View Single Post
  #16 (permalink)  
Vechi 08 apr 2010, 23:22:06
elpis's Avatar
elpis elpis este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 31 mar 2010
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 35
Dieta: disociata personalizata, low calories
Date: 160cm, 60kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: "Slabute" din judetul Cluj

Citat:
Anterior postat de bia78 Vezi mesajul
Salut!la mine nu merge ca nu m-am tinut!Apropo cu ce disociata ai slabit?
e putin mai diferita dieta mea disociata..in sensul ca seamana cu tipurile de diete disociate...dar e mai adaptata pentru mine....


1 zi -LUNI - Fructe ( dimineata : un pahar apa + mar, intre mese: o portocala/kiwi/mar, amiaza: apa : 2 mere+1 banana -stiu ca nu se prea recomanda, dar mai preia din acidul stomacului, seara: eu nu mai mananc dupa ora 18.00, dar de cate ori mi sa mai facut foame, am mai bagat mere si portocale la discretie + 2 L apa/zi - esential)

2- zi -MARTI: Legume : fierte, crude, fara condimente (in caz de condimentare f putin vegeta) : fasole neagra, morcovi, telina, salata, varza, etc - sunt o gramada de retete in acest sens

3-zi- MIERCURI: Carne: pui, peste- fiarta fara condimente sau la gratar.....se poate consuma la discretie...dar eu imi calculam in jur de 800-900 cal/zi

4-zi-JOI: lactate : iaurt, branza, lapte- degresate .....tot asa ma rezumam in jur de 800-900 cal

5-zi- Vineri: salate : amestec de legume cu ou, legume cu piept de pui, etc

6-zi- Sambata: reiei una din zilele anterioare : eu reluam ziua de fructe...mai mult ca imi dadeau energie mai multa....

7-zi- Duminica: in limita a 800-900 cal....poti sa mananci ce doresti : nu exagera cu dulciurile, chiar daca ti pofta - eu de 3 luni de zile nu mai mananc dulciuri, doar de Pasti am gustat 2 buc de prajitura- tu sti mult mai bine in ce limita te poti incadra. lista cu caloriile se gasesc si pe internet...dar le poti gasi si pe produsele de cumparat. ex: 1 iaurt degresat (iaurt usurel 470 g, 0,1 % grasime) contine aprox 40 cal/100 g...
elpis, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1742 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1225 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1226 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat