Subiect: Jurnal Zoe
View Single Post
  #1011 (permalink)  
Vechi 12 mar 2014, 15:41:30
CezaraCezarului's Avatar
CezaraCezarului CezaraCezarului este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 feb 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Bun-simț
Date: 170cm, 69.7kg
Mesaje: 1.720
Aprecieri acordate: 156
Am fost apreciat(a) de 573 ori in 246 mesaje
Implicit Re: Jurnal Zoe

Citat:
Anterior postat de Zoe Vezi mesajul
nem ghiveci, mi s-au stricat morcovii din cămară
iar creierul l-am mâncat cu castravete, că dacă mai anvizajam şi nişte conopidă cu lapte, adios scădere la cântar. cam calorică ziua de azi, încet-încet s-au adunat.
mâine md cu fulgi de ovăz, seminţoase şi fructe mici şi roşii, plus lapte bătut. la prânz creier pane cu... cred că o salată de crudităţi murate. iar seara piure de conopidă cu vreo două ciocănele fierte şi date un pic la cuptor. gustări de măr şi migdale.
aş face iar un clafoutis, că mai am migdale. sau pun un amestec de făină de migdale şi de ovăz în loc de făină, n-ar trebui să fie rău...
Hai ca de cand te tot astept sa-mi spui cum piureul de conopida e dragostea vietii tale culinare. Ce-mi place sa citesc ce mananci, parca e o poezie modernista cu fructe mici si creier, conopida si clafoutis. Avem si aliteratii.

Eu mi-s ingropata adanc in pamantul traducerilor, toate mesele mele-s formate din batoane, alune, iaurturi, rapid si satios si neprietenos cu cantarul. Dar daca pana de Paste nu o sa am sub 90 o sa incep sa nu mai dau cu pumnul in fata cand fac sport, ci in moaca-mi. Nu mai pot cu 999999, vreau 88888888.

Ah, acum ma anunta barbatul ca i s-a facut mila de mine vazandu-ma intre ambalaje de Fibrobar si-mi face niste ochiuri cu spanac, asa mai merge, e si starnirea milei o strategie de supravietuire.

Te pup si-s cu ochiul pe tickeru-ti! Spune si sufletului meu cum faci clafoutis, e reteta de pe aici de pe forum?
__________________

शान्तिः शान्तिः शान्तिः
Don't give up on your dreams, go back to sleep.

CezaraCezarului, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2210 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1693 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1306 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui CezaraCezarului:
Animis23 (12 mar 2014), eliza david (12 mar 2014), rozica1965 (12 mar 2014), Zoe (12 mar 2014)