View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 23 aug 2012, 12:41:51
lulus07's Avatar
lulus07 lulus07 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 27 mar 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Hipocalorica
Date: 165cm, 67kg
Mesaje: 710
Aprecieri acordate: 76
Am fost apreciat(a) de 120 ori in 86 mesaje
Implicit Angajarea dupa concediul de maternitate

Deschid acest subiect pentru ca eu si inca foarte multe mamici in jurul meu au o mare problema in momentul in care se apropie sfarsitul perioadei de stat acasa cu copilul.
Ce si cum faceti ca sa va gasiti de munca? V-ati confruntat cu probleme la (re)angajare dupa aceasta perioada?
Eu trebuie sa recunosc: am mari probleme in a-mi gasi ceva de munca. Inainte de a intra in concediul de maternitate am lucrat cu contract de colaborare (ca PFA), nu cu un contract de munca, astfel incat cei la care am lucrat nu sunt obligati sa ma primeasca inapoi (si nici nu o fac).
Exemplul meu nu este singular. Cunosc mamici care au lucrat la multinationale si care, in momentul reintorcerii la munca au descoperit ca nu mai aveau unde sa se intoarca sau au fost primite inapoi fix 6 luni si apoi concediate.
V-ati lovit de astfel de probleme? Mie una nu mi se pare normal ca statutul de proaspata mamica sa vina cu astfel de probleme si sa ne faca ne-angajabile. Si asta ptr ca orice angajator stie ca o mamica cu un copil de varsta mica trece printr-o perioada mai grea acasa: nopti nedormite, raceli etc. Culmea este ca femeile sunt de x ori mai constiincioase si mai muncitoare, mai organizate decat barbatii (nu e o regula, dar in general femeile trebuie sa munceasca mai mult ptr a avea aceleasi privilegii ca barbatii).
Consider ca NU este normala o astfel de situatie si vreau sa aflu si parerea voastra. CUM ati trecut peste asa ceva? CE ati facut sa va puteti angaja din nou?
__________________
Jurnal lulus07
Răspuns cu citat