forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Operatii gastrice (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=199)
-   -   Operatie de bypass gastric/inel gastric (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3134)

Slabuta 25 oct 2010 14:52:12

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 379756)



Nu exista ca o dieta echilibrata sa nu dea rezultate!!!

Problemele nu se sfarsesc odata cu interventia chirurgicala,dupa operatia de bypass grastric trebuie neaparat urmata o dieta sanatoasa iar pe viitor neaparat alimentatie sanatoasa.

Adevarat Iulia. :)

Operatia ti-a rezolvat efectul (kg) dar nu si cauza.

Am vazut ca sunt multe cazuri in care dupa operatie se mananca la fel de necontrolat si nesanatos. :(

Chiar si Ampera care si-a facut aceasta interventie avea episoade de mancat nesanatos.

Ma gandesc ca daca alegi sa slabesti schimband alimentatia, ai la dispozitie mai mult timp, sigur in jur de 1 an, si asa creierul se obisnuieste cu noua viata, in schimb dupa o operatie nu ai cum sa te resetezi si sa gandesti peste noapte altfel.

dorutza 25 oct 2010 15:07:51

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
eu am votat nu stiu.
normal ca acuma raspunsul e nu. pentru ca nu e cazul. creierul meu e setat ca doar prin sport si mancare echilibrata se poate slabi.
nu as vrea vreodata sa ajung in aceasta situatie. peste 100 de kg. :( atunci probabil ca se schimba si gandirea si toate.

DrIulia2010 25 oct 2010 15:16:32

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 379768)


Adevarat Iulia. :)

Operatia ti-a rezolvat efectul (kg) dar nu si cauza.

Am vazut ca sunt multe cazuri in care dupa operatie se mananca la fel de necontrolat si nesanatos. :(

Chiar si Ampera care si-a facut aceasta interventie avea episoade de mancat nesanatos.

Ma gandesc ca daca alegi sa slabesti schimband alimentatia, ai la dispozitie mai mult timp, sigur in jur de 1 an, si asa creierul se obisnuieste cu noua viata, in schimb dupa o operatie nu ai cum sa te resetezi si sa gandesti peste noapte altfel.


Cei care aleg sa faca aceasta interventie trebuie sa stie ca nu rezolva problema prin introducerea inelului gastric,ba mai mult "greul" abia dupa operatie incepe.

dara 26 oct 2010 00:37:13

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Cea mai "funny" mi se pare faza ca sunt persoane care dau 3000 eur pe o astfel de operatie, dar n-ar face de banii aceia psihoterapie in loc de operatie, ca sa nu mai manance in exces.

iirriinnuuccaa 26 oct 2010 14:38:12

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 379756)



Nu exista ca o dieta echilibrata sa nu dea rezultate!!!
.

Exista cazurile de dereglari hormonale, totusi :)

Si persoanele care in urma unor traume personale ( abuz sexual, viol, etc) au nevoie sa manance in exces( si astfel dietele nu sunt respectate sau nu au continuitate) pentru a forma din corpul lor o "fortareata" care sa le protejeze de astfel de traume...

Cum zicea cineva aici, e nevoie de psihoterapie pentru a face schimbari sanatoase in stilul de viata, si implicit a slabi...

cutesuzy 31 oct 2010 12:36:12

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
particip si eu la sondaj, pentru ca mi se pare un subiect foarte important. nu stiu care este rata obezitatii in romania, dar stiu sigur ca e in crestere si e foarte posibil ca viitoarele generatii, copiii nostri, sa aiba aceeasi soarta ca a americanilor care sunt ridicati din case cu macaraua. eu una nu mi-as face o astfel de operatie, dar nu sunt impotriva ei, atunci cand reprezinta singura sansa la viata a unui om.

Slabuta 31 oct 2010 12:46:26

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de cutesuzy (Post 386037)
particip si eu la sondaj, pentru ca mi se pare un subiect foarte important. nu stiu care este rata obezitatii in romania, dar stiu sigur ca e in crestere si e foarte posibil ca viitoarele generatii, copiii nostri, sa aiba aceeasi soarta ca a americanilor care sunt ridicati din case cu macaraua. eu una nu mi-as face o astfel de operatie, dar nu sunt impotriva ei, atunci cand reprezinta singura sansa la viata a unui om.

Ideea de a crea aceasta comunitate a venit tocmai din cauza cresterii procentului de obezitate din Romania si de a impiedica sa ajungem acolo unde sunt tari ca USA. :)
In acest moment, exista informatii potrivit carora ~40% sufera de obezitate in Romania.

Doar in 2 ani, in comunitatea slabutelor, s-au slabit 18.036 kg si este un inceput foarte bun. :)

Trebuie doar sa iti doresti sa fii un om normal, informarea este in jurul nostru, nu ne mai impiedica nimic sa fim in forma. :)

Ca sa ajungi la o greutatea la care singura solutie este operatia, trebuie sa treaca ceva timp, nu te transformi intr-o noapte :) Deci, ai timp sa te opresti si sa ceri ajutor. :)

Alina82 31 oct 2010 12:57:58

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 386039)


Ideea de a crea aceasta comunitate a venit tocmai din cauza cresterii procentului de obezitate din Romania si de a impiedica sa ajungem acolo unde sunt tari ca USA. :)
In acest moment, exista informatii potrivit carora ~40% sufera de obezitate in Romania.

Doar in 2 ani, in comunitatea slabutelor, s-au slabit 18.036 kg si este un inceput foarte bun. :)

Trebuie doar sa iti doresti sa fii un om normal, informarea este in jurul nostru, nu ne mai impiedica nimic sa fim in forma. :)

Ca sa ajungi la o greutatea la care singura solutie este operatia, trebuie sa treaca ceva timp, nu te transformi intr-o noapte :) Deci, ai timp sa te opresti si sa ceri ajutor. :)

Perfect de acord cu tine Slabuta:)
Si poi sunt pe site cateva fete care cu toate ca aveau o greutate mare au demonstrat k se poate slabi si fara operatii Crissa,Rozica...deci chiar e vb doar de vointza...sincer aici in Italia exista multe pers care fac operatia asta,au si un forum al celor operati si sincer ce am citit acolo ma ingrozeste...dupa operatie multe persoane nu se gandesc sa isi pondereze felul de a manca ci se bucura k akm pot manca tot ce vor in cantitati mici si slabesc...dar in timp va duce fix in punctul de unde au plecat...:(

iirriinnuuccaa 01 nov 2010 12:56:49

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de Alina82 (Post 386044)

dupa operatie multe persoane nu se gandesc sa isi pondereze felul de a manca ci se bucura k akm pot manca tot ce vor in cantitati mici si slabesc...dar in timp va duce fix in punctul de unde au plecat...:(

Eu asta nu inteleg...
Daca ai un stomac de 70 ml dupa operatie, cum e posibil sa ajungi iar, la 150 kg???

Alina82 01 nov 2010 13:22:50

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de iirriinnuuccaa (Post 386969)
Eu asta nu inteleg...
Daca ai un stomac de 70 ml dupa operatie, cum e posibil sa ajungi iar, la 150 kg???

Pt k stomacul e un organ care in timp se dilata...deci initial nu te vei ingrasa dar dak continui sa mananci cu timpul va ajunge de unde ai plecat...asa k tot un stil sanatos de alimentatie si putina abtinere trebuie k sa poti sa te mentii:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:21:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO