View Single Post
  #14 (permalink)  
Vechi 13 oct 2010, 10:24:59
pasiune's Avatar
pasiune pasiune este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Observatie:
Urasc sa scriu caloriile si glucidele si lipidele pentru ca le cunosc pe de rost si caci au fost obsesive ani lungi in viata mea. Eram un adevarat calculator de calorii : imi puneai in fata 10 portii de alimente si stiam sa-ti spun exact compozitia lor.Dar mi-am dat seama mult mai tarziu cat de reductor, devalorizant si stupid este sa rezumam o masa doar la un ansamblu de calorii si nutrimenti. O masa are o incarcatura foarte speciala pentru fiecare, spirituala, energetica, afectiva.... si cum zicea Herodote "mancarea unuia poate fii otrava altuia".
Dar scriu totusi caloriile doar aici pe forum pentru ca am vazut ce practic si fain e cand citim jurnale sa avem si aceste amanunte langa.

Caloriile sunt importante dar NU INSEAMNA TOTUL. Este o sinergie de mai multi factori care va face ca o masa este asimilata intr-un fel si alta intr-un alt fel. Si este o mare diferenta intre A MANCA si A ASIMILA ceea ce mancam. Putem "manca" fara a ne simti si a fii "hraniti" cu adevarat.

Gata, inchei aici ca nu ma mai opresc. Mi-am facut "doza" de expresie pe ziua de azi!
O zi reusita si concentrare pe obiectiv!