View Single Post
  #1479 (permalink)  
Vechi 28 mai 2013, 09:20:35
Annalia's Avatar
Annalia Annalia este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 12 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Date: 168cm, 60kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Principiile, meniul si rezultatele Dietei Scarsdale

Buna Liudy

Bun venit.
Si pentru mine este tot prima oara. Si eu am inceput tot sambata.
Asa ca nu am mai multa experienta decat tine. Pot, in schimb sa-ti recomand un site cu retete Scarsdale de unde te poti inspira in legatura cu salata de ton, de exemplu.
E in limba engleza,trebuie sa dai search pe google. Pentru prima faza poti sa legi retetele SMD.
De asemenea iti recomand cartea de la editura Humanitas Regimul medical Scardale de Dr Herman Tarover.
In carte scrie ca nu e bine sa faci modificari dar ei propun niste alternative. De exemplu poti inlocui orice pranz cu:

1/2 cana de branza de vaci amestecata cu o lingura de smantana fara grasime
fructe taiate felii, din belsug
6 jumatati nuci obisnuite sau pecane intregi sau tocate, amestecate cu ingredientele de mai sus sau presarate pe fructe
cafea sau ceai, sau bautura acidulata dietetica cu orice aroma, fara zahar.

De asemenea poti inlocui orice zi din regimul clasic cu o zi din Scardale vegetarian, international, economic sau pentru cunoscatori. Ideea e sa fie aceeasi zi, adica pentru ziua de miercuri alegi din meniul alternativ tot ziua de miercuri.Toate acestea sunt descrise in carte dar cred ca apar si aici pe forum pe undeva.

Acum nu prea mai am timp dar promit ca revin cu detalii.
Mult succes!
Annalia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1509 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 992 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Sabine_28; 28 mai 2013 at 22:53:14.
Răspuns cu citat