View Single Post
  #15560 (permalink)  
Vechi 20 oct 2015, 14:18:22
floricica0vesela's Avatar
floricica0vesela floricica0vesela este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 02 aug 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 37
Dieta: montignac-man
Date: 163cm, 69.7kg
Mesaje: 2.697
Aprecieri acordate: 1.774
Am fost apreciat(a) de 3.227 ori in 1.132 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

noi lactuloza Duphalac i-am dat 2x2ml ca sa ii inmoaie scaunul, dar din cate stiu eu la bebelusii alaptati exclusiv e normal sa aiba scaun si la cateva zile, neonatoloaga mea zicea de 5 ile, si pe grup la Alapteaza ziceau mamicile ca pana la 11 zile.
Nu mi se pare ok sa ii dai supozitor, el acuma invata sa impinga sa faca kk si daca il inveti cu ajutoare nu ii faci un bine.
bebe e constipat daca face bobite tari, in rest nu

si eu sincer tot am impresia ca are probleme cu scaunul, dar si neonatoloaga si si pediatrul mi-au zis sa nu ii pun supozitor, si lactuloza asta a fost solutia de compromis ca sa am si eu impresia ca il ajut (drept e ca a si facut 3 scaune dupa 2 doze administrate)

copilul simte mult si starea ta, esti sigura ca nu din cauza asta sunt si plansetele.
mie imi miroase ca ai multe pe cap, multe griji, plus oboseala, plus furtuna de hormoni, iti mai faci ganduri negre poate, te descarci pe sot apoi te simti vinovata, normal ca nu esti ok, si bebe te simte mai bine ca oricine

eu in seara botezului, cand ne pregateam sa mergem acasa, eram obosita, nervoasa, imi era frig, si al meu sot avea chef de povesti, desi i-am zis sa mergem acasa cu ultimele 2-3 persoane ce mai ramasesera sa ne ajute la strans si el numai nu se urnea din loc...deci bebe imi urla isteric in brate desi eu incercam sa ma linistesc fortat, nu reuseam sa il linistesc deloc, lapte nu vroia, in carucior nu vroia, in brate se zbatea, plimbat nu era ok, pe scaun nu puteam sta, etc, pana l-a luat varu-meu de la mine din brate si a tacut copilul instant, s-a linistit, a inceput sa ganguresca si toata lumea a fost fericita.
am ajuns apoi acasa, m-am schimbat, am shimbat pe bebe, eram linistita deja, bebe a adormit la mine in brate ca si cum nu ar fi fost nimic

asa ca mami draga.....relax....nu te mai agita sa le faci pe toate, bebe sa fie ok, ca apoi daca ai timp de gatit bine, daca nu sa va fie de bine s painea cu unt, daca ai timp de curatenie bine, daca nu asta e

eu fac mancare de doua ori pe saptamana, o zi fac pe o ciorba de dimineata pana seara ca nu pot mai repede singura cu bebe, si inca o data cand e sotul acasa sa stea cu bebe. curatenie face sotul, eu ma bucur daca am timp sa spal vasele., sa fac un dus sau sa intind o masina de rufe

de tine sa ai grija ca trebuie sa fii bine la mansarda sa poti avea grija de bebe
Urmatorii 5 membri au apreciat mesajul lui floricica0vesela:
Anca22 (13 dec 2015), costina89 (20 oct 2015), happygirldiana (20 oct 2015), lidiuta (20 oct 2015), Michelina (20 oct 2015)