View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 16 oct 2011, 14:10:42
FloryDanyelle's Avatar
FloryDanyelle FloryDanyelle este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 14 oct 2011
Locaţie: Pitesti, Romania
Vârsta: 29
Date: 160cm, 53.3kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Post Jurnal FloryDanyelle

Buna, slabutelor! Sper sa ma primiti in gasca voastra.Sa va spun ceva despre mine, desi nu stiu de unde sa incep. Pai...am 16 ani (fac 17 in februarie) , 1.60 si greutatea mea variaza usor intre 52.5 - 54 kg. Am fost slaba, dar pe la 14 ani am inceput sa ma ingras. Trebuie sa precizez ca mama m-a indopat cu tot felul de vitamine pe la 12-13 pentru ca eram prea slaba. Am vazut ca iau in greutate, dar nu prea ma interesa. Asta pe moment, caci la 14 ani am vrut sa tin dieta si cum eram slab documentata, nu am reusit. La 15 ani, am inceput sa imi provoc voma si am continuat sa fac asta timp de un an si doua luni. O faceam pentru ca pur si simplu nu puteam sa scap de sentimentul de vinovatie de dupa ce mancam. Si un an de zile am dus-o mancand si vomitand de 1-2-3 ori , chiar si de 6-7 ori pe zi. Vara asta am tot incercat sa nu mai vomit, dar imi era destul de greu. Am inceput scoala si am stat de vorba cu doamna psiholog despre asta(mai deschisesem subiectul si anul trecut) si m-a ajutat mult, m-a intarit, m-a facut sa-mi dau seama ca daca vreau, pot. M-a motivat si dumneaei, m-am motivat si eu si uite ca au trecut 3 saptamani in care n-am vomitat decat o singura data si numai putin, pentru ca mi-am zis ca eu vreau sa scap de asta, nu sa continui. Acum ma gandesc cum am putut face asta timp de un an de zile si vreau sa incep un stil de viata sanatos si sa slabesc.
Am uitat sa spun ca la mine in familie nu prea se mananca sanatos, iar daca incerc sa le explic ceva, se iau iar de ideile mele cu slabitul. De cele mai multe ori mananc pe fond emotional sau pur si simplu mananc incontinuu fara motiv, asa ca vreau sa mananc numai atunci cand imi e foame. Sport nu prea fac, dar vreau sa ma apuc de macar cateva exercitii dimineata si seara sau in putinul timp liber pe care-l am.

Incep de maine, luni, 17 octobrie 2011Abia astept sa ma cantaresc maine dimineata sa vad cat am

Sper sa reusim impreuna!