View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 21 dec 2010, 15:36:04
Tina's Avatar
Tina Tina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit Reteta iaurt natural, facut in casa

Kefirul sau iaurtul sunt lactate cu continut mic de glucide a caror absorbtie e inhibata de prezenta asa-ziselor bacterii prietenoase de tipul Acidophillus, bacterii ce mentin sanatatea tractului digestv si a colonului.
Iaurtul se poate prepara si in casa. Prezint felul in care eu il prepar si niste reguli minime pt. a asigura o buna calitate nutritionala a acestuia.
Iaurtul de casa:
- Se face din lapte fiert (de la surse taranesti ) , lasat la temperatura camerei in care se pune iaurt sau smantana din portia trecuta (2-3 linguri la 1l de lapte)

- Se lasa la cald 1-2 zile pana se ingroasa.

Reguli

- e de preferat ca laptele sa fie de la tarani, natural, nu pasteurizat
- maiaua = o cant. mica de iaurt sau lapte din productia precedenta care ajuta laptele dulce sa se inchege, poate sa fie si iaurt din comert, mai gras, dar cat mai natural
- termenul de valabilitate este de cca max. 4 zile
- se poate adauga Acidophillus pulbere, din capsule pt a suplimenta sau asigura productia proprie a iaurtului de Acidophillus
- cu cat iaurtul e mai acru, cu atat cantitatea de glucide e mai mica

Ajuta la slabit prin prezenta fermentilor care inhiba absorbtia glucidica la nivel intestinal, deci efectul insulinogen e mult redus, fata de laptele dulce, simplu.
Iata si portia mea:
Imagini ataşate
File Type: jpg mugurasi naut.jpg (286,4 KB, 29 vizualizări)
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2464 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1947 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat