forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3066)

anes 10 mar 2010 23:12:56

Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
am propus acest nou topic, cu teama de a nu fi expulzata de pe acest forum.
dar presupun ca mai sunt si alte fete care vor sa faca cunoscute retete care ar trebui sa fie ilegale, retete care sunt responsabile (cel putin in parte) de kg cu care ne luptam acum :)

DrIulia2010 10 mar 2010 23:17:09

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
Anes,ce tare suna titlul subiectului :D.
Eu tocmai am terminat de facut salam de biscuiti cu banana.;;)(biscuiti integrali,miere,lapte degresat)nu e neaparat "ilegal",dar e buuunnn.:)

Liviutzza 10 mar 2010 23:31:08

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
Anes daca vrem sa slabim nu inseamna ca nu o sa mai gustam niciodata ceva ce e bun....asa ca nu te expulzeaza nimeni de pe forum:))sa nu uiti de Beigli:))

anes 10 mar 2010 23:40:56

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
voi incepe prin a va face cunoscuta reteta mea de Beigli:

se faramitzeaza 250 gr unt cu 600 gr de faina (de cozonac). separat se amesteca maiaua din 15 gr de drojdie cu 1 lingura zahar pudra, lapte nici cald nici rece si faina (cat sa se faca de consistenta unei smantani proaspete). dupa ce s-a dospit, maiaua se toarna intr-o adancitura facuta in mijlocul fainii faramitate cu untul. tot acolo se adauga 4 galbenusuri, un vraf de cutit sare, 1-2 linguri rom si ~ 250ml lapte caldut (cat cere faina). se incepe sa se amestece cu furculita si apoi se framanta ff bine. trebuie se rezulte o coca (cam ca de cozonac) moale. se imparte in 4 si se lasa la dospit ~ 1 ora.

umplutura de nuca: 500gr de nuca macinata se amesteca cu 400 gr zahar, 3 albusuri (nebatute) si lapte cat cuprinde sa iasa o crema care sa poata fi intinsa (dar sa nu curga). se adauga 100 gr stafide, coaja de lamaie, coaja de portocala, un varf de cutit scortisoara, 1 plic zahar vanilat si ~2 linguri rom.

umplutura de mac: 500 gr mac macinat se amesteca cu putina apa (cat sa se umezeasca), apoi se adauga 400 gr zahar si lapte cat cuprinde (sa nu curga). se pune la foc mic (va inarmati cu rabdare :D) si se amesteca continu pana fierbe. Atentie! se arde fff usor! dupa racire se adauga zahar vanilat, coaja de lamaie si portocala, 100 gr stafide.

foile se intind fff subtiri (sa fie aproape transparente), se ung cam pe 3/4 cu umplutura de mac sau de nuca si se ruleaza cu mare atentie. (eu le intind late cat lungimea tavii si lungi cat imi ies, ca oricum se ruleaza). se fac cele 4 rulade, se aseza in tava (in care eu pun hartie de copt) si se ung ruladele cu un amestec dintr-un galbenus+1lingura smantana.
se introduc in cuptorul incins bine si se coc la foc potrivit circa 1 ora. se scot din tava abia dupa ce s-au racit!

pofta buna!

anes 10 mar 2010 23:45:52

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 113899)
Anes,ce tare suna titlul subiectului :D.
Eu tocmai am terminat de facut salam de biscuiti cu banana.;;)(biscuiti integrali,miere,lapte degresat)nu e neaparat "ilegal",dar e buuunnn.:)

te cred ca-i buuuuun!

anes 10 mar 2010 23:46:27

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
atat ati plans dupa reteta de a intrat de 2 ori :)) :)) :))

mishutza 11 mar 2010 06:28:47

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
Hahaha,Anes,buna idee.Eu cred ca subiectul asta se va umple mai repede decat orice alt subiect cu retete dietetice.Ca doar din cauza bombelor calorice suntem aici,si nu din cauza retetelor dietetice.Deci cu ele avem mai multa experienta.Acum am in minte doar doua bombite,sper sa am timp in weekend sa le pun>:D<

anes 11 mar 2010 06:42:08

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
>:D<te asteptam mishutz!

lavinuta 11 mar 2010 09:16:11

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
As pune si eu niste torturi:">...dar sa nu aruncati cu pietre in mine:-s;;)

lavinuta 11 mar 2010 14:27:55

Re: Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa - Retete care ne-au ingrasat
 
1 ataşament(e)
Cum spuneam...

TORT DE CIOCOLATA:)

-100gr cacao
-400gr zahar
-100ml apa
-10oua
-3 linguri faina
-o cutie mica(250gr) margarina Rama
-o fiola rom

Se pun la foc apa cu zaharul, cacaua si se fierb pana se ingrosa. Se ia amestecul de pe foc si se lasa la racit.
Se separa albusurile de galbenusuri, galbenusurile se pun peste compozitia rece de mai sus, apoi se separa in doua parti neegale.
Se bat albusuriel spuma si se pun in pareta mai putina de compozitie + 3 linguri faina, din asta rezulta BLATUL, ce se coace in oala sau forma de tort tapetata cu hartie de copt (nu o sa iasa prea inalt, eu il tai in doua parti).
In cealalta parte de compozitie se pun margarina, esenta de rom si nuci coapte maruntite(optional), asta este CREMA.


Pt sirop avem nevoie de 4 linguri zahar, 200 ml apa si esenta rom.(Se fierb si se lasa la racit).


Restul stiti voi cum: blat insiropat, crema, blat, crema si ornat dupa preferinte, mie imi place foarte mult cu muuulte nuci coapte...e foarte bun, dar ingrasa al naibi!:P


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:49:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO