View Single Post
  #11 (permalink)  
Vechi 02 sep 2014, 06:27:35
Mihaela1006's Avatar
Mihaela1006 Mihaela1006 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Fructe si legumele - importanta lor

Intotdeauna incurajez abuzul de legume - niciodata nu poti spune ca ai mancat prea multe, pur si simplu pentru ca o portie din care mananci pe saturate, gatita sanatos, nu poate avea multe calorii si ne aduce in organism atatea beneficii.

Cruditatile sunt baza unui regim de viata sanatos.

Fructele se mananca cel mai bine inainte de MD cu o jumatate de ora, sau ca gustare la minim doua ore dupa masa si o ora inaintea urmatoarei mese.

Acum vara mai avem un aliat - pepenele. Oricat ai manca, iti ajuta silueta, poti inlocui o masa cu o felie mare de pepene si nu e recomandat sa il asociezi cu nimic, desi mie imi place tare mult cu branza de oaie (ma abtin in 99% din cazuri)

De mare ajutor in retete sanatoase de fructe/legume crude este blenderul, care face smoothie din orice avem noi chef. In vara asta am pus fructe de padure cu iaurt si un pic de miere plus migdale si a iesit ceva delicios - nu de slabit, dar sigur sanatos :-) Am mai citit pe FB despre un smoothie din sfecla si morcov, daca e prea gros se mai pune si apa, era laudat ca excelent, o sa incerc si eu.

Am postat aici pentru ca importanta acestor alimente este atat de mare, incat este nevoie sa discutam despre ele mai mult.

Ce retete si combinatii mai faceti cu legume si fructe? E adevarat ca nu tb. combinate intre ele?
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!
Răspuns cu citat