forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Am nevoie de schimbare- un plan dieta si sport (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=2815)

ianna 18 feb 2010 18:28:54

Am nevoie de schimbare- un plan dieta si sport
 
Precum probabil stiti eu am cam inceput sa stagnez in greutate sau am oscilatzii mari...

Am nevoie sa fac o schimbare majora in dieta si sport ca sa stimulez organismul... asa ca chem slabutele la sfat.

Ca sa nu ma pierd in pagini ..rog sa-mi raspundeti numai daca aveti ceva concludent de spus, un nou plan, o noua dieta... nu am nevoie de incurajari sau motivatie:)..ptr ca nu sunt stresata sau suparata (bine am si zile de dezamagire...dar ma autoredresez repede)

Situatia actuala...

Oscilez in jurul 67-68.5 kg... cand 67kg... cand 67.5 cand 68.5 cand iar 67.2 ..si tot asa..si oscilatiile sunt de la o zi la alta..nu la cateva zile

Dieta hipocalorica 1000-1200kcal/zi cu un pic din princiipile de baza ale dietei disociate (adica pap cu precadere intr-o zi proteine, alta carbohidrati, alta legume, alta fructe..dar nu numai). Spre exemplu, un meniu in ziua cu proteine arata de genul: dim cafea+fructe+probabil o supitza de pui sau branza de vacuta slaba cu banana ...ajung poate sa pap dim ce ii dau copilului:)), la pranz gratar sau piept de pui fiert cu salata, seara salata si buculete de piept de pui la gratar ..gustarile constau in fructe si sau legume.
Beau 2 L de apa pe zi cu lamaie
Beau ceai verde seara
Consum grepfruit seara
Sport:
o zi fac in jur de 20-40 min start walking program
urmatoarea zi fac ceva cardio - gen tae-bo 40 min sau orice altceva ce gasesc sau am chef
urmatoarea zi - pauza sau tot start walking

nu e regula batuta in cuie dar cam asa e media: ziua 1 zi mers rapid ziua 2 cardio ziua 3 pauza ziua 4 reiau ziua 1 si tot asa. Mai fac si abdomene in timpul zilei ...dar nu zilnic. Sportul il fac in mod normal pana in ora 2pm...

Astept sfaturi ptr imbunatatire stilului de viata astfel incat sa ajung sa pierd constant in greutate... nu am asteptari mari .. nu ma astept sa pierd 3 kg pe luna(desi ar fi ideal)...dar ma multumesc si cu 1.5 kg /luna

Tin sa mentionez ca nu pot merge inca la sala..masaje sau alte dracii...ca am copil mamos si nu sta 10 minute fara mine si atentia mea :)

dorutza 18 feb 2010 18:46:15

Re: Am nevoie de schimbare- un plan dieta si sport
 
si eu sunt in aceeasi situatie. ma tot invart intre 59 si 58...si diferente de la o zi la alta intr-o dimineata 58.9 urmatoare 58..:-/
si in 3 saptamani am slabit 0.500 grame asta daca calculez asa o medie intre ce-mi arata cantarul
asa ca si eu sunt tare interesata
am facut zig zagul caloriilor, am intensificat sportul, am lasat sportu de 3 zile. nimic. cantarul nu vrea sa coboare. cm s-au miscat putin dar nu ceva remarcabil.
ianna, om fi la stagnare si noah asta e..:P...
deci luna asta daca mai slabesc inca 500 grame ca sa fac 1 kg sunt super fericita

sorry ca mi-am scris si eu situatia, dar suntem in aceeasi oala si si eu sunt interesata de subiect

DrIulia2010 18 feb 2010 18:47:14

Re: Am nevoie de schimbare- un plan dieta si sport
 
Eu zic sa faci mai mult sport cel putin de 4-5/sapt aprox 1,30-2 ore,mai mult cardio, te va ajuta sa pierzi din masa adipoasa si exercitii fizice mai solicitante.

ianna 18 feb 2010 18:52:15

Re: Am nevoie de schimbare- un plan dieta si sport
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 91622)
Eu zic sa faci mai mult sport cel putin de 4-5/sapt aprox 1,30-2 ore,mai mult cardio, te va ajuta sa pierzi din masa adipoasa si exercitii fizice mai solicitante.


pai daca faci socoteala ajung sa fac de 4-5 ori pe sapt sport sedintele fiind ori 20 min ori 40 min ..chiar mai mult....

deci tu imi recomanzi sa ajung la una o ora sau poate chiar 2 ore... (Am sa iau in calcul)

si cam ce exercitii mai solicitante? greutati?...ca mai solicitant decat cardio nu stiu care sa fie.... si sa-l pot practica in casa, normal :))

PS: dorutza nu-i bai ca ti-ai spus of-ul...ca doar esti in ac oala...

DrIulia2010 18 feb 2010 19:01:42

Re: Am nevoie de schimbare- un plan dieta si sport
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 91624)
pai daca faci socoteala ajung sa fac de 4-5 ori pe sapt sport sedintele fiind ori 20 min ori 40 min ..chiar mai mult....

deci tu imi recomanzi sa ajung la una o ora sau poate chiar 2 ore... (Am sa iau in calcul)

si cam ce exercitii mai solicitante? greutati?...ca mai solicitant decat cardio nu stiu care sa fie.... si sa-l pot practica in casa, normal :))

PS: dorutza nu-i bai ca ti-ai spus of-ul...ca doar esti in ac oala...


Da,greutati.Poti sa faci P90X cu Tony Horton sau Beachbody Insanity cu Carl Daikler,programe foarte bune.


dorutza 18 feb 2010 19:03:51

Re: Am nevoie de schimbare- un plan dieta si sport
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 91630)
Da,greutati.Poti sa faci P90X cu Tony Horton

o sa incep sa fac si eu astea.. ieri mi le-am copiat de pe net si "suna " bine..
ianna, le copiezi si tu si ne apucam impreuna?

ianna 18 feb 2010 19:05:01

Re: Am nevoie de schimbare- un plan dieta si sport
 
Bun ! ...punctul unu: sa maresc intervalul de timp sportiv si sa-l intensific

Alte pareri si sfaturi fetelor?

mvthebest 18 feb 2010 19:25:40

Re: Am nevoie de schimbare- un plan dieta si sport
 
Eu am aceasi problema.. Intr-o zi imi arata 57.7 -57.9 alta zi 57.3
Niciodata nu mi-a aratat mai mult..
De ieri am inceput sa mareac viteza la sport.. Poate,poate imi revin :-s:-s

Liviutzza 18 feb 2010 19:26:26

Re: Am nevoie de schimbare- un plan dieta si sport
 
Ianna imi aduc aminte ca acum mult timp cand am slabit eu mult..tot asa ajunsesemsa stagnez...am intensificat sportul...dar trebuie sa nu renuntzi!intr-o luna maxim de stagnare o sa incepi sa slabesti iar!Fa cat mai mult sport,eu cred ca asta e primul lucru pe care l-ai putea face!Eu sincer atunci am stagnat vreo 2 luni...cand credeam ca nici nu mai slabesc a inceput sa se miste cantarul:))

DrIulia2010 18 feb 2010 19:31:59

Re: Am nevoie de schimbare- un plan dieta si sport
 
Apropo,de ce ai ales dieta disociata?banuiesc,ca a avut rezultate cand ai tinut-o prima data,dar acum de ce continui cu ea?Nu e recomandata pentru un timp indelungat(carente vitamine de ex)nu mai are rezultate spectaculoase,tocmai de aceea stagnezi.


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:34:45.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO