forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Jurnalul mamicilor 2011 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10327)

simonet 08 oct 2011 13:01:43

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
mtumim asemenea, da merge si Raisa, bineinteles!:) e nasol ca pe la ora 8 i se rupe filmul si sper sa putem sta mai mult de o ora insa ... asta e, e mai important puiul meu decat orice:)

bun puiul cu ananas:D

nicoleta100 08 oct 2011 13:09:06

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 812602)
mtumim asemenea, da merge si Raisa, bineinteles!:) e nasol ca pe la ora 8 i se rupe filmul si sper sa putem sta mai mult de o ora insa ... asta e, e mai important puiul meu decat orice:)

bun puiul cu ananas:D

super daca merge si Raisa,chiar daca stati mai putin!!!
yammy ,yammy!!!e bun cu ananas !yammy!mai ales ca nu il fac eu!:D

simonet 08 oct 2011 13:12:28

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 812604)
super daca merge si Raisa,chiar daca stati mai putin!!!
yammy ,yammy!!!e bun cu ananas !yammy!mai ales ca nu il fac eu!:D

in mod clar cea mai gustoasa mancare e cea pe care o face altcineva. cel putin in cazul meu:))

nicoleta100 08 oct 2011 13:16:41

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 812606)
in mod clar cea mai gustoasa mancare e cea pe care o face altcineva. cel putin in cazul meu:))

si eu ma bucur cand mananc mancare gatita de altcineva!:D

bobopuiu 08 oct 2011 16:25:11

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 812587)
Buna dragelor!
Cu adevarat e prima zi de toamna!
Mie imi place, ajunsesem sa nu mai am chef de nimic din cauza caldurii.
Noi diseara mergem in oras, un prieten isi sarbatoreste ziua de nastere! Al meu e dus dupa cadou, Raisa doarme, asa ca pot sa fac si eu o baita linistita:D

Voi ce planuri aveti pt acest week-end?


azi am avut o zi similara:)))
acum am temrinat cat de cat..adika am o mica pauza de alaptat..deci tot nu stau
am facut curatenia generala..da azi am si mutat mobola etc..au venit de la curatat covoarele..am spalat 2 ture, am gatit, am hranit gasca...am invatat cu deni o poezie si un cantecel.am desenat..am facut teme..am culcat raisa..am culcat si hranit de n ori bebe..m am intoxicat cu pronto:)))..sau cu ce solutii am mai folosit...
pe cand sa suflu acum fug la iulia..si uite ca e noapte afara..
da asa mi place cand e curat curat ...
pacat ca tine puttttttttttttttttinnnnnnnnnn..

Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 812609)
si eu ma bucur cand mananc mancare gatita de altcineva!:D


nu prea mananc facut de altcineva
am vrut sa chemam finii la ceva paste la noi, dar ei deja aveau planuri..si sa mergem noi..da nu mi place sa merg undeva , peste cineva, ca ei au deja invitati..plus cum sa ma car eu iarasi cu toata gradinita..
i am si zis ca suna aiurea..pai haideti voi, mai ales ca ei deja au invitati..daca ne vroiau ne chemau din timp nu???
no in fine..ideea e ca nu ma duc..plus iulia e mica, are tabieturile ei, invatata in locurile ei..sa o duc sa ma ce ma enerva pe acolo..
no merg sa o hranesc..revin:)

nicoleta100 08 oct 2011 17:59:13

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de bobopuiu (Post 812708)
azi am avut o zi similara:)))
acum am temrinat cat de cat..adika am o mica pauza de alaptat..deci tot nu stau
am facut curatenia generala..da azi am si mutat mobola etc..au venit de la curatat covoarele..am spalat 2 ture, am gatit, am hranit gasca...am invatat cu deni o poezie si un cantecel.am desenat..am facut teme..am culcat raisa..am culcat si hranit de n ori bebe..m am intoxicat cu pronto:)))..sau cu ce solutii am mai folosit...
pe cand sa suflu acum fug la iulia..si uite ca e noapte afara..
da asa mi place cand e curat curat ...
pacat ca tine puttttttttttttttttinnnnnnnnnn..




nu prea mananc facut de altcineva
am vrut sa chemam finii la ceva paste la noi, dar ei deja aveau planuri..si sa mergem noi..da nu mi place sa merg undeva , peste cineva, ca ei au deja invitati..plus cum sa ma car eu iarasi cu toata gradinita..
i am si zis ca suna aiurea..pai haideti voi, mai ales ca ei deja au invitati..daca ne vroiau ne chemau din timp nu???
no in fine..ideea e ca nu ma duc..plus iulia e mica, are tabieturile ei, invatata in locurile ei..sa o duc sa ma ce ma enerva pe acolo..
no merg sa o hranesc..revin:)

salutare!!!
zi plina la tine!!!
si eu am spalat perdelele la bucatarie si camera noastra,sotul mi-a sters geamurile!!!:Dacum gateste puiul cu ananas!miroase demential!!!partea trista e ca eu trebuie sa spal vasele,si cand face el de mancare ,murdareste multeeeeeeee vase!:D

asa e va chemau din timp!!:Ddar nu-i nimik, te chem eu la pui cu ananas,cand vreti voi,si poti sa vi cu toata ...gradinita ,nu ma supar!!!:D

dorutza 08 oct 2011 17:59:22

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
eu azi n-am apucat sa fac nimic.. puiutzul tare marait a fost
poate de acuma incolo..
casa zboara :((
am nevoie de ceva dulce...

