View Single Post
  #11 (permalink)  
Vechi 26 dec 2011, 21:27:17
StefaniaXtr's Avatar
StefaniaXtr StefaniaXtr este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Sunt insarcinata si nu stiu nimic!

Citat:
Anterior postat de Andutza019 Vezi mesajul
Draga Longina,

Felicitari pentru bebe! Sa ai parte de nastere usoara si bebe sanatos. Eu iti propun sa te mai gandesti cu privire la a le spune de sarcina celor de la serviciu(mai ales colegilor). Eu, in situatia ta, as incerca sa ascund pana la obtinerea documentelor necesare de la medic, din motiv ca dupa ce ai declarat ca esti insarcinata, nu poti fi data afara de la job. Eu asa stiu.. altcineva? alte pareri?

Ai dreptate nu au voie sa te dea afara daca anunti sarcina si ai si documentele doveditoare, dar in zilele noastre sunt multi porci (nu patroni) care cauta nod in papura sa te dea afara daca afla ca esti insarcinata din cine stie ce teama nefondata.
Multi nu cunosc legea si se tem ca vor fi obligati sa te sutina financiar fara ca tu sa le ma muncesti sau ca le "incetinesti" activitatea la locul de munca.
Daca ar sti cu toti legislatia si ar si intelege-o alta ar fi situatia.
Eu lucrez in domeniul legislativ si ma confrunt zilnic cu tot felul de cazuri, printre care se numara si astfel de abuzuri.
Important este ca in momentul in care anunti la serviciu sarcina sa ai si cu ce sa o dovedesti (confirmarea medicala) si sa poti propune celui care te-a angajat un plan pentru perioada ce urmeaza, pana la intrarea in concediu.
Oricum decizia anuntarii sarcini la locul de munca raman la latitudinea viitoarei mamici.
Eu am anuntat sarcina imediat ce am venit din concediu de odihna, in august, (avea cam 6 - 7 saptamani), desi nu aveam inca o confirmare medicala, dar seful meu a fost foarte intelegator si am discutat cu dumnealui de la inceput tot ceea ce urma sa facem.
Răspuns cu citat