View Single Post
  #11272 (permalink)  
Vechi 27 feb 2013, 11:00:15
simonet's Avatar
simonet simonet este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Date: 168cm, 51.5kg
Mesaje: 5.282
Aprecieri acordate: 313
Am fost apreciat(a) de 1.738 ori in 943 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de madalinafrincu Vezi mesajul
sa stii ca si la noi a vorbit greu , pe la 2 ani vorbea destul de putin , cateva cuvinte si se enerva, mai mult arata cu degetul sau ne lua de mana si ne ducea unde vroia....mie educatoarea mi a zis sa ii citesc mult , acum vorbeste de ma zapaceste de cap, dar vorbeste mai cursiv germana decat romana, in romana se balbaie , nu ii vin cuvintele si inca nu il pronunta pe R, ii zice L, nu stiu daca e normal ca face 4 ani....
noi mai mult vorbim ca nu are rabdare sa stea sa ii citesc adica da pagina, nu sta, in plus prefera sa se joace decat sa ne lasa sa ii citim, asa ca uneori octav citeste si eu ma joc cu ea, dar doar de cateva ori pe saptamana nu se intampla zilnic asta.
Gandeste-te ca daca vb toata ziua in germana e clar ca intampina dificultati i romana, doar are 4 ani, nu poate vb fluent 2 limbi chiar daca una e cea materna.
cu R-ul nu stiu ce sa zic, poate isi revine pe percurs ...
__________________
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.
Nimeni nu e insarcinat cu fericirea ta. Doar tu!

Mami de Raisa - 6 ani 7 luni
Si de Matias - 4 ani si 2 luni
simonet, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1731 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1214 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat