forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Vreau sa slabesc dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=6228)

galusca 08 sep 2010 11:32:43

Vreau sa slabesc dupa sarcina
 
Buna, am 33 ani si sunt o mamica proaspata (am nascut in martie). primele 8 luni m-am ingrasat 11 kg, insa in ultima luna am facut un diabet gestational si am pus foarte multe kg; cert e, ca am ramas in final cu 104 si sunt foarte descurajata. eu de fel, slabesc foarte greu, insa acum mi-e foarte greu sa fiu stricta, pentru ca am putin timp pentru mine si nu am timp sa-mi gatesc. Sport nu am avut voie, pt ca am nascut cu cezariana. Am fost la un cabinet unde mi-a masurat metabolismul si la ora 13 aveam deja 1800 calorii, desi eu mancasem ceva usor de dmineata. Deci, organismul nu ma prea ajuta. problema e ca nu stiu de unde sa incep si unde sa gasesc puterea sa ma organizez, pentru nu ma mai recunosc si mi-e foarte greu.

galusca 08 sep 2010 11:38:48

Re: am nevoie de ajutor
 
As vrea sa slabesc macar pana la 70 kg, dar nu stiu cum sa incep, mi-e foame foarte repede si mi-e foarte greu sa ma abtin. Inainte m-am mentinut foarte greu, dar numai prin cure (dieta, pastile, sport), probabil de asta mi-e si greu sa incep. Dar m-am maritat, m-am delasat, am luat vreo 20kg, iar cu sarcina, restul. Acum sunt debusolata, stiu ce lung e drumul si nu stiu ce sa fac. am o groaza de evenimente la care sa merg si nu am nimic cu ce sa ma imbrac sau sa-mi cumpar si sa arat cat de cat bine. mi-e greu fata de sotul meu...ma stie altcumva...

rosalinda 08 sep 2010 11:50:29

Re: am nevoie de ajutor
 
Buna Galusca ! Si bine ai venit in grupul Slabutelor !
Sa-ti traiasca copilasul si sa fie sanatos, sa te bucuri cat mai mult de el.

Mai alaptezi ?!
Dupa cezariana din cate stiu eu nu ai voie gimnastica 6 luni, dar poti incerca plimbari. Iesi cu bebe in carucior si mergi macar o ora.

Eu te sfatuiesc sa alegi un regim de viata cu rezultate mai putin promitatoare pe termen scurt, dar care sa-ti impulsioneze metabolismul si sa te ajute sa ajungi acolo unde doresti intr-un mod sanatos.
Inca nu s-a inventat o metoda minune care sa ne ajute sa ajungem acolo unde ne dorim peste noapte, dar cu rabdare si ambitie sigur se va intampla ceea ce ne dorim.
:-*>:D<
Ar fi util daca ai incepe sa iti notezi zilnic ceea ce mananci.

Alina82 08 sep 2010 11:52:03

Re: am nevoie de ajutor
 
Ciao Galusca!!!Buna venit printre noi:)
In primul rand trebuie sa te motivezi foarte puternic si sa ai multa rabdare si perseverenta.Va trebui sa te si organizezi.....chiar dak ai putin timp la dispozitie sunt sigura k vei gasi putin timp pt a gati sanatos pt tine....mai toate avem serviciu,casa si alte chestii pe cap dar timp se gaseste dak vrei cu adevarat.Dak ink nu ai voie sa faci sport incearca sa faci ceva usor...mergi pe jos si nush mai poti intreba mamicile de pe aici ce ai putea sa faci si sunt sigura k miscarea si mancatul sanatos te vor ajuta si vei ajunge akolo unde iti doresti:)

galusca 16 sep 2010 22:21:21

Re: Vreau sa slabesc dupa sarcina
 
multumesc pentru mesajele de incurajare, conteaza mult. Am inceput o cura de care ma pot tine, cel putin pentru moment, pentru nu-mi ia timp deloc si mi-e usor. Mananc ciorba dietetica de pui, compot de mere fara zahar si 1 - 2 batoane Q-form cu carnitina. Mi-am facut un cei din plante, dat acum 2 ani de o nutritionista (tei, macese, verde, codite cirese, frasin, salcina, coada soricelului, coada calului, cretisoara, roinita, papadie) amestecate toate si beau cam 1 litru pe zi. Plus apa si limonada. Am 7 zile implinite si am slabit aproape 3 kg. Fac tae-bo dupa net si am gasit un maseor, destul de ieftin, care vine acasa (are masa) si asa pot sta si cu bebe. Deja se vede bine pe corp, face super bine. Sper sa va fie bine si voua.

VentoFreddo 17 sep 2010 09:52:07

Re: Vreau sa slabesc dupa sarcina
 
Suna bine ce faci tu acolo..:x:DDar esti sigura ca mananci peste 1000 de cal?ca din ciorba si mere nu prea cred..Si e musai sa ai minim 1000 de cal, altfel o sa slabesti cateva kilograme si pe urma te blochezi, ba chiar te ingrasi cand incerci sa bagi si altceva..ca doar nu o sa traiesti toata viata cu ciorba de legume si mere.:PSfat:adauga pe la gustari nuci, migdale neprajite,au grasimi bune care te ajuta sa slabesti..si mai baga si mult peste gras, paradoxal, cu cat e mai gras cu atat slabesti mai mult:D
Bafta si pupici bebelului:x>:D<>:D<

VentoFreddo 17 sep 2010 09:52:44

Re: Vreau sa slabesc dupa sarcina
 
Nu ne-ai spus daca mai alaptezi..:-/

galusca 20 sep 2010 13:50:07

Re: Vreau sa slabesc dupa sarcina
 
Buna fetelor, conteaza mult pentru mine toate mesajele voastre. Si va doresc si voua multa putere. Eu n-am putut sa incep pana nu am gasit forta necesara in mine. Am tot suportul familiei, dar pana nu am zis eu gata, n-am putut. Am vazut o emisiune pe travel&living, cu operatii de by-pass gastric si m-au speriat repercursiunile la obezitate. Iar atunci cand nu esti atent, daca ai predispozitie, e doar un pas.. Din pacate eu nu m-am vazut in toata aceasta perioada ca tot iau kg si dupa nastere, am ajuns aici. Acum sunt puternica si vrau sa reusesc. Nu am nici bani multi sa fac tratamente, am noroc ca am gasit maseorul de care v-am zis si se vede mult. Am dat in 10 zile: 3,5 kg, 6 cm in talie si cam peste tot (gat, maini, picioare, sold) cate 2-3 cm. ma bucur ca ma rezultate si nu ma las. Cand mi-e pofta de ceva gust sau scuip, nu inghit. Cred ca ajung peste 1000 calorii si cam ai din toate, chiar daca pare drastica, pot sa o tin. Deci, nu ma las. Nu alaptez.


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:40:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO