forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Discutii generale despre diverse afectiuni (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=177)
-   -   Cu ce va tratati cand urinati foarte des si dureros? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=6325)

onetotilia 16 sep 2010 15:43:45

Cu ce va tratati cand urinati foarte des si dureros?
 
buna fetelor.. ma confrunt cu o mica problema : am senzatia ca trebuie sa fac pipi de parca nu am mai facut de 2 zile si cand ajung la toaleta sunt cativa stropi..

am mai patit dar nu stiu cum se trateaza.. de obicei se ducea de la sine... dar acul insista....in plus ma simt foarte balonata + ca mai sunt si constipata

SFATURI ? SUGESTII ?

mvthebest 16 sep 2010 15:45:46

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 331015)
buna fetelor.. ma confrunt cu o mica problema : am senzatia ca trebuie sa fac pipi de parca nu am mai facut de 2 zile si cand ajung la toaleta sunt cativa stropi..

am mai patit dar nu stiu cum se trateaza.. de obicei se ducea de la sine... dar acul insista....in plus ma simt foarte balonata + ca mai sunt si constipata

SFATURI ? SUGESTII ?

Nu tii mult in tine,iar dupa 20-1h merg la baie?
Mie mi s-a intamplat cand eram afara sau undeva si tineam cateva min bune,iar cand mergeam la toaleta ma durea burta si deabia faceam.

Flori V. 16 sep 2010 15:47:19

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
Pai din ce zici tu aici cred ca ai o cistita. Insa e destul de periculoasa, nu trebuie tratata dupa ureche. Cel mai bine mergi la un medic ginecolog si o sa iti dea el tratament (poate fi si o infectie urinara sau de tip ginecologic... candida etc).
Oricum, pana ajungi la medic iti recomand spalaturile locale cu ceai de musetel (faci infuzie si te speli cu el cat e caldut apoi te tamponezi, nu te stergi de tot) si eventual, daca suporti, indometacin-supozitor. Bea ceaiuri de cozi de cirese si matase de porumb, de merisor... Si multa multa apa, desi vei merge si mai des, asa iti cureti rinichii. Atat iti pot recomanda ca sa nu dai in altele. Mergi la medic, poate fi orice!
Multa sanatate!!!

onetotilia 16 sep 2010 15:47:59

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
nu prea functioneaza....:(( vreau sa dorm putin dar mi-e frica ca o sa fac pe mine :((

Sabine_28 16 sep 2010 15:48:51

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
Otilia, ai racit, probabil ai stat desculta sau in apa rece.
Sau poate fi din cauza ca nu bei suficiente lichide.
Si eu patesc destul de des, mi-am facut si analize si n-am nimic. Eu iau Uricol ( pliculete) sau Urinal. Nu stiu in BE ce gasesti, dar poti intreba la farmacie>:D<

Flori V. 16 sep 2010 15:49:45

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 331023)
nu prea functioneaza....:(( vreau sa dorm putin dar mi-e frica ca o sa fac pe mine :((

:)):))hai ca asta a fost tare. Stai linistita ca nu o sa se intample asta, e doar senzatia ca ai vezica plina si ca simti nevoia de a urina. I-ati langa tine in pat o sticla de 2l umpluta cu apa cat mai calduta si tine-o pe burta. Te vei simti mai bine >:D<

VentoFreddo 16 sep 2010 15:49:49

Re: Cu ce va tratati cand urinati foarte des si dureros?
 
E sigur cistita, am avut si eu anul trecut, se trateaza usor dar nu sta, fugi la medic.:-*>:D<

onetotilia 16 sep 2010 15:50:29

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
Citat:

Anterior postat de Flori V. (Post 331021)
Pai din ce zici tu aici cred ca ai o cistita. Insa e destul de periculoasa, nu trebuie tratata dupa ureche. Cel mai bine mergi la un medic ginecolog si o sa iti dea el tratament (poate fi si o infectie urinara sau de tip ginecologic... candida etc).
Oricum, pana ajungi la medic iti recomand spalaturile locale cu ceai de musetel (faci infuzie si te speli cu el cat e caldut apoi te tamponezi, nu te stergi de tot) si eventual, daca suporti, indometacin-supozitor. Bea ceaiuri de cozi de cirese si matase de porumb, de merisor... Si multa multa apa, desi vei merge si mai des, asa iti cureti rinichii. Atat iti pot recomanda ca sa nu dai in altele. Mergi la medic, poate fi orice!
Multa sanatate!!!

ceaiuri dealea nu am de unde sa procur....nu stiu cum sa le cer aici supozitoare dealea...

Flori V. 16 sep 2010 15:52:08

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 331031)
ceaiuri dealea nu am de unde sa procur....nu stiu cum sa le cer aici supozitoare dealea...

:(:(:(:( Nici ceai de musetel nu exista pe acolo? E foarte bun sa te speli cu el! Incearca si cu apa aia calda pe burtica, insa mergi la medic. Se poate agrava si e tare urata, eu am suferit ani de zile de cistita :((

onetotilia 16 sep 2010 15:52:50

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
azi nu pot sa merg ca trebuie cu programare si e deja tarziu.. si maine trebuie sa merg la scoala si apoi la munca ... sa incerc cu musetel si apa calda.... lichide am baut destule.... am baut in jur de 1 l astazi..


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:54:55.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO