View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 27 oct 2009, 13:16:34
amy's Avatar
amy amy este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 17 sep 2009
Locaţie: cluj-napoca, Romania
Vârsta: 40
Dieta: portion control
Date: 168cm, 47.5kg
Mesaje: 198
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Apple cup cakes for my CICI

Eu zic ca prajituricile astea sunt destul de dietetice fiind cu fructe si nu f multa faina.
Am inventat-o pt surioara mea ieri ca m-a sunat de la job sa ii fac ceva bun(evident ca m-am inspirat din mai multe retete).Plus ca si le poate pune linistita la lucru.

Apple cup cakes for my CICI

Ingrediente:

2 mere taiate cubulete
240 g faina
1 lingurita praf de copt(cam 5 g)
un varf de cutit de sare
1 lingurita scortisoara(cam 5 g)
100 ml ulei
30 g zahar
2 oua
2 plicuri zahar vanilat

Topping crunchy

80 g zahar
scortisoara dupa gust (eu am pus un vf de cutit)
30 g unt

-ulei+zahar+zahar vanilat+oua se amesteca bine bine dupa care se adauga merele "bucatzalite" si se omogenizeaza
-faina+praf copt+sare+scortisoara se amesteca si se adauga in ploaie peste amestecul cu oua
-asta este compozitia
-se pune in formite de muffin (mi-au iesit 12) peste se adauga topping-ul si se da la cuptor 20 minute

Topping-ul se face in felul urmator:
-peste untul moale se adauga zaharul si scortisoara si se amesteca (eu am amestecat cu mana) putin ca sa se formeze gramajoare.
-se ia din gramajoarele astea si se pune cate putinel pe fiecare prajiturica inainte de a fi bagata la

PS-cred ca ar fi iesit mai fain daca puneam si putina faina

Pfui ce lene imi e sa scriu caloriile si alte alea
__________________
full time mommy
amy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1605 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1088 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de vadmin; 27 oct 2009 at 14:06:25. Motiv: S-au scos cateva smile-uri de pe alte site-uri.
Răspuns cu citat