View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 05 apr 2011, 11:12:11
any_268268's Avatar
any_268268 any_268268 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 27 apr 2009
Locaţie: tgv, Romania
Vârsta: 40
Dieta: nu urmez dieta ci ma alimentez sanatos
Date: 167cm, 53kg
Mesaje: 135
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Gusa polinodulara si sportul

Buna ziua!de cativa ani am probleme cu tiroida….am noduli pe glanda.valorile tsh si t4 sunt in limite normale.calcitonina e mica(3,17),analizele de sange sunt in limite normale. dar ma deranjeaza la inghitit,respirat,ma doare,amigdalele mi s-au deranjat si ele din cauza ei(asa am inteles),am fost la endocrinolog,mi s-a recomandat operatia,am ajuns la chirurg urmand ca in toamna sa ma operez…mentionez ca ma alimentez sanatos.ma simt f obosita si parca ma trage in jos,ma tine.intrebarea mea e daca mai pot face sport sau este contraindicat in acest caz?eu am bicicleta de camera(normala,nu eliptica) si pedalez moderat 30 min/zi urmate de 10-20 min de pilates sau aerobic cu florentina,exercitii pt picioare si abdomen.am 27ani.de vreo 2 luni am cefalee migrenoasa declansata de suprasolicitare intelectuala,crizele provocate de aceasta mi-au “deranjat” tiroida;inainte nu aveam dificultati la inghitire si respiratie.sunt programata pt operatie in toamna,la parhon.am inteles ca n-ar fi problema pana atunci pt ca nodulii sunt incapsulati iar calcitonina are valoarea de 3,17 si trebuie sa fie mai mica de 11,5.sportul ma ajuta in cefalee,se face oxigenarea mai bine dar nu stiu daca-i face bine tiroidei.va rog sa ma ajutati cu un raspuns.multumesc!
any_268268, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1884 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1367 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1110 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat