View Single Post
  #16179 (permalink)  
Vechi 29 nov 2013, 09:17:32
rommyna's Avatar
rommyna rommyna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011



Laura si eu am citit despre intarcare atunci cand vrea copilul, exact asa cum spunea si Miha. Pe de alta parte, am gasit articole in care psihologii spun ca alaptatul nu este recomandat dupa varsta de 2 ani fiindca ar avea efecte negative asupra copilului (dependenta, anxietate, infantilitate, nu se trece la urmatoarele faze ale evolutiei sale). Si aici parerile sunt si de-o parte si de alta a baricadei. S-a constatat ca fetele sunt mai atasate de supt pana mai mari, baieteii renuntand singuri pe la 1-1.5 ani fiindca devin independenti, se misca , nu mai au rabdare, etc. Cel mai bine ar fi sa cauti cateva articole pe net, chiar si in engleza si sa iei singura decizia care voua vi se potriveste cel mai bine.

In afara de ceea ce am citit si m-am simtiti incurajata sa alaptez cat mai mult, poate nu mai mult de 1 an si jumatate , este parerea mamei. Poate are idei invechite, dar cateodata vad ca unele se confirma. Ultima data i-a recomandat finei noastre sa-i nu-i mai dea tzitzi finutului care la 1 an si 2 luni refuza sa manance orice in afara de lm si nu mai lua deloc in greutate, cu toata lupta lor. Au avut un drum lung si atunci nu i-am mai dat sa suga, a fost momentul in care a putut sa-l incerce.

Acum, cred ca singuri putem decide ce este mai bine pentru noi. Nu sunt de acord nici cu un intarcat brusc. Sa fie foarte mult timp cu tzitzi in gura si apoi se inchide robinetul. Cred ca trebuie facuta treptat, astfel incat sa fie o trecere firesca de la alaptat la stat in brate de drag, dar fara alaptat. Reconfortare psihica, dar fara actul propriu-zis al suptului.

O sa va povestesc la momentul oportun cum vor fi lucrurile in cazul nostru Mamicile cu experienta iti pot spune din experienta lor
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln


Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui rommyna:
Laura (29 nov 2013), Madalina Nenciu (29 nov 2013), simonet (29 nov 2013)