nicoleta100 08 oct 2011 18:03:26

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 812743)
eu azi n-am apucat sa fac nimic.. puiutzul tare marait a fost
poate de acuma incolo..
casa zboara :((
am nevoie de ceva dulce...

eu am facut tort de iaurt!!!:D:P

jessik 08 oct 2011 18:56:02

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
tort de iaurt..? da reteta..
eu am vb cu o prietena de a mea din liceu(colega) are un bebe supeeerb... si am vb cu ea pe skype, si l-am vazut, are un par mare si negru, are 3 luni. super simpatic..
mi-a pov cum a nascut.. am si ras, si m-am si speriat [putin..
a zis ca avEA 41 saptamani, si nu vroia nimeni s aii faca decat cezariana, si ea nu vroia.. pana la urma s-a dus la alta maternitate in alt oras.. si doctorita cum a vzut-o a controlat-o si a zis ca naste.. si a zis ca era f emotionata si speriata..stresata..
apoii a zis ca a urlat muuult, si zicea ca nu poate naste, nu stia cum sa impinga..saracuta
apoi a zis cand a eisit capul, ea a crezut ca a iesit cu totul, si se simtea usurata, si acnd in colo, asistentele i-au zis ca nuu sa mai impingaaa.. hahah adevarul ca ea e mica in bazin, si baiatul a avut 3800 gr. a zis ca a fost taiata, si ca a fost traumatizant.. huuu.. eu vroiam sa stiu chiar daca e rau.. f usor nu are cum sa fie..
eu daca am mai mult de 39 sapt,, mai bine sa nasc repede sa nu fie bebele mare.
si radea ca sotul ei credea ca bebele e prea mic, si se tot mira hahahah,,isi imagina ca ar trebui sa fie mai mare..:-*
ieri ma gandeam... pff daca nu am curaj sa fac copil? daca o sa fie extra nashpa.. numai la rau ma gandeam..
dar apoi m-am gandit la chestii bune.. si tot vreau.. hahahah:))

Fl0r3ntina 09 oct 2011 11:24:38

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 812604)

super daca merge si Raisa,chiar daca stati mai putin!!!
yammy ,yammy!!!e bun cu ananas !yammy!mai ales ca nu il fac eu!:D

nu am mancat niciodata pui cu ananas...cum se face?

Fl0r3ntina 09 oct 2011 11:37:58

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
noi aseara am fost la botezul nasei, tare urat a fost afara..frig..ploaie...eu m-am incaltat in sandale k am pb cu degetele..nici acum nu mi-a trecut infectia...si am inceput sa tusesc, sa imi curga nasul...acum beau un ceai de musetel...sper sa nu racesc k sa nu ii dau lui mihaita
Aylin Daria a fost foarte frumoasa..cand descarc pozele va pun pe fb

nasa era un pic cu fundul in sus...s-a dus bogdan sa ii dea florile si ea tot isi facea de lucru(aranja lucrurile fetitei pt botez pe masa) si l-a tinut cateva minute...pana i-a luat florile foarte urat din partea ei...

MIRUTZA 09 oct 2011 13:31:34

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Salutare!
Si la noi e tare urat afara si ploua incontinuu. Fetita e langa mine, sta pe o perna si e tare maraita...ea ar vrea non-stop in brate:P daca ar fi dupa ea...dar din pacate nu se poate:D. Asa ca sta langa mine si cand mai da "un concert';;), cand se linisteste si tot asa.

Eu azi nu gatesc, s-a oferit soacra mea sa ne faca de mancare :) si sa ne aduca...ceva supa de pui si pireu cu carnita de pui la cuptor. Asa ca azi e zi de relaxare.

Azinoapte am ramas singurica (adica fara sot), ca el a fost cu 4 baiti sa dea de baut, unde s-a nascut fetita. Trebuia sa dea de baut de acum 3 saptamani, dar a tot amanat ca sa ne acomodam mai bine cu bebelusa. Asa ca am a venit mai dimineata, dar am avut noroc ca am avut o fetita tare cuminte care papa si dormea.

Ziua a inceput sa stea mai mult timp treaza ca inainte, dar noaptea doarme tare bine:x

Bobo ce harnicuta esti. Cum reusesti sa le faci pe toate?

Va pup pe toate si va urez o duminica cat mai placuta:-* si copii cat mai cuminti.

simonet 09 oct 2011 15:16:33

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
buna dragelor!
intr-un final m-am masurat si eu:(
am 90-90-100 :) ma fac balerina:d

o duminica linistita va doresc!

nicoleta100 09 oct 2011 15:39:08

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 812778)
tort de iaurt..? da reteta..
eu am vb cu o prietena de a mea din liceu(colega) are un bebe supeeerb... si am vb cu ea pe skype, si l-am vazut, are un par mare si negru, are 3 luni. super simpatic..
mi-a pov cum a nascut.. am si ras, si m-am si speriat [putin..
a zis ca avEA 41 saptamani, si nu vroia nimeni s aii faca decat cezariana, si ea nu vroia.. pana la urma s-a dus la alta maternitate in alt oras.. si doctorita cum a vzut-o a controlat-o si a zis ca naste.. si a zis ca era f emotionata si speriata..stresata..
apoii a zis ca a urlat muuult, si zicea ca nu poate naste, nu stia cum sa impinga..saracuta
apoi a zis cand a eisit capul, ea a crezut ca a iesit cu totul, si se simtea usurata, si acnd in colo, asistentele i-au zis ca nuu sa mai impingaaa.. hahah adevarul ca ea e mica in bazin, si baiatul a avut 3800 gr. a zis ca a fost taiata, si ca a fost traumatizant.. huuu.. eu vroiam sa stiu chiar daca e rau.. f usor nu are cum sa fie..
eu daca am mai mult de 39 sapt,, mai bine sa nasc repede sa nu fie bebele mare.
si radea ca sotul ei credea ca bebele e prea mic, si se tot mira hahahah,,isi imagina ca ar trebui sa fie mai mare..:-*
ieri ma gandeam... pff daca nu am curaj sa fac copil? daca o sa fie extra nashpa.. numai la rau ma gandeam..
dar apoi m-am gandit la chestii bune.. si tot vreau.. hahahah:))

reteta e luata de pe net!daca vrei neaparat caut si iti trimit link pe PM!:D
Citat:

Anterior postat de Fl0r3ntina (Post 813039)
nu am mancat niciodata pui cu ananas...cum se face?

TOT DE PE NET!:D
Citat:

Anterior postat de Fl0r3ntina (Post 813047)
noi aseara am fost la botezul nasei, tare urat a fost afara..frig..ploaie...eu m-am incaltat in sandale k am pb cu degetele..nici acum nu mi-a trecut infectia...si am inceput sa tusesc, sa imi curga nasul...acum beau un ceai de musetel...sper sa nu racesc k sa nu ii dau lui mihaita
Aylin Daria a fost foarte frumoasa..cand descarc pozele va pun pe fb

nasa era un pic cu fundul in sus...s-a dus bogdan sa ii dea florile si ea tot isi facea de lucru(aranja lucrurile fetitei pt botez pe masa) si l-a tinut cateva minute...pana i-a luat florile foarte urat din partea ei...

chiar ca urat din partea ei!:-s
Citat:

Anterior postat de MIRUTZA (Post 813078)
Salutare!
Si la noi e tare urat afara si ploua incontinuu. Fetita e langa mine, sta pe o perna si e tare maraita...ea ar vrea non-stop in brate:P daca ar fi dupa ea...dar din pacate nu se poate:D. Asa ca sta langa mine si cand mai da "un concert';;), cand se linisteste si tot asa.

Eu azi nu gatesc, s-a oferit soacra mea sa ne faca de mancare :) si sa ne aduca...ceva supa de pui si pireu cu carnita de pui la cuptor. Asa ca azi e zi de relaxare.

Azinoapte am ramas singurica (adica fara sot), ca el a fost cu 4 baiti sa dea de baut, unde s-a nascut fetita. Trebuia sa dea de baut de acum 3 saptamani, dar a tot amanat ca sa ne acomodam mai bine cu bebelusa. Asa ca am a venit mai dimineata, dar am avut noroc ca am avut o fetita tare cuminte care papa si dormea.

Ziua a inceput sa stea mai mult timp treaza ca inainte, dar noaptea doarme tare bine:x

Bobo ce harnicuta esti. Cum reusesti sa le faci pe toate?

Va pup pe toate si va urez o duminica cat mai placuta:-* si copii cat mai cuminti.

duminica minunata!!!:-*:x>:D<
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 813097)
buna dragelor!
intr-un final m-am masurat si eu:(
am 90-90-100 :) ma fac balerina:d

o duminica linistita va doresc!

oho ,stai bine!!
eu am multi cm de dat jos!:-s:-s

dorutza 09 oct 2011 16:30:21

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
buna fetele..
noi am tot amanat curatenia ca ne-a fost lene ieri, si uite ca azi ne-au sunat nasii care vor fi si nasii lui Edi ca vin la noi, asa ca am facut o curatenie fulger...
asa vizite tot as vrea... casa e curata..:x

am fost sa-mi caut rochita de botez.. nu mi-am gasit nici cum ceva ce sa-mi vina,, abia am gasit marimea mea.. si nu sunt uriasa :-s:-s:-s
pana la urma am scotocit dulapul si am gasit o rochita neagra care n-am purtat-o niciodata pt ca ba imi era mare ba mica cand era un eveniment..
acuma mi-e mica evident la sani, dar cred ca daca slabesc vreo 2 kg o sa stea bine si acolo...deci 3 saptamani si 2 kg jos. sper sa reusesc.. trebuie sa mai cumpar un bolero si sunt gata..

edi doarme cu ochii deschisi si intredeschisi...;;);;);;)
am crezut ca daca vine vremeaa nasoala o sa aiba si el chef de somn..
mi-am luat si eu pastilute pt lactatie.. sa vedem ce-i si cu ele...

>:D<

nicoleta100 09 oct 2011 21:01:44

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 813122)
buna fetele..
noi am tot amanat curatenia ca ne-a fost lene ieri, si uite ca azi ne-au sunat nasii care vor fi si nasii lui Edi ca vin la noi, asa ca am facut o curatenie fulger...
asa vizite tot as vrea... casa e curata..:x

am fost sa-mi caut rochita de botez.. nu mi-am gasit nici cum ceva ce sa-mi vina,, abia am gasit marimea mea.. si nu sunt uriasa :-s:-s:-s
pana la urma am scotocit dulapul si am gasit o rochita neagra care n-am purtat-o niciodata pt ca ba imi era mare ba mica cand era un eveniment..
acuma mi-e mica evident la sani, dar cred ca daca slabesc vreo 2 kg o sa stea bine si acolo...deci 3 saptamani si 2 kg jos. sper sa reusesc.. trebuie sa mai cumpar un bolero si sunt gata..

edi doarme cu ochii deschisi si intredeschisi...;;);;);;)
am crezut ca daca vine vremeaa nasoala o sa aiba si el chef de somn..
mi-am luat si eu pastilute pt lactatie.. sa vedem ce-i si cu ele...

>:D<

ati fost tare rapizi cu facutul curatenile!:-o:-o
sigur scapi de 2 kg in 3 saptamani!!b-)b-)b-)
pastile de lactatie? de ce ? nu ai lapte? :-/:-/:-/

Gea 09 oct 2011 23:10:19

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
1 ataşament(e)
Buna fetele >:D<
Dau si eu un raport scurt si tarziu despre week-endul nostru. :-s
Sambata am fost in sat la cules struguri pentru vin :D A fost cam frigut afara (12-13 grade), dar ne-am imbracat bine si am avut spor mare :) Ana numai ce primise vineri de la mama un set salopeta si gecuta de iarna (parca e de schior) si o caciula tricotata groasa :x a fost asa de draguta imbracata ;;) Ii tot ziceam ursulet si bursucel :))
A venit si fratele cu iubita lui, asa ca am facut gasca mare la lucru.

Ca de obicei, am luat si ceva papica (gratar), pentru ca asa e traditia ;;) Am facut mititei si carnaciori la gratar. Am mancat doi mici si doi carnaciori, cu painica si mustar :-s:-s:-s, dar nu mi-a pasat :D La cules de struguri venim doar o data pe an, asa ca am uitat de calorii, de kilograme si alte cele.

Ne-am impartit pe lucru: sotul a fost la ceaun (a facut un bograci/gulas de minune), mama, fratele si iubita la cules struguri, iar eu si tata la zdrobit struguri si la stors mustul. Ulterior sarcinile s-au amestecat, in asa fel incat toata lumea a apucat sa faca din toate :D Ana a fost foarte cuminte, a stat toata ziua afara, a si dormit de minune si i-a placut la nebunie :D
Nu va zic cat am stors la struguri....:-o La un moment dat caram si galetile pline culese de cei de pe scara, zdrobeam strugurii si pe masura ce se umplea butoiul, goleam compozitia in alt butoi (evident, tot cu galeata). Am facut sala de sala b-):P

Dupa munca, si rasplata :D O farfurie intreaga de bogracs de te lingi pe degete (sotul meu doar asa gateste :))). Ca sa nu mai zic cat suc de struguri am baut. Cate un paharel, cate un paharel.... s-a umplut sticla. Abia acasa am vazut cate calorii avea :-o:-o:-o:-o. Ajunsi acasa, fa papica la Ana, fa-i baitza, aranjeaza patul pentru musafiri, a trebuit sa mai si spal un rand de haine, le-am strans pe cele puse la uscat.... #:-s Am fost franta.

Seara au dormit fratele si iubita lui (o tipa super nice, by the way) la noi. Evident, am baut o bere (imi era pofta pe o bere Reds cu lamaie de saptamani intregi), dar nu am apucat sa o termin ca eram toti rupti de oboseala.

Deci acasa curatenie ioc, astazi fiind duminica nu am facut nimic. Si asa a venit cumnata la noi si ne-am uitat la filmarea de la nunta ei, de acum o luna (la care am fost nasi) si ne-am adus aminte. :x (sa vad daca pot pune o poza).

Maine am de pus gogosari in otet (30 kg :-o) si imi va lua toata ziua, iar de apucat ma voi apuca abia pe la pranz, dupa ce o plimb pe Ana si merg pana la posta... Vom vedea ce va fi.

Apropo, nu am apucat sa ma masor, dar m-am cantarit. 84 fix (la aceasta ora) :D, deci week-endul nu a fost chiar un dezastru. Voi vedea maine ce zice cantarul :-/

Eu merg sa fac nani ca Ana doarme de la 9 jumate, sotul de la 10 jumate, numai eu mai trebaluiesc prin casa #:-s
Noapte buna si spor la treburi sa aveti >:D<

simonet 10 oct 2011 07:49:50

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Neata dragelor!!!

super miscare ai facut Gea!
Doruta, parerea mea este ca nu ai cum sa slabesti la sani!! au laptic nu grasime:) tu stii pana la urma:)

Imi e asa lene, asa am o durere de cap ca nu a nici un chef sa ies din casa ... Mai
am 2 ore pana ar trebui sa fiu la sala, poate imi revin un pic, imi fac o minicafea:D

Noi am dat drumul la centrala deja, tare frig e pe la noi, si mai ales diferenta de temperatura e f mare!!

va doresc o zi buna!!

nicoles23 10 oct 2011 08:27:36

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
neatza spunem si noi.....

Baietii au plecat unu la gradi si altul la lucru eu am ramas acasa cu asta micu

Beau cafa si vreau sa intru sa imi fac ordine in dulap ca de cate ori vreau sa pun ceva pe mine parca numai haine de gravida nimeresc.
azi merg la lidl se deschide si la noi in timisoara si cumpar cate una alta de papa sa fac.

Noi in week-end am tot cautat treapta ptr al 2-lea copil la carut si am gasit numai una care era 5 mil. De banii aia a zis sotul ca imi face una :)).....asa ca azi o sa sun la magazinele de pe net unde am gasit sa vad ce zic.

In rest, si la noi e frig, azi e si soare dar tot frig.Sabi a plans cand a oprit sotul masina in fata la gradinita :(....e greu dar se va obijnui.

:-*

dorutza 10 oct 2011 09:45:56

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 813463)
Neata dragelor!!!

super miscare ai facut Gea!
Doruta, parerea mea este ca nu ai cum sa slabesti la sani!! au laptic nu grasime:) tu stii pana la urma:)

Imi e asa lene, asa am o durere de cap ca nu a nici un chef sa ies din casa ... Mai
am 2 ore pana ar trebui sa fiu la sala, poate imi revin un pic, imi fac o minicafea:D

Noi am dat drumul la centrala deja, tare frig e pe la noi, si mai ales diferenta de temperatura e f mare!!

va doresc o zi buna!!

nu la sani vreau sa slabesc simo, ca stiu ca nu am cum :D ce la spate, grasimea de la spate
si noi am dat drumul la caldura unpic aseara..

simonet 10 oct 2011 09:48:00

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 813620)
nu la sani vreau sa slabesc simo, ca stiu ca nu am cum :D ce la spate, grasimea de la spate
si noi am dat drumul la caldura unpic aseara..

spor la slabit Dora, insa nu cred ca putem slabi acolo unde ne dorim:)
eu am zis pas la aerobic astazi ca asa am o lene, vreau sa merg prin oras insa tocmai a luat-o somnul pe Raisa!!

dorutza 10 oct 2011 09:51:36

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de nicoles23 (Post 813505)
neatza spunem si noi.....

Baietii au plecat unu la gradi si altul la lucru eu am ramas acasa cu asta micu

Beau cafa si vreau sa intru sa imi fac ordine in dulap ca de cate ori vreau sa pun ceva pe mine parca numai haine de gravida nimeresc.
azi merg la lidl se deschide si la noi in timisoara si cumpar cate una alta de papa sa fac.

Noi in week-end am tot cautat treapta ptr al 2-lea copil la carut si am gasit numai una care era 5 mil. De banii aia a zis sotul ca imi face una :)).....asa ca azi o sa sun la magazinele de pe net unde am gasit sa vad ce zic.

In rest, si la noi e frig, azi e si soare dar tot frig.Sabi a plans cand a oprit sotul masina in fata la gradinita :(....e greu dar se va obijnui.

:-*

vai nico de cand vreau sa ajung si eu in dulapuri..
ce-i drept ca mie numai cele de gravida mi-s bune..
numai as vrea sa fac unpic de ordine... si numa nu ajung
o sa se obisnuiasca pana la urma >:D<

nicoleta100 10 oct 2011 11:50:09

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de Gea (Post 813371)
Buna fetele >:D<
Dau si eu un raport scurt si tarziu despre week-endul nostru. :-s
Sambata am fost in sat la cules struguri pentru vin :D A fost cam frigut afara (12-13 grade), dar ne-am imbracat bine si am avut spor mare :) Ana numai ce primise vineri de la mama un set salopeta si gecuta de iarna (parca e de schior) si o caciula tricotata groasa :x a fost asa de draguta imbracata ;;) Ii tot ziceam ursulet si bursucel :))
A venit si fratele cu iubita lui, asa ca am facut gasca mare la lucru.

Ca de obicei, am luat si ceva papica (gratar), pentru ca asa e traditia ;;) Am facut mititei si carnaciori la gratar. Am mancat doi mici si doi carnaciori, cu painica si mustar :-s:-s:-s, dar nu mi-a pasat :D La cules de struguri venim doar o data pe an, asa ca am uitat de calorii, de kilograme si alte cele.

Ne-am impartit pe lucru: sotul a fost la ceaun (a facut un bograci/gulas de minune), mama, fratele si iubita la cules struguri, iar eu si tata la zdrobit struguri si la stors mustul. Ulterior sarcinile s-au amestecat, in asa fel incat toata lumea a apucat sa faca din toate :D Ana a fost foarte cuminte, a stat toata ziua afara, a si dormit de minune si i-a placut la nebunie :D
Nu va zic cat am stors la struguri....:-o La un moment dat caram si galetile pline culese de cei de pe scara, zdrobeam strugurii si pe masura ce se umplea butoiul, goleam compozitia in alt butoi (evident, tot cu galeata). Am facut sala de sala b-):P

Dupa munca, si rasplata :D O farfurie intreaga de bogracs de te lingi pe degete (sotul meu doar asa gateste :))). Ca sa nu mai zic cat suc de struguri am baut. Cate un paharel, cate un paharel.... s-a umplut sticla. Abia acasa am vazut cate calorii avea :-o:-o:-o:-o. Ajunsi acasa, fa papica la Ana, fa-i baitza, aranjeaza patul pentru musafiri, a trebuit sa mai si spal un rand de haine, le-am strans pe cele puse la uscat.... #:-s Am fost franta.

Seara au dormit fratele si iubita lui (o tipa super nice, by the way) la noi. Evident, am baut o bere (imi era pofta pe o bere Reds cu lamaie de saptamani intregi), dar nu am apucat sa o termin ca eram toti rupti de oboseala.

Deci acasa curatenie ioc, astazi fiind duminica nu am facut nimic. Si asa a venit cumnata la noi si ne-am uitat la filmarea de la nunta ei, de acum o luna (la care am fost nasi) si ne-am adus aminte. :x (sa vad daca pot pune o poza).

Maine am de pus gogosari in otet (30 kg :-o) si imi va lua toata ziua, iar de apucat ma voi apuca abia pe la pranz, dupa ce o plimb pe Ana si merg pana la posta... Vom vedea ce va fi.

Apropo, nu am apucat sa ma masor, dar m-am cantarit. 84 fix (la aceasta ora) :D, deci week-endul nu a fost chiar un dezastru. Voi vedea maine ce zice cantarul :-/

Eu merg sa fac nani ca Ana doarme de la 9 jumate, sotul de la 10 jumate, numai eu mai trebaluiesc prin casa #:-s
Noapte buna si spor la treburi sa aveti >:D<

salutare!!!!
ce sambata plina ai avut!:-o:-o:-osport nu gluma pt toate grupele de muschi!:-o:-o:-o
cred ca era tare scumpica Ana !:x
wow,ce de treaba ai si azi cu gogosarii,iti oresc sa poti sa ii termini repede!:)
frumoasa poza,o fetita scumpica si 2 parinti mandri si frumosi!!!
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 813463)
Neata dragelor!!!

super miscare ai facut Gea!
Doruta, parerea mea este ca nu ai cum sa slabesti la sani!! au laptic nu grasime:) tu stii pana la urma:)

Imi e asa lene, asa am o durere de cap ca nu a nici un chef sa ies din casa ... Mai
am 2 ore pana ar trebui sa fiu la sala, poate imi revin un pic, imi fac o minicafea:D

Noi am dat drumul la centrala deja, tare frig e pe la noi, si mai ales diferenta de temperatura e f mare!!

va doresc o zi buna!!

ati dat drumul deja?:-/
la noi inca nu e nevoie!!!:D
Citat:

Anterior postat de nicoles23 (Post 813505)
neatza spunem si noi.....

Baietii au plecat unu la gradi si altul la lucru eu am ramas acasa cu asta micu

Beau cafa si vreau sa intru sa imi fac ordine in dulap ca de cate ori vreau sa pun ceva pe mine parca numai haine de gravida nimeresc.
azi merg la lidl se deschide si la noi in timisoara si cumpar cate una alta de papa sa fac.

Noi in week-end am tot cautat treapta ptr al 2-lea copil la carut si am gasit numai una care era 5 mil. De banii aia a zis sotul ca imi face una :)).....asa ca azi o sa sun la magazinele de pe net unde am gasit sa vad ce zic.

In rest, si la noi e frig, azi e si soare dar tot frig.Sabi a plans cand a oprit sotul masina in fata la gradinita :(....e greu dar se va obijnui.

:-*

se va obisnui ,nu iti fa probleme!
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 813630)
vai nico de cand vreau sa ajung si eu in dulapuri..
ce-i drept ca mie numai cele de gravida mi-s bune..
numai as vrea sa fac unpic de ordine... si numa nu ajung
o sa se obisnuiasca pana la urma >:D<

si eu tot cele de gravida le port!

MIRUTZA 10 oct 2011 13:11:41

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Si mie imi e tare lene, Simo.:(
As avea 1000 de lucruri de facut, dar in acelasi timp asa as dormi....:P.
Aseara dupa multe zile in care nu am simtit nevoia, vroiam si eu sa ma culc la ora 10 seara. Si la 9 30 i-am dat sa pape si tot asteptam sa adoarma:-s...si ea era intr-o forma de zile mari, nu avea somn deloc si mie imi cadeau ochii si visam la o perna si o plapuma. Si am asteptat sa o i-a somnul, si am asteptat...si iar am asteptat si ea nimic si nimic:)) si uite asa am asteptat vreo 3 ore si pe la ora 1 a adormit;;)

Daca nu era taticul ei un pic racit, o lasam cu el si eu ma bagam la un somn, dar cum era un pic racit a trebuit sa stau eu cu ea. De mult nu am mai simtit asa oboseala si asa nevoie de a dormi. Azi daca adoarme ea, ma bag si eu repede la un somnic, chit ca e in plina zi.:D

Si eu port tot hainute de gravida, inca.
Mie imi e frica sa ma masor la cm:-s.

dorutza 10 oct 2011 13:56:26

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
am reusit sa ma bag in dulapuri.. am facut ordine in toate.. aproape
mai am cel de chiloti si sosete si cel de lenjerii de pat si cel de incaltaminte
sunt asa de fericita.:x
m-am oprit sa-i dau sa pape la Edi si poate daca vrea sa-l adorm

bobopuiu 10 oct 2011 14:24:10

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
si eu am pregatit de iarna centrala, am pus o pe iarna, am aerisit caloriferele...si am setat o pe 22,5 ziua si 21,5 noaptea...azi dim a pornit doar...
azi e soare si la noi, si asa mi se incalzeste bine casa..2 grade cel putin imi urca de la soare..de asta vreau iarna cu soare:D..sau toamna ce o fi..numai toamna nu i!
am spalat 3 ture de haine de iarna, pt fetele mici, sa le am pregatite, ca nu se stie cand trecem direct la cojoc:D
sa aduc si hainele noastre groase de la mama...
nici cum nu ajung la zi cu spalatu...cum adun, cum intind altele..
si sa ma laud, am facut prima praji din viata mea:)))
prajitura cu mere a iesit delocioasa...vreau sa invat copii cu dulce facut in casa nu cu cel facut in comert...
inca l avem pe tati acasa saptamana asta..

nicoleta100 10 oct 2011 14:34:15

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de bobopuiu (Post 813828)
si eu am pregatit de iarna centrala, am pus o pe iarna, am aerisit caloriferele...si am setat o pe 22,5 ziua si 21,5 noaptea...azi dim a pornit doar...
azi e soare si la noi, si asa mi se incalzeste bine casa..2 grade cel putin imi urca de la soare..de asta vreau iarna cu soare:D..sau toamna ce o fi..numai toamna nu i!
am spalat 3 ture de haine de iarna, pt fetele mici, sa le am pregatite, ca nu se stie cand trecem direct la cojoc:D
sa aduc si hainele noastre groase de la mama...
nici cum nu ajung la zi cu spalatu...cum adun, cum intind altele..
si sa ma laud, am facut prima praji din viata mea:)))
prajitura cu mere a iesit delocioasa...vreau sa invat copii cu dulce facut in casa nu cu cel facut in comert...
inca l avem pe tati acasa saptamana asta..

ce bine ca mi-ai amintit ,trebuie sa il pun pe sot sa imi aeriseasca caloriferele!:-o
nici eu nu sunt la ''timp'' cu spalatul hainelor!:-s:((:((:((
ai facut praji?? super!!!! vreau poza!:D:P

dorutza 10 oct 2011 14:59:20

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 813299)

ati fost tare rapizi cu facutul curatenile!:-o:-o
sigur scapi de 2 kg in 3 saptamani!!b-)b-)b-)
pastile de lactatie? de ce ? nu ai lapte? :-/:-/:-/

am, dar scrie ca sunt bune si pentru a curge mai bine... asa ca mai mult si de aia le incerc pt ca cel gras de la sfarsit se pare ca ii e greu la edi sa-l traga

nicoleta100 10 oct 2011 15:01:03

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 813846)
am, dar scrie ca sunt bune si pentru a curge mai bine... asa ca mai mult si de aia le incerc pt ca cel gras de la sfarsit se pare ca ii e greu la edi sa-l traga

nu stiam!
eu iti doresc sa iti mearga bine cu ele!!!>:D<>:D<>:D<

nicoles23 10 oct 2011 20:45:06

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
fetele sunt encajita nu gasesc la nici un magazin pe net platforma aia de carat al 2-lea copil, cica nu mai e pe stoc la importator:((

acuma mai caut, sunt alte modele, dar ori nu se potrivesc la carutul meu ori sunt foarte scumpe :(

dorutza ce pastile de lactatie iei? bine ca ai ajuns in dulapuri ca eu nu:((:((:((
toata dimineata am sunat la magazine de pe net ptr platforma aia, am facut mancare, am mers dupa copil la gradi si atat.

of, parca trece mai repede timpul de cand sunt acasa doar cu unu, sau poate e din cauza ca e presiunea mai mare sa faci mai multe lucruri.....nu stiu :-/

va pup :-*

nicoleta100 10 oct 2011 21:51:38

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de nicoles23 (Post 814067)
fetele sunt encajita nu gasesc la nici un magazin pe net platforma aia de carat al 2-lea copil, cica nu mai e pe stoc la importator:((

acuma mai caut, sunt alte modele, dar ori nu se potrivesc la carutul meu ori sunt foarte scumpe :(

dorutza ce pastile de lactatie iei? bine ca ai ajuns in dulapuri ca eu nu:((:((:((
toata dimineata am sunat la magazine de pe net ptr platforma aia, am facut mancare, am mers dupa copil la gradi si atat.

of, parca trece mai repede timpul de cand sunt acasa doar cu unu, sau poate e din cauza ca e presiunea mai mare sa faci mai multe lucruri.....nu stiu :-/

va pup :-*

poate se vinde bine!:-/
nu stiu ce sa zic ,spor la cautat!!!:)
si eu trebuie sa intru in dulapuri ,dar vb ta ,nu am timp,cand doarme Robert trebuie sa fac start walking +dus apoi incepe alta treaba prin casa,zici ca nu se mai termina!!:-s:((

nicoles23 11 oct 2011 08:14:31

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
neatza fetele....

of e asa de inchisa vremea la noi, nu am chef de nimic dar trebuie...

o sa vreau sa ies afara , am si cate ceva de cumparat, si sper sa intru azi macar intr-un dulap.

in rest, toate bune, bebe meu de aseara de la 8 jumate a mai mancat la 2:45 si la 7:20 azi dimi.....ce bine e sa dorm si eu mai multe ore legate.

sa aveti o zi cu soare
:-*

dorutza 11 oct 2011 08:31:04

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
buna dimineata...>:D<
ce faceti?

bebe meu iar a revenit la programul de dinainte de medicamente... cu o trezire pe la 2-3.. azi noapte a dormit in pat cu noi de pe la 3.. la 7 ne-am trezit am papat si ne-am pregatit se mergem la doctor. tare frig afara.. in casa am dat drumul la caldura..
are 2 luni si 4860..si 55 cm. a pus si acuma un kg pe luna..

simonet 11 oct 2011 09:19:02

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Neata dragelor!!

Si la noi e frig ... imi place ma saturasem de caldura, in plus ma saturasem si de hainele de vara ... :D E nasol ca nu prea stiu cum sa o imbrac pe Raisa afara insa incerc sa nu exagerez:)

Eu gatesc, fac chiftele, am facut un compot si o salata orientala:)

sa aveti o zi buna!

nicoleta100 11 oct 2011 11:38:32

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de nicoles23 (Post 814271)
neatza fetele....

of e asa de inchisa vremea la noi, nu am chef de nimic dar trebuie...

o sa vreau sa ies afara , am si cate ceva de cumparat, si sper sa intru azi macar intr-un dulap.

in rest, toate bune, bebe meu de aseara de la 8 jumate a mai mancat la 2:45 si la 7:20 azi dimi.....ce bine e sa dorm si eu mai multe ore legate.

sa aveti o zi cu soare
:-*

asa e si la noi!
dar am iesit 1 ora pe afara ,a trebuit sa imi scot niste bani de pe card!:D
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 814303)
buna dimineata...>:D<
ce faceti?

bebe meu iar a revenit la programul de dinainte de medicamente... cu o trezire pe la 2-3.. azi noapte a dormit in pat cu noi de pe la 3.. la 7 ne-am trezit am papat si ne-am pregatit se mergem la doctor. tare frig afara.. in casa am dat drumul la caldura..
are 2 luni si 4860..si 55 cm. a pus si acuma un kg pe luna..

sa creasca mare si sanatos!!!:x:x:x
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 814350)
Neata dragelor!!

Si la noi e frig ... imi place ma saturasem de caldura, in plus ma saturasem si de hainele de vara ... :D E nasol ca nu prea stiu cum sa o imbrac pe Raisa afara insa incerc sa nu exagerez:)

Eu gatesc, fac chiftele, am facut un compot si o salata orientala:)

sa aveti o zi buna!

harnica mamica!
eu azi nu gatesc!
vreau sa fac start walking cand adorm baietii!:D
apoi,deseara merg la un priveghi:(,a murit tatal unei foarte bune prietene!:((,merg cu sotul(ei au fost colegi de servici)

o zi minunata!!!>:D<>:D<>:D<

nicoles23 11 oct 2011 12:36:33

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
si eu am iesit afara 1h la plimbare cu bebe, platit rate si ceva cumparaturi

am facut niste macaroane cu brinza la cuptor, si aproape am terminat dulapul lu fiu-miu mare :D

vreau sa fac o prajitura cu cirese din congelaor...de bucurie ca am mixer ca ieri mi-am luat dupa ce am stat vre-o 3 ani pauza ca sa stricat si tot nu am luat altul.

pe la 4 plec dupa puiut la gradi daca nu il ia bunu, ca vrea sa mearga socru-miu dupa el :).

condoleate nico, ptr tatal prietenei tale...nu vreau sa imi inchipui cum e sa iti pierzi parintii.

dorutza cum a fost la medic?

simo, gata treaba?

va pup :-*

nicoleta100 11 oct 2011 13:14:19

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de nicoles23 (Post 814477)
si eu am iesit afara 1h la plimbare cu bebe, platit rate si ceva cumparaturi

am facut niste macaroane cu brinza la cuptor, si aproape am terminat dulapul lu fiu-miu mare :D

vreau sa fac o prajitura cu cirese din congelaor...de bucurie ca am mixer ca ieri mi-am luat dupa ce am stat vre-o 3 ani pauza ca sa stricat si tot nu am luat altul.

pe la 4 plec dupa puiut la gradi daca nu il ia bunu, ca vrea sa mearga socru-miu dupa el :).

condoleate nico, ptr tatal prietenei tale...nu vreau sa imi inchipui cum e sa iti pierzi parintii.

dorutza cum a fost la medic?

simo, gata treaba?

va pup :-*

astazi toate mamicile sunt harnice!:)
cum a fost azi dimineata,a mai plans cel mare???:-/
multumesc,ii voi transmite,imi e tare draga!!! imi e asa de mila ca avea tatal ei numai 58 de ani ,a facut cancer la maduva osoasa ,asa mi-a spus,doamne fereste pe toata lumea!!!si prietena mea are o fetita de 5 ani care isi iubeste nespus bunicul!!!si nu stie daca sa ii spuna fetei sau sa nu!:(:(:(

claudiaolteanu 11 oct 2011 14:58:09

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Buna tuturor mamicilor de aici.Ma alatur si eu voua dupa o pauza destul de mare...am un baietel de aproape 8 luni pe nume Edi;imi ocupa aprope toata ziua...mai fac schimb cu soacra-mea :)...norocul meu!!! ca altfel...
In urma sarcinii am ramas cu ceva kilograme si cu burtica si cu vergeturi.,,si m-am hotarat ca e cazul sa ma apuc serios de treaba...nu am fost eu niciodata o slabuta, dar acolo niste kg in minus trebuie sa reusesc ....inainte de sarcina, am reusit tot alaturi de "slabute" sa dau jos 10 kg in vreo 2 luni..asa ca... astept incurajari :)
Precizez ca de aseara am inceput sa imi dau pe burta cu ulei extravirgin de in...am citit ca ar fi bun.
Va urez la toate o zi cat mai buna...cu mult soare in suflete...daca afara tot nu avem parte de el .

Fl0r3ntina 11 oct 2011 15:57:39

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
fetelor unde gasesc si eu aparatoare pt pat?
ieri era sa-mi cada copilul de pe canapea
mi-a adormit la san si l-am pus pe un prosop pe canapea, am fost pana la baie si cand m-am intors ii atarnau picioarele...m-am speriat ff tare
m-am uitat pe internet de aparatoare...150-200ron..mi se pare cam mult pt o plasa cu un cadru de metal...iar un patut pliabil e 295ron

Fl0r3ntina 11 oct 2011 16:02:22

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
nu stiu daca si bebelusii vostrii fac la fel...dar mihaita a inceput sa raspunda cand vb cu el...gangureste si rade cu gura pana la urechi
iar cand il pun jos ridica mana spre mine si striga...ca si cand nu ma lasa aici...azi l-am cantarit 5600gr


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:01:16.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO