View Single Post
  #10169 (permalink)  
Vechi 31 ian 2014, 15:47:20
RaluR's Avatar
RaluR RaluR este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 28 feb 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Montignac
Date: 168cm, 86.9kg
Mesaje: 258
Aprecieri acordate: 132
Am fost apreciat(a) de 224 ori in 94 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de Q88 Vezi mesajul
Ralu, capul sus!
Sa iti fie de bine cele 3 pahare; au fost o simpla refulare, nimic important.
Am vazut o psiholoaga la tv care spunea ca dupa o relatie de lunga durata, femeile ar tb sa ia o pauza de 1 an in care sa nu se implice in alta relatie, pentru a putea sa inchida tot ce a fost.

Meniul de azi arata asa:

MD: amaranth
P: supa de rosii, mancare de naut cu ardei copti
C: vinete cu ceapa, salata de radacinoase

62 min (7 exercitii, 3 serii din fiecare) exercitii pentru fund
Scuza-ma ca nu stiu sau nu MAI stiu. Cum te cheama? Uneori simt nevoia sa va spun fiecareia pe nume, si ma trezesc ca id-ul nu-mi da nici un indiciu
Asa am simtit si eu, ca nu eram pregatita. Dar cu rabdare si perseverenta m-a cucerit. Si culmea e ca de obicei, daca nu simt atractie fata de un barbat de prima oara cand il vad, nu mai are nici o sansa! Asta e... Sa fie primit... Numai ca inca nu pot sa diger ce s-a intamplat.

Si-acum, o reteta pentru voi, cadou:

Clatite cu pui si sos de ciuperci

Ingrediente pentru 4 portii:
Aluat clatite:
1 ou
1 lingura smantana nefermentata 30% grasime diluata cu apa pana la 160 ml lichid
80 g premix patiserie "Slabesti mancand"
1 lingurita ulei de masline
sare
Umplutura de pui:
4 pulpe superioare de pui, dezosate si fara piele
1 ceapa medie
2 linguri ulei de masline
sare, piper, 1 varf de cutit nucsoara rasa
Sos de ciuperci:
6 champignoane
2 linguri ulei de masline
120 ml smantana nefermentata 30% grasime
2 linguri smantana fermentata 12% grasime
sare, piper
patrunjel verde pentru ornat la sfarsit

Preparati aluatul de clatite: bateti oul cu un praf de sare cu un tel; adaugati alternativ lichidul si premixul, amestecand cu telul; la sfarsit adaugati 1 lingurita ulei de masline; lasati la frigider 20 minute.

Preparati umplutura de pui: puneti la inabusit, intr-o tigaie antiaderenta, in uleiul de masline, ceapa tocata marunt (cu 2 linguri de apa); puneti dupa 3-4 minute pulpele de pui taiate cubulete, amestecati 1-2 minute descoperit; condimentati cu sare, piper si nucsoara rasa; adaugati 2-3 linguri de apa si inabusiti cu capacul pus pe tigaie 5-6 minute, pana constatati ca s-a inmuiat bine pulpele de pui si a scazut lichidul. Tocati totul cu blenderul sa faceti o pasta fina.

Sosul de ciuperci: tocati ciupercutele marunt; inabusiti-le in 1-2 linguri ulei de masline; cand a scazut tot lichidul pe care l-au lasat, condimentati cu sare, piper si adaugati smantana nefermentata, fierbeti 1-23 minute; apoi adaugati smantana fermentata si luati sosul de pe foc.

Umpleti clatitele cu tocatura de pui, turnati deasupra sosul de ciuperci si presarati patrunjel proaspat tocat.

Pofta buna!
RaluR, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2153 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1636 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 862 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui RaluR:
Diana D (31 ian 2014), lidiuta (01 feb 2014), Q88 (31 ian 2014)