forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Exercitii pentru muschii fesieri (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=295)
-   -   Exercitii pentru fund (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3936)

justbelieve 23 mai 2010 18:17:44

Exercitii pentru fund
 
Exercitii pentru fund

Exercitiul 1 – Stai cu picioarele departate, orientate spre exterior, bratele pe langa corp. Realizeaza o genuflexiune, dar cu picioarele departate. Coboara-ti trunchiul cat poti de mult, fara sa apropii picioarele.
Ridica simultan mainile in fata, pana la nivelul umerilor, tinand palmele indreptate spre podea. Pastreaza pozitia pentru cateva secunde, apoi revino la pozitia de start.
Repeta exercitiul de 20 de ori.
Exercitiul 2 – Tine picioarele usor departate, varfurile indreptate spre exterior. Flexeaza genunchii pana ce formeaza un unghii de 90 de grade.
Paseste cu piciorul stang in spate, ca pentru o fandare inapoi, punand mana dreapta pe sol, in dreptul piciorului. Ridica mana stanga pana la nivelul fetei, palmele indreptate catre exterior. Revino la pozitia de start. Repeta exercitiul alternand picioarele.
Exercitiul 3 – Paseste cu piciorul stang inainte, apoi indoaie genunchii, astfel incat sa formeze unghiuri de 90 de grade, iar genunchiul drept sa fie indreptat spre podea.
Efectueaza o saritura rapida, impingand in picioare cu putere. In aer, inverseaza picioarele, aterizand cu piciorul drept inainte. Continua sariturile, alternand picioarele.
Exercitiul 4 – Pentru acest exercitiu vei avea nevoie de un prosop. Stai cu picioarele apropiate, mainile pe langa corp.
Tine piciorul drept pe un mic prosop impaturit. Indoaie genunchiul stang la 45 de grade si lasa-ti toata greutatea pe el, in timp ce aluneci cu piciorul drept pe podea, in partea stanga. Retrage-ti apoi piciorul drept la pozitia de start.
Repeta exercitiul timp de 30 de secunde, apoi schimba piciorul pe care iti sustii greutatea.
Exercitiul 5 – Stai cu picioarele departate, bratele pe langa corp. Coboara posteriorul, ca si cum te-ai aseza pe un scaun, lasandu-ti toata greutatea pe calcaie.
Ridica apoi piciorul drept in spatele tau, pastrand piciorul stang flexat. Intinde bratele in fata, pe masura ce ridici piciorul. Revino la pozitia de start si repeta miscarea cu celalalt picior.


LicuriciColorat 23 mai 2010 18:45:38

Re: Exercitii pentru fund
 
merci de exercitii Lavy draga>:D<
o sa mai caut si o sa tot sortez,sa vad ce pot face,pe unde sa le mai adaug:)):-*

justbelieve 23 mai 2010 18:51:25

Re: Exercitii pentru fund
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 197789)
merci de exercitii Lavy draga>:D<
o sa mai caut si o sa tot sortez,sa vad ce pot face,pe unde sa le mai adaug:)):-*

Cu placere.Sper sa te ajute.Si eu ma gandeam sa le fac,insa ca si tine,trebuie sa le bag si pe ele undeva in programul meu:))

LicuriciColorat 23 mai 2010 18:54:08

Re: Exercitii pentru fund
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 197795)
Cu placere.Sper sa te ajute.Si eu ma gandeam sa le fac,insa ca si tine,trebuie sa le bag si pe ele undeva in programul meu:))


eu ma gandeam,dupa ce scap de grasime,adica la mentinere
sa le bag o zi cu abdomenele,o zi tae-bo sau kickboxing,ca atunci la mentinere o sa fie mai bine:))
ca acum de mai fac si alte ex pe langa,nu ma mai ridic din pat:)))

ivory 26 ian 2011 14:19:32

Re: Exercitii pentru fund
 
Vad ca nu sa mai discutat de ceva timp pe topicu asta, da imi incerc norocu...
am o nelamurire exercitiile astea pentru fund sunt pentru tonifiere, modelare, "dat jos"?
Eu as fi interesat de partea cu dat jos grasimea...
Daca ati putea sa-mi recomandati cateva exercitii bune pentru asta as fi recunoscator.
Daca sunt bune astea prezentate aici va rog deasemenea sa-mi spuneti.
de mentionat, sunt baiat 20ani, 1.83 si 77-78kg
Imi cer scuze daca am pus o intrebare la care sa raspuns deja pe forum...nu prea stau la calculator si azi mi-am facut contu pe forum...nu am avut timp de rasfoit..
Multumesc anticipat pentru lamuriri/ ajutor
Numai bine !

deadcountess 26 ian 2011 15:06:39

Re: Exercitii pentru fund
 
De regula exercitiile specifice unei anumite zone se fac pt modelare si tonifiere. Pt dat jos se recomanda orice sport de tip cardio (jogging, bicicleta, aerobic, etc)

sa nu uit sa specific ca pt dat jos trebuie si dieta pt ca altfel vei obtine ceea ce se numeste "muschi peste grasime"

christinee 02 mar 2012 10:14:33

Re: Exercitii pentru fund
 
Multumim de exercitii. EU una am nevoie pt k sunt fundless :((


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:03:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO