forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Retete dietetice de deserturi si dulciuri (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=143)
-   -   Fructe uscate (poame) (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=11647)

Slabuta 12 iun 2012 18:23:30

Fructe uscate (poame)
 
Ieri am primit un pachetel cu fructe uscate, exact cum le facea bunica.:x

Fara zahar, fructe intregi taiate si puse la uscat.
Au un gust deosebit, nu sunt atat de dulci cum sunt cele din comert (care au in compozitie si zahar), ci au un gust dulce-acrisor. :)

M-am interesat de procedura de preparare si anul acesta imi voi face cateva "rezerve". Sunt foarte bune pentru gustari sau in combinatie cu iaurt, sau cu fulgii de ovaz lasati putin la macerat... :x sau la prepararea de deserturi...


---
Fructele care se doresc a fi uscate se spala si se taie in felii, asa intregi, fara a mai curata coaja.

Prunele se curata de sambure, aceeasi procedura se repeta si la cirese.

Feliile se intind pe sfoara si se pun la uscat la umbra, intr-un loc in care este prezent un curent de aer.

Mare grija sa nu se stranga musculite sau sa stea muste pe ele.

Fructele uscate se pastreaza in pungi de hartie, in loc racoros si ferit de umiditate.

Rezultatul este acesta :)
http://www.inmoment.ru/img/dried-apples.jpg

laurra 12 iun 2012 18:53:02

Re: Fructe uscate (poame)
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1066270)
Ieri am primit un pachetel cu fructe uscate, exact cum le facea bunica.:x

Fara zahar, fructe intregi taiate si puse la uscat.
Au un gust deosebit, nu sunt atat de dulci cum sunt cele din comert (care au in compozitie si zahar), ci au un gust dulce-acrisor. :)

M-am interesat de procedura de preparare si anul acesta imi voi face cateva "rezerve". Sunt foarte bune pentru gustari sau in combinatie cu iaurt, sau cu fulgii de ovaz lasati putin la macerat... :x sau la prepararea de deserturi...


---
Fructele care se doresc a fi uscate se spala si se taie in felii, asa intregi, fara a mai curata coaja.

Prunele se curata de sambure, aceeasi procedura se repeta si la cirese.

Feliile se intind pe sfoara si se pun la uscat la umbra, intr-un loc in care este prezent un curent de aer.

Mare grija sa nu se stranga musculite sau sa stea muste pe ele.

Fructele uscate se pastreaza in pungi de hartie, in loc racoros si ferit de umiditate.

Rezultatul este acesta :)
http://www.inmoment.ru/img/dried-apples.jpg

La mere m-am gandit si eu in vara asta sa le usuc Slabuta (am un mar dulce care se coace devreme)Am incercat anul trecut sa usuc visine intregi in cuptor dar nu mi-a iesit ....le-am aruncat.Trebuie neaparat sa-mi iau un uscator de fructe,sau sa improvizez unul:)

Prapadeala 12 iun 2012 19:59:00

Re: Fructe uscate (poame)
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1066270)
Ieri am primit un pachetel cu fructe uscate, exact cum le facea bunica.:x

Fara zahar, fructe intregi taiate si puse la uscat.
Au un gust deosebit, nu sunt atat de dulci cum sunt cele din comert (care au in compozitie si zahar), ci au un gust dulce-acrisor. :)

M-am interesat de procedura de preparare si anul acesta imi voi face cateva "rezerve". Sunt foarte bune pentru gustari sau in combinatie cu iaurt, sau cu fulgii de ovaz lasati putin la macerat... :x sau la prepararea de deserturi...


---
Fructele care se doresc a fi uscate se spala si se taie in felii, asa intregi, fara a mai curata coaja.

Prunele se curata de sambure, aceeasi procedura se repeta si la cirese.

Feliile se intind pe sfoara si se pun la uscat la umbra, intr-un loc in care este prezent un curent de aer.

Mare grija sa nu se stranga musculite sau sa stea muste pe ele.

Fructele uscate se pastreaza in pungi de hartie, in loc racoros si ferit de umiditate.

Rezultatul este acesta :)
http://www.inmoment.ru/img/dried-apples.jpg


Foarte interesant. In comert nu gasesti fructe uscate fara zahar in compozitie.

Acum trebuie sa vad unde gasesc eu locul ala aerisit si racoros ca sa le pot usca :-/

Slabuta 12 iun 2012 20:01:59

Re: Fructe uscate (poame)
 
Citat:

Anterior postat de Prapadeala (Post 1066364)



Foarte interesant. In comert nu gasesti fructe uscate fara zahar in compozitie.

Acum trebuie sa vad unde gasesc eu locul ala aerisit si racoros ca sa le pot usca :-/

La balcon :"> E numai bine, nu este direct in lumina soarelui si mai bate vantul, daca lasi geamurile deschise :)

Prapadeala 12 iun 2012 20:04:12

Re: Fructe uscate (poame)
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1066367)

La balcon :"> E numai bine, nu este direct in lumina soarelui si mai bate vantul, daca lasi geamurile deschise :)


O sa incerc... voi incerca niste caise si mai incolo cand vor aparea prunele si niste prune

alinutzik 14 iun 2012 10:41:54

Re: Fructe uscate (poame)
 
Citat:

Anterior postat de Prapadeala (Post 1066364)



Foarte interesant. In comert nu gasesti fructe uscate fara zahar in compozitie.


Pe bune ?? [*plans*] Eu credeam ca doar fructele confiate au zahar adaugat, dar cele uscate/deshidratate nu ...

Slabuta 14 iun 2012 10:47:39

Re: Fructe uscate (poame)
 
Citat:

Anterior postat de alinutzik (Post 1067762)
Pe bune ?? [*plans*] Eu credeam ca doar fructele confiate au zahar adaugat, dar cele uscate/deshidratate nu ...

Sigur este asa. :) Nu ti se par ireal de dulci? :)

Citat:

Anterior postat de Prapadeala (Post 1066369)



O sa incerc... voi incerca niste caise si mai incolo cand vor aparea prunele si niste prune

Eu asa voi face, le voi agata pe balcon :)
Foarte buna ideea cu caisele, o sa incerc si eu.
Astazi mi-am cumparat 500 gr caise, din pacate nu am gasit romanesti si erau pur si simplu fara gust :(

Prapadeala 14 iun 2012 13:07:07

Re: Fructe uscate (poame)
 
Referitor la fructele uscate din comert - cand scrie la ingrediente zahar producatorii se refera la zaharul adaugat de ei sau se refera si zaharul pe care il contin fructele in mod natural?

La un moment dat ma batea gandul sa-mi achizitionez un deshidrator de fructe si sa-mi fac asa fructe uscate, dar nu mai am unde sa-l pun... greu e cand stai la bloc si nu ai loc pentru toate :(

Michelina 14 iun 2012 13:18:43

Re: Fructe uscate (poame)
 
Citat:

Anterior postat de Prapadeala (Post 1066364)



Foarte interesant. In comert nu gasesti fructe uscate fara zahar in compozitie.

Acum trebuie sa vad unde gasesc eu locul ala aerisit si racoros ca sa le pot usca :-/

Si la care sa nu aiba acces musculitele

Slabuta 14 iun 2012 13:22:50

Re: Fructe uscate (poame)
 
Citat:

Anterior postat de Prapadeala (Post 1067927)
Referitor la fructele uscate din comert - cand scrie la ingrediente zahar producatorii se refera la zaharul adaugat de ei sau se refera si zaharul pe care il contin fructele in mod natural?

La un moment dat ma batea gandul sa-mi achizitionez un deshidrator de fructe si sa-mi fac asa fructe uscate, dar nu mai am unde sa-l pun... greu e cand stai la bloc si nu ai loc pentru toate :(

Este zahar-zahar. Fructoza se gaseste in mod normal in fructe, nu este ceva adaugat suplimentar.


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:52:46.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO