View Single Post
  #123 (permalink)  
Vechi 27 iun 2010, 14:23:43
justbelieve's Avatar
justbelieve justbelieve este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 22 ian 2010
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viata sanatos+Sport
Date: 158cm, 48kg
Mesaje: 4.302
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Cristina

Citat:
Anterior postat de criscristina Vezi mesajul
Nu stiu ce sa ma mai fac. Am sa incep cu povestea vietii mele.Am 15 ani 1.75 si 90 ded kilograme acum 3 luni am avut 105, dar cu multa determinare am reusir sa slabesc aceste 15 kg. Acum ca am terminat scoala m-am ingrasat 3 kg din cauza ca mananc ca o "vaca". Atunci cand pun in gura mancare nu ma mai pot controla! De precizat ca m-am mentinut timp de 1 luna si nu stiu ce sa mai fac sa mai clabesc pentru efectiv zici ca sunt nebuna.
Vreau sa incep cu inceputul nu am fost un copil grasut chiar deloc (chiar prea slaba la un moment dat) in clasa a doua am fost nevoita sa stau cu tata acasa (in sens el gatea avea grija de mine si de sora mea mai mica cu un an jumatate)si acesta nefiind la fel de priceput ca o femeie ne mai dadea bani sa ne luam mancare. Eu m-am tras inspre chipsuri si fast food(in scoala era proaspat construita o cantina). In prima faza mancam putin, dar am ajuns in clasa a patra ca un mare butoi de grasime. Parintiii nu s-au ingrijorat in sens ca mi-au spus sa nu mananc m-ai strigau catre mine iesi din bucatarie, dar nu insistau cu treaba asta.
In clasa a cincea stateam cu un alt grasut in banca si mancam cot la cot adica eu mancam un foietaj cu branza sarata covig poate si o mexicana suc pepsi(m-am mutat de la scoala care avea cantina din alte motive decat cele de alimentatie) cand mergeam acasa mai bagam in mine. Dupa aceasta perioada mi-a luat foc apartamentul am suferit arsuri de gradul unu astfel au bagat familia in mine vitamine si supitze de m-am facut mai rau.(In clasa a treia mi-a venit fratiorul pe lume alt stres)
Intr-un final pe la sfarsitul clasei a saptea mi-am dat seama ca gresesc ca viata e frumoasa si am inceput sa-mi misc fundul de pe scaun. Atunci imi aduc aminte perfect aveam 92 de kg in Aprilie 2009 ca pe la sfarsitul lui Decembrie sa am 104 kg.
Anul acesta am aflat ca tatal meu vrea sa divorteze(si vor divorta au bagat si actele deja). Chestia asta a ambitionat-o si pe mine si pe mama mea sa slabim, ea a slabit pana acum 27 de kg dar respecta regim dar eu nu. Astfel din februarie am inceput ceva gimnastica cu minim de efort ce mi-a fost de mare ajutor(nu faceam sport la scoala pentru ca eram scutita)sa fac dans, faceam in aproape in fiecare seara pe biciclata stationara in jur de 30-60 minute, joc baschet cu prietenii, mai merg din cand in cand si la aerobic. In fiecare zi fac cel putin 40 minute miscare.Spre norocul meu ca acum fac in continuare si nu se pune tot ce mananc.
Cam asta e povestea mea pana in prezent as vrea sa va mai detaliez o chestiune dupa ce mananc defapt in timp ce mananc am un entuziasm aparte dar dupa vreo 10 minute regret enorm plang incerc sa dau afara dar nu pot ! Spuneti-mi solutii ce as putea sa fac sa redevin normala va rog!!!! VA IMPLOR ZICETI-MI CEVA SOLUTII
Bine ai venit
Trista povestea ta..
Ce poti sa-ti spun,pentru a slabi trebuie sa mananci sanatos,3 mese pe zi plus 2 gustari si sa te incadrezi intre 1000-1300 kcal.Si daca faci si sport e si mai bine.Alimentatia sanatoasa plus sport este cheia succesului.
__________________

"Ai grija de corpul tau. E singurul loc in care esti nevoit sa locuiesti."