View Single Post
  #15532 (permalink)  
Vechi 13 sep 2015, 03:43:32
happygirldiana's Avatar
happygirldiana happygirldiana este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Dragele mele,
Va multumesc pentru felicitari!
Puisorul nostru a venit pe lume pe 11.09, vineri la 11.05 cu scor Apgar 10.
Operatia a fost usoara, recuperarea merge repede si fara probleme.
La 11 am intrat inn sala, la 11:05 a iesit Bebe, 3.5 kg si 52 de cm.
M-am speriat foarte tare, auzind povestiri despore cezariene si recuperari, in zadar, zic eu. Durerile imediat dupa dezmortirea din anestezie au fost, ca intensitate, mai slabe decat durerile pe care le aveam la menstruatie
O data am avut nevoie de calmant, au fost niste contractii putin mai puternice, datorita perfuziilor pe care le-am facut pt eliminarea cheagurilor de sange.
A doua zi de dimi, adica pe 12 sept (ieri) m-au mutat cu Bebe in rezerva. M-au adus cu targa pe roti desi puteam veni pe picioare, nici macar cu carut. Dupa amiaza m-am ridicat, am facut primii pasi, mi-'am pus o burtiera, nu foarte foarte stramta, cu chiu cu vai a nimerit-o sotul: ba gasea prea stramte, ba prea largi.
Bebe a incercat si sanul, desi in prima zi a papat lapte praf (asta e procedura aici si nu ai cum sa le-o schimbi) si am crezut ca deja s-a obisnuit cu biberon, a acceptat sanul. Tre' sa exersam atasarea la ssn, pt ca azi a fost cu ceva dureri. El prinde bine, pacat ca inca nu e laptic si nici colostrul nu curge cine stie cum. Am masat sanii, am strans cat am suportat, mi s-a spus aici la spital ca de maine ar trebui sa fie lapte suficient. Ramane de vazut.

Sunt stangace, fricoasa si timida, mai ales cand il vad atat de mic si moale.
Il vad ca este aici cu mine, stiu ca nu mai e in burtica, burtica a scazut vizibio, dar parca inca nu realizez ca sunt mamica. Inca nu imi dau seama prea bine. Adica... Realizez maretia evenimentului,mresponsabilitatile dar parca nu imi vine sa cred ca minunea asta mica e bucatica din mine si sotul meu. Pare impoosibil sa fi trait in mine candva. Cred ca si mai bine voi realiza cand vom ramane doar noi doi cu el, acasa :-D

Este incredibil cum te schimba un pui de om! Sotul, cel care se bastea cu pumnul in piept ca el nu vrea sa rasfete prea mult copiii, ca el e mai rece, mai dur, s-a topit, efectiv de cand si'a cunoscut baiatul. Desi nu lua in brate copii mai mici de 4-5 luni, cu bebe e in brate tot timpul, cand vine la noi se oprese direc la patutuil lui si il ia la taina.
Deocamdata bebe e cuminte. Am incercat sa il trezesc noaptea asta sa ii dau sa pape, nu am reusit. A papat la 23:15 si de atunci doarme, nu vrea deloc laptic. Sa vedem cum evolueaza lucrurile :-D
Nu reusesc sa dorm in spital, tare greu e cu somnul... De-abia ast sa merg acasa!
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 15 membri au apreciat mesajul lui happygirldiana:
Anca22 (14 sep 2015), Aness (13 sep 2015), anqutz (14 sep 2015), CCristina D (17 sep 2015), danyella2008 (13 sep 2015), diana87 (14 sep 2015), jumbix (13 sep 2015), Laura (13 sep 2015), lidiuta (13 sep 2015), rainbow (22 sep 2015), rozica1965 (13 sep 2015), Sabine_28 (13 sep 2015), sherpika (13 sep 2015), VentoFreddo (13 sep 2015), Zoe (15 sep 2015)