forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Jurnale de mentinere (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=411)
-   -   Jurnal Silvy (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=7926)

silviy 28 ian 2011 18:40:21

Jurnal Silvy
 
Buna fetele,


sincer imi pare rau ca de-abia acum imi fac si eu primul jurnal, la un an dupa ce am inceput sa-mi schimb stilul de viata si sa incerc sa slabesc si sa manac sanatos.
Totul a inceput cam acum un an cand deja nu-mi mai placea cum imi vin haninele, parca toate tipau pe mine si cand ma duceam sa-mi cumpar ceva nou parca nimic nu-mi venea bine. Aveam 58 de kg. De fapt nu prea ma ingrasasem decat cam 2 kg mai mult decat greutatea mea constanta din ultimii sa zicem .... cel putin 5 ani cred. De fapt din clasa a 9-a am tot oscilat cred intre 53 si 57 kg, cam asa, din cate imi aduc aminte, dar nici nu aveam cantar si nu dadeam o importanta foarte mare ca mi se parea ca arat ok asa, mai ales ca eu aveam conformatia cu fundul mai bombat.
Oricum de la inceputul anului trecut am inceput treptat, sa evit ceea ce stiam eu in acel moment ca nu ar trebui sa mananc ca sa slabesc. Nu mai mancam nimic prajit, nu mancam gras, am redus rontanelile si sucul. Cu timpul am inceput sa ma informez mai mult ce inseamna un regim alimentar si care sunt principiile pe care ar trebui sa le urmez si am descoperit comunitatea slabute.ro care mi se pare fascinanta. Atat de multe informatii utile, atat de bine structurat, sincer pe mine m-a ajutat enorm, desi la inceput ma uitam decat cate calorii au anumite produse si citeam articole si postari ale slabutelor.
Asa mi-am dat seama ca e important sa-mi schimb stilul de viata si nu sa tin o dieta stricta. Pana in iulie am ajuns astfel de 50 kg, greutatea pe care mi-o doream, dar ma gandeam cu groaza ca urmeaza concediu si cum ma voi mentine. Cu toate acestea, am fost un pic atenta la ce mananc, desi m-am si rasfatat cu dulciuri (mai ales ciocolata in Elvetia), astfel incat in concediu am luat doau 1 kg, pe care l-am dat jos repede si la 1 septembrie aveam 50 Kg.
Din pacate in septembrie am inceput sa am niste probleme cu stomacul si am ajuns la 46 kg in o luna, deoarece am facut o enterocolita de la niste pui de balta pe care i-am gatit si mancat cu foarte multa pofta (si mai ales ca erau prajiti, eu nu mai mancasem nimic prajit de mai mult de jumatate de an). De atunci pana la inceput de ianuarie, am facut numeroase analize, tratamente, au zis doctorii ca nu prea stiu ce am, da ca e pe fond nervos si o gastrita si o duodenita acuta, poate si colon iritabil..., ma rog, nici untratament si regim nu-si facea efectul pana nu am fost in vacanta de iarna si am reusit sa ma detasez putin de munca si tot acest stres (recunosc ca sunt o persoana care pune foarte mult suflet in ceea ce face, muncesc foarte mult si ma stresez exagerat de mult). Ideea e ca de o luna ma simt mai bine si sunt foarte bucuroasa.

Dar sa revenim la stilul de viata. Eu cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa inteleaga ca o dieta nu este o solutie ci mult mai potrivit este un regim de viata potrivit stilului nostru si preferintelor pe care le avem. Sunt persoane care prefera sa manace foarte multe lactate, altele multe legume si fructe sau altele carne. De aceea este cel mai bine sa ne alcatuim singure meniul zilnic, dar sa avem grija sa includem in el atat proteine cat si carbohidrati si grasimi sanatoase.
Ce am invatat eu in acest an, ca cel mai important este echilibrul, sa ne cunoastem corpul si sa stim ce este sanatos.
Eu nu mananc dimic din urmatoarele:
- gras ( nu mananc carne grasa de porc, oaie, piept de pui gras, peste foarte gras, pielea de la pui, ulei, untura etc.)
- nu mananc nimic prajit, mai ales nimic pane (daca sunt in vizita la cineva, elimin pane-ul de desupra si mananc doar pieptul de pui sau pestele din interior)
- nu mananc cartofi, mai ales cei prajit, nu cred ca am mai mancat de 3 ani si din fericire nici nu imi este pofta (acum de cand sunt la mentinere de 4 luni, mai mananc uneori piure, dar nu din fulgi sau cate un cartof in tocanita sau la cuptor)
- am incercat sa renunt aproape de tot la zahar (eu carea beam ceaiul cu 3 lingurite de zahar)
- dulciuri in cantitati limitate ( parerea mea este ca este mult mai bine sa gusti ceva dulce decat sa te frustrezi ca nu ai voie, o sa vezi ca daca iei o lingurita din tortul de la ziua prietenei tale este mult mai bine decat sa te uiti toata seara la el si sa-ti inchipui ce gust are, important este sa ai masura)
- paine in cantitati limitate ( eu nu mananc mai mult de o felie, maxim 2 pe zi, si de cele mai multe ori integrala sau paine prajita din comert)
- nu mananc branzeturi grase, cascaval. etc
- nu mananc niciodata fast-food (aici este inclusa si pizza si sandwichuri)
- mananc rar paste ( daca mananc paste incerc sa fie si cu legume sau cu carne slaba si sa nu aiba o tona de smantana si parmezan)
- nu mananc mezeluri (in nici un caz salam sau mezeluri afumate)
- nu mananc alimente care nu stiu din ce sunt facute sau ce contine
- nu mananc salate din acelea cu de toate - si carne, si ou si sos de maioneza eventual.....(sunt mai calorice si mai nesanatoase ca o mancarica gatita, mai ales daca este gatita de tine si nu cu mult ulei)

Acum sa va spun un pic ce mananc:
- foarte multe fructe, ador fructele, din pacate de cand cu problemele de stomac nu prea mai puteam manca fructe si de ele imi era cel mai dor, dar acum sunt happy ca le pot manca din nou ( banane nu exagerez, max 2 pe saptamana)
- carne slaba: pui, peste, curcan, vita foarte slaba - destul de rar
- peste incerc sa mananc cat mai des, mai ales din cel mai slab si care nu e crescut in crescatorii, cum ar fi dorada, pe care il ador
- ca si garnitura incerc sa mananc mai mereu legume, se pot gati in atatea feluri, de la simple legume pe gratar sau trase in tigaie, pana la tocanite, sufle-uri sau la cuptor, oricum mi se par foarte gustoase
- ciorbite si supite ( nu cu foarte multa smantana)
- cereale (de preferat integrale, mie imi plac cele cu fructe), dar si biscuiti din cereale integrale, sunt foarte buni cand iti este foarte foame, mananci un biscuitel foarte mic si iti trece si e sanatos ca e din cereale
- lapte degresat (beau doar lapte de 0,1 % grasime, poate spuneti ca nu are gust bun, dar eu asa m-am obisnuit cu el de un an, ca acum cel de 3% mi se pare asa gretos
- iaurturi
- branza da vaci ( mie imi plac si perlele de branza, mai ales Tnuva, desi nu sunt light, da nu au multe calorii si sunt gustoase si satioase, o cutie are cam 160 calorii si te cam saturi din ea, mai ales pentru dimineasa sau seara e ideal), sau telemea light
- salate, exista atatea varainte pe care le puteti face
- mancarica gatita in casa de obicei pe foc sau la cuptor, varainte inventate cu ce avti prin casa care sa contina ceva carne slaba (pui, curcan, peste, vita slaba) si tot felul de legume (incercati sa nu puneti cartofi), eu ador dovlecelul, vanata, morcovul, mazarea si ciupercile. Din cauza unei lipse de fier am invatat ca si brocoli si spanacul nu sunt asa rele la gust si sunt extrem de sanatoase si eu uimitor de putine calorii. Ca sfat, incercati sa puneti cat mai putin ulei de masline in mancare, gustul oricum este cam acelasi si veti elimina un numar mare de calori

Deci pe scurt:
- nu mancati gras si prajit
- aveti grija la combinatii si la originea alimentelor
- beti cel putin 2 litri de apa pe zi (eu beau cam 3-4 litri pe zi si ma simt foarte bine)
- faceti miscare (eu nu am timp sa-mi fac un abonament la sala in acest timp, in vara am reusit, da acum sunt f prinsa la servici, asa ca dimineata ma trezesc cu jumatate de ora mai devreme si fac 500 abdomene si cam jumatete de ora de aerobic - acum eu fac mai multe exercistii pentru fesieri si picioare, dar fiecare isi stie corpul si unde sa insiste, dar pana sa ajung la greutatea dorita faceam seara 30 min bicicleta intens) Miscarea este foarte importanta, incercati s ava faceti timp, va veti simti atat de bine....macar si ca va incordati muschii fesieri cand stati pe scaun la birou sau in masina sau autobus :))


Hai ca deja am scris mult prea mult si nu vreau sa va pictisesc asa de la prima postare, dar sunt asa incantata de noul meu stil de viata, de cum ma simt acum. Tine doar de noi, totul este psihic, daca nu vedeam asta ca pe un chin si nu ne frustram singure punandune niste limite aberante "nu mai mananc ciocolata nicodata" si niste limite absurde "sa slabesc 5 kg intr-o luna ca plec la mare si trebuie sa arat bine". Daca toate astea simti ca fac partea din viata ta si vin ca ceva natural va fi foarte usor. Eu nu prea m-am abtinut de la nimic strict, dar organizmul refuza orice era gras, in schimb la dulciuri nu ma pot abtine, asa ca gust din ele, dar ma trezesc de multe ori ca nici ma car nu sunt asa bune cum ma asteptam si cum aratau si renunt singura dupa o lingurita de tort sau o jumatate de bomboana de ciocolata.

Va multumesc pentru ca sunteti o comunitate atat de activa si as vrea sa facem tot ce putem fiecare sa crestem numarul de utilizatori sa sa promovam un stil de viata sanatos.
Propunerea mea ar fi, daca se poate slabuta, sa facem o pagina si pe facebook, mai ales ca acum a luat aceasta amploare si cred ca ar prinde foarte bine.

Va pup pe toate si va imbratisez cu drag,
Silvia

Slabuta 28 ian 2011 23:05:26

Re: Jurnal Silvy
 
Bun venit printre noi Silvia :)

Imi plac slabutele care se prezinta in detaliu, asa ne putem cunoaste mai bine si bineinteles da sfaturi la obiect. :)


Citat:

Eu cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa inteleaga ca o dieta nu este o solutie ci mult mai potrivit este un regim de viata potrivit stilului nostru si preferintelor pe care le avem
Aceasta idee incercam sa o transmitem slabutelor zilnic, mi se pare cea mai puternica arma impotriva kilogramelor. :)

Foarte buna lista cu alimentele care nu fac parte din viata ta. :)

Ma bucur ca esti si activa fizic :)

Intr-un cuvant, ai facut o strategie sanatoasa si acest lucru este demn de lauda. :)

Ai putea posta si meniurile tale zilnice, sa discutam pe marginea lor daca e ceva de discutat. :) Daca nu, atunci si mai bine, vei fi un exemplu pentru multe slabute. :)

Legat de cresterea comunitatii de Slabute, este o initiativa foarte buna. :)

I-am transmis lui Vadmin si mi-a spus ca se va gandi la o solutie.

silviy 29 ian 2011 10:30:25

Re: Jurnal Silvy
 
Buna slabuta,


multumesc pentru aprecieri, meniurile mele sunt postate zilnic in meniuri, asa ca as fi foarte fericita daca ai avea timp sa te uiti peste ele si sa-mi spui ce crezi, ca sunt sigura ca mai am foarte multe lucruri de invatat. Spre exemplu in ultimul timp mananc destul de mult la gustarile dintre mese, mai ales ca am avut o perioada in care trebuia sa ma concentrezi la birou si o fac mai bine daca mai si rontai ceva (stiu ca nu e bine) si am mancat si destule dulciuri, da sunt la mentinere :)) si imi permit din cand in cand, doar ca o s aincerc sa fie cat mai sanatoase si preferabil facute in casa.
Apropo de asta, de unde pot cumpara fructoza ca as vrea sa fac astazi crema de zahar ars si ma gandeam sa incep sa folosesc fructoza da nu stiu de unde sa cumpar si crezi ca ar fi potrivita pentru desertul asta?

weekend placut!!!!!!

silviy 30 ian 2011 13:47:29

Re: Jurnal Silvy
 
Buna fetele,



aseara am cam dat-o in bara, am fost la peterecerea unei bune prietene si am mancat tort, nu l-am mancat tot, dar am mancat destul de mult....cred ca foarte mult a fost si psihic deoarece toata lumea din jurul meu imi zicea cat sunt de slaba, ca am slabit prea mult si ma uitam cu cecelalte fete, desi aveau o greutate si dimensiuni mult mai mari ca ale mele, ele au mancat toata felia de tort.

Uneori as vrea sa nu mai fiu asa disperata cu tot ce mananc sa nu mai cantaresc tot din ochi si sa fac imediat un calcul mental cam cate calorii si cate proteine si glucide urmeaza sa mananc. Parca as vrea sa ma bucur putin mai mult de viata si de tot ce mananc, dar nu mai pot sa fiu asa :), chiar daca am ajuns sub greutatea pe care mi-o doream initial sia cum toata lumea din jurul meu zice ca sunt prea slaba si sa ma mai ingras macar 2-3 kg.
Dar mie imi place cum arat, ma trezesc dimineata si ma uit in oglinda si nu mai vad deloc grasime pe corpul meu, chiar de la exercitii muschii abdominali si de la picioare se vad conturati, si imi place ce vad in oghinda.
Desi uneori si eu ma intreb daca nu sunt prea slaba, mai ales cand nici unele haine xs nu-mi mai vin, sau cand vad ca mi s-au cam micsorat sanii (bine ca nu sunt deloc lasati :), sau cand ma uit cum imi vin blugii (desi nu prea gasesc blugi mulati) si ma gandesc ce fund bombat aveam inainte.

Oare unde e limita cat ar trebui sa slabim?
Oare de ce de cate ori e vorba d emancare trebuie tot timpul sa fac calcule? Stiu ca e sanatos si bine pentru corpul meu, dar pentru mintea mea? Nu este prea stresant?

Slabuta 31 ian 2011 18:36:14

Re: Jurnal Silvy
 
Citat:

Anterior postat de silviy (Post 498886)
Buna slabuta,


multumesc pentru aprecieri, meniurile mele sunt postate zilnic in meniuri, asa ca as fi foarte fericita daca ai avea timp sa te uiti peste ele si sa-mi spui ce crezi, ca sunt sigura ca mai am foarte multe lucruri de invatat. Spre exemplu in ultimul timp mananc destul de mult la gustarile dintre mese, mai ales ca am avut o perioada in care trebuia sa ma concentrezi la birou si o fac mai bine daca mai si rontai ceva (stiu ca nu e bine) si am mancat si destule dulciuri, da sunt la mentinere :)) si imi permit din cand in cand, doar ca o s aincerc sa fie cat mai sanatoase si preferabil facute in casa.
Apropo de asta, de unde pot cumpara fructoza ca as vrea sa fac astazi crema de zahar ars si ma gandeam sa incep sa folosesc fructoza da nu stiu de unde sa cumpar si crezi ca ar fi potrivita pentru desertul asta?

weekend placut!!!!!!

Buna Silviy :)

M-am uitat peste meniurile tale, ai ceva variatii la aport caloric, nu am putut sa stabilesc un aport caloric clar, intr-o zi ai 1400, in alta zi 900-100 kcal.

Ar trebui putin sa te stabilizezi. :) Eu din cate am inteles ai trecut la mentinere, de fapt asa ar trebui sa fie. :)

Dupa aceea, am rasfoit putin meniurile tale, am ales meniul cu cele mai mare aport caloric, pe la cifra aceasta ar trebui sa te afli zilnic:

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:54
Orez cu lapte si ciocolata, Müller, 200g - 222 calorii, 6.6 proteine, 5 grasimi, 0 colesterol, 37.6 carbohidrati, 0.6 fibre, 200 sodiu, 24.4 zahar
Portocale, 90g - 43 calorii, 0.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 10.5 carbohidrati, 2.2 fibre, 0 sodiu, 8.5 zahar
Migdale, 3g - 18 calorii, 0.6 proteine, 1.5 grasimi, 0 colesterol, 0.7 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 0.1 zahar
Crackers integrali fibrextra, Misura, 4g - 17 calorii, 0.5 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 2.4 carbohidrati, 0.5 fibre, 32 sodiu, 0 zahar
Ananas uscat, Solaris Plant, 4g - 18 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 14:54
Creveti fierti, 70g - 70 calorii, 14.6 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Supa crema de broccoli, conopida si telemea, 350g - 153 calorii, 11.2 proteine, 11.9 grasimi, 0 colesterol, 6 carbohidrati, 2.1 fibre, 0 sodiu, 0.4 zahar
Paine prajita, 2g - 6 calorii, 0.1 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 17:31
Portocale, 50g - 24 calorii, 0.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 5.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 0 sodiu, 4.7 zahar
Mere, 140g - 73 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 19.6 carbohidrati, 2.8 fibre, 0 sodiu, 14 zahar

Cina, ora 03:48
Vitel (manzat), varietati de carne si derivate, limba, gatita, innabusita, 120g - 243 calorii, 31 proteine, 12.1 grasimi, 285.6 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 76.8 sodiu, 0 zahar
Stiuca, walleye, gatita, la cuptor/grill/tigaie, 90g - 108 calorii, 22.1 proteine, 1.4 grasimi, 99 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 58.5 sodiu, 0 zahar
Salata a la russe (fara muraturi) by Anqutz, 20g - 36 calorii, 0.5 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 2.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Mancare de praz cu masline, by Sunshine, 50g - 27 calorii, 0.5 proteine, 1.2 grasimi, 0 colesterol, 3.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Orez cu lapte, 80g - 95 calorii, 3 proteine, 1 grasimi, 0 colesterol, 18.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 4.5 zahar

Gustare 3, ora 10:28
Tort tiramisu cu capsuni, 100g - 330 calorii, 5.5 proteine, 10.9 grasimi, 0 colesterol, 52 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1483 calorii, (mult)97.6 proteine, 49.1 grasimi, 384.6 colesterol, (mic)163.7 carbohidrati, 9.8 fibre, 367.3 sodiu, (mult)56.6 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1205 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1205 calorii


La micul dejun le-ai amestecat putin, fructele cu semintele, paine si desertul acela de orez.

Fructele e mai bine sa le muti la gustari. Acelasi lucru se intampla si cu migdalele (sau alte seminte/nuci).

Desertul de orez e mai bine de evitat sau daca vrei mai bine il faci in casa, cel din comert mai are niste aditivi. :)

Pranzul este bun.

Gustarea 2 buna.

Cina:
Incearca sa nu amesteci carnea cu pestele.

Si orezul cu lapte sigur nu trebuie sa fie pe acolo.

Tort tiramisu de la gustarea 3 de asemenea. :)

silviy 31 ian 2011 18:46:18

Re: Jurnal Silvy
 
Buna Slabuta,


multumesc ca ti-ai facut timp sa te uiti peste meniurile mele. Ideea este ca eu as vrea sa mananc in fiecare zi cam cate 1.200 calorii, dar nu prea reusesc, in ziua de te-ai uitat tu si aveam 1.400 a fost datorita faptului ca am fost seara la un party si am mancat tortul ala, desi nu ar fi trebuit :(.
O sa incerc sa delimitez mai bine gustarile de micul dejun si pranz si sa nu mai fac atatea combinatii, si la micul dejun clar nu voi mai manca orez cu lapte decat facut in casa, deja mi-am cumparat orez si lapte de 0,1 si zilele viitoare voi face, doar ca nu am gasit sa cumpar fructoza, dar sper sa gasesc zilele viitoare, cred ca la un Plafar ar trebui sa aibe, nu?

Multumesc de sfat, o sa incerc sa tin cont de toate si sper ca peste cateva zile sa fi multumita de meniurile mele :)

Slabuta 31 ian 2011 19:58:36

Re: Jurnal Silvy
 
Citat:

Anterior postat de silviy (Post 500474)
Buna fetele,

aseara am cam dat-o in bara, am fost la peterecerea unei bune prietene si am mancat tort, nu l-am mancat tot, dar am mancat destul de mult....cred ca foarte mult a fost si psihic deoarece toata lumea din jurul meu imi zicea cat sunt de slaba, ca am slabit prea mult si ma uitam cu cecelalte fete, desi aveau o greutate si dimensiuni mult mai mari ca ale mele, ele au mancat toata felia de tort.

Uneori as vrea sa nu mai fiu asa disperata cu tot ce mananc sa nu mai cantaresc tot din ochi si sa fac imediat un calcul mental cam cate calorii si cate proteine si glucide urmeaza sa mananc. Parca as vrea sa ma bucur putin mai mult de viata si de tot ce mananc, dar nu mai pot sa fiu asa :), chiar daca am ajuns sub greutatea pe care mi-o doream initial sia cum toata lumea din jurul meu zice ca sunt prea slaba si sa ma mai ingras macar 2-3 kg.
Dar mie imi place cum arat, ma trezesc dimineata si ma uit in oglinda si nu mai vad deloc grasime pe corpul meu, chiar de la exercitii muschii abdominali si de la picioare se vad conturati, si imi place ce vad in oghinda.
Desi uneori si eu ma intreb daca nu sunt prea slaba, mai ales cand nici unele haine xs nu-mi mai vin, sau cand vad ca mi s-au cam micsorat sanii (bine ca nu sunt deloc lasati :), sau cand ma uit cum imi vin blugii (desi nu prea gasesc blugi mulati) si ma gandesc ce fund bombat aveam inainte.

Oare unde e limita cat ar trebui sa slabim?
Oare de ce de cate ori e vorba d emancare trebuie tot timpul sa fac calcule? Stiu ca e sanatos si bine pentru corpul meu, dar pentru mintea mea? Nu este prea stresant?

Ai putea sa pui cateva poze cu tine? :)

In general, "calculele" sunt folositoare pentru a-ti face ordine in alimentatie, mai ales daca inainte ai avut-o foarte deorganizata, ca sa intelegi mai bine, cel putin in prima perioada cum sa iti gandesti meniul, ce aport caloric trebuie sa ai.

Multi oameni nici nu stiu ca au mii si mii de calorii zilnic, abia cand le spui ca au avut un aport caloric de vreo 5 000 - 6 000 kcal zilnic isi dau seama.

In cazul tau iarasi e nevoie de calcul, ca sa nu te infometezi. Poate pare stresant in prima faza, dar odata ce vei ajunge sa mananci normal nu va mai fi nevoie de nici un calcul. :)


Citat:

Anterior postat de silviy (Post 502864)
Buna Slabuta,


multumesc ca ti-ai facut timp sa te uiti peste meniurile mele. Ideea este ca eu as vrea sa mananc in fiecare zi cam cate 1.200 calorii, dar nu prea reusesc, in ziua de te-ai uitat tu si aveam 1.400 a fost datorita faptului ca am fost seara la un party si am mancat tortul ala, desi nu ar fi trebuit :(.
O sa incerc sa delimitez mai bine gustarile de micul dejun si pranz si sa nu mai fac atatea combinatii, si la micul dejun clar nu voi mai manca orez cu lapte decat facut in casa, deja mi-am cumparat orez si lapte de 0,1 si zilele viitoare voi face, doar ca nu am gasit sa cumpar fructoza, dar sper sa gasesc zilele viitoare, cred ca la un Plafar ar trebui sa aibe, nu?

Multumesc de sfat, o sa incerc sa tin cont de toate si sper ca peste cateva zile sa fi multumita de meniurile mele :)

Eu zic ca este putin 1200 kcal/zi in conditiile in care ar mai fi nevoie de ceva kg in plus. :)

1300-1400 este numai bine pentru mentinere, iar daca mai pui 2-3 kg nu se intampla nimic grav.

Da, fructoza o gasesti la plafar si chiar la magazine.

Slabuta 31 ian 2011 20:28:42

Re: Jurnal Silvy
 
ps: ca sa stii cum postezi meniurile in jurnalul tau iti las un link cu explicatia.

http://forum.slabute.ro/intrebari-ra...orii-1126.html

Dio 01 feb 2011 11:06:48

Re: Jurnal Silvy
 
Citat:

Anterior postat de silviy (Post 500474)

Oare unde e limita cat ar trebui sa slabim?

Limita este acolo unde iti dai seama ca nu mai ai ce sa schimbi nimic in bine la modul in care arati (pe cai naturale), atata timp cat asta presupune un stil de viata sanatos. Si, la un moment dat, poate sa te placa si persoana de langa tine :)

silviy 01 feb 2011 11:27:09

Re: Jurnal Silvy
 
Am pus 2 poze cu mine, da nu am nici una recenta in care sa se vada clar cum arat, da promit ca imi fac diseara cateva poze si le postez sa aflu si parerea voastra sincera.
In ceea ce priveste meniul, faza este ca nu pot sa mananc atat de mult. Din cauza problemelor de stomac, si a duodenitei, sistemul meu digestiv nu poate digera cantitati mari de mancare, de aceea nu reusesc sa ajung sa manac peste 1.200 calorii si incerc sa mananc cat mai divesificat.
Spre exemplu si ieri, pentru ca pana la 10 seara cand am plecat de la birou mancasem destul de putin, cand am ajuns acasa, am mancat orez cu fructe de mare si am mancat o cantitate foarte mare pentru stomacul meu (300 g) si dupa nu m-am simtit foarte bine...., hai ca incerc sa postez si meniul de ieri, asa cum mi-ai aratat, sa te poti uita pe el si sa-mi spui ce crezi.

silviy 01 feb 2011 11:29:07

Re: Jurnal Silvy
 
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:34
Piept de curcan Fineo sub 3% grasime, Zimbo, 50g - 51 calorii, 10 proteine, 1 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Paine prajita, Mulino Bianco, 15g - 57 calorii, 1.8 proteine, 0.9 grasimi, 0 colesterol, 10.4 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 0.8 zahar
Crema de branza cu verdeata, Almette, 16g - 43 calorii, 1 proteine, 4.2 grasimi, 0 colesterol, 0.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Mere, 100g - 52 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 14 carbohidrati, 2 fibre, 0 sodiu, 10 zahar
Ananas uscat, Solaris Plant, 2g - 9 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 16:32
Cappuccino italian, 120ml - 65 calorii, 4.7 proteine, 3.4 grasimi, 0 colesterol, 3.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Mamaliga (Musi25), 160g - 112 calorii, 3.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 24 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Pastrav la gratar By Mihaela, 110g - 109 calorii, 19.8 proteine, 3.3 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 16:34
Iaurt Activia cu musli si piersici, Danone, 125g - 113 calorii, 4.5 proteine, 3.5 grasimi, 0 colesterol, 16.6 carbohidrati, 0.3 fibre, 50 sodiu, 15.3 zahar
Cozonac de acasa, Boromir, 20g - 81 calorii, 2.5 proteine, 3.6 grasimi, 0 colesterol, 9.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Crackers integrali fibrextra, Misura, 6g - 25 calorii, 0.8 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 3.6 carbohidrati, 0.7 fibre, 48 sodiu, 0 zahar
Biscuiti Taler din grau si ovaz, 12g - 56 calorii, 0.9 proteine, 2.3 grasimi, 0 colesterol, 7.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 3.1 zahar

Cina, ora 21:53
Orez cu fructe de mare, 300g - 306 calorii, 16.2 proteine, 10.2 grasimi, 0 colesterol, 37.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 6 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1079 calorii, 65.4 proteine, 33.1 grasimi, 0 colesterol, 129.3 carbohidrati, 4.1 fibre, 98 sodiu, 35.2 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1205 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1205 calorii

silviy 01 feb 2011 11:31:31

Re: Jurnal Silvy
 
Da, asa zic si eu, eu acum sunt multumita de cum arat, dar la cat sunt de perfectionista, o s aincerc sa ma mai modelez putin ca sunt sigura ca intotdeauna se poate mai bine :)) si intotdeauna se poate sa mananci si mai sanatos decat pana acum, asa ca sper ca sunt pe drumul cel bun, doar ca uneori ma gandesc ca eram mai relaxata cand nu ma uitam pe toate etichetele sa fie cat mai bio, cat mai fara grasimi, coloranti si alte lucruri nocove toate alimentele.

silviy 01 feb 2011 11:54:13

Re: Jurnal Silvy
 
Slabuta,


am gasit un articol foarte interesant despre consumul alimentelor imbogatite cu substante artificiale, care cred ca ar oferi informatii utile slabutelor de pe forum, cum pot face sa postez acest articol?

Mersi

silviy 01 feb 2011 22:21:04

Re: Jurnal Silvy
 
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 11:15
Crema de zahar ars, by Dorutza, 103g - 107 calorii, 5.9 proteine, 2.8 grasimi, 117.4 colesterol, 14.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 10.1 zahar
Cereale cu multivitamine si fier, Fortza, 20g - 76 calorii, 1.6 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 17.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Chefir 3,5 %, Napolact, 75g - 44 calorii, 2.3 proteine, 2.6 grasimi, 0 colesterol, 2.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 14:18
Orez cu lapte, 120g - 142 calorii, 4.6 proteine, 1.6 grasimi, 0 colesterol, 27.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 6.7 zahar
Conopida in otet, Raureni, 120g - 29 calorii, 2.4 proteine, 0.6 grasimi, 0 colesterol, 5.3 carbohidrati, 3.6 fibre, 216 sodiu, 0 zahar
Piept de pui la gratar, 135g - 177 calorii, 30.5 proteine, 4.9 grasimi, 80.3 colesterol, 3.2 carbohidrati, 0 fibre, 771.4 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 16:14
Mere, 115g - 60 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 16.1 carbohidrati, 2.3 fibre, 0 sodiu, 11.5 zahar
Biscuiti Taler din grau si ovaz, Brandt, 4g - 19 calorii, 0.3 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 2.6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 1 zahar

Cina, ora 14:43
Somon, roz, gatit, la cuptor/grill/tigaie, 180g - 269 calorii, 46 proteine, 8 grasimi, 120.6 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 154.8 sodiu, 0 zahar
Legume la Wok, 220g - 98 calorii, 3.1 proteine, 3.5 grasimi, 0 colesterol, 13.6 carbohidrati, 3.5 fibre, 0 sodiu, 2.2 zahar

Gustare 3, ora 22:10
Portocale, 120g - 57 calorii, 1.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 14 carbohidrati, 2.9 fibre, 0 sodiu, 11.3 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1078 calorii, (mult)97.8 proteine, (mic)24.9 grasimi, 318.3 colesterol, (mic)116.8 carbohidrati, 12.3 fibre, 1142.2 sodiu, 42.8 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Aerobica, general, 40min - 196 calorii
Shopping, 10min - 27 calorii
Urcat pe scari, 5min - 32 calorii
Metabolism bazal - 1205 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1460 calorii


Asta este meniul meu pe ziua de azi, vad ca sunt cam multe proteine, si calorii nu suficiente. Cred ca daca as fi mancat si legumele pe care le luasem la pranz ar fi aratat foarte bine meniul meu de azi, da aveau un gust foarte dubios, asa ca am renuntat :(

Dio 02 feb 2011 09:18:47

Re: Jurnal Silvy
 
Cateva precizari:
1. Tinta ta trebuie sa fie o alimentatie relativ constanta si potrivita nevoilor tale (punct de plecare, unde vrei sa ajungi si parametrii care o sa-ti influenteze evolutia). Scopul tau nu trebuie sa fie sa ajungi in punctul X cu alimentatia ci ca pe parcursul a 1-2 luni sa-ti formezi anumite automatisme si obisnuinte care sa te ajute sa-ti ajustezi alimentatia.
2. Am vazut ca ai obiceiul sa mananci FOARTE putin la "gustari". Ai, pe lanta altele, 4 gr biscuiti, 2 gr ananas uscat, 20 gr cozonac, 6 gr crackers, etc. Nu ar strica sa incerci poate sa adaugi in timp la aceste gustari si alune sau migdale crude, o sa te ajute si la aportul de grasimi. Poti sa mai incerci caju crud dar nu o sa-ti placa gustul sau tot felul de seminte (neprajite) pe care sa le presari prin iaurt/chefir sau ce mai rontai.
3. Mic dejun la 9.30 / 11.15. Nu reusesti nicicum sa mananci ceva si inainte de munca?
4. Intrebarea "ce tip somatic esti" cred ca nu isi mai are locul. Ai putea sa incerci sa iei enzime digestive, daca consideri ca este cazul.

silviy 02 feb 2011 21:14:02

Re: Jurnal Silvy
 
Da, ai dreptate, ar trebui sa-mi creez niste automatisme, dar astea sunt cele pe care le-am creat acum, manac cate putin ca sunt foarte pofticioasa si cum mai gasesc pe birou cate un biscuite sau ceva mananc. Stiu ca semintele sunt bune, mananc in special migdale, dar in ultimele zile nu am mai avut la indemana sa rontai cateva. Oricum ideea este ca eu nu vreau sa ma ingras ca sunt multumita cum arat si sa simt bine in pielea mea asa, chiar daca lumea zice ca sunt slaba.
La 9.30 am trecut micul dejun, eu am mancat pe la 9, atunci mananc (asta e inainte de birou :)), ca pe la 10 ajung eu la birou de obicei. Mananc in fiecare zi la jumatate de ora, o ora dupa ce-mi fac exercitiile, deja de jumatate de an m-am obisnuit sa mananc dimineata si sunt foarte fericita.

Azi sunt cam suparata pe mine ca nu am reusit sa-mi fac timp sa mamanc la pranz, ca atare pentru ca mi se tot facea foame, am rontait tot ce mi-au donat colegii de birou si stiu ca nu este foarte bine :(
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 11:28
Crema de zahar ars, by Dorutza, 105g - 109 calorii, 6 proteine, 2.8 grasimi, 119.7 colesterol, 15 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 10.3 zahar
Paine prajita (uscata), Barilla Mullino Bianco, 8g - 32 calorii, 0.8 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 6.1 carbohidrati, 0.3 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Crema de branza cu verdeata, Almette, 8g - 22 calorii, 0.5 proteine, 2.1 grasimi, 0 colesterol, 0.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Banane, 115g - 103 calorii, 1.3 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 26.2 carbohidrati, 3 fibre, 0 sodiu, 14 zahar
Biscuiti Taler din grau si ovaz, Brandt, 12g - 56 calorii, 0.9 proteine, 2.3 grasimi, 0 colesterol, 7.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 3.1 zahar

Gustare 1, ora 11:43
Covrigi de Buzau, Boromir, 8g - 34 calorii, 0.9 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 6.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 15:26
Paine, grau, 12g - 32 calorii, 1.3 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 5.7 carbohidrati, 0.4 fibre, 62.5 sodiu, 0.7 zahar
Sunca presata, Serena, 40g - 43 calorii, 7.6 proteine, 1.2 grasimi, 0 colesterol, 0.4 carbohidrati, 0.1 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cottage branza proaspata 5%, Tnuva, 175g - 163 calorii, 18.4 proteine, 8.8 grasimi, 0 colesterol, 2.6 carbohidrati, 0 fibre, 875 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 16:46
Cereale cu multivitamine si fier, Fortza, 10g - 38 calorii, 0.8 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 8.6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Nesquik, Nestle, 6g - 23 calorii, 0.3 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 4.9 carbohidrati, 0.4 fibre, 6 sodiu, 0 zahar
Lapte ecologic degresat 0.1% grasime, LaDorna, 120ml - 39 calorii, 3.8 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 5.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 5.4 zahar
Mere, 105g - 55 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 14.7 carbohidrati, 2.1 fibre, 0 sodiu, 10.5 zahar
Crackers integrali fibrextra, Misura, 12g - 50 calorii, 1.5 proteine, 1.3 grasimi, 0 colesterol, 7.1 carbohidrati, 1.4 fibre, 96 sodiu, 0 zahar

Cina, ora 17:57
Omleta cu sunca si branza, Slabuta, 135g - 243 calorii, 22 proteine, 17 grasimi, 0 colesterol, 0.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ardei rosu gras, 35g - 11 calorii, 0.4 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.1 carbohidrati, 0.7 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cascaval felii, Hochland, 12g - 35 calorii, 2 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 0.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1088 calorii, 68.5 proteine, (mult)40.3 grasimi, 119.7 colesterol, (mic)114 carbohidrati, 8.4 fibre, 1039.5 sodiu, 44 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1205 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1205 calorii


Crezi ca ar trebui sa mai manac ceva in seara asta? Dar de-abia am terminat cina.

silviy 02 feb 2011 22:19:46

Re: Jurnal Silvy
 
Am stat acum si m-am mai uitat peste meniurile mele si sa stii ca ai dreptate. mananc in cantitati mici tot felul de lucruri, mai ales intre mese, ai dreptate ca ar trebui sa mananc mai consistent la mic dejun si pranz si sa renunt la acest obicei.
Dar sa stii ca am o "scuza": din cauza faptului ca am gastrita pe sistem nervos, de cate ori ma stresez la munca stomacul meu secreta mult mai mult acid gastric si ca sa nu ma apuce durerile de stomac, am tendinta sa rontai un biscuitel ca acel acid gastric sa se absoarba. Daca ai stat sa te uiti, incerc, pe cat posibil sa rontai doar biscuiti cu cereale, crakeri, chestii cat mai bio sau sanatoase.
Dar stiu ca nu este un obicei bun si sanatos, o sa incerc sa imi gestionez mai bine mesele.
In ceea ce priveste dulciuri in cantitati mici, sunt foarte pofticioasa si spre exemplu daca o colega a adus la servici cozonac, pentru ca mi s-a facut pofta am mancat si eu putin, dar stiind cat de multe calorii are si ca nu este foarte sanatos, m-am abtinut si nu am luat decat 1 bucatica mica, de pofta.
Multumesc ca mi-ai atras atentia referitor la aceasta problema a meniurilor mele, voi incerca sa o remediez

Dio 03 feb 2011 09:23:21

Re: Jurnal Silvy
 
Da, stiu cum este sa lucrezi intr-un mediu agitati, dinamic, cu mult stres si probleme care apar tot timpul.

Pe ultimul meniu ai mesele foarte haotic pozitionate in timp. Am citit la un moment dat cum este ideal sa-ti organizezi mesele intr-o zi. Si spunea asa:
1. stabilesti in mare la ce ora te trezesti si la ce ora te culci, sa zicem trezit la 8 si culcat la 23. In total sunt 15 ore.
2. stabilesti care mese vrei sa ai in ziua respectiva. Sa spunem 5.
3. stabilesti intervalul de timp la care o sa ai mesele, adica 15 / 5 = 3 ore.

Asta inseamna ca ideal este sa mananci la 8, 11, 14, 17 si 20. Acum, tinand cont de probleme medicale, se poate ca sfatul meu sa fie unul tembel. Dar nu strica sa-l dau mai departe, si vezi tu daca e bun de ceva sau nu :D

silviy 03 feb 2011 11:18:30

Re: Jurnal Silvy
 
Hai ca am postat si cateva poze, asa cum am promis, imi pare rau ca nu am avut timp ieri sa fac asta.

Astept pareri :)

Dio 03 feb 2011 11:41:26

Re: Jurnal Silvy
 
Eu tot timpul am ceva de comentat, dar o sa te obisnuiesti. Cred ca esti la un procent de grasime corporala care este apropiat de idealul feminin (din punctul de vedere al femeilor). Abdomenul este dragut, la picioare stai bine, talie este. Ce este de schimbat din punctul meu de vedere, in limita posibilitatilor:
- fundul, cred ca trebuie sa lucrezi ceva la el, poate sa incerci sa-l intaresti/ridici. Nu se vede prea bine din poze si cred ca tu iti dai seama mai bine decat mine
- abdomenul este plat, dragut, cred ca poti destul de usor in 3-4 luni sa ii dai o forma mult mai draguta, cu o tentativa de 6-pack (sau patratele, cum vrei sa le spui), totusi fara sa ia o forma prea definita. Oricum pentru asa ceva, o forma definita (mai barbateasca) ai avea nevoie de multa munca si nu consider ca este prea feminin.
- sanii, nu stiu cum iti plac sau nu sau cum le plac celorlalti, dar nu am nici o idee daca poti sa le faci ceva.

In plus, tinand cont de faptul ca modelarea corporala nu o faci 100% doar pentru tine ci si pentru modul in care te vad cei din jur, comentariile mele pot sa fie inutile in functie de ce vrei tu sa proiectezi in jur, in functie de modul in care te imbraci si multe altele. Se poate ca postura ta sa fie perfecta la fizicul actual data te imbraci office pe tocuri (zic si eu, nu stiu). Totusi, felicitari, arati bine si ai un material foarte bun de lucrat mai departe, daca iti doresti asata :)

FlorentinaHN 03 feb 2011 16:36:57

Re: Jurnal Silvy
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 507882)
Eu tot timpul am ceva de comentat, dar o sa te obisnuiesti. Cred ca esti la un procent de grasime corporala care este apropiat de idealul feminin (din punctul de vedere al femeilor). Abdomenul este dragut, la picioare stai bine, talie este. Ce este de schimbat din punctul meu de vedere, in limita posibilitatilor:
- fundul, cred ca trebuie sa lucrezi ceva la el, poate sa incerci sa-l intaresti/ridici. Nu se vede prea bine din poze si cred ca tu iti dai seama mai bine decat mine
- abdomenul este plat, dragut, cred ca poti destul de usor in 3-4 luni sa ii dai o forma mult mai draguta, cu o tentativa de 6-pack (sau patratele, cum vrei sa le spui), totusi fara sa ia o forma prea definita. Oricum pentru asa ceva, o forma definita (mai barbateasca) ai avea nevoie de multa munca si nu consider ca este prea feminin.
- sanii, nu stiu cum iti plac sau nu sau cum le plac celorlalti, dar nu am nici o idee daca poti sa le faci ceva.

In plus, tinand cont de faptul ca modelarea corporala nu o faci 100% doar pentru tine ci si pentru modul in care te vad cei din jur, comentariile mele pot sa fie inutile in functie de ce vrei tu sa proiectezi in jur, in functie de modul in care te imbraci si multe altele. Se poate ca postura ta sa fie perfecta la fizicul actual data te imbraci office pe tocuri (zic si eu, nu stiu). Totusi, felicitari, arati bine si ai un material foarte bun de lucrat mai departe, daca iti doresti asata :)

Cred ca exagerezi cu "recomandarile". Asta doar daca Silvia nu vrea sa-si inceapa cariera de model in curand. La constitutia ei e bine sa faca sport pt ca e sanatos si atat, nu pt ca are fundul prea lasat si abdomeniul semi lucrat.

"un procent de grasime corporala care este apropiat de idealul feminin". Care e ma rog idealul feminin im perceptia ta, de nici Silvia nu a ajuns la idealul feminin?

Daca Silvia imi accepta parerea, as pune ca arata extrem de bine. Sa-si mentina stilul de viata ca pana acum, sa nu se mai gandeasca la calorii, sa manance felia de tort daca vrea tort si sa o compenseze cu o plimbare in week-end. Cat despre perceptia oamenilor din jurul ei, daca are deja pe cineva alaturi care s-o iubeasca, restul poate s-o pupe acolo unde nu e muschiul f bine lucrat.

Imi cer scuze daca am jignit pe cineva.

Dio 03 feb 2011 17:33:02

Re: Jurnal Silvy
 
Citat:

Anterior postat de FlorentinaHN (Post 508385)
Cred ca exagerezi cu "recomandarile". Asta doar daca Silvia nu vrea sa-si inceapa cariera de model in curand. La constitutia ei e bine sa faca sport pt ca e sanatos si atat, nu pt ca are fundul prea lasat si abdomeniul semi lucrat.

"un procent de grasime corporala care este apropiat de idealul feminin". Care e ma rog idealul feminin im perceptia ta, de nici Silvia nu a ajuns la idealul feminin?

Poate exagerez. Este pe principiul tot timpul iti doresti mai mult. Este modelul uman de evolutie. Daca omul isi dorea sa reuseasca sa aprinda focul si considera ca este maximul de evolutie dorit, acum nu mai citeai mesajul meu. Sau il citeai transmis cu norisori de fum, cum faceau indienii.

Idealul feminin este o femeie cu forme si cu musculatura dezvoltata. Adica muschi cu putina ... "carnita" deasupra.

Ce am scris nu a fost nici din rautate si nici din invidie. Cred ca ai interpretat gresit mesajul. Unii imbratiseaza ideea de "ma simt bine asa" si altii cauta tot timpul ce sa imbunatateasca la ei.

andra_aly 03 feb 2011 17:38:14

Re: Jurnal Silvy
 
Buna silvy:) in primul rand felicitari! Arati tare bine;;)
florentina...nu cred ca s-a exagerat. Doar i s-a spus daca vrea sa arate trasnet ce trebuie sa faca. Acum nah... Eu as aprecia parerea unui barbat. Sunt sigura ca daca ti-ai intreba prietenul asa ceva nu ti-ar raspunde;)) asa ca nu e neaparat sa faca tot ce a zis dio... Fiecare se poate da cu parerea:P
Crede-ma, eu am ajuns la mentinere si da , imi place cum arat acum fata de acum un an si ceva ... dar normal ca mi-ar placea mult mai mult:D
si nu cred ca exagerezi daca vrei sa arati perfect;) binenteles, conteaza sa fii si cu, capul pe umeri si sa nu vrei sa ajungi piele si os sau te miri cum:-s

DrIulia2010 03 feb 2011 17:47:53

Re: Jurnal Silvy
 
Daca Silvia a pus poze si a cerut sfatul,parerile celor de pe forum inseamna ca e pregatita sa primeasca si critici si laude,poate unii dintre noi sunt mai transanti,directi,dar cred sa Silvia si-a asumat acest lucru.:)

silviy 03 feb 2011 22:03:41

Re: Jurnal Silvy
 
In ceea ce priveste orele de mese, nu sunt cele care sunt trecute in meniu, eu doar ca atunci le trec, nu trec in jurnal in timp ce mananc, si le trec cand am putin timp, si nu mai setez orele, asa ca se seteaza automat ora la care eu trec.
In general mananc la 9 de dim, o gustare pe la 11, masa d epranz pe la 1 si ceva, inca o gustare pe la 4 si masa de seara in jur de 8-9 (stiu ca e cam tarziu, da ma culc dupa 12 de obicei si inaite de orele 8-9 nu prea ajung acasa sa mananc.

silviy 03 feb 2011 22:17:20

Re: Jurnal Silvy
 
Va multumesc pentru pareri,tuturor.
@ Florentina, multumesc mult pentru aprecieri, ma bucur ca se vede cat am muncit ca sa ajung aici si a ajuns sa aprecieze cineva asta :))

@Dio, chiar apreciez faptul ca mi-ai spus pararea ta sincera, mai ales ca esti baiat si este foarte important sa vad ce crede un baiat despre cum arat.
Ai drepatate, ar trebui sa mai lucrez putin la fund, de fapt asta si incerc, in fiecare dim fac 20 min exercitii pentru asta, o sa incerc sa mai gasesc pe net si altfel de exercitii pentru posterior. Eu aveam un fund super bombat inainte, da na, daca am slabit atat....trebuie acum sa mai muncesc ceva sa fie mai ridicat.
In ceea ce priveste abdomenul, daca imi incordez muschii deja se vad patratele si oricum fac in fiecare dimineata 500 abdomene, eu zic ca e suficient ca nu vreau sa ajung sa se vada ca la baieti pachetele de muschi.
La sani si eu as vrea sa fac ceva sa mi se mareasca, da nici eu nu stiu ce :)) asa ca, ma multumesc macar ca nu sunt deloc lasati.

@andra_aly, multumesc pentru felicitari si vreau sa te felicit si eu ca esti una din putinele persoane care spune ca ii place cum arata, cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa fim mai multumiti de ceea ce avem, asa ca, felicitari

andra_aly 03 feb 2011 22:21:49

Re: Jurnal Silvy
 
Citat:

Anterior postat de silviy (Post 508878)
@andra_aly, multumesc pentru felicitari si vreau sa te felicit si eu ca esti una din putinele persoane care spune ca ii place cum arata, cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa fim mai multumiti de ceea ce avem, asa ca, felicitari

>:D< Silvy, uitandu-ma la pozele din vara 2009 pot sa zic ca sunt mai mult ca multumita. si stu sa ma gandesc de ce sa zic ca nu sunt mai ales ca am scapat de un strat de grasime:D ce-i drept, nu a fost atat de mare ca la alte slabute, poate. dar eu sunt multumita.
si normal, o sa fiu si mai multumita cand o sa arat cum zicea si dio mai sus:)) ceva muschi sa e vada, fara grasime..etc.
Am invatat sa apreciez unele chestii. ;)
Bine, asta sa nu crezi ca inseamna ca sunt fanul meu:)) ca am multi pitici pe creier:))
Oricum, vad ca aveam cam aceasi naltime...si tu ai 46 kg:-s cam putin mi se pare mie. esti cam slabutica, de aia poate o sa te ajute sa pui putini muschiuleti:D

silviy 04 feb 2011 12:14:14

Re: Jurnal Silvy
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 508886)

>:D< Silvy, uitandu-ma la pozele din vara 2009 pot sa zic ca sunt mai mult ca multumita. si stu sa ma gandesc de ce sa zic ca nu sunt mai ales ca am scapat de un strat de grasime:D ce-i drept, nu a fost atat de mare ca la alte slabute, poate. dar eu sunt multumita.
si normal, o sa fiu si mai multumita cand o sa arat cum zicea si dio mai sus:)) ceva muschi sa e vada, fara grasime..etc.
Am invatat sa apreciez unele chestii. ;)
Bine, asta sa nu crezi ca inseamna ca sunt fanul meu:)) ca am multi pitici pe creier:))
Oricum, vad ca aveam cam aceasi naltime...si tu ai 46 kg:-s cam putin mi se pare mie. esti cam slabutica, de aia poate o sa te ajute sa pui putini muschiuleti:D

Buna Andra,


ma bucur ca esti multumita de tine, si eu sunt multumita ca am dat jos grasimea :)), e asa bine sa te uiti in oglinda sau sa te imbraci si sa nu fi stresat ca trebuie sa-ti ascuzi grasimea, orice ai lua pe tine....
Da, eu sunt cam slabuta, dar nu am vrut sa ajung la greutatea asta, dar din cauza problemelor de sanatate ce au intervenit exact cand ajunsesem la 50 kg (atat cat voiam sa am), am mai slabit 4 kg si acum nu reusesc sa ma mai ingras din cauza ca nu prea pot sa mananc mult cu stomacul meu...., dar imi place cum arat si asa, oricum eu am si o alta conformatie, sunt foarte mica in spate, am putin ca oase, de aceea eu zic ca nu se vede prea urat, tu ce crezi? Bine, imbracata, parca si eu cred ca as arata mai bine cu vre-o 2 kg in plus, dar asa, imi place cum arat....
Incerc acum sa mai pun ceva muschi pe mine, dar cum sa fac asta? Dar nici sa nu fie asa vizibili ca nu-mi place sa se vada ca la un baiat si sa-mi pierd feminitatea, ca mi se pare foarte urat, dar daca aveti ceva sfaturi sunt dispusa sa le urmez

andra_aly 04 feb 2011 12:41:52

Re: Jurnal Silvy
 
Stai linistita ca eu mai am de munca:P ;) nu sunt ca tine, ca tu ai dat jos ce e putea da:D
Pai asa este, nici prea multi muschi:-s ca nu e ok.
Intradevar, cred ca macar 2 kg ai putea pune inapoi... doar sa le pui cum trebuie:-/ si aici e mai greu.
de cat timp esti la 46 de kg? te-ai mentinut bine sau au mai fost si schimbari?
Pai cat sport ziceai ca faci pe saptamana? si ce fel? ai putea sa faci ceva cu greutati - pe Anqutz sa o intrebi mai multe ca ea se pricepe mai bine la asa ceva:P
Dar tu acum sper ca totusi mananci mai bine...nu ca la dieta:-s de aia esti la mentinere;)
>:D<

silviy 04 feb 2011 13:17:02

Re: Jurnal Silvy
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 509433)
Stai linistita ca eu mai am de munca:P ;) nu sunt ca tine, ca tu ai dat jos ce e putea da:D
Pai asa este, nici prea multi muschi:-s ca nu e ok.
Intradevar, cred ca macar 2 kg ai putea pune inapoi... doar sa le pui cum trebuie:-/ si aici e mai greu.
de cat timp esti la 46 de kg? te-ai mentinut bine sau au mai fost si schimbari?
Pai cat sport ziceai ca faci pe saptamana? si ce fel? ai putea sa faci ceva cu greutati - pe Anqutz sa o intrebi mai multe ca ea se pricepe mai bine la asa ceva:P
Dar tu acum sper ca totusi mananci mai bine...nu ca la dieta:-s de aia esti la mentinere;)
>:D<

Da, aici e mai nasol, ca nu stiu cum sa fac sa pun ok alea 2 kg, adica nu grasime ci muschi si nu prea stiu cum sa fac.
Aaaaa, pai ma mentin la 46 de kg de 4 luni deja, am fuctuat maxim 1 kg, adica intre 45,8 minim si 47,2 maxim, in rest, in jur de 46 si ceva am mai mereu.
Ca si sport fac in fiecare dimineata cam 30-40 minute de exercitii constand in: 500 abdomene, si in rest tot felul de exercitii pentru picioare si fund si un pic pentru brate (eu la partile astea ale corpului as vrea sa mai lucrez). Am renuntat la bicicleta de cand am intrat la mentinere ca imi era teama sa nu mai slabesc si mai mult cu atata cardio, nu stiu daca ar mai fi cazul sa fac bicicleta si acum....
Dar poate o sa ma gandesc sa-mi iau si niste greutati ceva, ideea e ca poate ar fi mai bine sa ma duc la sala, da efectiv nu reusesc sa-mi fac timp ca seara ajung foarte tarziu acasa si dimineata mi se pare cam nasol sa ma duc la sala si dupa sa plec la intalniri, trebuie sa stau acolo sa-mi fac dus, sa ma machez....sa ma trezesc si devreme....
De mancat mananc, doar ca nu foarte mult cantitativ ca stomacul meu nu poate digera cantitati mari de mancare, mai ales carne mai mult de 150 g, din cauza duodenitei :(

andra_aly 04 feb 2011 14:57:51

Re: Jurnal Silvy
 
Atunci trebuie sa mananci mai putin dar sa ai ai multe mese pe zi;) asa reusesti sa mananci mai mult;) important e sa fie mancarica sanatoasa, ca sa te ingrasi cum trebuie;) ca daca papi prostioare, fi sigura ca se depune grasimea:-s
Ca sa te ingrasi trebuie sa papi mai mult...altfel nu ai cum:-/ Daca nu ai timp, nu e neaparat sa mergi la sala (cu toate ca sunt sigura ca la sala obtii rezultate mai bune;;)) dar daca nu se poate ...asta e. sa faci acasa;)

Dio 04 feb 2011 15:40:50

Re: Jurnal Silvy
 
Pentru muschiuleti avem nevoie de 2 lucruri:
- stimulare
- alimentatie cu o cantitate suficienta de proteine

Stimulare inseamna ca tu trebuie sa-i transmiti muschiului mesajul "Dupa cum vezi, am nevoie de tine sa cresti putin pentru a face fata acestui efort pe care il depun acum (adica antrenamentul)". Dupa care ii dai ce are el nevoie, adica proteinte, energie si odihna si el isi face treaba.

Ce spune Andra este corect, dar cred ca asta faci deja. Totusi, daca vrei un minim de rezultate trebuie sa inlocuiesti prostiile dintre mese (biscuiti, covrigi) cu ceva util si sanatos (lactate fermentate, o bucatica de carne, 1-2 legume neprocesate termic, etc.).

Mai departe, si iti dau varianta scurta, exista 2 tipuri de exercitii:
1. cele care nu te obosesc foarte tare (nici pe tine si nici pe muschiuleti), iti permit sa lucrezi o perioada indelungata de timp (500 de abdomene mi se pare ENORM) si principalul avantaj este ca pe langa consumul de calorii incep sa-ti arda si din stratul adipos.
2. cele care sunt foarte intense pe o perioada scurta de timp, care stimuleaza muschii dar care nu iti consuma toata energia (decat pe termen scurt) si nu arzi aproape deloc calorii. Sunt antrenamentele cu greutati, adica cu o greutate mai mare decat este obisnuit corpul tau.

Si ca sa iti dai seama de diferenta, si ca punct de plecare, incearca intr-o zi, daca spatiul din casa iti permite, sa faci abodmenele putin altfel. Adica, in loc sa le faci intinsa pe jos sau in pat, cum le faci de obicei, incearca una din cele 2 variante:
a. stai cu spatele pe pat, transfersal, avand fundul pe marginea patului, in lateral. Intinde picioarele, pozitia ta o sa fie jumatate pe pat (cap, spate), fundul pe muchie si picioarele intinse in continuare, in aer. Miscarea trebuie sa fie cam de 30-40 de grade, pe ridici in aer si le lasi in jos, incepand de la sa zicem 10% grade mai sus de axa orizontala. Miscare trebuie sa dureze 3 secunde in miscarea ascendenta, o secunda stationezi in punctul superior, 4 secunde coborare. Incepi din nou miscarea asecendenta FARA puza in punctul inferior si FARA sa-ti relaxezi abdomenul. Abdomenul tau trebuie sa fie incordat pe intreaga durata al exercitiului, 10-12 repetari, adica aproximativ 80-90 de secunde.
b. Aceiasi poveste cu miscari incete, abdomen in cordat, dar fara pauza de data asta nici in punctul superior: In pat sau pe jos stai intinsa pe spate, ridici picioarele in sus pana la aproximativ 70 de grade dupa care pui mainile in sold si continui miscarea catre pozitia de "lumanare", avand picioarele la 90 de grade fata de sol. Cred ca aproximativ 4 secunde cu 4 secunde ajung pentru miscarea ascendenta si cea descendenta.

La astefel de exercitii nu trebuie sa intervina niciodata inertia, desi nu este cuvantul cel mai potrivit. Adica nu trebuie sa bruschezi la un moment dat, sa zicem la inceputul miscarii, apoi profitand 2 zecimi de secunde de inertia obtinuta pentru a relaxa muschiul sau a depune mai putin efort. Miscarea trebuie sa fie cotinua, aceiasi viteza, intensitate si atentie intreg exercitiul fara sa fie momente de relaxare.

Spune-mi cum a decurs :P

PS: ce mult scriu ....

silviy 04 feb 2011 19:17:36

Re: Jurnal Silvy
 
:)) bine, incerc maine asta ca si asa e weekend si am timp de experimente.
Da oricum eu fac abdomenele destul de corect, le fac fara pauza, cate 100 din 5 feluri diferite, pentru muschii superiori sau cei de jos.
Da ce exercitii mai intense as putea face pentru picioare si fese? ca eu aici as vrea sa muncesc mai mult.

In legatura cu mancarea, eu stiu ca asa ar fi cel mai corect sa mananc ce zici tu (desi iaurturi beau, mai ales activia), dar in rest imi e mult mai usor cu biscuiti de cereale decat legume, ca biscuitii sunt pe birou si intre 2 telefoane si un mail pot sa mai rontai unu....cu legumele, sa ajung pana in bucatarie...mult mai greu

silviy 04 feb 2011 22:17:12

Re: Jurnal Silvy
 
Hai ca nici azi nu am avut timp sa mananc la pranz, ca iar am avut o multime de intalniri si sedinte, noroc ca aveam un activia in frigider care m-a salvat. Da seara am fost cuminte ca am venit acasa si am mancat mazarica facuta de mine cu piept de curcan si asa am mai recuperat ceva.
Maine ca e weekend o sa incerc sa mananc mai organizat, desi seara ies la cina cu niste prieteni, da sigur gasesc eu ceva in meniu sa fie potrivit.

noapte buna fetele si un weekend odihnitor si cu putine dulciuri :)

pasiune 05 feb 2011 03:04:31

Re: Jurnal Silvy
 
[*102*] Buna Silviy,

Citindu-ti jurnalul, mi-am dat seama ca ori am o personalitate foarte complexa ori un trecut nutritional foarte.....tumultuos. Ma regasesc, ca si la alte slabute, in destul de multe din randurile tale... Doar ca diferenta dintre tine si mine este ca tu ai ajuns la o greutate pe care parca nici nu mai indraznesc s-o visez. Dar cum zice proverbul : "As long as you breathe there is hope!". Eu am ajuns o data la 49 kg dar prin mijoace nu foarte ortodoxe...

Dar sa revenim la oile noastre. Sa stii ca nici eu nu pot sa mananc mult de o data si sunt destul de pofticioasa, m-am educat sa ma mananc un pic din toate, mai des, nu mult in cantitate si am si eu o problema cu carnea care simt ca imi compromite sanatate. Pe sistem nervos mi se activeaza dureri in burtica, niste crampe de uneori simt ca ma paralizeaza.

Legat de aceste probleme, eu le-as califica, din proprie exeprienta de disbioza intestinala. Este un termen destul de putin (re)cunoscut de medicii din Ro dar pe site-urile din UK/US ai multe informatii.

Disbioza intestinala este o intreaga anarhie a sistemului digestiv si de-acolo pleaca aproape tot. Se spune ca burtica este un al-2-lea "creier" al nostru si ca acolo se gasesc terminatii neuronale legate direct de creierasul nostru.

Dar este si un termen destul de global care poate "ascunde" multe:
- alergii si intolerante alimentare in special (alimentele cele mai susceptibile: glutenul, lactoza, ouale, soia, arahidele, crevetii, kiwi, banane,.... dar pot fi si altele care pot fi detectate cu ajutorul testelor de "intoleranta"...).
- alergii la diferite substante pe care le respiram / din jurul nostru (produse cu care facem menajul, poluarea din aer, din apa pe care o bem, polen, ....)
- flora intestinala la pamant (o cura de pro- si prebiotice este foarte indicata)
- permeabilitate intestinala (asta e mai in toate cazurile cand avem problemele acestea: intestinele sunt "invelite" de o mucoasa poroasa care are rol de "bariera" pentru a nu lasa si a face un tri intre substantele care le lasa sa treaca in sange si cele care trebuie eliminate. Asta se intampla in timp normal. Dar cand flora intestinala este dezechilibrata, mucoasa asta prezinta niste gaurele mici prin care trec toate substantele, inclusiv cele care nu trebuie in sange.... )
- fara sa cautam prea departe, toate acestea pot fi produse si doar de lipsa Magneziului. Magneziul fiind extrem de important pentru digestie si multe multe altele. De aici poate si pofta pentru lucruri "dulci".
- cand suferim de aceste probleme, inclusiv "serotonina" (hormonul care regleaza starea noastra de bine) este afectata. O diminuare a acestui hormon duce la pofta de dulce, mai ales dupa 17H seara si la tendinte mai mult sau mai putin depresive.
- toate acestea, binneinteles, ca duc la faptul ca alimentele nu mai sunt "asimilate" corect, de unde si cele 4 kg in minus...

Concluzie: sunt extraordinar de multe piste care conduc la aceste probleme intestinale. Iar pe plan spiritual: multe lucruri in viata noastra pe care nu reusim "sa le digeram bine".

Legat de muschiuleti, iti recomand pentru inceput (caci un antrenament ar trebui schimbat la maxim fiecare3 luni):
- 3-4 sedinte de musculatie de 30min
- in fiecare zi lucarata o parte diferita a corpului (Exemplu: Luni: bicepsi/tricepsi; Marti: spate/umeri; Joi: picioare/abdomene; Vineri: fese/abdomene).
- serii de cate 8-10 repetitii
- greutate: la 80% de eforts sau: greutatea ideala => cea care sa nu-ti permita sa faci mai mult de 8-10 repetitii.
- ptr fese: Squat-uri, Lunges, Dead Lift.... in fine nu stiu sa le zic in Ro
- cardio mai putin sau cel putin durata mai scurta si intens gen "Interval Training".
- 5-6 mese pe zi care fiecare sa contina un pic (mai mult) de proteine

Sunt multe exercitii pe care le poti gasi pe site aici si pe Net in general cu exercitii pentru toate partile corpului .

Dar iti recomand foarte mult exercitiile Zuzanei care te-ar aranja in multe sensuri: faci si rezistenta si cardio in acelasi timp si dureaza decat 12-20 min /zi, 5 zile din 7. E de-ajuns sa cauti pe G***le: "Zuzana" + "bodyrock tv".

Si acum sa te intreb si eu niste lucruri pentru a-mi satisface curiozitatea nutritionala:
- cam cate calorii mancai pe zi cand ai slabit pana la 50?
- tineai cont de cate glucide/carbi mancai pe zi? Am vazut ca mancai foarte sanatos calitativ si cantitativ, plus orez, feculente, cereale....
- in cat timp ai ajuns la 50?

Iti urez multa succes si pe curand! [*72*][*8*]

silviy 05 feb 2011 09:30:19

Re: Jurnal Silvy
 
Citat:

Anterior postat de pasiune (Post 510612)
[*102*] Buna Silviy,

Citindu-ti jurnalul, mi-am dat seama ca ori am o personalitate foarte complexa ori un trecut nutritional foarte.....tumultuos. Ma regasesc, ca si la alte slabute, in destul de multe din randurile tale... Doar ca diferenta dintre tine si mine este ca tu ai ajuns la o greutate pe care parca nici nu mai indraznesc s-o visez. Dar cum zice proverbul : "As long as you breathe there is hope!". Eu am ajuns o data la 49 kg dar prin mijoace nu foarte ortodoxe...

Sunt sigura ca si tu vei ajunge la greutatea dorita, de fapt nici nu este asa mult, daca mananci sanatos, cum sunt sigura ca o faci o sa vezi cat de usor vor scadea si kilogramele.Ideea tocmai este sa nu slabim foarte repede ca vor aparea o multime de probleme si nu cred ca-ti doresti asta.

Dar sa revenim la oile noastre. Sa stii ca nici eu nu pot sa mananc mult de o data si sunt destul de pofticioasa, m-am educat sa ma mananc un pic din toate, mai des, nu mult in cantitate si am si eu o problema cu carnea care simt ca imi compromite sanatate. Pe sistem nervos mi se activeaza dureri in burtica, niste crampe de uneori simt ca ma paralizeaza.
Oricum cred ca este si sanatos sa mancam mai putin si mai des. In ceea ce priveste carnea, eu nu pot sa zic ca am o problema majora cu ea, nu imi dispace, mai ales carnea de peste mi se pare foarte hranitoare si sanatoasa, mie imi placea si carea de pui, dar asa cum zici si tu, avand in vedere numai cu cate antibiotice sunt indopati puii din prima zi cand ies din ou, chiar cred ca aceasta carne ne poate compromite si sanatatea, nu stiu deloc de unde am putea cumpara ceva mai sanatos. Singura mea problema cu cernea, era ca atunci cand aveam durerile acelea de stomac nu o puteam manca in cantitati mari, deoarece imedoat dupa masa ma durea foarte tare stomacul, bine, pe mine atunci ma durea la aproape orice, si la fructe si la multe altele.....


Legat de aceste probleme, eu le-as califica, din proprie exeprienta de disbioza intestinala. Este un termen destul de putin (re)cunoscut de medicii din Ro dar pe site-urile din UK/US ai multe informatii.

Disbioza intestinala este o intreaga anarhie a sistemului digestiv si de-acolo pleaca aproape tot. Se spune ca burtica este un al-2-lea "creier" al nostru si ca acolo se gasesc terminatii neuronale legate direct de creierasul nostru.

Dar este si un termen destul de global care poate "ascunde" multe:
- alergii si intolerante alimentare in special (alimentele cele mai susceptibile: glutenul, lactoza, ouale, soia, arahidele, crevetii, kiwi, banane,.... dar pot fi si altele care pot fi detectate cu ajutorul testelor de "intoleranta"...).
- alergii la diferite substante pe care le respiram / din jurul nostru (produse cu care facem menajul, poluarea din aer, din apa pe care o bem, polen, ....)
- flora intestinala la pamant (o cura de pro- si prebiotice este foarte indicata)
- permeabilitate intestinala (asta e mai in toate cazurile cand avem problemele acestea: intestinele sunt "invelite" de o mucoasa poroasa care are rol de "bariera" pentru a nu lasa si a face un tri intre substantele care le lasa sa treaca in sange si cele care trebuie eliminate. Asta se intampla in timp normal. Dar cand flora intestinala este dezechilibrata, mucoasa asta prezinta niste gaurele mici prin care trec toate substantele, inclusiv cele care nu trebuie in sange.... )
- fara sa cautam prea departe, toate acestea pot fi produse si doar de lipsa Magneziului. Magneziul fiind extrem de important pentru digestie si multe multe altele. De aici poate si pofta pentru lucruri "dulci".
- cand suferim de aceste probleme, inclusiv "serotonina" (hormonul care regleaza starea noastra de bine) este afectata. O diminuare a acestui hormon duce la pofta de dulce, mai ales dupa 17H seara si la tendinte mai mult sau mai putin depresive.
- toate acestea, binneinteles, ca duc la faptul ca alimentele nu mai sunt "asimilate" corect, de unde si cele 4 kg in minus...

Concluzie: sunt extraordinar de multe piste care conduc la aceste probleme intestinale. Iar pe plan spiritual: multe lucruri in viata noastra pe care nu reusim "sa le digeram bine".
S-ar putea sa ai dereptate cu aceasta disibioza intestinala, una din cauzele aparitieie ei fiind si eunterocolita. Eu in septembrie am avut o eneterocolita acuta cu diaree, fevra, mi-a crescut VSH-ul de 5 ori fata de normal si de atunci au inceput durerile de stomac, crampele dupa ce mancam si toate celelalte probleme. Eu am fost la cei mai buni 4 medici gastroenterologi din tara, atat in Bucuresti cat si in Cluj, mi-au facut numeroase analize, endoscopii si mi-au dat foarte multe tratamente - atat pentru gastrita cronica pe care zic ei ca o am cat si pentru duodenita acuta (au descoperit ca am mucoasa duodenului extrem de inflamata). Doar ca toate aceste tratamante , inclusiv cu pro si prebiotice, nu stiu de ce nu-si faceau efectul, eu tot aveam dureri foarte puternice, tot slabeam, deci undeva nu se absorbeau toate substantele nutritive din intestin.....
Doar ca, ca prin minute, in prima saptamana a acestui an, dupa 4 luni de tratament, am fost si eu o saptamana in concediu la sky, m-am relaxat si ca prin minune a fost prima data cand cateva zile la rand nu m-a mai durut stomacul. Asa ca am hotarat sa renunt si la tratament (nu mai suportam sa iau atatea pastile de atata timp) si iata ca dupa o luna ma simt bine, mai am uneori cand ma stresez dureri, dar de intensitate si durata mult mai mica.



Legat de muschiuleti, iti recomand pentru inceput (caci un antrenament ar trebui schimbat la maxim fiecare3 luni):
- 3-4 sedinte de musculatie de 30min
- in fiecare zi lucarata o parte diferita a corpului (Exemplu: Luni: bicepsi/tricepsi; Marti: spate/umeri; Joi: picioare/abdomene; Vineri: fese/abdomene).
- serii de cate 8-10 repetitii
- greutate: la 80% de eforts sau: greutatea ideala => cea care sa nu-ti permita sa faci mai mult de 8-10 repetitii.
- ptr fese: Squat-uri, Lunges, Dead Lift.... in fine nu stiu sa le zic in Ro
- cardio mai putin sau cel putin durata mai scurta si intens gen "Interval Training".
hai ca am cautat exercitiile pe net, si chiar astazi ma apuc sa le fac pe cele pentru picioare si fund, multumesc mult de recomandare ca par super interesante. Eu le mai combinam si pe astea, dar nu faceam o zi doar pentru o parte a corpului, dar de azi, fac asa :))

- 5-6 mese pe zi care fiecare sa contina un pic (mai mult) de proteine

Sunt multe exercitii pe care le poti gasi pe site aici si pe Net in general cu exercitii pentru toate partile corpului .

Dar iti recomand foarte mult exercitiile Zuzanei care te-ar aranja in multe sensuri: faci si rezistenta si cardio in acelasi timp si dureaza decat 12-20 min /zi, 5 zile din 7. E de-ajuns sa cauti pe G***le: "Zuzana" + "bodyrock tv".

Si acum sa te intreb si eu niste lucruri pentru a-mi satisface curiozitatea nutritionala:
- cam cate calorii mancai pe zi cand ai slabit pana la 50?
- tineai cont de cate glucide/carbi mancai pe zi? Am vazut ca mancai foarte sanatos calitativ si cantitativ, plus orez, feculente, cereale....
- in cat timp ai ajuns la 50?
am ajuns la 50 kg cam in aproximativ o jumatate de an, deci nu am slabit foarte brusc. Doar ca primele luni nu au fost asa drastice ci am eliminat treptat din alimentatie tot ce trebuie eliminat, deci efectiv sa zicem cam 4-5 luni au fost asa cum trebuiau sa fie ca si alimentatie. `mancam in jur de 1.000 calorii pe zi, adica intre 900 si 1.100, bineinteles mai erau zile cand mancam si mai mult, imi pare rau acum ca atunci nu imi tineam un jurnal, dar nevand un cantar de bucatarie nu stiam daca aproximez corect, ulterior mi-am dat seama ca aveam ochiul destul de format. In plus, faceam bicicleta cam 30-40 min pe zi, de 3-4 ori pe saptamana si dimineata mai faceam cam cate 250 abdomene, tot asa de 3 ori pe saptamana. Pe mine m-a ajutat mult si perioada anului ca era primavara-vara si mancam multe fructe si legume proaspete, nu combinam deloc spre ex: carne cu cartofi sau orez...sau paste. Tineam cont sa incerc sa nu depasesc limita la carbohidrati, desi uneori din cauza legumelor si fructelor o mai depasea, da nu faceam combinatii periculoase. Mancam mult peste sau pui cu legume la gratar, sau tarse la tigaie, sau salate. Dimineata cereale cu lapte degresat si gustari fructe la greu (mere, pepene, caise, piersici, struguri mai in toamna)



Iti urez multa succes si pe curand! [*72*][*8*]

Iti urez si eu mult succes sa ajungi la greutatea dorita cat mai frumos si sanatos, ca asta este mult mai important decat repede. Oricum sunt sigura ca pana vine vara si mergi la mare vei arata foarte sexy. De fapt daca stau bine si ma gandes si eu anu trecut in febr aveam tot cam greutatea ta, 58 kg si in iulie ajunsesem la 50, sa pun o poza la 50 sa vezi cum aratam atunci.
Te pup si weekend placut
i

pasiune 05 feb 2011 14:30:30

Re: Jurnal Silvy
 
[*57*] Silviy,

Multumesc tare mult ca ai avut rabdarea sa-mi raspunzi la sumedenia de randuri.
Multumesc tare mult pentru sfaturi si pentru ca mi-ai impartasit toate aceste evenimente si aspecte ale vietii tale.
Iti confirm ca si eu "carburez" cu peste (il ador) si carne de pasare plus ceva carne de vita slaba. Si tot asa, e o chestiune de dosaj. Adica nu sunt carnivora aia inraita care ar putea suporta un regim bazat exclusiv pe proteine avand in vedere ca ador frutele, legumele si de ce sa mint....cerealele (integrale si nu in cantitate mare). Eu am fost si vegetariana 5 ani de zile tocmai ca adoram prea mult fructele si legumele in special. Si eram ca pe la 53-54kg in perioada aia.

Ma bucur nespus de mult ca te simti mai bine cu burtica, e si cazul meu dar e adevarat ca cele mai mici contrarietati si presiuni le simt direct in....ea. Pe alti oameni cand sunt stresati ii doare capul sau le creste tensiunea, eu.... simt totul in burtica. Ca si cum toate emotiile mele s-ar concentra acolo si in inima.

Pentru exercitiile de rezistenta iti doresc sa-ti gasesti un program frumos si sigur te vei modela extraordinar de bine. De altfel, ti-am vazut pozele si esti o inspiratie pentru mine :). Arati foarte bine iar sportul te va metamorfoza intr-o ....femeie fatala :)).

Cum sunt o pasionata de nutritie, imi fac propriile-mi sondaje :)) si as mai fi vrut sa stiu de ce grupa sanguina esti. In ordine descrescatoare, eu as zice:
- aproape sigur A+
- AB
- sau B
- dar in nici un caz O.

Imi confirmi/infirmi ipoteza?

Te pup [*10*] si un weekend agreabil [*floare-tie*]

silviy 06 feb 2011 12:07:33

Re: Jurnal Silvy
 
Citat:

Anterior postat de pasiune (Post 511046)
[*57*] Silviy,

Multumesc tare mult ca ai avut rabdarea sa-mi raspunzi la sumedenia de randuri.
Multumesc tare mult pentru sfaturi si pentru ca mi-ai impartasit toate aceste evenimente si aspecte ale vietii tale.
Iti confirm ca si eu "carburez" cu peste (il ador) si carne de pasare plus ceva carne de vita slaba. Si tot asa, e o chestiune de dosaj. Adica nu sunt carnivora aia inraita care ar putea suporta un regim bazat exclusiv pe proteine avand in vedere ca ador frutele, legumele si de ce sa mint....cerealele (integrale si nu in cantitate mare). Eu am fost si vegetariana 5 ani de zile tocmai ca adoram prea mult fructele si legumele in special. Si eram ca pe la 53-54kg in perioada aia.

Ma bucur nespus de mult ca te simti mai bine cu burtica, e si cazul meu dar e adevarat ca cele mai mici contrarietati si presiuni le simt direct in....ea. Pe alti oameni cand sunt stresati ii doare capul sau le creste tensiunea, eu.... simt totul in burtica. Ca si cum toate emotiile mele s-ar concentra acolo si in inima.

Pentru exercitiile de rezistenta iti doresc sa-ti gasesti un program frumos si sigur te vei modela extraordinar de bine. De altfel, ti-am vazut pozele si esti o inspiratie pentru mine :). Arati foarte bine iar sportul te va metamorfoza intr-o ....femeie fatala :)).

Cum sunt o pasionata de nutritie, imi fac propriile-mi sondaje :)) si as mai fi vrut sa stiu de ce grupa sanguina esti. In ordine descrescatoare, eu as zice:
- aproape sigur A+
- AB
- sau B
- dar in nici un caz O.

Imi confirmi/infirmi ipoteza?

Te pup [*10*] si un weekend agreabil [*floare-tie*]

Da, ai dreptate, am grupa AII, cum ai ghicit :))
In ceea ce priveste exercitiile, multumesc mult de sfat, am gasit ieri pe internet o serie foarte interesanta si deja am febra musculara la fund astazi, ceea ce e de bine, nu :)
In ceea ce priveste mancarea, se pare ca avem cam aceleasi gusturi, e bine ca ele sunt si sanatoase, asa ca sa o tinem tot asa :)

pasiune 06 feb 2011 16:31:31

Re: Jurnal Silvy
 
Buna Silviy, [*1*]

Mersi mult pentru raspuns. Faza cu grupa sanguina este o observatie proprie pe teren legate de fetele cu "profilul" asta ca al nostru (cam tot ce ai descris tu desptre gusturile si tendinele tale nutritionale). Suntem unici toti dar sunt totusi niste linii generale care nu tradeaza :)).

Exista si o carte care se numeste "Dieta Grupelor Sanguine" si care, chiar daca nu detine adevarul absolut, prezinta totusi multe premise adevarate.

Sunt cateva (zic bine doar "cateva") informatii si aici:
Dieta Grupa Sanguina

Ma bucur ca "simti" atat de rau :)) efectul exercitiilor !

O Duminica frumoasa [*47*][*55*]

silviy 06 feb 2011 20:21:54

Re: Jurnal Silvy
 
Fetele,


la ora 21.00 pe AXN o comedie romantica foarte draguta, asa ca daca vreti sa va incheiati weekendul intr-un mod relaxant, puteti sa va uitati.

Pup, seara buna


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:37:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO