forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Sanatatea in familie (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=15)
-   -   DA! Lipsa somnului duce la ingrasare! (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=11378)

WhiteAngel 12 apr 2012 20:24:42

Re: DA! Lipsa somnului duce la ingrasare!
 
Citat:

Anterior postat de Alexik (Post 1012813)


Eu acum nu pot dormi.Imi si vine rau de la culoarea aia cand o vad asa deschisa:))

Eu n-am observat daca ingrasa sau nu:DNu prea bag de seama.

Haha , da si mie slabitul asta asa usor.Ai avut o perioada fara sa mananci sau din senin?

pfff iti dau cu cea mai mare placere :(
de cand am zis ca intru la mentinere .. am crescut nr de calorii treptat dar am tot slabit .. si vad ca nu se mai opreste scaderea asta in greutate .. nu stiu mi`e frica si sa nu ma ingras dar nu mai vreau sa slabesc deja e prea mult ..

happygirldiana 13 apr 2012 06:26:39

Re: DA! Lipsa somnului duce la ingrasare!
 
Neata!A auzit cineva de melatonina?Aveti cunostinte care folosesc astfel de pastilute?Am citit cat de cat despre ele dar parca totusi mi-e teama sa incep sa le iau dar in acelasi timp le-as lua, promit somn linistit si sunt sanatoase, neavand efecte adverse.Dar cum eu sunt sceptica in ceea ce priveste suplimentele...:-j Sau sa iau eu ceai de valeriana?Nu mai suport situatia asta cu somnul, pe cuvant de cercetas....Azinoapte stateam in receptie, pe scaun cu ochii inchisi si daca merg acasa nu reusesc sa dorm!Ce organism defect!x-(

bellarontzy 13 apr 2012 22:04:56

Re: DA! Lipsa somnului duce la ingrasare!
 
salut!
din pacate stiu prea bine prin ce treci.
eu lucrez in 2 schimburi,la schimbul doi ajung dupa 12 acasa,trec dintr-un schimb in altul cu nici 3 ore de somn...sunt un dezastru in materie de odihna.
stiu senzatia aia cand iti vine sa vomiti de oboseala dar nu poti dormi.
mi-am luat si eu melatonina dar tin cutia la pastrare pentru ca sincer mi-e teama ca as putea dezvolta vreo dependenta si dau din una in alta.
daca iei melatonina sa-mi spui si mie daca a avut efect si daca ai avut reactii adverse,te rog.:)
ceai de valeriana ai baut vreodata?are gust de coji de cartofi si la mine nu prea a avut efect.
daca vrei sa incerci totusi valeriana am vazut la plafar un extract de valeriana pe care il iei picaturi intr-un pahar de apa pe parcusrul zilei(cel putin asa scria pe cutie):D
mie imi face bine ceaiul de lavanda sau pliculete de lavanda infuzate in lapte fiert(daca pui si putina miere e delicios) si exercitiile de respiratie/relaxare.

valeriaheres 14 apr 2012 07:35:12

Re: DA! Lipsa somnului duce la ingrasare!
 
Am citit cele scrise in legatura cu somnul! Da!!!!!!!!!! daca nu dormi suficient si nu te odihnesti, cele cu un metabolism defectuos, ca si al meu , riscam sa ne ingrasam.Cand am inceput dieta, dr. mi-a spus sa am mare grija la somn, sa-mi duc la sfarsit minim 7 ore de somn, deci undeva itre 8 si 7 ore.Totul a fost foarte bine si am avut rezultate excelente...dar din toamna am ramas la locul de munca pana mai tarziu trecand bine de ora doua sau trei noaptea...dimineata la 8 eram deja treaza...asta a dus din nou la infulecat si ingrasare...acum imi este greu sa dau jos tot ce am acumulat intr-un ritm atat de rapid..de o luna am inceput sa dorm din nou bine si parca s-a mai muiat binisor carnea pe mine, semn bun zic eu!
Asadar fetelor cele care avem probleme cu metabolismul avem nevoie obligatoriu de somn bun si miscare.
Toate cele bune si pe curand!:-*>:D<

eliza david 06 mai 2012 21:20:43

Re: DA! Lipsa somnului duce la ingrasare!
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 1013032)
Neata!A auzit cineva de melatonina?Aveti cunostinte care folosesc astfel de pastilute?Am citit cat de cat despre ele dar parca totusi mi-e teama sa incep sa le iau dar in acelasi timp le-as lua, promit somn linistit si sunt sanatoase, neavand efecte adverse.Dar cum eu sunt sceptica in ceea ce priveste suplimentele...:-j Sau sa iau eu ceai de valeriana?Nu mai suport situatia asta cu somnul, pe cuvant de cercetas....Azinoapte stateam in receptie, pe scaun cu ochii inchisi si daca merg acasa nu reusesc sa dorm!Ce organism defect!x-(

Buna, si eu am aceeasi problema cu somnul, doar ca eu nu lucrez in ture. :) Am incercat melatonina pastile dar n-au avut nici un efect. De curand am incercat melatonina cu valeriana, sunt niste picaturi, si am reusit :D mi se par foarte ok. La inceput si mie mi-a fost teama si de pastile si de picaturi, dar pt ca nu mai suportmm sa fiu intotdeauna obosita. Si atunci cand adormeam, dormeam foarte agitat, visam urat, ma frichineam pe toate partile si dupa 3-4 ore ma trezeam praf.
De cand cu picaturile astea, dorm aprox. 6-7 ore, da le dorm. Adik nu ma frichinesc, nu ma foiesc, nu ma nimic. Ma odihnesc. Am reusit sa ma trezesc in fiecare dimineata la ora 6 si sa ma duc la sala. Ceea ce inainte nu puteam :) de trezit eram treaza, dar nu eram in stare nici sa ma duc la bucatarie sa-mi fac o cafea, ce sa ma mai duc la sala :)
Eu sunt foarte multumita de aceste picaturi, si chiar am ajus dupa vreo doua saptamani sa pot adormi la fel fara sa le mai iau :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:48:16.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO