forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Discutii generale despre diverse afectiuni (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=177)
-   -   Ce este tiroida? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=2533)

Slabuta 12 iul 2010 20:48:25

re: Ce este tiroida?
 
Citat:

Anterior postat de domny (Post 250717)
am lipsit ceva timp....abia acum iti raspun, am fost la policlinica la medicul endocrinolog si nu era rand la cabinet, am deschis usa, doamna citea o revista, si ma intreaba la ce ora sunt programata? zic ca nu sunt programata :(vin cu analizele in mana de la medicul de familie, iar ea imi raspunde ca asa nu primeste sa ma duc la et 1 la receptie sa ma programez, eu fiindca calma ma duc la receptie si rog frumos sa ma inscrie, iar doamna de acolo zice ca dupa 1 august poate, pana atunci e ocupat,:-o...bataie de joc,
eram plina de nervi imi venea sa fac ceva si nu stiam ce:((, si acuma stau in lista tocmai pe 2 august..indata te anunt ce tratament mi-a dat, dar cine stie pana atunci poate ajung si la alt medic

Ce neseriosi :(

Nu poti merge la alt doctor?

andrandra 05 dec 2010 11:46:10

Re: Ce este tiroida?
 
Din pacate mama mea are probleme mari cu tiroida. La 20 de ani a mers la un medic fiind trimisa de un altul care a zis ca are probleme cu tiroida, iar medicul i-a spus sa fie serioasa ca e prea tanara sa aiba tiroida :| De 5 ani aproximativ are probleme serioase. Tiroida se recunoaste foarte usor dupa ochi, daca acestia sunt iesiti putin, si daca zona gatului e putin inflamata. Daca facea un tratament atunci sau o operatie scapa usor, dar acum, la 47 de ani problemele sunt mai serioase. A luat mult in greutate, are probleme mari cu vederea si ia o multime de medicamente in fiecare zi. Are in geanta tot timpul medicamente. Analizele trebuie facute periodic si toata viata va continua acest tratament. La fel e si matusa mea, care de la 21 de ani, adica de vreo 30 de ani, este sub tratament. Problemele cu tiroida se si transmit genetic, asa ca daca stiti ca cineva din familie a avut probleme eu zic sa va faceti un control. E mai bine sa stiti mai repede daca e ceva si tratamentul va fi unul mai usor.

Stefanie 15 dec 2010 18:54:26

Re: Ce este tiroida?
 
Citat:

Anterior postat de drama queen (Post 75539)
da fetelor mi-a zis asa din ochi sa uitat la mine si mi-a spus "tu ai probleme cu glanda tiroida!" si am ramas paf nici nu stiam ce inseamna dar trebuie sa mentinoez ca tipa s-a uitat la gatul meu cand a zis asta dar nu stiu de ce

Nu-i problema :)) Medici de genul gasesti pe toate drumurile :))
Asa am patit-o si eu acum 4 ani la un psihiatru ( cand era cu admiterea la facultate and stuff ) si a bagat frica in mine ca am probleme cu tiroida ,da chiar m-a si convins :)) Defapt nu aveam nimic .Asta nu inteleg eu la unii medici ,de ce dau diagnostice prezumtive desi boala cu pricina nu intra in sfera lor de cunoastere?Daca esti oftalmolog te ocupi cu ochii ,la fel si psihiatrul ai grija cu bibilica pacientilor .
Stai calma oricum ,tiroida nu e mare chestie .

crisp 15 dec 2010 20:33:26

Re: Ce este tiroida?
 
probabil ca i-a vazut gatul mai gros si s-a gandit ca are probleme cu tiroida.si mie mi s-a intamplat ceva asemanator.eram in timpul unui examen(examen oral) si profa m-a intrebat daca am probleme cu tiroida.m-a si palpat si mi-a sugerat sa fac un control.ecograful era normal,iar la analize mi-au iesit anticorpii antitireoglobulina putin peste limita superioara.trebuia sa repet analizele peste 3 luni.mi se pare normal sa iti dea o sugestie daca observa ceva care nu e in regula indiferent de specializarea pe care o are.partea proasta e ca medicul in cauza i-a cam pus un diagnostic si nu a indrumat-o catre un endocrinolog

Stefanie 15 dec 2010 20:48:59

Re: Ce este tiroida?
 
Sunt fel de fel de pacienti .Iar daca tu ,ca psihiatru,oftalmolog,dermato-venerolog etc etc te apuci sa dai sfaturi si nu esti in masura sa o faci poti baga in panica anumiti pacienti ,ce sunt mai prapastiosi de felul lor .Cu un depresiv cum te descurci?Ii zici ca are hipertiroidie?
Imi cer scuze pentru offtopic ,nu se mai repeta :D :))

Roxana 10 ian 2011 23:43:47

Re: Ce este tiroida?
 
Citat:

Anterior postat de drama queen (Post 75449)
fetelor ce este tiroida ? am fost azi la doctor pt ochii si doamna printre altele mia zis si ca am probleme cu tiroida.. :(adica ce inseamna:D ca eu nu am habar am citit si pe net dar mare lucru nu am inteles :)



Si mie in 2009 mi a spus soacra surorii mele sa mi verific tiroida ,ca ea crede ca eu am probleme cu ea.Abia anul trecut in noiembrie am fost la doctor si cum a banuit ea...am probleme cu tiroida.Din noiembrie si pana acum tot fac analize pentru ca medicul vrea sa fie sigur de diagnostic si sa mi poata prescrie un tratament !
Sfatul meu: Nu astepta ,du te si fa ti analizele.Mai bine sa stai linistita ,decat sa te gandesti daca ai sau nu probleme cu tiroida !


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:36:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO