forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Mancatul seara (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=1536)

Crysa 21 iun 2010 18:40:52

Re: Mancatul seara
 
cred ca toata lumea , ia in greutate daca manaca seara, dar depinde si ce mananca
aici e cea mai mare problema a mea, nu prea ma pot abtine seara de la rontatit.
incerc, spre sa si reusesc in timp.

bafta slabutelor

deadcountess 23 iun 2010 12:43:37

Re: Mancatul seara
 
Citat:

Anterior postat de Crysa (Post 227477)
cred ca toata lumea , ia in greutate daca manaca seara, dar depinde si ce mananca
aici e cea mai mare problema a mea, nu prea ma pot abtine seara de la rontatit.
incerc, spre sa si reusesc in timp.

bafta slabutelor

Depinde foarte mult ce, cat si la ce ora seara ;)

Depinde din ce motiv rontai. Daca excluzi masa de seara s-ar putea sa-ti fie foame si vei tot rontai. Tu de ce rontai? De foame, de pofta sau de plictiseala?

Arodoet 23 iun 2010 15:32:39

Re: Mancatul seara
 
Salut! Eu sunt nou noutza pe aici si ma uitam prin jur. Dara, mi se pare f. impresionant cat ai slabit si citindu-ti postarile cred ca esti ff bine informata. Acum dupa 15-20 de ani de cautari prin cure de slabire, dupa slabit si iar ingrasat dublu ( repetata figura de mai multe ori, desigur) am dobandit si eu expereinta. Seara se poate manaca fara probleme carne cu salate sau legume cu indice glicemic mic, dar nu hidrati de carbon. Adica tot ce e bun: paste, orez, cartofi si fainoase de orice fel.

DrIulia2010 23 iun 2010 15:51:35

Re: Mancatul seara
 
Citat:

Anterior postat de Crysa (Post 227477)
cred ca toata lumea , ia in greutate daca manaca seara, dar depinde si ce mananca
aici e cea mai mare problema a mea, nu prea ma pot abtine seara de la rontatit.
incerc, spre sa si reusesc in timp.

bafta slabutelor


Daca in timpul zilei se respecta cele 3 mese obligatori+gustarile,si te incadrezi in necesarul caloric zilnic,seara n-ar trebui sa se puna problema ''rontaitului''.
Dar daca in timpul zilei nu te hranesti suficient va fi mereu aceasta problema,a rontaitului.


ralucamuraru 10 mar 2011 11:15:12

Re: Mancatul seara
 
[*ingrijorat*][*ingrijorat*][*ingrijorat*] offf fetelor si eu manac seara ~X(

Whaley 10 mar 2011 15:11:36

Re: Mancatul seara
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 39896)
Anuk,nu zicea nimeni sa mananci seara cat pt doua pranzuri,dar si eu nu am mentionat ideea.
Ei sustineau dieta hipocalorica,spuneau ca nu conteaza cand mananci,atata timp cat mananci moderat,exact necesarul tau caloric si tot restul teoriilor pe care noi le stim.
Iar nutritionistii pe mine ma lasa rece,mi se pare ca in majoritatea cazurilor,ori pastile de slabit,ori dietele minunate ,ori nutritionistii tot aia sunt.Stiu un singur caz de mers la nutritionist si facut treaba buna,in rest toti sunt o apa si-un pamant.

Sa stii ca la mine s-a verificat teoria asta. Stiu ca sunt singura care spune invers :)) dar uite ca am reusit sa slabesc mancand la 9-10 seara (e drept ca ma culc la 1-2 noaptea). Nu pot sa nu mananc de la 6 dupa-amiaza, am incercat si a fost un fiasco, in cel mai bun caz nu am mai dormit de la 3 dimineata, in cel mai rau spargeam frigiderul pe la ora aia...

PS: Pe mine nutritionistul m-a ajutat, daca n-as fi mers nu slabeam in veci cred.... :-s

Alina82 10 mar 2011 15:42:41

Re: Mancatul seara
 
Citat:

Anterior postat de Whaley (Post 565300)

Sa stii ca la mine s-a verificat teoria asta. Stiu ca sunt singura care spune invers :)) dar uite ca am reusit sa slabesc mancand la 9-10 seara (e drept ca ma culc la 1-2 noaptea). Nu pot sa nu mananc de la 6 dupa-amiaza, am incercat si a fost un fiasco, in cel mai bun caz nu am mai dormit de la 3 dimineata, in cel mai rau spargeam frigiderul pe la ora aia...

PS: Pe mine nutritionistul m-a ajutat, daca n-as fi mers nu slabeam in veci cred.... :-s

Si suntem 2 care mananca seara fara probleme...mie serviciul nu imi permite sa iau cina devreme asa k iau cina la ora 22 aproape zilnic...cu toate astea datorita faptului k ma culc tarziu nu am avut probleme si am slabit mancand si la ore tralala:D

VentoFreddo 10 mar 2011 15:43:40

Re: Mancatul seara
 
Whaley,nu esti singura:PDaca te uiti la meniurile mele,cina e mereu la 21,pt ca sunt nevoita sa astept cu pranzul pana la 4..Ma culc pe la 11-11 30,si am slabit f frumos.Am citit aici ca majoritatea sunt impotriva mancatului seara ca se slabeste mai lent..cina e musai sa se ia seara,nu?ca doar nu oi lua-o la 3-4...Poi nu se poate sari peste cina..Si ce-mi pasa ca slabesc mai lent,daca asa e mai sanatos?3 mese si 2 gustari(in unele cazuri chiar 3 gustari,deci una dupa cina),daca mananci sanatos seara nu ai cum sa te ingrasi(salate cu branzica,sau peste,sau carne slaba).Sa se evite fructele si carbo(cartofi,faina,orez,paste) si totul va fi ok.;)

Dee75 11 mar 2011 12:19:55

Re: Mancatul seara
 
Eu am observat pe mine ca daca nu mananc seara, desigur slabesc un pic, dar se obisnuieste corpul sa i se dea mai putin de mancare si cu timpul, nu mai slabesc. Iar daca din nenorocire trebuie sa mananc din nou seara, se pune dublu pe mine !
Nu trebuie sarita cina, trebuie doar sa fie mai moderata decat prânzul : fara carbohidrati si fara grasimi ca astea nu le mai proceseaza corpul seara, cand e obosit si se duc direct pe fundulet ! :D

Arodoet 18 mar 2011 11:37:45

Re: Mancatul seara
 
Buna fetelor! Am facut si eu urmatoarea experienta si mi-am dat seama ca e singurul lucru care da rezultat, la mine, cel putin.
Seara se poate manca, dar fara carbohidrati. Cine face sport pe la 5-7 seara si la mananca o masa usoara cu proteine ( gen un gratar din piept de pui cu salata, sau o salata cu telemea razuita etc.) isi ajuta corpul sa pastreze masa musculara si sa arda in continuare grasimi.
Noaptea este cea mai, de fapt cred ca singura faza de ardere a grasimilor. Se pare ca prin consumul de proteine seara este sutinuta aceasta faza.
Nu e usor, o stiu pe pielea mea. Si la mine functioneaza cateodata bine si cateodata deloc...


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:00:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO