forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Topul celor mai nocive diete (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=2883)

mishutza 23 feb 2010 17:46:02

Topul celor mai nocive diete
 
Asta insemanad nu musai ca efectul yo-yo e garantat,ci si ca va pune in pericol sanatatea.
Nu vreau insa sa isc polemici despre diete,pentru ca sunt sigura ca printre nominalizarile mele vor fi unele dintre dietele voastre preferate.Deci nu voi argumenta,din nou,cred ca am facut-o la fiecare dintre diete macar odata.
1.Supa de varza si dieta Nicoletei Luciu.
2:Dieta Balerina.
3.Dieta disociata(aia cu 3 zile)

ianna 23 feb 2010 17:50:41

Re: Topul celor mai nocive diete
 
1. Dieta cu supa de varza si orice dieta care e bazata doar pe lichide

2. Orice dieta care adunand caloriile produselor nu ajunge sa aduca un minim de 1000kcal/zi... ca sa nu mai zic 1000kcal/zi sanatose

onetotilia 23 feb 2010 17:54:41

Re: Topul celor mai nocive diete
 
Dieta cu grapefrut.....aia de mananc in 19 zile in care mananci cte un grapefrut in prima zi si tot asa crescator pana la 10 pe zi ,iar apoi dai inapoi pana la un grapefrut

DrIulia2010 23 feb 2010 18:08:02

Re: Topul celor mai nocive diete
 
La acest top prefer sa ma abtin sa enumar,ar fi prea multe.;)
Consider nocive peste 80% din dietele existe si arhicunoscute de voi

Slabuta 20 mai 2010 17:30:49

Lista neagra cu diete
 
Vreau sa facem o lista cu dietele care pot fi inscrise cu succes pe lista negra.

LicuriciColorat 20 mai 2010 17:50:11

Re: Lista neagra cu diete
 
Buna idee:D
1.Dieta cu supa de varza
2.Dieta Nicoleta Luciu
astea mi se par cele mai stupide:)

drama queen 20 mai 2010 19:14:55

Re: Lista neagra cu diete
 
  • Dieta Daneza.(cea mai falsa dieta)
  • Dieta cu supa
  • Dieta Balerinei
  • Dieta cu varza
asta sunt dupa mine cele mai 'negre' diete:)

ali_lumi 20 mai 2010 19:17:24

Re: Lista neagra cu diete
 
dietele sub 1000 de kcal.

Un Pai Roz 20 mai 2010 19:23:49

Re: Lista neagra cu diete
 
pentru mine daneza. nu m-a ajutat deloc, ba chiar a fost dieta care a inceput lunga mea suferinta...aveam 52 kg cand am tinut-o si vroiam 48..si dupa ce m-am chinuit de nu am mai putut, nici nu am slabit prea mult,parca totusi vreun kg am slabit, in schimb am inceput sa ma ingras...

mvthebest 20 mai 2010 19:40:57

Re: Lista neagra cu diete
 
Pentru mine disociata nu mi se pare una dintre cele mai nesanatoasa diete. (Sngura care mi s-a parut buna a fost a Iannei)

Un Pai Roz 20 mai 2010 19:45:21

Re: Lista neagra cu diete
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 194705)
Pentru mine disociata nu mi se pare una dintre cele mai nesanatoasa diete. (Sngura care mi s-a parut buna a fost a Iannei)

mah sincer eu am tinut disociata cand eram mica, adica pe la vreo 17 ani
nici nu stiu daca aveam ce sa slabesc atunci si nu am slabit deloc
ca si idee, am auzit fete care au avut succes cu dieta asta si e bine ca iti poti permite sa papi totusi destul...dar in general nu ma pot pronunta bine in privinta ei

LicuriciColorat 20 mai 2010 19:51:11

Re: Lista neagra cu diete
 
Citat:

Anterior postat de Un Pai Roz (Post 194720)

mah sincer eu am tinut disociata cand eram mica, adica pe la vreo 17 ani
nici nu stiu daca aveam ce sa slabesc atunci si nu am slabit deloc
ca si idee, am auzit fete care au avut succes cu dieta asta si e bine ca iti poti permite sa papi totusi destul...dar in general nu ma pot pronunta bine in privinta ei


nici eu nu sunt de acord cu disociata,mai ales alea pe zile...cum sa traisti doar cu cartofi toata ziua?sau doar fructe si legume?,nu stiu...pt mine ar fii un chin:))
iarasi dieta balerina mi se pare stupida rau:)).de aia uitasem:D

mvthebest 20 mai 2010 19:52:46

Re: Lista neagra cu diete
 
Citat:

Anterior postat de Un Pai Roz (Post 194720)


mah sincer eu am tinut disociata cand eram mica, adica pe la vreo 17 ani
nici nu stiu daca aveam ce sa slabesc atunci si nu am slabit deloc
ca si idee, am auzit fete care au avut succes cu dieta asta si e bine ca iti poti permite sa papi totusi destul...dar in general nu ma pot pronunta bine in privinta ei

Mie una mi se pare foarte nesanatoasa si deloc echilibrata.
Multe dintre ele si-au distrus stomacul.

deadcountess 20 mai 2010 21:23:54

Re: Lista neagra cu diete
 
Dupa mine dieta campioana la distrus stomacul e cea danaza: auzi mic dejun cafea :-o

onetotilia 20 mai 2010 22:32:32

Re: Lista neagra cu diete
 
dieta cu grapefruit=dieta de distrus stomac
dieta cu supa de varza=autodistrugere si ingrasare
in rest.... le-ati cam spus voi....

deadcountess 20 mai 2010 23:05:52

Re: Lista neagra cu diete
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 194982)
dieta cu grapefruit=dieta de distrus stomac
dieta cu supa de varza=autodistrugere si ingrasare
in rest.... le-ati cam spus voi....

Nu stiu daca vorbim de aceeasi chestie, dar unei tampenii de genul (cu sucul de la 3 grepfruit in loc de micul dejun) ii datorez un ulcer cu care m-am chinuit mult timp. Si cand te gandesti ca eu faceam prostia aia pt ca am citit ca e sanatos pt organism, pe vremea aia nu voiam sa slabesc. x-(

mia21m 21 mai 2010 00:31:11

Re: Lista neagra cu diete
 
Dieta cu mere exclusiv...promite 5 kg jos intr-o saptamana, insa...[*ganditor*] si dieta cu varza la fel, a fost singura dieta din cauza careia era sa cad pe jos

DrIulia2010 21 mai 2010 11:25:57

Re: Lista neagra cu diete
 
Peste 90% din dietele minune,stricte,sau cum doriti sa le numiti sunt nocive,nu fac altceva decat sa dea intreg metabolismul peste cap,efectele banuiesc,ca le stiti fiecare din voi,cele care le-ati urmat.
Din pacate aceste diete lasa in urma consecinte grave,carente de Ca,vitamine,deshidratare,dezechilibre hormonale,sistemul nervos.
Dar mai grav e ca din cauza acestor diete restrictive se poate ajunge la anorexie sau bulimie!!!

supergirl18 22 mai 2010 13:58:17

Re: Lista neagra cu diete
 
Dieta cu supa de varza - e pe locul 1 cea mai ******* am tinut-o 5 zile si mai aveam un pas pana la spital Dieta Daneza la fel - mai mult am facut foamea :(micul dejun nu ma ajuta cu nimic:) eram lesina toata ziua:D Cu dieta disociata m-am inteles mai bn si am slabit destul de mult cu ea:D insa am din cauza acestor diete minune la un moment dat o dadusem rau de tot in bulimie Ma bucur din suflet ca am revenit in randul oamenilor normali si sanatosi:)

seandreea 24 mai 2010 13:00:29

Re: Lista neagra cu diete
 
Orice dieta merita pusa pe lista asta.

Pentru ca raspunsul slabitului nu se afla in diete ci intr-un regim sanatos.

Orice dieta hipocalorica, low-fat si chiar si dieta disociata (pe care am tinut-o si eu si chiar cu rezultate, insa din punct de vedere a sanatatii este o mare tampenie).

deadcountess 25 mai 2010 13:13:35

Re: Lista neagra cu diete
 
Citat:

Anterior postat de seandreea (Post 198584)
Orice dieta merita pusa pe lista asta.

Pentru ca raspunsul slabitului nu se afla in diete ci intr-un regim sanatos.

Orice dieta hipocalorica, low-fat si chiar si dieta disociata (pe care am tinut-o si eu si chiar cu rezultate, insa din punct de vedere a sanatatii este o mare tampenie).

De ce judeci asa aspru dietele? :P
Un regim sanatos poate insemna si kilograme de mancare sanatoasa pe zi si nu cred ca duce la slabire :P.
Dupa parerea mea conteaza si cat mananci, nu numai ce mananci.;)

seandreea 26 mai 2010 10:06:03

Re: Lista neagra cu diete
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 199703)
De ce judeci asa aspru dietele? :P
Un regim sanatos poate insemna si kilograme de mancare sanatoasa pe zi si nu cred ca duce la slabire :P.
Dupa parerea mea conteaza si cat mananci, nu numai ce mananci.;)

Normal ca depinde si cantitatea, insa dietele hipocalorice duc asta la extrem.
Eu vorbesc din punct de vedere al cantitatii de care are nevoie corpul nostru. De fapt kilogramele se acumuleaza cand nu ne ascultam corpul - atat in ceea ce priveste calitatea alimentelor, cat si cantitatea lor. De multe ori mancam mai mult decat este nevoie. Exista studii care demonstreaza ca daca am manca legati la ochi am manca mai putin decat daca vedem farfuria pentru ca avem tendinta de a termina tot ce e in farfurie, chiar daca nu avem nevoie. Bineinteles ca nici extrema opusa nu e buna - sa mananci 1 iaurt la o masa. Cum am zis - trebuie sa invatam sa ne ascultam corpul.

Ah, si judec asa aspru dietele pentru ca si eu am tinut diete - mai ales cea disociata si nu numai ca am pus la loc ce am slabit, dar si in plus. De 4 luni mananc sanatos, nu mi-e foame, nu simt ca sunt la dieta si am slabit 16kg. Astfel nu numai ca slabesc insa imi imi si formez un stil de a manca pe care sa il pastrez si dupa ce ajung la greutatea pe care mi-o doresc.

deadcountess 26 mai 2010 14:55:06

Re: Lista neagra cu diete
 
Citat:

Anterior postat de seandreea (Post 200592)
Normal ca depinde si cantitatea, insa dietele hipocalorice duc asta la extrem.
Eu vorbesc din punct de vedere al cantitatii de care are nevoie corpul nostru. De fapt kilogramele se acumuleaza cand nu ne ascultam corpul - atat in ceea ce priveste calitatea alimentelor, cat si cantitatea lor. De multe ori mancam mai mult decat este nevoie. Exista studii care demonstreaza ca daca am manca legati la ochi am manca mai putin decat daca vedem farfuria pentru ca avem tendinta de a termina tot ce e in farfurie, chiar daca nu avem nevoie. Bineinteles ca nici extrema opusa nu e buna - sa mananci 1 iaurt la o masa. Cum am zis - trebuie sa invatam sa ne ascultam corpul.

Ah, si judec asa aspru dietele pentru ca si eu am tinut diete - mai ales cea disociata si nu numai ca am pus la loc ce am slabit, dar si in plus. De 4 luni mananc sanatos, nu mi-e foame, nu simt ca sunt la dieta si am slabit 16kg. Astfel nu numai ca slabesc insa imi imi si formez un stil de a manca pe care sa il pastrez si dupa ce ajung la greutatea pe care mi-o doresc.

Felicitari pt kilogramele slabite si succes in continuare %%-
In foarte multe cazuri e foarte greu sa iti dai seama de ce are nevoie corpul (ex. persoane supraponderale care mananca fara limite) si atunci este nevoie de o supraveghere a alimentatiei si o limitare cantitativa si asta inseamna dieta. Evident ca dieta ideala este cea pe care nu o percepi ca pe un chin, si nu lupti impotriva corpului ca nu rezolvi nimic.

seandreea 26 mai 2010 16:05:20

Re: Lista neagra cu diete
 
E un pic si vorba de perceptie. Eu dieta numesc dietele restrictive - fie low-carb, low-fat, hipocalorice, cele care iti spun ce si la ce ora sa mananci, etc.
Un regim este mai mult sau mai putin un stil de alimentatie care poate fi tinut pe viata, cu mici modificari. Poti spune ca avand scose din alimentatie dulciurile (cu exceptia ciocolatei negre si a celor facute cu indulcitor si faina inlocuita cu pudra de migdale sau faina integrala si tarate), fast-food, prajeli, sucuri din comert (si multe altele de fapt), tot dieta ar fi. Insa aceste alimente oricum sunt nocive corpului deci ar trebui evitate si intr-o alimentatie normala.

deadcountess 26 mai 2010 17:03:20

Re: Lista neagra cu diete
 
Pai exact asta era ideea: sa atragem atentia asupra dietelor nocive, nu sa le bagam pe toate in aceeasi oala

NATI 05 iun 2010 17:43:00

Re: Lista neagra cu diete
 
Buna, sunt noua pe acest forum si...am 88de kg
dupa nastere am luat excesiv in greutate si sunt in grupa obezilor de gr.2
vreau si eu sa spun ca dieta balerina este extrem de dura si nesanatoasa.

mia21m 06 iun 2010 04:48:53

Re: Lista neagra cu diete
 
Din partea mea, tot respectul pt dieta balerina M-a ajutat sa dau jos primele 6 kg, ceea ce m-a ambitionat ft mult, nu mi s-a facut niciodata rau de la ea, nu mi-a fost niciodata foame, chiar a fost delicioasa masa in comparatie cu altele diete ;)) Tb sa recunosc totusi ca sunt prea putine calorii pe zi, depinde de starea de sanatate a organismului fiecaruia si sa nu fie dusa prea mult timp:D

deadcountess 07 iun 2010 09:46:18

Re: Lista neagra cu diete
 
Buna

Tu chiar slabesti cu o dieta hipercalorica :-o sau era "greseala de tipar" ?

deadcountess 07 iun 2010 14:47:49

Re: Lista neagra cu diete
 
Hai ca tocmai a mai aparut un exemplu pe forum.
http://forum.slabute.ro/dieta-rapida...zile-4076.html

livia 07 iun 2010 15:54:02

Re: Lista neagra cu diete
 
si mie mi se pare nesanatos la micul dejun doar cafea cand majoritatea medicilor recomanda ca masa de dimineata sa fie cea mai consistenta

AnaMaria16 10 iun 2010 13:39:23

Re: Lista neagra cu diete
 
dieta daneza
dieta disociata
infometares

deadcountess 18 iun 2010 12:20:49

Re: Lista neagra cu diete
 
Citat:

Anterior postat de AnaMaria16 (Post 215457)
dieta daneza
dieta disociata
infometares

Hihi, toate dietele cu nume de tari: daneza, suedeza, frantuzeasca, americana, etc. habar n-am de unde le-a venit unora ideea sa le dea numele astea. :))

Olguutza 25 iun 2010 18:39:03

Re: Topul celor mai nocive diete
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 96324)
Asta insemanad nu musai ca efectul yo-yo e garantat,ci si ca va pune in pericol sanatatea.
Nu vreau insa sa isc polemici despre diete,pentru ca sunt sigura ca printre nominalizarile mele vor fi unele dintre dietele voastre preferate.Deci nu voi argumenta,din nou,cred ca am facut-o la fiecare dintre diete macar odata.
1.Supa de varza si dieta Nicoletei Luciu.
2:Dieta Balerina.
3.Dieta disociata(aia cu 3 zile)

salut...nu sunt de acord cu tine deloc...eu acum 3 zile am terminat cura de slabire cu supe..am slabit 5 kg....ma mentin...ba chiar pierd in continuare din greutate. Poate acei ce au tinut dieta si nu au avut rezultate, nu au tinut-o cum trebuie:)

patlicia 30 iun 2010 14:58:41

Re: Topul celor mai nocive diete
 
ce parere aveti de cura daneza?
mersi:*

Sabine_28 30 iun 2010 15:00:43

Re: Topul celor mai nocive diete
 
Citat:

Anterior postat de patlicia (Post 236112)
ce parere aveti de cura daneza?
mersi:*

Nu o recomand nimanui, e foame curata ( eu am rezistat 4 zile) si dupa aceea efectul yo-yo e garantat:-s

alinuka79 11 oct 2010 10:58:17

Re: Lista neagra cu diete
 
de dieta mayo ce spuneti?

Adella 11 oct 2010 11:15:57

Re: Lista neagra cu diete
 
Citat:

Anterior postat de alinuka79 (Post 360894)
de dieta mayo ce spuneti?

Buna Alina,
Nu am auzit inca de ea,pe ce se bazeaza?
Oricum dieta sanatoasa este reprezentata de 3 mese si 2 gustari ,iar din alimente trebuie pus accent pe carne slaba(peste,pui,curcan,vita)legume(fara cartofi,mazare,fasole) ,lactate(in principal degresate) ,oua si fructe(fara banane,struguri)..ca si gustari alune neprajite,seminte nerajite,nuci,fructe:) ..iti alcatuiesti astfel un meniu pana la 1200 de kcal sau chiar mai mult avand in vedere ca esti inalta si ai mai mulote kg de dat jos ..numai asa poti sa te mentii si sa slabesti constant:)

sunshine 11 oct 2010 11:26:04

Re: Lista neagra cu diete
 
Citat:

Anterior postat de Adella (Post 360920)
Buna Alina,
Nu am auzit inca de ea,pe ce se bazeaza?
Oricum dieta sanatoasa este reprezentata de 3 mese si 2 gustari ,iar din alimente trebuie pus accent pe carne slaba(peste,pui,curcan,vita)legume(fara cartofi,mazare,fasole) ,lactate(in principal degresate) ,oua si fructe(fara banane,struguri)..ca si gustari alune neprajite,seminte nerajite,nuci,fructe:) ..iti alcatuiesti astfel un meniu pana la 1200 de kcal sau chiar mai mult avand in vedere ca esti inalta si ai mai mulote kg de dat jos ..numai asa poti sa te mentii si sa slabesti constant:)

Daca nu ma insel, e cea de 13 zile, " de schimbare a metabolismului"

Alina82 11 oct 2010 13:52:14

Re: Lista neagra cu diete
 
Salve!!!
Pt mine cea mai daunatoare a fost cea cu varza....eu nu am mancat supa de varza dar mancam numai salata de varza dimineata.la pranz si seara:|de slabit am slabit atunci dar dak inainte de dieta asta ma invarteam undeva in jurul a 80-85kg de atunci m-am ingrasat vazand cu ochii si nu,nu e doar un mod de exprimare....groaznice mi se par si daneza,mayo care sunt cam la fel,disociata pt k nu ai cum sa mananci o viata azi legume,maine lactate etc...si ma rog toate dietele foarte restrictive care promit 15kg in 15 zile...am vazut k au fost discutii despre hipocalorica....eu sunt multumita de ea...pt k e logic si firesc sa limitezi si consumul de alimente dak vrei sa slabesti....indiferent cat de sanatos ai manca dak mananci mult nu ai cum sa slabesti:)

Saphira 11 oct 2010 18:36:38

Re: Lista neagra cu diete
 
Cea cu varza o consider si eu pe lista neagra.eu personal am probat dieta asta..insa o matusa de a mea da. Si nu a slabit deloc.


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:12:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO