forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Discutii generale despre diverse afectiuni (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=177)
-   -   Ce este tiroida? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=2533)

drama queen 01 feb 2010 14:41:41

Ce este tiroida?
 
fetelor ce este tiroida ? am fost azi la doctor pt ochii si doamna printre altele mia zis si ca am probleme cu tiroida.. :(adica ce inseamna:D ca eu nu am habar am citit si pe net dar mare lucru nu am inteles :)

ianna 01 feb 2010 14:48:12

re: Ce este tiroida?
 
cine ti-a zis tie ca suferi de asa ceva??? ti-ai facut teste? asa la ochi ti-a zis??:)) doamne ce oameni....

pe scurt :e o glanda care ajuta metabolismul sa functioneze normal si secreta anumiti hormoni.

theo_deea25 01 feb 2010 15:58:25

re: Ce este tiroida?
 
Si mie tot asa din ochi mi s-a zis ca as avea astfel de probleme acum vreo 4 ani.Nu mi-a zis nimeni sa fac teste iar eu din lipsa banilor nu m-am mai cautat.Oricum n-as sti unde:(

ianna 01 feb 2010 16:00:11

re: Ce este tiroida?
 
cine e din Bucuresti - va puteti duce la parhon

Slabuta 01 feb 2010 16:03:04

re: Ce este tiroida?
 
Fetelor, sa va spun ce se poate aprecia la ochi sau prin palpare. Strict faptul daca e marita, are forma neregulata, si nu este moale. Atata.

Dar pentru orice semne ca ar fi o problema trebuie analize hormoni (T3, T4..... nu le stiu pe dinafara), ecografie (asta pentru verificare noduli) si consultatie la un doctor pe bune.

ema5288 01 feb 2010 16:09:40

re: Ce este tiroida?
 
Citat:

Anterior postat de drama queen (Post 75449)
fetelor ce este tiroida ? am fost azi la doctor pt ochii si doamna printre altele mia zis si ca am probleme cu tiroida.. :(adica ce inseamna:D ca eu nu am habar am citit si pe net dar mare lucru nu am inteles :)

tiroida este o glanda ce secreta hormoni ce au roluri diverse, printre care si reglarea metabolismului bazal.
in caz de insuficienta tiroidiana , metabolismul este incetinit cu aproximativ 60%. astfel energia din alimente sau mai bine zis substantele din ele nu se mai ard (catabolizeaza) si se depun in organism sub forma de tesut adipos
tiroida e situata la nivelul gatului , in partea anterioara, si printr-o simpla palpare, un medic bun poate sa spuna daca are aspect normal sau nu (ex. noduli)
totusi pentru un diagnostic sigur sunt necesare diverse teste, cum ar fi de exemplu:ecografie cervicala, dozare de hormoni tiroidieni: fT4(tetraiodotironina libera) si T3 (triiodotironina)
in ultimul rand, ianna eu am fost la parhon si mi-a lasat un gust amar: este foarte multa mizerie, mult maio multa decat in alte spitale, si crede-ma ca am fost prin destule si in plus pentru niste banale analize de sange era necesara o internare de 3-4zile. asa ca eu nu as mai intra in locul ala ca pacient pentru nimic in lume

Extasssy 01 feb 2010 16:18:56

re: Ce este tiroida?
 
Citat:

Anterior postat de ema5288 (Post 75518)
in ultimul rand, ianna eu am fost la parhon si mi-a lasat un gust amar: este foarte multa mizerie, mult maio multa decat in alte spitale, si crede-ma ca am fost prin destule si in plus pentru niste banale analize de sange era necesara o internare de 3-4zile. asa ca eu nu as mai intra in locul ala ca pacient pentru nimic in lume

SUBSCRIU LA TOT CE SCRIE MAI SUS
Am fost internata acolo si au fost cele mai dezgustatoare 2 saptamani...
Mai ok e un consult de specialitate la orice policlinica de stat sau privata (dupa posibilitati)...
Iar Parhonul sa fie ultima alternativa...

ianna 01 feb 2010 16:22:50

re: Ce este tiroida?
 
sorry fetelor n-am stiut ... Sora mea mai mica a fost acolo chiar cu probleme de tiroida acu vreo 10 ani si ceva... dar nu s-a internat..si cred eu ca a fost ok...ok retrag cele spuse mai sus...voi stiti mai bine

ema5288 01 feb 2010 16:23:21

re: Ce este tiroida?
 
Citat:

Anterior postat de Extasssy (Post 75524)
SUBSCRIU LA TOT CE SCRIE MAI SUS
Am fost internata acolo si au fost cele mai dezgustatoare 2 saptamani...
Mai ok e un consult de specialitate la orice policlinica de stat sau privata (dupa posibilitati)...
Iar Parhonul sa fie ultima alternativa...

bine ca ai reusit totusi sa stai acolo 2 sapt!! eu inca mai am nr de tel al doctorei de acolo sa anunt cand ma duc sa ma internez:P. chiar mi-a fost imposibil sa stau acolo mai mult bde 1 ora asa ca am preferat un cabinet particular

aceste analize pot fi facute oriunde si oricand, la particular nu necesita trimitere doar ca se platesc. si din cate stiu eu se platesc chiar si la spitalele de stat, dar cu mai putin

drama queen 01 feb 2010 16:30:41

re: Ce este tiroida?
 
da fetelor mi-a zis asa din ochi sa uitat la mine si mi-a spus "tu ai probleme cu glanda tiroida!" si am ramas paf nici nu stiam ce inseamna dar trebuie sa mentinoez ca tipa s-a uitat la gatul meu cand a zis asta dar nu stiu de ce


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:51:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO