View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 25 dec 2011, 04:38:44
longina's Avatar
longina longina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 12 mar 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 40
Date: 165cm, 51.9kg
Mesaje: 76
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Unhappy Sunt insarcinata si nu stiu nimic!

Buna seara tuturor! In primul rand va urez un Craciun fericit si un An Nou plin de bucurii si tot ce va doriti!
Cadoul meu de la Mosul in acest an a fost, se pare, bebele ce o sa vina. Tocmai am aflat ca sunt insarcinata.Nu aveam asta in plan sub nici o forma si nici nu pot sa spun ca sunt pregatita.dar daca asa a fost sa fie, cu atat mai bine.
Probemele mele sunt muulte. Nu stiu mai nimic despre ceea ce implica o sarcina, despre copii, despre concedii si tot ce mai trebuie stiut. Am maxim 3 saptamani de sarcina si citesc de cand am aflat toate aticolele despre asta...
Daca sunteti amabile, voi cele cu experenta, poate ma puteti indruma si pe mine, si ma puteti ajuta sa gasesc raspnsuri. Trebuie sa recunsoc ca desi am inceput sa ma impac cu ideea, inca mai sunt speriata. Nu eram pregatita pt o sarcina, desi imi doresc din suflet copii.
Primul lucru la care m-am gandit cand am aflat rezultatul celui de-al 4-lea test de sarcina, au fost banii. Imi este teama ca nu o sa ma incadrez sa primesc acea indemnizatie pt cressterea copilului.Citesc n articole dar nu inteeg nimic din termenii lor . Poate voi ati inteles mai bine si ma ajutati sa inteleg si eu ce se poate aplica in cazul meu, pt ca nu lucrez de mult timp..si imi e teama ca nu ma pot incadra la acel concediu de maternitate..In acest an am lucrat in felul urmator:
25.03.2011 - 06.06.2011 cu carte de munca
apoi pauza pana in 07.09.2011.La aceasta data am inceput lucrul la aceeasi firma, si sunt si in prezent angajata aici.
Ce nu inteleg eu, daca eu voi naste in august 2012, beneficiez de concediul de maternitate si de indemnizatie???

o a doua problema ar fi faptul ca lucrez ca barman, am un program de 17 ore pe zi, 2 zile lucru-2 pauza..Asta ar putea fi un risc pe viitor pt bebele meu? stiti cu toate cam ce implica meseria de barman si in ce conditii si mediu se lucreaza...

Apoi, trebuie sa merg a medicul de familie acum sa anunt ca sunt insarcinata?trebuie sa fac analize?sau pot sa mai astept avand in vedere ca am abia aprox 3 sapt de sarcina...

Am 1000 de intrebari dar nu vreau sa va stresez din prima cu toate... ma simt foarte dezorientata, si sunt singura...nu are cine sa ma invete ce si cum trebuie sa fac
longina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1431 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 914 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat