forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Mancatul seara (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=1536)

lalita 12 oct 2009 21:15:57

Re: Mancatul seara
 
Citat:

Anterior postat de mayya (Post 39854)
Sunt de parare ca mancatul seara ingreuneaza slabitul,sau in cel mai rau caz te ingrasi ...din pacate am testat pe pielea mea.

da,cu siguranta slabirea e mai lenta daca se mananca seara tarziu(si pe deasupra si mult). e si logic,nu mai facem atata miscare dupa cina de obicei(in afara poate de unele pers ca mine de ex care prefera sa faca aerobica noaptea),si deci nu se mai ard caloriile. eu zic ca e mai bine la pranz si mic dejun sa mancam bine(pt mine e valabil doar pranzu,pt ca mi-e rau daca mananc dimineata). Eu la dieta slabesc mult mai repede si mai usor daca mananc seara ceva f usor. si in plus dimineata ma simt mult mai bine,nu simt stomacul plin.

Sheba 12 oct 2009 23:38:39

Re: Mancatul seara
 
Eu in general mananc in jur de 8. Asta doar daca nu ma duc la sala. Daca am treaba seara mananc o banana cam cu cel putin o ora inainte de efort. Apoi imediat dupa un alt fruct ca fac cam mult pana acasa si risc sa ajung moarta de foame iar cand ajung acasa cina carne sau peste cu salata. Oricum ma culc destul de tarziu in jur de 12 - 1. Is nocturna ce sa fac.
Daca ar fii dupa cum imi ordona bioritmul meu m-as culca la 4 ca sa ma scol la 11. Dupa 7 seara ma pot concentra cel mai bine iar pana la 11 dimineata sunt un fel de zoombie. Deja lumea stie ca nu e cazul sa se astepte la ceva coerent de la mine dimineata :D

dara 12 oct 2009 23:56:51

Re: Mancatul seara
 
Ne-am nimerit :) Eu la ora asta (24:50) am terminat aerobicul si m-am apucat de gatit. Dimineata tot zombie. Iar cum ma culc cel mai devreme la 2 noaptea, nu am de gand sa fac foamea de la ora 17, as speria corpul aiurea. Intre timp lucrez, termin munca tot spre 2 noaptea, iar cand am predari chiar si mai tarziu. Dimineata abia daca mi-e foame, dar m-am invatat sa 'bag' fulgi de ovaz cu seminte de in si scortisoara, plus zaharina si apa, sa fiu sigura ca-mi iau portia de chestii care reduc rezistenta la insulina si diminueaza poftele. Seara nu prea mai mananc carbohidrati, ci legume cu carne, dar am grija sa nu depasesc 3-4 ore inainte de somn. Am avut periode in care am incercat cate 2-3 luni sa nu mananc dupa ora 18 si n-a avut niciun efect diferit. Din ce am vazut, multe persoane care nu mai mananca dupa 18 de fapt reduc per total, aproape fara sa-si dea seama, continutul caloric total al alimentelor mancate in ziua respectiva. Normal, nu bag mana in foc, e doar o constatare de-a mea.

Sheba 13 oct 2009 12:30:40

Re: Mancatul seara
 
Zaharina nu e chiar ok. Cel mai bine e daca te obisnuiesti fara indulcitori. Eu de ex beau cafea cu lapte fara nimic. Si cereale care sa nu aiba zahar si sana.
Si cand am chef de o bruna n-o numim aici. Beau o sticla mica din aia normala ca cea fara zahar nu facea altceva decat foame si multa inca.
si eu cand aveam de munca faceam nopti albe. Am avut perioade cand lucram toata noaptea, scoteam cainele pe la 6 si apoi ma culcam.

dara 13 oct 2009 13:16:06

Re: Mancatul seara
 
N-am reusit inca sa ma obisnuiesc fara indulcitori. Am indoieli ca e o ok sa zic aici sau ar trebui in alta parte, dar mi-e ca dupa aia nu mai stii unde am raspuns. Pe de alta parte sunt ceva doctori si autori de diete care blameaza indulcitorii si mai stiu ca s-a depistat ca e posibil ca in cantitati mari sa fie cancerigeni. Dar ce spun ei prin cartile de diete nu s-a verificat in studii clinice (clinical trials). Eu m-am obisnuit sa caut info astea in clinical trials pt ca altfel unu' zice ceva si altu altceva. Mie orice contine zahar imi face mai foame decat ceva cu indulcitori, pt ca eu am rezistenta la insulina. Am limitat cantitatea de bautura bruna cu indulcitori (a nu se intelege bere bruna, ca eu prima data asa pricepeam :P) pt ca indulcitorul din ea face rau la muschi si ma chinuiam mai rau la sport. Faceam febra musculara mai mare. Am descoperit acum un indulcitor si mai ok, si din pct de vedere al insulinei si al indicelui glicemic si al caloriilor si intentionez sa mi-l comand de afara pt. zilele de oboseala maxima cand mi se pare cafeaua decofeinizata albastru de amara fara indulcitor. Am luat legatura si cu profesoara/doctorita/cercetatoare cea mai tare din domeniu, de pe alt continent si am intrebat-o de indulcitori, ca sa fiu sigura (se ocupa cu ce ingrasa, ce face foame, ce indici glicemici au alimentele, ce indici insulinemici, diabetologie, nutritie, etc.) dar nu le zice decat pe baza de studii clinice pe sute de persoane.

delx 14 oct 2009 21:27:57

Re: Mancatul seara
 
hello! :)

eu daca mananc seara nu are nici un efect. nici nu slabesc (ceea ce mi se pare normal) dar nici nu ma ingras (spre mirarea mea). cred ca totul se invarte in jurul a CE mananci. Daca bagi niste cartofi prajiti seara dupa ce ai mancat niste fripturi, sandviciuri etc pe timp de zi, cartofii aia se vor simti. daca ii papi dupa salate, iaurturi si mancaruri usoare - cel putin in cazul meu - nu se pune. bine, nici nu risc. :P prefer sa ii mananc mai bine de dimineata sau la pranz daca trebuie. :))

prietenul meu mananca numai seara - asa ii permite programul - si atunci orice prinde si e slab ca randunica (:)) ce comparatie am gasit). da o randunica cu burtoaie ca e bautor de bere. :p

deci nush, cred ca totul depinde de CE mananci, asa cum am mai spus, si de organismul tau...

deadcountess 18 iun 2010 23:00:55

Re: Mancatul seara
 
Depinde ce mananci si cat de tarziu. Mi se pare o prostie sa mananci ultima masa la ora 17 daca te culci la 1 noaptea, pentru ca sunt multe ore in care organismul va suferi de foame si se va razbuna prin reducerea consumului. In plus, daca te culci la 1 noaptea probabil ca te si trezesti tarziu, si atunci cand mai ai timp de 3 mese (si eventual gustari)?

justbelieve 20 iun 2010 18:40:54

Re: Mancatul seara
 
Eu cred ca nu ma ingras daca mananc seara.Ba mai mult,mi se pare o prostie sa nu mananc seara.Avand in vedere ca ma culc pe la ora 23 mi se pare normal sa mananc intre 19-20,ca sa treaca si cateva ore pana la culcare,timp in care alimentele se digera.De obicei mananc ceva light,mai usurel gen iaurt,lapte batut,fructe,salata.

creatza21 20 iun 2010 19:00:02

Re: Mancatul seara
 
eu cred k un fruct nu ar afecta...

strawberry 21 iun 2010 18:36:07

Re: Mancatul seara
 
am votat si eu, desi sunt noua pe aici.
am vazut pe propria piele ca mancatul dupa ora 20 + alimentatie nepotrivita + inca cativa factori au participat, sa zic, la kg pe care le aveam in exces inainte sa ma apuc de dieta.
nu degeaba se zice ca nu e bine sa mancam dupa ora 20.
se creeaza un dezechilibru in organism si ne da peste cap toate functiile.
e bine sa avem mese regulate, la orele stabilite de noi si sa incercam sa nu depasim ora 20 pana ne dezobisnuim de acest obicei prost.


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:46:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO