View Single Post
  #16368 (permalink)  
Vechi 10 dec 2013, 14:26:49
dorutza's Avatar
dorutza dorutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de Prapadeala Vezi mesajul
Oricum am observat la mine ca pe cat de calma sunt cu Sebi pe atat de incapatanata sunt cu alaptatul. Pur si simplu refuz sa ii ofer altceva decat sanul. Stiu ca sunt seri in care poate ar prefera biberonul (oricum e doar o presupunere ca in realitate tot doar san primeste), dar am rabdare cu el, isi face numarul de plans si in cele din urma primeste si san.

Incapatanarea mea e mare din acest punct de vedere pentru ca eu refuz sa cred ca acum laptele meu nu ar mai fi ok pentru el atata timp cat mananc sanatos, mananc suficient din punct de vedere caloric, mananc vitamine, proteine, carbo, grasimi. Si uite asa eu nu cedez si el se conformeaza.

In principiu mananca ok, mai are si el zile proaste cand nu are chef sa manance si il las in pace. Oricum imediat are 4 luni si in 2 luni incepem si noi diersificarea, atunci distractie pe capul nostru
si eu la fel ma incapatanez. dupa 4-6 luni cand o sa pape si altceva nu mai e asa mare stresul.
a primit o data de 2 ori ceai dar tot la tzitzi a ajuns.
inevitabil ma mai intreb si eu daca ii ok laptele meu, mai face si al meu uneori crizute seara cand trebuie sa munceasca unpic dupa laptic, il iau la ragaiala. il calmez si-l pun iar.. si asa rezolvam problema
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui dorutza:
Prapadeala (10 dec 2013), rainbow (12 dec 2013), rommyna (11 dec 2013)