forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Ghidul slabutelor incepatoare (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=387)
-   -   unde gresesc?????? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12232)

LuliL 14 mar 2013 22:15:58

Re: unde gresesc??????
 
Citat:

Anterior postat de aromitza (Post 1235673)
[/COLOR][/FONT][/SIZE]

Da draga mea,sunt bucatareasa casei, gatesc pt 4 adulti si un copil(fetita si sotul meu,fratele sotului cu sotia) ,toti pretentiosi si fiecare cu preferitele lor!Cred ca si din cauza asta m_am cam lasat la urma...mananc ce gasesc prin frigider...
Am intrat la bibliteca si am citit eu ceva pe acolo si trebuie neaparat sa ma documentez mai bine.ITI multumesc pt sfaturi >:D<

Da sotia fratelui sotului nu stie sa gateasca?! Sau e pe pomana de la tine?

aromitza 15 mar 2013 12:07:53

Re: unde gresesc??????
 
Citat:

Anterior postat de LuliL (Post 1236095)
Da sotia fratelui sotului nu stie sa gateasca?! Sau e pe pomana de la tine?

Mdaa...orez,piure si cartofi prajiti ;) aaa si pui...prajit

marinuta 15 mar 2013 12:09:24

Re: unde gresesc??????
 
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:A...LwY6SFXD09Gnra

Mihaela1006 16 mar 2013 09:57:07

Re: unde gresesc??????
 
Citat:

Anterior postat de aromitza (Post 1235673)

Da draga mea,sunt bucatareasa casei, gatesc pt 4 adulti si un copil(fetita si sotul meu,fratele sotului cu sotia) ,toti pretentiosi si fiecare cu preferitele lor!Cred ca si din cauza asta m_am cam lasat la urma...mananc ce gasesc prin frigider...
Am intrat la bibliteca si am citit eu ceva pe acolo si trebuie neaparat sa ma documentez mai bine.ITI multumesc pt sfaturi >:D<

Ce varsta are fetita ta? Eu am doua fete de 10 si 17 ani, cea mare este ajutorul meu in ceea ce priveste mancarea sanatoasa, iar cea mica a inteles ca daca nu e sanatos mananca mai rar anumite mancaruri, mai ales prajeli si dulciuri (a inteles de mult, nu acum cand e deja mare :) ).
Poti sa incepi prin a nu te mai pune pe ultiumul loc pentru ca ceea ce se gaseste prin frigider nu e ceea ce iti trebuie.
Fa abuz de legume gatite in orice mod, in primul rand salate, mai rar prajite (poti face un sote dar in anumite combinatii), cartofii si orezul alb nu sunt sanatoase pentru nimeni, fa-te ca uiti sa cumperi :P. Varza in forma de salata cu un pic de ulei (daca poti ulei presat la rece de floarea soarelui sau masline) putin otet, sare si piper este delicioasa ca garnitura la orice carne si e potrivita de sezon.
Farfuria optima are jumatate legume si verdeturi colorate, portia de carne este cat suprafata si grosimea palmei (fara degete) asta insemnand ca fiecare portie e personalizata dupa cel care o mananca - o exceptie face fetita, care fiind in crestere poate avea uneori instinctiv nevoia de a manca mai multe proteine. Poti urmari ca alimentele din farfurie sa se invarta pe la 500 calorii, la trei mese asta e 1500, cu gustarile ajungand la caloriile necesare pentru fiecare.
Peste se poate manca mai mult, cat palma cu degete, si este foarte sanatos, avand multe proteine si grasimi sanatoase. Daca suporti pestele cu oase, carasul are carne f. slaba si e minunat la cuptor invelit in hartie de copt, cu felii de lamaie in burta si piper verde plus sare - de altfel asta e modul in care gatesc orice peste. Pestele prajit absoarbe prea mult ulei si nu e ok.

Fructele nu sunt desert, se mananca ori dimineata inainte de masa cu o jumatate de ora, fie cu o ora inainte de alte mese sau doua ore dupa. Exceptie fac fructele de padure care se pot manca oricand pentru ca nu fermenteaza.

Am scris ce mi-a trecut prin cap, sunt multe de spus.

Citat:

Anterior postat de aromitza (Post 1236355)
Mdaa...orez,piure si cartofi prajiti ;) aaa si pui...prajit

Puiul la cuptor e delicios, la gratar e minunat, dar este o conditie- fara piele si in masura posibilitatilor pui de curte, nu puiul crescut cu hormoni din ferme. Pui prajit nu recomand.
Despre orez si cartofi, poate cartofi in salata orientala sau piure din cand in cand, orezul e bun basmati din cel cu bob lung si subtire si integral dar nu pilaf cu grasime ci fiert cu apa, sare si putin piper si mancat cu legume.
Oricine poate invata daca vrea sa gateasca sanatos, important e sa fie receptiv la nou si traditii si nu inchistat in vechile practici din bucatarie cu mult zahar, ulei la greu, sare in exces, practici care nici nu sunt vechi de la bunica ci sunt rezultatul unei lipse de preocupare pentru mancare sanatoasa de la jumatatea secolului trecut incoace.[/SIZE][/COLOR][/FONT]

aromitza 17 mar 2013 17:11:25

Re: unde gresesc??????
 
Mihaela,iti multumesc din suflet ca ma incurajezi,sunt bucuroasa sa citesc sfaturile tale si promit ca o sa le urmez.Fetita mea face 3 ani in iunie ,este minunea mea...ea este foarte pretentioasa,la fel ca sotul :(!
Sotul m-a anuntat ca o sa plece in deplasare cu serviciul....asa ca deja am inceput schimbarile....sambata am mers la cumparaturi si am umplut cosul cu legume,fructe,pui si peste...se anunta meniu sanatos saptamana asta :)

aromitza 21 mar 2013 18:30:47

Re: unde gresesc??????
 
De dimineata m-am cantarit si bucurie mareee,am mai slabit 1 kg ...de bucurie am iesit la alergat....dupa 30 minute [*arsita*] si alimentatia merge mai bine imi gatesc legume si carne de pui la tigaia dry cooker si salate la cina....Sunt fericitaaaa

Mihaela1006 22 mar 2013 15:41:05

Re: unde gresesc??????
 
Felicitari pentru dorinta de schimbare, o sa reusesti, nu dintr-o data, dar incet si sigur. Nu te stresa pentru nimic (zile proaste in care mai mananci lucruri nepermise, o aniversare la care nu poti refuza o felie de tort, sau altele asemenea) si fii sigura pe tine si pe reusita ta.
Dormi bine noaptea pentru ca oboseala ingrasa si bea apa cat e necesar pentru hidratare - pe parcursul zilei, cate o gurita, nu mult deodata, pentru a se duce apa unde e nevoie de ea. Pe mine m-a ajutat si ma ajuta apa bauta dimineata pe stomacul gol, cu minim 30 min, inainte de masa - uneori o incalzesc cat suport de fierbinte si ii pun o jumatate de lamaie la o cana si este un mod foarte placut de a incepe o zi.

Referitor la fetita ta, la trei ani chiar daca e mofturoasa ii poti gasi ceva gustos si natural cu care sa o "prinzi" si daca ea iti cere mancarurile sanatoase carora le prinde gustul, restul lumii se va lua dupa ea. Adica ea este ajutorul tau cel mai eficient ;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:51:19.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO