forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Jurnale de mentinere (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=411)
-   -   Jurnal: NU total anorexiei, subnutritiei, regimurilor prostesti - Deadcountess (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3902)

deadcountess 10 sep 2010 13:10:28

Re: Jurnal: NU total anorexiei, subnutritiei, regimurilor prostesti - Deadcountess
 
Citat:

Anterior postat de MCS (Post 322847)
Pai sa vorbim...ca oricum frec menta la birou...chiar nu am chef sa fac nimic :D, drept care nici nu o sa fac. Nu ma simt bine deloc azi, as sta acasa in patutz si as dormi. Cred ca o sa sar chiar si sala azi. Nu-mi dau seama ce e cu starea asta de oboseala "cronica"... In schimb o sa ma tratez cu un massajjjj....Face bine la toate :)
Am vazut ca vorbeati de fructe de mare ... buuun...mie imi plac foarte mult, exceptand scoicile...dar in Ro mananc foarte rar spre deloc, nu imi plac cele congelate sau tinute cate o saptamana pe pat de gheata pana ajung in Romania. Nu mai au deloc acelasi gust. Peste insa...beah!...doar somon grill si atunci daca chiar nu am incotro.
Cum te descurci cu regimul lacto-ovo-vegetarian? Ce te-a determinat sa optezi pentru el?

La mine merge net-ul foarte prost, nu prea e de lucru si probabil toata clinica sta pe net, si la ce retea si ce aclculatoare avem...

M-am gandit sa incerc, sa vad cum ma simt, poate nu o sa mai am nevoie de cure de detoxifiere pe care le urasc.;) Deocamdata ma descurc bine desi mai "scapa" si cate un peste prin meniu din cand in cand. Pofta de carne nu mi-a fost niciodata daca stau sa ma gandesc mai bine. Era doar obisnuinta.

Aici sunt fructe de mare proaspete cate vrei, si nici nu sunt scumpe. In Romania mancam destul de rar din cauza preturilor.

MCS 10 sep 2010 14:37:40

Re: Jurnal: NU total anorexiei, subnutritiei, regimurilor prostesti - Deadcountess
 
Pai deh ... in Marea Neagra turcii si bulgarii sunt in stare sa pescuiasca, noi nu ... ca e grea munca pe pescador si nici flota nu prea mai avem...Asteptam sa importam ce pescuiesc ei ...si pretul e pe masura. Lenea se plateste.

deadcountess 10 sep 2010 20:14:28

Re: Jurnal: NU total anorexiei, subnutritiei, regimurilor prostesti - Deadcountess
 
Citat:

Anterior postat de MCS (Post 323141)
Pai deh ... in Marea Neagra turcii si bulgarii sunt in stare sa pescuiasca, noi nu ... ca e grea munca pe pescador si nici flota nu prea mai avem...Asteptam sa importam ce pescuiesc ei ...si pretul e pe masura. Lenea se plateste.

din pacate in Romania de mult nu se mai prea fac lucrurile eficient. Importul e rentabil pe termen scurt pt comercianti, cui ii pasa ca echilibrul in economia noastra se duce de rapa :(

CezaraCezarului 11 sep 2010 09:50:58

Re: Jurnal: NU total anorexiei, subnutritiei, regimurilor prostesti - Deadcountess
 
Fetelor, e weekend. Lasati pescarii, flota, Romania, descretiti fruntile, zambiti! Doua zile pe saptamana nu mai avem voie sa ne gandim la nimic. :))

deadcountess, in consta cura de detoxifiere despre care vorbeai mai jos? Nu am incercat niciodata si sunt curioasa despre ce e vorba.

In alta ordine de idei, sa ai un weekend cat se poate de linistit in frumosul Kragerø, orasul pe care l-am cautat pe google, sa-mi mai scap ochii de blocuri inainte si asfalturi gri.

deadcountess 12 sep 2010 19:59:28

Re: Jurnal: NU total anorexiei, subnutritiei, regimurilor prostesti - Deadcountess
 
Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 324002)
Fetelor, e weekend. Lasati pescarii, flota, Romania, descretiti fruntile, zambiti! Doua zile pe saptamana nu mai avem voie sa ne gandim la nimic. :))

deadcountess, in consta cura de detoxifiere despre care vorbeai mai jos? Nu am incercat niciodata si sunt curioasa despre ce e vorba.

In alta ordine de idei, sa ai un weekend cat se poate de linistit in frumosul Kragerø, orasul pe care l-am cautat pe google, sa-mi mai scap ochii de blocuri inainte si asfalturi gri.

Pacat ca am citit esajul tau cand deja a trecut weekendul. De obicei in weekend ne relaxam, ne plimbam mult in oras sau in padure, la noi weekendul este PC-free ;)

Cure de detoxifiere sunt foarte ulte variante, eu facem de obicei 2 zile de mancat numai ananas, cam o data la 3 luni, numai ca in ultimii ani a inceput sa ma cam scarbesc de ananas, ultima data am tinut cu pepene verde.

Ai dreptate, orasul e mic si dragut, dar de fapt asa sunt cam toate in Norvegia. Kragerø este cea mai populara statiune din tara, singurul loc unde exista plaje, si din pacate sunt si preturile cele mai mari din tara (asta e, clatitul ochilor se plateste :)) )

CezaraCezarului 12 sep 2010 22:11:40

Re: Jurnal: NU total anorexiei, subnutritiei, regimurilor prostesti - Deadcountess
 
Deci ananas sau pepene, am priceput. Cand mai simt mai "in forta", o sa incerc - de mult ma tot gandesc la asta, daca mi-ai spus ca e vorba si de doua zile e si mai bine.

Va admir pentru weekend-ul departe de lumea virtuala si cred ca e atat de usor sa te desprinzi de calculator cand afara te-asteapta ce-am vazut eu in minunatele poze. E populara pe buna dreptate statiunea, pare asa de intima si primitoare. Aici (si prin aici ma refer mai ales la Bucuresti) efectiv nu am niciun loc in care sa simt asta, ca ma indepartez de tot. Parcuri? In parcuri e mai aglomerat decat pe strazi. Paduri? N-avem. Centru vechi? Mii de oameni. Asa ca pentru o persoana ca mine, iubitoare de singuratate si liniste, nu exista acea "desprindere". Dar ma fac eu mare si zbor, ma numar si eu printre aspirantii la emigrare. :-j

deadcountess 13 sep 2010 08:53:44

Re: Jurnal: NU total anorexiei, subnutritiei, regimurilor prostesti - Deadcountess
 
Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 325957)
Deci ananas sau pepene, am priceput. Cand mai simt mai "in forta", o sa incerc - de mult ma tot gandesc la asta, daca mi-ai spus ca e vorba si de doua zile e si mai bine.

Va admir pentru weekend-ul departe de lumea virtuala si cred ca e atat de usor sa te desprinzi de calculator cand afara te-asteapta ce-am vazut eu in minunatele poze. E populara pe buna dreptate statiunea, pare asa de intima si primitoare. Aici (si prin aici ma refer mai ales la Bucuresti) efectiv nu am niciun loc in care sa simt asta, ca ma indepartez de tot. Parcuri? In parcuri e mai aglomerat decat pe strazi. Paduri? N-avem. Centru vechi? Mii de oameni. Asa ca pentru o persoana ca mine, iubitoare de singuratate si liniste, nu exista acea "desprindere". Dar ma fac eu mare si zbor, ma numar si eu printre aspirantii la emigrare. :-j

Cura de detoxofiere se tine 1-3 zile, depinde de tine cat rezisti sau cat ai chef.

Aici e mai fain cand trece sezonul turistic, altfel n-ai loc pe strazi (la propriu spun asta, sunt foarte inguste, iar in timpul sezonului populatia orasului se mareste de 4-5 ori) si atunci raman doar padurile.

deadcountess 13 sep 2010 10:20:33

Re: Jurnal: NU total anorexiei, subnutritiei, regimurilor prostesti - Deadcountess
 
Am uitat sa ma "laud" ca am stricat regimul vegetarian vineri seara cu o pizza cu pui in ceva berarie de ziua sotului meu :( (nu aveau nimic vegetarian acolo si cred ca ar fi fost aiurea sa ma ridic de la masa sa merg acasa sa-mi iau un sandwich :-s )

Crysa 13 sep 2010 10:58:10

Re: Jurnal: NU total anorexiei, subnutritiei, regimurilor prostesti - Deadcountess
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 326245)
Am uitat sa ma "laud" ca am stricat regimul vegetarian vineri seara cu o pizza cu pui in ceva berarie de ziua sotului meu :( (nu aveau nimic vegetarian acolo si cred ca ar fi fost aiurea sa ma ridic de la masa sa merg acasa sa-mi iau un sandwich :-s )



ar fi fost ceva ....sa-ti fi scos din geanta cutiuta cu salata...sau orice alta mancare vegetariana:))

deadcountess 13 sep 2010 14:15:00

Re: Jurnal: NU total anorexiei, subnutritiei, regimurilor prostesti - Deadcountess
 
Citat:

Anterior postat de Crysa (Post 326299)
ar fi fost ceva ....sa-ti fi scos din geanta cutiuta cu salata...sau orice alta mancare vegetariana:))

As fi fost in stare daca m-as fi gandit dinainte ca e posibil sa nu aiba nimic vegetarian :)) De fapt aveau ,,,prajituri dar nu imi place sa manac dulce in loc de mancare


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:19:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO