forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3066)

lavinuta 11 mar 2010 14:40:31

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
1 ataşament(e)
Asa fac eu TORT DIPLOMAT:


-500ml frisca lichida
-125 gr zahar
-2 pliculete gelatina
-1 cutie compot ananas bucati-
-stafide
-alte fructe(mandarine, kiwi, zmeura)
-piscoturi(depinde de forma, eu folosesc 12 buc)

Prima data pregatim forma de tort, tapetam cu folie alimentara si punem piscoturile inmuiate in suc de ananas.
Punem gelatina la inmuiat in apa calduta, stafidele in rom , sau apa calduta cu esenta de rom.
Se bate frisca si se opreste si pt ornat. Se bat albusurile spuma.
Se pun la foc galbenusurile cu zaharul, dupa ce se pune zaharul se pune gelatina lasam sa se topeasca si aceasta si apoi adaugam o cescuta de suc din copmot.Se lasa la racit.
Se pun peste frisca, albusurile spuma, compozitia de mai sus, stafidele, bucati de ananas si ce fructe mai vreti voi.
Totul se varsa peste piscoturi si se da pt cateva ore sau chiar pana a doua zi la frigider. Se orneaza dupa pofta;;)

erato 11 mar 2010 16:22:39

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
Citat:

Anterior postat de lavinuta (Post 114505)
Asa fac eu TORT DIPLOMAT:


-500ml frisca lichida
-125 gr zahar
-2 pliculete gelatina
-1 cutie compot ananas bucati-
-stafide
-alte fructe(mandarine, kiwi, zmeura)
-piscoturi(depinde de forma, eu folosesc 12 buc)

Prima data pregatim forma de tort, tapetam cu folie alimentara si punem piscoturile inmuiate in suc de ananas.
Punem gelatina la inmuiat in apa calduta, stafidele in rom , sau apa calduta cu esenta de rom.
Se bate frisca si se opreste si pt ornat. Se bat albusurile spuma.
Se pun la foc galbenusurile cu zaharul, dupa ce se pune zaharul se pune gelatina lasam sa se topeasca si aceasta si apoi adaugam o cescuta de suc din copmot.Se lasa la racit.
Se pun peste frisca, albusurile spuma, compozitia de mai sus, stafidele, bucati de ananas si ce fructe mai vreti voi.
Totul se varsa peste piscoturi si se da pt cateva ore sau chiar pana a doua zi la frigider. Se orneaza dupa pofta;;)

Nu ai scris si de oua:-sla ingrediente

Sabine_28 11 mar 2010 16:26:53

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
Citat:

Anterior postat de lavinuta (Post 114482)
Cum spuneam...

TORT DE CIOCOLATA:)

-100gr cacao
-400gr zahar
-100ml apa
-10oua
-3 linguri faina
-o cutie mica(250gr) margarina Rama
-o fiola rom

Se pun la foc apa cu zaharul, cacaua si se fierb pana se ingrosa. Se ia amestecul de pe foc si se lasa la racit.
Se separa albusurile de galbenusuri, galbenusurile se pun peste compozitia rece de mai sus, apoi se separa in doua parti neegale.
Se bat albusuriel spuma si se pun in pareta mai putina de compozitie + 3 linguri faina, din asta rezulta BLATUL, ce se coace in oala sau forma de tort tapetata cu hartie de copt (nu o sa iasa prea inalt, eu il tai in doua parti).
In cealalta parte de compozitie se pun margarina, esenta de rom si nuci coapte maruntite(optional), asta este CREMA.


Pt sirop avem nevoie de 4 linguri zahar, 200 ml apa si esenta rom.(Se fierb si se lasa la racit).


Restul stiti voi cum: blat insiropat, crema, blat, crema si ornat dupa preferinte, mie imi place foarte mult cu muuulte nuci coapte...e foarte bun, dar ingrasa al naibi!:P

Citat:

Anterior postat de lavinuta (Post 114505)
Asa fac eu TORT DIPLOMAT:


-500ml frisca lichida
-125 gr zahar
-2 pliculete gelatina
-1 cutie compot ananas bucati-
-stafide
-alte fructe(mandarine, kiwi, zmeura)
-piscoturi(depinde de forma, eu folosesc 12 buc)

Prima data pregatim forma de tort, tapetam cu folie alimentara si punem piscoturile inmuiate in suc de ananas.
Punem gelatina la inmuiat in apa calduta, stafidele in rom , sau apa calduta cu esenta de rom.
Se bate frisca si se opreste si pt ornat. Se bat albusurile spuma.
Se pun la foc galbenusurile cu zaharul, dupa ce se pune zaharul se pune gelatina lasam sa se topeasca si aceasta si apoi adaugam o cescuta de suc din copmot.Se lasa la racit.
Se pun peste frisca, albusurile spuma, compozitia de mai sus, stafidele, bucati de ananas si ce fructe mai vreti voi.
Totul se varsa peste piscoturi si se da pt cateva ore sau chiar pana a doua zi la frigider. Se orneaza dupa pofta;;)

Arata f bine amandoua !=P~=P~=P~=P~=P~=P~=P~
Felicitari!
Eu am intrat in luna fara dulciuri, dar, dupa cum vedeti, sunt sado-maso, de am intrat aici :D

OitaVesela 11 mar 2010 16:31:54

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
Eu aseara cand m-am uitat pe subiectul asta ma gandeam ca o sa fie de genul "asa nu papam". Si acum l-ati umplut de bunatati :))

Sabine_28 11 mar 2010 16:33:30

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 114714)
Eu aseara cand m-am uitat pe subiectul asta ma gandeam ca o sa fie de genul "asa nu papam". Si acum l-ati umplut de bunatati :))

Pai chiar asa e : aici e ASA NU, si la retete dietetice e ASA Da:))

OitaVesela 11 mar 2010 16:41:49

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
O mica intrebare: ieri a luat tata o ciocolata 70% cacao pe care scrie fara zahar.
Astea negre de obicei au zahar? Ca nu mai am niciuna pe care sa ma uit la ingrediente si azi am luat un patratel din asta noua de curiozitate (fiind prima oara cand pap cioco de cand m-am apucat de dieta) si mi s-a parut la fel la gust.

anqutz 11 mar 2010 16:43:02

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 114706)
Arata f bine amandoua !=P~=P~=P~=P~=P~=P~=P~
Felicitari!
Eu am intrat in luna fara dulciuri, dar, dupa cum vedeti, sunt sado-maso, de am intrat aici :D

Si eu la fel. :))

lavinuta 11 mar 2010 18:00:42

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
Citat:

Anterior postat de erato (Post 114696)
Nu ai scris si de oua:-sla ingrediente





:">:">:">:-s:-sMa scuzati...3 oua;;)

anes 12 mar 2010 06:12:12

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
[*76*] fetelor! :)
faine retete! ideea e sa le gustam cu masura .... nu cum am mancat eu beigli de craciun :-s . cred ca si murphi ar fi de acord ca un pic de bun, nu ingrasa (acu de imoral si ilegal nu garantez :)) )

anes 12 mar 2010 06:15:27

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 114714)
Eu aseara cand m-am uitat pe subiectul asta ma gandeam ca o sa fie de genul "asa nu papam". Si acum l-ati umplut de bunatati :))

sincer :) ceva de genul ASA NU - am si vrut sa intitulez topicul. dupa care mi-a venit ideea cu legea lui murphi :D ...


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:34:39.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO