View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 06 sep 2019, 09:31:12
Michelina's Avatar
Michelina Michelina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 18 apr 2011
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 56
Dieta: Intuitive eating
Date: 163cm, 65.5kg
Mesaje: 9.475
Aprecieri acordate: 6.794
Am fost apreciat(a) de 14.587 ori in 6.581 mesaje
Implicit La drum...fara stres.

Imi deschid un nou jurnal. De data asta nu am ambitii sa slabesc ( desi evident ca mi-as dori sa ajung la mult visatele 50 kg). Ce-mi doresc de data asta e sa gasesc un echilibru intre dieta, sport, silueta si stare de bine (si multumire de sine).
Cand am ajuns la 52 kg ultima data am hotarat ca e momentul sa ma las de fumat si de atunci am adaaugat 10-12 kg. Nu regret - ma bucur nespus ca am scapat de asa un viciu nesanatos. Am incercat sa fac sport ( bineinteles exagerand si renuntand la un moment dat), tai chi, yoga, wu ji, qigong , tinand diete - dukan,keto, dieta suprema, Rina - whatever - de toate . Pierdeam putin si ma entuziasmam, puneam la loc si ma deprimam. Pana nu mi-a mai pasat si am ajuns la 64 kg. Detestam ( si inca detest) sa fiu fotografiata. Ma simteam grasaa, batrana, ratata, nefericita ( cu mici pusee - de "da-o naibii - altele arata mai rau ca tine" ).
Au fost si probleme personale care m-au facut sa ma simt si mai putin dezirabila - nah - asta e viata.
Daaaarrrr.... in acest concediu in care am cam lenevit pe nisipul fierbinte mangaiata de soare am avut timp sa meditez si sa ajung la concluzia ca.... LUPTA NU S-A INCHEIAT PANA NU MA DECLAR INVINSA.

Asa ca...PUNCT ...SI DE LA CAPAT.
__________________
[/URL]
"Pentru a fi fericit este esenţial să ai ceva de iubit, ceva de făcut şi ceva spre care să năzuieşti." - William Blake
Michelina, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Michelina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1701 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1184 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1185 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 7 membri au apreciat mesajul lui Michelina:
butterfly30 (06 sep 2019), danyella2008 (11 sep 2019), kartika (09 sep 2019), Laura (06 sep 2019), lidiuta (06 sep 2019), LOREDANA99 (16 sep 2019), nikytour (06 sep 2019)