forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Este posibil sa ai asa mari variatii de greutate? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=1089)

Laura 27 aug 2009 23:32:45

Este posibil sa ai asa mari variatii de greutate?
 
de exemplu......eu daca azi mananc....nu stiu...ceva mai mult...chiar daca nu e cu multe calorii...ciorbe sau fructe,mie mi se schimba kg......asa de ex.....alaltaieridimineata cantarul imi arata 70,8:((:((:((:((:((:((:((:((:((:((:((si azi dupa ce am mancat cam la fel si sport la fel imi arat 72b-):((#:-sde ce?eu am variatii f f f mari de greutate......azi poate sa imi arate un fel si peste 2-3 zile cu 4 kg mai mult sau mai puin#:-s:-/:-o

Laura 27 aug 2009 23:35:01

Re: Este posibil sa ai asa mari variatii de greutate?
 
cantarul e bun...tin sa precizez......cred ca eu nu sunt buna......:-s....am cate o pofta cateodata de nu ma pot controla.............si intotdeauna seara:((:((:((:((:((......

Extasssy 27 aug 2009 23:40:18

Re: Este posibil sa ai asa mari variatii de greutate?
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 22473)
de exemplu......eu daca azi mananc....nu stiu...ceva mai mult...chiar daca nu e cu multe calorii...ciorbe sau fructe,mie mi se schimba kg......asa de ex.....alaltaieridimineata cantarul imi arata 70,8:((:((:((:((:((:((:((:((:((:((:((si azi dupa ce am mancat cam la fel si sport la fel imi arat 72b-):((#:-sde ce?eu am variatii f f f mari de greutate......azi poate sa imi arate un fel si peste 2-3 zile cu 4 kg mai mult sau mai puin#:-s:-/:-o

Tu te cantaresti numai dimineata, sau si in timpul zilei?
Pentru ca daca este vorba de greutatea din timpul zilei depinde de cat ai mancat, de cata apa ai baut si altele...
Daca este vorba de greutatea de dimineata... E normal...
Uite eu ma cantaresc in fiecare dimineata numai pentru a-mi face un grafic... si el in ultimile zile a aratat cam asa:
86.3 , 86.7, 85.8, 87.2, 86.5, 85.9
Nu ma alarmez... ci iau in considerare pentru procesul de slabire numai greutatea din fiecare luni... Restu... ti-am zis sunt numai pentru a imi vedea evolutia exacta... Si daca in cazul tau zilele cu crestea greutatii au fost zile in care ai mancat mai mult... la mine au fost si zile in care am mancat mai putin de 1000 calorii...
Deci nu te impacienta... Si incearca sa te cantaresti numai odata pe saptamana... Sau sa iei in considerare numai greutatea din fiecare luni dimineata (de exemplu).

Extasssy 27 aug 2009 23:41:33

Re: Este posibil sa ai asa mari variatii de greutate?
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 22474)
cantarul e bun...tin sa precizez......cred ca eu nu sunt buna......:-s....am cate o pofta cateodata de nu ma pot controla.............si intotdeauna seara:((:((:((:((:((......

Si pe mine ma apuca seara o pofta si o foame de nu mai pot...
Atunci bag pe gat cam juma de kg de apa... Si imi trece... Apoi somn si uit de foame sau de pofte!

Totusi indicat este ca seara dupa ora 8 sa nu mai papi...
Daca te culci foarte tarziu gen 2-3 dim... merge si pana in ora 9-10 sa mananci, dupa care bine e sa te abtii...

Iti mai dau o sugestie... Fa-ti compot neindulcit... Tine-l in sticle la frigider si seara bea un pahar de compot (cand ti se face foame)... E si cat de cat satios, si nici nu ingrasa... Si mai e si racoritor!

Laura 28 aug 2009 00:06:47

Re: Este posibil sa ai asa mari variatii de greutate?
 
multumesc de raspunsuri....:-*
cred ca ai dreptate..da ma cantaresc dimineata....insa nu reusesc in fiecare zi sa controlez ceea ce mananc.....:((azi de ex....am inceput cu cereale cu lapte la mic dejun....gustarea a fost 0,5 l ceai verde cu lamaie si 1 l apa...pe la 2-3 am mancat 2 farfurii de ciorba de cartofi cu 2 feliide paine (atunci am zis ca nu mai mananc numai fructe in restu zilei si ceai)....ei bine pe la 4-5 am mancat vreo 5 prune si 0.5l ceai verde...insa in seara sta pe la 9:30 10:00...m-a chemat sotu sa ii fac salata de rosii cu castraveti (eu i-am spus sa nu ma cheme in bucatarie ca nu ma pot abtine) pentru ca e taiat la mana si nu poate....ei bine m-am dus...si..........................#:-s:((:((am mancat din nou un pic un pic de ciorba cu 2 miez de paine......inca o cana de cereale cu lapte.....si...mi-e si rusine sa va spun:-s:((#:-sX_X5 bucatele de slanina........slanina cu paine si salata......nu am vrut da mi s-a acut o pofta cand mi-am vazut sotu mancand.......dar nu va pot spune cat de buna a fost.....:>....asa ca toate intentiile mele s-au dus ......:-s...cam asa patesc de fiecare data,.adica in fiecare zi imi propun un meniu insa in 90 %din zile nu-l respect.........:((:((:((acum ma uit la taebo....sa invat cateva miscari ca sa mai recuperez ce se mai poate....#:-s

Laura 28 aug 2009 00:14:11

Re: Este posibil sa ai asa mari variatii de greutate?
 
la ora asta sotu doarme dus...:(...el e de vina......ca ma ispitit....si eu incerc de zori sa fac taebo in liniste sa nu-l deranjez....:-/pt ca duminica merg la o nunta si mi-am cumparat o rochita cand imi era foame si nu aveam burta....acum cu burta am probato si arat de parca as fi insarcinata:((:((:((.....chiar asa...deci trebuie sa scap de burta si de 1-2 kg pana duminica......da si inca ceva....voi ce faceti la nunti cand sunteti la dieta sau incercati sa slabiti?..:-seu nu ma pot abtine sa u-mi mananc cel putin 75% din portie:((:((:(( ce imi recomandati sa fac la nunta sa nu ma indop de toate bunatatile?:-/

Extasssy 28 aug 2009 00:19:13

Re: Este posibil sa ai asa mari variatii de greutate?
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 22478)
multumesc de raspunsuri....:-*
cred ca ai dreptate..da ma cantaresc dimineata....insa nu reusesc in fiecare zi sa controlez ceea ce mananc.....:((azi de ex....am inceput cu cereale cu lapte la mic dejun....gustarea a fost 0,5 l ceai verde cu lamaie si 1 l apa...pe la 2-3 am mancat 2 farfurii de ciorba de cartofi cu 2 feliide paine (atunci am zis ca nu mai mananc numai fructe in restu zilei si ceai)....ei bine pe la 4-5 am mancat vreo 5 prune si 0.5l ceai verde...insa in seara sta pe la 9:30 10:00...m-a chemat sotu sa ii fac salata de rosii cu castraveti (eu i-am spus sa nu ma cheme in bucatarie ca nu ma pot abtine) pentru ca e taiat la mana si nu poate....ei bine m-am dus...si..........................#:-s:((:((am mancat din nou un pic un pic de ciorba cu 2 miez de paine......inca o cana de cereale cu lapte.....si...mi-e si rusine sa va spun:-s:((#:-sX_X5 bucatele de slanina........slanina cu paine si salata......nu am vrut da mi s-a acut o pofta cand mi-am vazut sotu mancand.......dar nu va pot spune cat de buna a fost.....:>....asa ca toate intentiile mele s-au dus ......:-s...cam asa patesc de fiecare data,.adica in fiecare zi imi propun un meniu insa in 90 %din zile nu-l respect.........:((:((:((acum ma uit la taebo....sa invat cateva miscari ca sa mai recuperez ce se mai poate....#:-s

Sportul cu siguranta te va ajuta...
Totusi iti mai dau catvea sfaturi...
  • Painea incearca sa o papi dimineata, si in nici un caz seara...
  • Slanina... oricat de buna ar fii (deja salivez) nu este recomandata, si in nici un caz seara...
  • Nu-ti mai planifica ce vei manca... eu am incercat asta si niciodata nu ma tineam de cuvant... Mananca ce ai chef (dintre alimentele permise) in asa fel incat sa te incadrezi in numarul de calorii dorite...
  • Fa-ti poftele din cand in cand (1 data pe saptamana) dar nu seara.
  • Incearca sa iei gustari nu compuse din ceaiuri ci din alimente (asa ar trebui seara sa nu ti se mai faca foame)
Stiu ca nu este absolut deloc usor sa renunti la unele chestii, sau sa stai langa cineva care mananca de toate... Dar nu este imposibil... ci realizabil... cu putina vointa...

Legat de chestia cu nunta... In primul rand poti sa mananci acasa inainte de nunta... Iar in timpul nuntii sa bei cat mai multa apa sau sucuri naturale (daca sunt)...
Gandeste-te ca la nunta sunt multe feluri de mancare si ca numai daca gusti de 2 ori din fiecare te vei satura cu siguranta... Si chiar asa sa faci... Manancti 15-20% din fiecare si in felul asta mananci din toate, tinand in continuare regim...
Alta recomandare... A doua zi dupa nunta, cand te vei trezi odihnita fa miscare... gimnastica, aerobic, taebo... orice... In timpul nuntii sa nu uiti sa dansezi cat mai mult... Asa arzi o gramada de calorii, si nu mai stai toata noaptea cu gandul ca ceea ce ai mancat se va pune...

Laura 28 aug 2009 00:27:04

Re: Este posibil sa ai asa mari variatii de greutate?
 
extasssy tu ce dieta ti? ce inseamna "montegnat"?
tacmai am facut 6 min de taebo si sa trezit sotu si se uita la mine ca la poarta noua:-oam izbucnit in ras si m-am lasat....mai fac maine cand sunt singura.....nu noaptea sa deranjez lumea:))

dienusha 28 aug 2009 22:34:08

Re: Este posibil sa ai asa mari variatii de greutate?
 
Laura, fluctuatiile de greutate sunt normale, mai ales cand nu controlezi ceea ce mananci. Sfatul meu, pe care ti-l dau cu draga inima, ca de la pofticioasa la pofticoasa :) e sa mananci putin si des.

De exemplu, daca ai chef de cereale cu lapte (desi nu e prea indicata combinatia...) mananca jumatate din portia pe care ai manca-o in mod normal. Astfel iti raman mai multe calorii si poti sa iti faci mai multe pofte pe parcursul unei zile. De exemplu daca mai tarziu mai ai pofta de cereale, mai mananci jumatate de portie. E mai bine decat sa mananci cate o portie intreaga de doua ori intr-o zi :)

Incearca sa te obisnuiesti sa mananci ciorbele fara paine (stiiiiu...e greu), inlocuieste portia de paine cu inca o portie de ciorba daca tot iti place asa mult :).

Ai chef de slanina? mananca o bucatica mica-mica cu muuulta salata.

Eu stiu ca gustul nu e acelasi, stiu ca apare si foamea...dar fara sacrificii nu o sa slabesti. Asa ca inarmeaza-te cu vointa si pregateste-te sa mai renunti la unele placeri. tu ce zici? merita ca pentru o placere de cateva minute cat mananci sa te ingrasi si sa fii deprimata si nemultumita cu tine?

Multa-multa bafta!

Extasssy 28 aug 2009 23:29:02

Re: Este posibil sa ai asa mari variatii de greutate?
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 22482)
extasssy tu ce dieta ti? ce inseamna "montegnat"?
tacmai am facut 6 min de taebo si sa trezit sotu si se uita la mine ca la poarta noua:-oam izbucnit in ras si m-am lasat....mai fac maine cand sunt singura.....nu noaptea sa deranjez lumea:))

Buna Luara,

Dieta pe care o tin acum este Dieta Michel Montignac...
Daca vrei sa aflii mai multe iti recomand urmatoarele linkuri:
Gasca fetelor care tin Montignac
Michel Montignac - Indicele Glicemic
Dieta Michel Montignac - Cartea
Dieta Michel Montignac - Faza I
De inceput am inceput-o acum 3 saptamani... Dar astazi este prima zi in care am tinut-o cu strictete... Totusi am reusit sa slabesc 2.5 kg pana in acest moment...
Sper ca de azi incolo sa reusesc sa slabesc si mai mult...


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:47:55.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO