View Single Post
  #12 (permalink)  
Vechi 11 aug 2012, 06:47:56
Adina14's Avatar
Adina14 Adina14 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2011
Locaţie: Vâlcea, Romania
Vârsta: 27
Dieta: Vegan
Date: 163cm, 59.7kg
Mesaje: 3.942
Aprecieri acordate: 1.432
Am fost apreciat(a) de 813 ori in 524 mesaje
Implicit Re: Ciclizare calorii

Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul




Buna seara Adina,

Scuze pentru intarziere.
Asa cum descrii tu activitatea fizica actuala, se incadreaza cel mai corect la categoria 'moderat activ', cu tendinte spre 'foarte activ'.
Am facut calculele ca sa vad daca imi da acelasi rezultat. Deci, la moderat activ avem urmatoarea schema:

Pierdere grăsime | Pierdere grăsime, accelerat
Luni - 1811 | 1358
Marţi - 1449 | 1087
Miercuri - 2173 | 1630
Joi - 1811 | 1358
Vineri - 1630 | 1223
Sâmbătă - 1992 | 1494
Duminică - 1811 | 1358

Metoda ciclizarii caloriilor se poate urma oricand.

Teoria din spatele acestei metode este foarte simpla: ciclizarea caloriilor nu permite organismului sa se adapteze la un anumit aport caloric si astfel il tine departe de starea de homeostaza.

Cum punem in aplicare acest plan? Mai intai aflam necesarul zilnic de calorii conform targetului dorit.


Intre necesarul zilnic de calorii stabilit si media aportului caloric pe ultimele 3-4 luni facem o comparatie. Daca aportul caloric din trecut a fost substantial mai mare sau mai mic decat noul target, atunci aportul caloric actual va trebui ajustat treptat pe parcursul a catorva saptamani, pentru a nu face o trecere brusca de la prea putin la prea mult si invers.

Regula 1: obligatoriu 5 mese pe zi (daca exista posibilitatea chiar si 6-7)

Regula 2: grasimi si carbohidrati numai din surse sanatoase si un aport zilnic suficient de proteine (1-1.5 gr/kg corp)

Regula 3: obligatoriu activitate fizica (recomandabil in zilele cu aport caloric mai mare)


Te pup
Nu.i nicio problema; si eu am intarziat cu raspunsul
Acele rezultate mi.au dat pe calculator pentru foarte activ
La celelalte reguli cred ca ma incadrez destul de bine si acum. Dar totusi ma mai framanta o nedumerire
Dupa ce nu voi mai alterna nr de calorii, va trebui sa ma incadrez doar la media celor dintr.o saptamana intreaga? Pentru moderat activ, media ar fi in jur de 1200 de calorii dar pentru foarte activ mai adaug in jur 200 de calorii.
Sau pur si simplu trebuie sa continui sa alternez ?
Sper ca am m.am facut inteleasa
Iti multumesc mult pentru raspunsuri !
Răspuns cu citat