View Single Post
  #15 (permalink)  
Vechi 25 sep 2013, 08:53:11
Kclaudyia's Avatar
Kclaudyia Kclaudyia este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: Toamna se numara... slabutele! Concurs Sept 2013

Citat:
Anterior postat de ADINAadinutza Vezi mesajul
eu zic ca 1000 de calorii ca limita inferioara ar fi fost perfect. iar cu referire la regula aceea conform careia 20% neconform= 0 puncte, mi se pare inutila. pai ori mancam corect si ni se acorda punctele, ori mancam gresit si ni se iau. cu jumatati de masura n'ajungi niciunde. in plus, poti aprecia cu exactitate cat inseamna 20 la suta din totalul caloriilor ingerate in respectiva zi? sau o sa mancam in fiecare zi ceva interzis in ideea in care 20 la suta se iarta? asta e strict parerea mea, sper sa nu va suparati
Adina multumim de sugestii, dar 1000 de calorii e putin pentru o persoana care face cel putin 130 de min de sport pe zi, adica minimul pe care trebui sa il faci ca sa castigi puncte.. Un nr mai mare de calorii ingerat, luat din alimente sanatoase, evident + sport = LOVE si un metabolism mai rapid

Eu am pus 20% asa, la modul general, nu trebuie calculat la punct si virgula..
Poate tu nu functionezi cu jumatati de masura, dar pe alte fete le ajuta sa mearga mai departe. De exemplu eu sunt o persoana pofticioasa si daca imi e super pofta de ceva gust, ca atfel cand scap... e jale!
Parerea mea e ca trebuie sa fim cat mai flexibile si asta e si ideea cu concursul, fiecare are modul propriu de a slabi si acolo unde sunt reguli prea stricte exisdta si riscul mai mare de a renunta usor...

20% nu se iarta, ci pur si simplu ai punctaj 0 in ziua repsectiva.. Cum a zis si Ancutz, nu vrem sa incurajam ideea ca "daca am luat o gura, pot sa imi stric toata ziua, ca si asa am compromis-o"
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Kclaudyia:
LOREDANA99 (25 sep 2013)