forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Sanatatea in familie (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=15)
-   -   Cuptorul cu microunde? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=4185)

andra_aly 16 iun 2010 12:20:28

Cuptorul cu microunde?
 
Buna fetelor. voi ce parere aveti despre cuptorul cu microunde? am citit ca nu prea e sanatos. eu numai de acesta am.:( pentru ca nu am loc de altceva prin bucatarie.
este si cu grill. dar inca nu ma prea pricep cum sa il folosesc:P
voi ce credeti? este sanatos sau nu? macar asa din cand in cand imi pot face ceva de papa in el?:-/ stiti ceva retete?

ali_lumi 16 iun 2010 12:42:34

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 221219)
Buna fetelor. voi ce parere aveti despre cuptorul cu microunde? am citit ca nu prea e sanatos. eu numai de acesta am.:( pentru ca nu am loc de altceva prin bucatarie.
este si cu grill. dar inca nu ma prea pricep cum sa il folosesc:P
voi ce credeti? este sanatos sau nu? macar asa din cand in cand imi pot face ceva de papa in el?:-/ stiti ceva retete?

Si eu am cuptor cu microunde , dar il folosesc doar pt a incalzii. Gen apa pt ceai , supa mancare rece de la frigider, rar decongelez la el.
Nu mi dau seama ce poti face la el :| decat semi preparare sa le incalzesti din cate stiu eu.

andra_aly 16 iun 2010 12:47:47

Re: Cuptorul cu microunde?
 
la alea il mai folosesc si eu. am gasit pe net cateva retete:-/ dar ma intrebam cat de sanatos este. al meu are potiunea grill si o tava- crispy se cheama. dar habar nu am la ce il pot folosi:))
azi am facut niste cartofi taiati marunt si am pus pe ei niste telemea si putin parmezan. au fost buni. dar oare cat de sanatos e:-s

anqutz 16 iun 2010 12:48:43

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Din cate am inteles, functia grill e ok, pt ca sufla aer cald sau ceva de genul.

In rest, parerile sunt ft impartite. Pana la urma multe lucruri sunt cancerigene.

ali_lumi 16 iun 2010 12:51:03

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Pana la urma si noi oamenii sunt un ' time bomb ':))

andra_aly 16 iun 2010 12:51:27

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Ms anca.. deci macar cu grill pot sa il mai folosesc din cand in cand. inca trebuie sa invat. il am de o luna... dar :-/
as fi vrut sa bag mere. sa incerc sa vad ce iasa:P

anqutz 16 iun 2010 13:01:13

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 221255)
Ms anca.. deci macar cu grill pot sa il mai folosesc din cand in cand. inca trebuie sa invat. il am de o luna... dar :-/
as fi vrut sa bag mere. sa incerc sa vad ce iasa:P

Nu stiu daca ies. Eu nu am cuptor cu microunde pt ca mama a fost impotriva.

lory 16 iun 2010 13:01:47

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Eu la fel folosesc cuptorul cu microunde doar pt incalzit mancarica, dezgetat carnea, sau de exemplu cand fac semipreparate cum ar fi : lasagna, pizza.. Dar nu am mai auzit ca ar putea fi daunator (defapt nici nu prea m-am interesat ). In ce sens ar putea fi ? :-s

Sabine_28 16 iun 2010 14:34:15

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 221255)
Ms anca.. deci macar cu grill pot sa il mai folosesc din cand in cand. inca trebuie sa invat. il am de o luna... dar :-/
as fi vrut sa bag mere. sa incerc sa vad ce iasa:P


Andra, eu imi faceam la munca mar copt la microunde...il lasi vreo 3 min si e gata. Iese bun;)
>:D<

LicuriciColorat 16 iun 2010 14:43:18

Re: Cuptorul cu microunde?
 
hello
raspund si eu
cred ca avem cuptor cu micro de vreo 7 ani:-/cam asa
si se pot face destule chestii la el
noi faceam pizza intr-un timp la el sau tata mai facea pilaf(moama ce bun iesea:x)
am incercat eu mere la cuptorul cu micro si sunt oki(daca iti plac merele coapte)
se poate face si chec si pui la grill(parca a facut si tata si a iesit oki):)
noi il folosim si pt a descheta carnea(de exp pieptul de pui daca il descheti nu il mai poti bate:D dar poate fi facut pe gratar sau la cuptor)

andra_aly 16 iun 2010 16:07:51

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 221260)
Nu stiu daca ies. Eu nu am cuptor cu microunde pt ca mama a fost impotriva.

pai mi-a zis o prietena de-a lui mama ca face mere si ies bune:x trebuie sa incerc si eu dar azi cand am vrut aveam numai verzi:-/
mama ta de ce nu vroia?
Citat:

Anterior postat de lory (Post 221261)
Eu la fel folosesc cuptorul cu microunde doar pt incalzit mancarica, dezgetat carnea, sau de exemplu cand fac semipreparate cum ar fi : lasagna, pizza.. Dar nu am mai auzit ca ar putea fi daunator (defapt nici nu prea m-am interesat ). In ce sens ar putea fi ? :-s

am citit si eu pe ici pe colo. uni zic ca e bun altii ca nu:-/
si maram ar fi mai bun ca se mentin mai multe vitamine:-/ asa am citit
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 221374)
Andra, eu imi faceam la munca mar copt la microunde...il lasi vreo 3 min si e gata. Iese bun;)
>:D<

ms saby, o sa incerc. sa sti ca azi au fost chiar buni cartofiorii cu putina branzica peste:x fara pic de ulei;) dar intrebam ca sa fie ok. sa nu risc :-s

andra_aly 16 iun 2010 16:11:13

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 221383)
hello
raspund si eu
cred ca avem cuptor cu micro de vreo 7 ani:-/cam asa
si se pot face destule chestii la el
noi faceam pizza intr-un timp la el sau tata mai facea pilaf(moama ce bun iesea:x)
am incercat eu mere la cuptorul cu micro si sunt oki(daca iti plac merele coapte)
se poate face si chec si pui la grill(parca a facut si tata si a iesit oki):)
noi il folosim si pt a descheta carnea(de exp pieptul de pui daca il descheti nu il mai poti bate:D dar poate fi facut pe gratar sau la cuptor)

Mersi laura:) as vrea sa incerc un chec mai dietetic;) sa vedem ce iasa;))
pilaf?:-/ si cum il facea? il fierbea inainte nu?

andra_aly 16 iun 2010 16:12:51

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Uitati mai fetelor ce am gasit:-/ m-a cam sperie. dar daca stau sa ma gandesc bine si despre tv, celular.. etc s-a vorbit. practic, toate cauzeaza ceva:P
Citat:

Microundele au fost asociate cu scaderi semnificative in continutul nutritiv al produselor alimentare. Dar si cu riscul tulburarilor digestive, prin alterarea substantelor elementare ale alimentelor, sau cu cel al tulburarilor la nivelul sistemului limfatic, din cauza modificarilor chimice ale alimentelor, ce reduc capacitatea organismului de a se proteja impotriva aparitiei anumitor celule canceroase. Creste incidenta cancerului de stomac si a celui intestinal, prin substantele chimice eliberate din alimente prin expunerea la microunde.

LicuriciColorat 16 iun 2010 18:31:43

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 221482)

Mersi laura:) as vrea sa incerc un chec mai dietetic;) sa vedem ce iasa;))
pilaf?:-/ si cum il facea? il fierbea inainte nu?


cica iese fain checul :))
punea intr-un vas de yena boabele de orez,dar nu stiu cantitatile,oricum pune o mana de exp si de 3 ori apa sa acopere pilafu,pune si condimente,si morcov sau ciupercute + o ling ulei
si il tot punea acol,in cartea de la el scrie pt mancare de genu atatea minute,oricum cam 50 de min la cuptorul meu,si la 15min invartea in el,cam 35-40min cu capac,apoi alte 10-15min fara capac:D,din ce rentin eu asa facea:D

andra_aly 16 iun 2010 18:45:20

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Mersi laura.am sa fac si eu experimente.sa vedem ce iasa;;)
cand ajung acasa probez cu marul.:P
chiar daca e de ala verde. daca mai ai idei sa imi zici:D pup

LicuriciColorat 16 iun 2010 19:02:25

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 221626)
Mersi laura.am sa fac si eu experimente.sa vedem ce iasa;;)
cand ajung acasa probez cu marul.:P
chiar daca e de ala verde. daca mai ai idei sa imi zici:D pup


cu placere>:D<
numai incercand poti afla
daca mai imi amintesc iti zic:D
aa poti face mamaliga(nu am incercat da cica iese:))
floricele ies foarte bune(intr-un vas de yena,cu un pic de ulei:D,acoperite si pac se fac)


aaa daca cumva nu stiat pt micro(nu toate dar eu totusi iti zic sa stii):
carnea pusa la incalzit poate sarii(adica sare mancarea:))) trebuie acoperita(poate are micro tau capac)
la unele micro se fac scantei daca pui farfurii,cesti cu margine aurie
in micro nu se pune folie de aluminiu ca pusca
nu se pun oua la fiert(nu rade,eu am pus si tot micro meu era de ou,mio luat 1h sa-l curat):))

andra_aly 16 iun 2010 21:19:15

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 221639)
cu placere>:D<
numai incercand poti afla
daca mai imi amintesc iti zic:D
aa poti face mamaliga(nu am incercat da cica iese:))
floricele ies foarte bune(intr-un vas de yena,cu un pic de ulei:D,acoperite si pac se fac)


aaa daca cumva nu stiat pt micro(nu toate dar eu totusi iti zic sa stii):
carnea pusa la incalzit poate sarii(adica sare mancarea:))) trebuie acoperita(poate are micro tau capac)
la unele micro se fac scantei daca pui farfurii,cesti cu margine aurie
in micro nu se pune folie de aluminiu ca pusca
nu se pun oua la fiert(nu rade,eu am pus si tot micro meu era de ou,mio luat 1h sa-l curat):))

imi imaginez ce artificii s-a facut din oul tau:)) stiam faza cu scanteia.. ca fara sa imi dau seama am bagat cand eram la munca ceva si am lasat lingurita in farfurie.si sa fi vazut cum facea:-o apoi mi-am dat seama.
ok. o sa pun capac;) marul nu l-am mai facut ca am papat o banana. asa ca probez dimineata.
ms laura:)

LicuriciColorat 16 iun 2010 21:46:23

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 221764)
imi imaginez ce artificii s-a facut din oul tau:)) stiam faza cu scanteia.. ca fara sa imi dau seama am bagat cand eram la munca ceva si am lasat lingurita in farfurie.si sa fi vazut cum facea:-o apoi mi-am dat seama.
ok. o sa pun capac;) marul nu l-am mai facut ca am papat o banana. asa ca probez dimineata.
ms laura:)


da:)) oul meu era tandari si eu un car de nervi:)))

cu placere:*

anqutz 16 iun 2010 23:49:31

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Hai mai fetelor, chiar sa fierbeti oul la microunde? :)) Ce se poate face la aragazul traditional e bine sa faci asa.

Andra, eu cred ca asa e. Conform studiilor iradiaza destul de tare.

andra_aly 16 iun 2010 23:51:45

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 222011)
Hai mai fetelor, chiar sa fierbeti oul la microunde? :)) Ce se poate face la aragazul traditional e bine sa faci asa.

Andra, eu cred ca asa e. Conform studiilor iradiaza destul de tare.

Mie aia nu mi-a trecut inca prin cap:P laura e mai inventiva:))
mda... dar ce nu face rau anca? acum nu vreau sa exagerez.. dar din cand in cand eu zic ca merge:-/

anqutz 17 iun 2010 00:08:49

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 222018)
Mie aia nu mi-a trecut inca prin cap:P laura e mai inventiva:))
mda... dar ce nu face rau anca? acum nu vreau sa exagerez.. dar din cand in cand eu zic ca merge:-/

Din cand in cand. Dar daca ajungi sa inlocuiesti complet aragazul cu cuptorul cu microunde nu e ok. Pana la urma omul isi face mancarea la foc de mii de ani si uite ce bine a evoluat.

andra_aly 17 iun 2010 00:10:17

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 222044)
Din cand in cand. Dar daca ajungi sa inlocuiesti complet aragazul cu cuptorul cu microunde nu e ok. Pana la urma omul isi face mancarea la foc de mii de ani si uite ce bine a evoluat.

stai linistita ca nu... aia in nici un caz. nu se compara papica facuta pe aragaz...:)

ali_lumi 17 iun 2010 00:24:17

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Fetelor nu aveti somn :P ??

andra_aly 17 iun 2010 00:25:10

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 222056)
Fetelor nu aveti somn :P ??

ba avem... dar ne-a tulburat ceva. noapte buna:-*>:D< eu acum mergeam la somnic ca sunt#:-s#:-s

anqutz 17 iun 2010 00:25:54

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 222056)
Fetelor nu aveti somn :P ??

Ba da, de vreo 30 de min tot incerc sa ma duc la somn. :))

ali_lumi 17 iun 2010 00:29:41

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Pe mine ma luat o foame :)) de mi vine sa plang :))
Da mie lene sa ma duc pana la frigider :-"
Somn usor Andrusco !

LicuriciColorat 17 iun 2010 08:29:34

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 222011)
Hai mai fetelor, chiar sa fierbeti oul la microunde? :)) Ce se poate face la aragazul traditional e bine sa faci asa.

Andra, eu cred ca asa e. Conform studiilor iradiaza destul de tare.


=)))
may anqutz intelege aveam vreo 14 ani:D eram mica si fara minte(si foarte inventiva8-|)
si mi-am fiert si eu 2 oua,si le-am fiert mai mult,dar unu a ramas moale si n-am mai pus iara pe aragaz
am zis hai ca poate merge in micro,am pus apa intr-o cana si oul,si dupa cateva secunde bummm:D

anqutz 17 iun 2010 08:44:23

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 222152)
=)))
may anqutz intelege aveam vreo 14 ani:D eram mica si fara minte(si foarte inventiva8-|)
si mi-am fiert si eu 2 oua,si le-am fiert mai mult,dar unu a ramas moale si n-am mai pus iara pe aragaz
am zis hai ca poate merge in micro,am pus apa intr-o cana si oul,si dupa cateva secunde bummm:D

Doar m-am amuzat, nimic mai mult. :P :))

LicuriciColorat 17 iun 2010 08:46:43

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 222180)
Doar m-am amuzat, nimic mai mult. :P :))


si pe mine acum ma amuza=))
insa atunci am fost un car de nervi:D

Alynuta 17 iun 2010 13:32:58

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Sa sti ca si eu am auzit ca radiatiile emise de el nu sunt prea sanatoase ,de-aceea il folosesc doar pt. incalzit snitele,pireu,sandvisuri.La gatit mi-e teama.Am intrebat si o doctorita oncolog ,si mi-a spus ,depinde in ce masura il folosesc.

corina3434 17 iun 2010 19:46:13

Re: Cuptorul cu microunde?
 
"Teoretic" cuptorul cu microunde nu este nociv, deoarece este izolat.... dar incercati un experiment: puneti.va telefonul in cuptor si inchideti usa ( fara sa dati drumu la cuptor ;))). Acum sunati.va. Ce o sa se intample? Telefonul ... surpriza suna. Va dati seama cat e de izolat cuptorul. (in mod normal asa.zisa izolatie ar fi trebuit sa blocheze semnalul telefonului)
Asadar, incercati pe cat posibil sa iesiti din bucatarie cand acesta functioneaza, cu toate ca uneori devine fascinant sa te uiti cum se face mancarea @-)
Parintii mei folosesc destul de des microundele, dar in general pt a incalzii. Tata face mamaliga si ii iese f. buna:D.

andra_aly 17 iun 2010 21:12:06

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de Alynuta (Post 222617)
Sa sti ca si eu am auzit ca radiatiile emise de el nu sunt prea sanatoase ,de-aceea il folosesc doar pt. incalzit snitele,pireu,sandvisuri.La gatit mi-e teama.Am intrebat si o doctorita oncolog ,si mi-a spus ,depinde in ce masura il folosesc.

mersi. cred ca am sa incerc sa il folosesc nu foarte des. ca mi-e cam teama sincer:-/
Citat:

Anterior postat de corina3434 (Post 223145)
"Teoretic" cuptorul cu microunde nu este nociv, deoarece este izolat.... dar incercati un experiment: puneti.va telefonul in cuptor si inchideti usa ( fara sa dati drumu la cuptor ;))). Acum sunati.va. Ce o sa se intample? Telefonul ... surpriza suna. Va dati seama cat e de izolat cuptorul. (in mod normal asa.zisa izolatie ar fi trebuit sa blocheze semnalul telefonului)
Asadar, incercati pe cat posibil sa iesiti din bucatarie cand acesta functioneaza, cu toate ca uneori devine fascinant sa te uiti cum se face mancarea @-)
Parintii mei folosesc destul de des microundele, dar in general pt a incalzii. Tata face mamaliga si ii iese f. buna:D.

vorbesti serios? pai tre sa incerc:P

andra_aly 17 sep 2010 12:32:19

Re: Cuptorul cu microunde?
 
A facut cineva mere in cuptorul cu micrunde?:-/
Alta posibilitate nu am... asa ca as vrea sa imi iau ca gustare la munca. ce ziceti?:-/:)

Sabine_28 17 sep 2010 12:36:52

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 332225)
A facut cineva mere in cuptorul cu micrunde?:-/
Alta posibilitate nu am... asa ca as vrea sa imi iau ca gustare la munca. ce ziceti?:-/:)

Da, Andra, eu imi fac mereu la microunde cand sunt la munca. Chiar ieri mi-am facut, le-am lasat cam 8 minute...uneori le las si 3, depinde cata rabdare si timp am :)) ies bune;)

Pupici>:D<

andra_aly 17 sep 2010 12:43:53

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 332232)
Da, Andra, eu imi fac mereu la microunde cand sunt la munca. Chiar ieri mi-am facut, le-am lasat cam 8 minute...uneori le las si 3, depinde cata rabdare si timp am :)) ies bune;)

Pupici>:D<

Atunci chiar imi fac unul:x mai ales ca am de alea mai moi. nu sunt tari:)
sa vedem daca mai am timp pana plec la munca.
mersi>:D<

andra_aly 17 sep 2010 12:57:17

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Cred ca am gresit.... :P:"> zici ca e un vulcan. scoate sucul afara ca m-a mancat in freza sa scot mijloculb-)

deadcountess 17 sep 2010 13:07:26

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de corina3434 (Post 223145)
"Teoretic" cuptorul cu microunde nu este nociv, deoarece este izolat.... dar incercati un experiment: puneti.va telefonul in cuptor si inchideti usa ( fara sa dati drumu la cuptor ;))). Acum sunati.va. Ce o sa se intample? Telefonul ... surpriza suna. Va dati seama cat e de izolat cuptorul. (in mod normal asa.zisa izolatie ar fi trebuit sa blocheze semnalul telefonului)
Asadar, incercati pe cat posibil sa iesiti din bucatarie cand acesta functioneaza, cu toate ca uneori devine fascinant sa te uiti cum se face mancarea @-)
Parintii mei folosesc destul de des microundele, dar in general pt a incalzii. Tata face mamaliga si ii iese f. buna:D.

Telefonul nu functioneaza cu microunde :P asa ca experimentul nu dovedeste nimic in privinta izolatiei. Izolatia cuptorului este facuta special pt microunde nu pt toate undele si radiatiile din lume. Telefonul meu suna si in radiologie, in camera unde se face expunerea, si asta nu inseamna ca nu este izolata (sigur este, normele sunt foarte severe).

Eu personal il folosesc doar la inalzit sau la dezghetat alimentele congelate.

Sabine_28 17 sep 2010 13:11:05

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 332254)
Cred ca am gresit.... :P:"> zici ca e un vulcan. scoate sucul afara ca m-a mancat in freza sa scot mijloculb-)


:)):)):))A, pai eu il bag asa intreg cu coaja.
inseamna ca e facut. Ai oprit cuptorul sa vezi daca e ok?

andra_aly 17 sep 2010 13:15:36

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 332265)
:)):)):))A, pai eu il bag asa intreg cu coaja.
inseamna ca e facut. Ai oprit cuptorul sa vezi daca e ok?

Ba , atunci nu era facut... acum l-am scos ca a stat destul. s-a cam blegit:))
e moale, deci cred ca e facut:-/ nu am mai mancat de vreo 10 ani mere coapte:P
eu imi aminteam ca se rumeneau putin... dar parca puneam zahar:-/ nu mai stiu. bine e si marul meu de ala verde-galben. deci nu e tocmai ideal. alea rosii cred ca sunt mai bune:x

Sabine_28 17 sep 2010 13:24:56

Re: Cuptorul cu microunde?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 332270)

Ba , atunci nu era facut... acum l-am scos ca a stat destul. s-a cam blegit:))
e moale, deci cred ca e facut:-/ nu am mai mancat de vreo 10 ani mere coapte:P
eu imi aminteam ca se rumeneau putin... dar parca puneam zahar:-/ nu mai stiu. bine e si marul meu de ala verde-galben. deci nu e tocmai ideal. alea rosii cred ca sunt mai bune:x

De la zahar se rumeneau:D
E bun oricare, mai ales daca e dulce nu mai ai nevoie de indulcire, eu ii pun doar scortisoara.

Sa ai pofta si servici usor
>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:39:29.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO