deloc la amenajari si asortari si trebuia s ava cer sfatul:);))
Va multumesc mult!

happygirldiana 15 iul 2012 21:43:26

Re: Mobilier+pereti=culoarea.....?
 
Mi-as face si eu peretii in culor diferite dar sunt doua probleme: una ca nu prea am banuti sa investesc in atata vopsea si a doua e ca la un moment dat eu si iubi vom pleca de aici in casuta noastra si camera le ramane parintilor. Si lor nu le place asa si sigur nu s-ar apuca sa rezugraveasca:))


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:07:46.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO