View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 03 dec 2010, 16:32:32
FlorentinaHN's Avatar
FlorentinaHN FlorentinaHN este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Date: 173cm, 80kg
Mesaje: 155
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori intr-un mesaj
Implicit Re: Anticonceptionale Yasmin

Am inceput sa iau Yasmin in octombrie anul trecut din cauza acneei si a durerilor menstruale. La fel, am stat mult pe ganduri daca sa le iau sau nu. Am inceput insa sa le iau si tenul a inceput sa-si revina. Durerile menstruale au disparut, iar menstruactia (vb lui Ame) venea ceas. Astea au fost partile bune. Partea proasta a fost ca am luat mult in greutate in timp record..... vreo 8 kg in 4-5 luni si desi stiu ca toooaata lumea spune ca anticonceptionalele nu ingrasa si ca de fapt e vina noastra ca mancam prea mult, tind sa cred ca si ele si-au jucat rolul in procesul de ingrasare. De asemenea, am avut spotting in prima saptamana de dupa menstratie (doar in prima luna) ceea ce mi-a dat o senzatie de disconfort. Le-am intrerupt o sg luna in tot acest timp, dar m-am reapucat de ele dupa ce acneea si durerile menstruale au revenit. Si eu vreau sa renunt la ele, dar spun cu mana pe inima ca mi-e teama.
FlorentinaHN, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2391 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1874 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1358 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat